gebrek aan water is te grootde bronnen zijn er zeldzaam en de regenbakken voorzien in de behoefte der inwoners. De hoofdstad Santa-G'rux wordt van water voorzien door een waterleiding die op meer dan een mijl afstands een geringe straal slecht brak water afvoertdat na twee dagen inschepings niet meer drinkbaar is. Laguna de tweede stadheeft haren naam van een'kleinen poeldie echter in dit land nog een soort van wonder iszoo zeldzaam is er bet water. Vandaar is het plantenrijk overal schraalen dezelfde hoornen die aan den Nijl of in Griekenland sierlijk en krachtig opwassen zijn hier onderblijfsels. Er is echter een punt dat zekere beroemdheid heeftnamelijk de vuurspu wende bergwiens uitbarstingen soms verschrikkelijke tooneelen hebben ver oorzaakt. In 1705 verdween een gansche stad, en werd als Herculanum onder lava en asch begraven. Sedert 50 jaren rookt de berg slechts, maar geeft geene vlammen op en in een vermoeijende reis van 2 dagenkan men den top bereiken. De piek is ruim 3,700 Ned. ellen hoog. De hoogste gedeelten zijn het beeld van een woestijn; men vindt er groote stukken basalt, die de vor men van oude gothische kasteelen en torens opleveren. Wij vernachten aan de zoogenaamde Engelsche stationzijnde eene ruimte tusschen 3 of 4 gewel dige blokken basalt. Onze gidsen waren onvermoeid en hoe dun gekleed bleven zij den nacht door bij een klein vuur hunne cigaren rooken en met Spaansche deftigheid redenerenschoon het door hen medegevoerde water bevroor. 's Morgens te vier ure kwamen zij ons wekken om de zon te zien opgaan. Nu begonnen onze wezenlijke vermoeijenissen. Wij moesten den piek beklim men die uit kleine losse steenklompen bestaattusschen welke diepe scheuren zijn. Wij tobden met duizelingen, pijnlijke verdooving der ledematen, moeije- lijke ademhaling en geweldige hartkloppingen. Eindelijk bereikten wij na vier ure den topen zagen hij heerlijk weder een ruim vergezigt zich voor ons ontwikkelen. Maar het beloont de moeite niet, de geest moge zich verwon deren, maar het oog ziet liever vormen en kleuren, dan een' oneindigen hori zon in welken zich alles verliest. Na een uur rust binnen in den krater, eene met asch bedekte diepte waarin eenige spletenuit welke heete zwaveldampen zich opgevenbegonnen wij den berg af te dalen. Dit ging gemakkelijker's middags waren wij aan de Engelsche station en namen hier onze muilezels waarmede wij 's nachts te Orotava binnenkwamen. Wat deze eilanden uit een staatkundig of handels-, of dergelijke oogpun ten aangaat, dat zijn daar wel bekende woorden, maar de zaken ontbreken. Wij vraagden den tolbeambten de lijst der inkomende en uitgaande regten maar men antwoordde dat bet bestuur zich daar niet meê ophield. Het leger ontvangt naauwelijks een vierde van zijne bezoldiging. Een ongelukkige oor logsbrik ligt al driejaren voor Santa Crux ten anker, al het volk is verloo- pen, en als hij naar Spanje werd opgeroepen, zou hij het anker niet kunnen ligten uit gebrek aan handen. De burgerlijke ambtenaren ontvangen niets en doen wat zij verkiezen. Men had ons een zadel ontstolen er waren drie getuigendie het bij den dief gezien hadden. De regter liet ons op onze klagt ons eigendom terug gevenen wat denkt gedeed hij verder hij liet de ge tuigen gevangen zetten en den dief in vrijheidomdat de regter geen kwade vrienden met hem wilde worden. Een land dat zoo geregeerd en beheerd wordt, kan noch gelukkig noch te vrede zijn. Ook heerscht er een hevige ontevredenheid, nog verhoogd door eene omstandigheid die meer dan eens in de landen der Spaansche heer schappij kan ontstaan, dat namelijk de regering de erfpachten opeischt waar mede voorheen de goederen der particulieren ten behoeve der geestelijkheid waren belastom jaarlijks een zeker getal missen voor de rust van de zielen der gevers te lezen. Tot hiertoe was die vraag niet aangeroerd maar tien jaren geleden maakte de regering zich meesteres van de vaste goederen der geestelijkheid. Hare gemakkelijkheid op dit punt maakte dat men haar deze bcrooving te eerder toeliet, omdat zoodoende de eigenaars zouden ontlast wor den; maar op die kleine eilanden acht zij zich magtig genoeg om die erfpachten in te vorderenhetgeende goede trouw daargelatenvele belanghebbenden tegen de regering inneemten wel zou kunnen eindigen met ernstige oproeren. TURKIJE. KONSTANTINOPEL18 September. De tijding der overwinning door den Maarschalk Bugeaudop de Marok- kaansche grenzen behaaldalsmede die van bet beschieten van Tanger heeft hier eenen zeer grooten indruk gemaakt. Een voorgevoel schijnt hier het verlies van Afrikadat binnen kort geheel aan den invloed van de halve maan ontrukt schijnt te zullen wordente verkondigenen met bezorgd heid slaat men eenen blik naar Egypte, als de laatste en eenige tegenweer tegen de Fransche heerschappij, want Tunis houdt men reeds voor een verlo ren post. Deze stemming zal de onderhandelingen der Engelscben omtrent een verzekerde gemeenschap met Oost-Indiëover de landengte van Suezaan merkelijk bemoeilijken. Het mistrouwen tegen de Europeanen groeit van dag tot dag aan en het is den Turken naauwelijks kwalijk te nemenals zij zelfs bij omstandigheden die schijnbaar zonder gevaar zijn, immer onhan delbaarder worden. De vrees voor het Ministerie van Koletti in Griekenland is wat bedaard van dien kant zijn er openingen gedaan die de Porte voor het oogenblik eenigzins kunnen gerust stellen. Te Beyruthin Syriëonder handelt men met de Druzen en Maroniten; te Erzerum, in Persie, zijn de onderhandelingen nog niet afgeloopen doch naderen dcrzelver einde. Wij zul- i len weldra de uitkomst kunnen mededeelen. [Ally. Zeit.) ITALIË. HOME20 September. Men ziet eerlang de benoeming van verscheidene Kardinalen te gemoet, en noemt onder de candidaten ook den Aartsbisschop van Keulen, die reeds meermalen bij den II. Vader is ontvangen. Onder dit opperhoofd der Katholijke kerkPaus Gregorius XVIbesturen thans 147 Aartsbisschoppen, 584 Bisschoppen, 71 Apostolische Vicarissen, 9 Apostolische Prefecten, 1 Apostolisch custos en 3,267 missionarissen de, over alle vijf werelddeelen uitgebreide, schier 200 millioen Katholijken. In deze eeuw (van 1800 tot 1842) zijn 40 nieuwe bisdommen opgerigt geworden. LIVORNO, 26 September. Twaalf dagen geleden is hier met de stoomboot aangekomen Sami-Pacha, Minister van Binnenlandsche Zaken van den Pacha van Egypte, Mchemed- Ali. Thans bevindt hij zich te Lucca om de baden te gebruiken, en zal later Rome en Napels bezoeken. PRUISSEA. LEIPZIG, 29 September. Z. M. de Koning van Saksen vóór zijne reis naar Engeland, bij een' Jood- schen Juwelier voor 30,000 thl. bijouteriëntot geschenken bestemd gekocht hebbende, is bij de vcrdeeling derzelve gebleken, dat de meeste steenen valsch waren thans is de terugzending van alle geschenken gevraagd. BEIJEREN. MUNCHEN3 October. Het heeft den Koning behaagd bij een gunstig eigen schrijven, de geza- mentlijke Leden van de Vereeniging van Duitschen Landbouw en Bosch weten schap op aanstaanden Zaturdag avond tot een gastmaal in de Koninklijke Residentie uit te noodigenwaarbijvermits de Koning nog niet volkomen hersteld is, de Kroonprins zal voorzitten. Deze hooge onderscheiding heeft onder de deelnemers groote vreugde verwekt en ook bij het publiek veel deel neming gevonden. Heden avond geeft de regering een feest aan deze vereeni ging, waartoe in een met allerlei landhuishoudkundige zinnebeelden versierde zaal voor 700 personen is aangeregt. HAMBURG. 4 October. Onze maatschappij tot uitoefening der walvischvangst in de Zuidzee, heeft eene nieuwe oproeping gedaan tot het nemen van aandeden, om de uitrusting van drie schepen mogelijk te maken. Tot dusverre zijn er 250 aandeden tot 1,000 mark-banco genomen waarvan 20 pCt. betaald worden. Daarmede zullen twee schepen aangeschaft worden, waarvan bet eene bereids aangekocht is. Naar men hoopt, zal de nieuwe inschrijving weldra genoegzaam zijn tot bereiking van het voorgestelde doeldewijl deze tak van ondernemin gen in den laatsten tijdde aandacht van den handelsstand in groote mate tot zich getrokken heeft. FRANKRIJK. PARIJS8 October. Het groot model van liet standbeeld te paard van den Prins van Oranje, Willem I, bijgenaamd de Zwijger, vervaardigd door den Graaf van Niewer- kerke, is sedert eenige dagen overgebragt naar de gieterij van den Heer Soyer. In die groote werkplaats nedergezetwordt het model onderworpen aan de voorloopige werkzaamheden tot het gieten noodig. Gisteren had de Minister Guizot de hoofdstad verlatenom zich op het kasteel van Eu bij den Koning te gaan voegen, ten einde hem naar Engeland te vergezellen. Bij pas genomene besluiten zijn aan verscheidene oude straten die ver basterde of lange namen haddennieuwe gegevenmeest naar namen van beroemde mannen. BELGIE. BRUSSEL 7 October. Z. M. heeft een besluit genomen wegens de onlusten die in de vorige maand te Verviers hebben plaats gehad. Men weet, dat die onlusten haren oorsprong hadden genomen in de verbittering van een deel der bevolking, omdat som mige aanzienlijken der stad, onder welke de fabrikanten Simonis, Jezuiten naar Verviers wilden doen komen, om daar in eene kerk dienst te doen en zich met het onderwijs der jeugd te belasten alsmede dat zij gestild zijn ten gevolge van eene proclamatie des Burgemeesters, waarin te kennen gegeven werddat hij de noodige stappen deedom de oorzaak daarvan te doen op houden, dat is, om de Ileeren Simonis en hunne vrienden over te halen tot het afzien van hun voornemen om Jezuiten naar Verviers te brengen. Die proclamatie, welke in de zitting van den raad der stad van den 17dcn Septem ber was vastgesteldis sedert door den toenmaligen Gouverneur der provincie Luik en zijdelings ook door den Minister van Binnenlandsche Zaken afgekeurd. Bij het straks vermelde koninklijke besluit nu wordt de beraadslaging van den stedelijken raad van Vervierswaarbij het genoemde stuk is vastge steldvernietigd verklaard, en zulks eensdeels op grond, dat niet de raad, maar de Burgemeester met de policie is belast en voor de handhaving der openbare orde waken moet, anderdeels en voornamelijk: «omdat dein den stedelijken raad overwogene proclamatie eene zijdelingsche toegevendheid in hield voor aanmatigingen, strijdig met de constitutionele vrijheden en met de beginselen van openbare orde.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2