FRANKRIJK. PARIJS29 September. De spoorweg van Montpellier naar Nimes, geheel voor rekening van den Staat gelegd en die 5,000,000 t'r. gekost had, is in het openbaar voor 12 jaren verpacht, en toegewezen aan de Hcoren De la Corbiere en Comp. voor 381,000 fr. jaarlijks; dit is het eerste voorbeeld van verpachting eens spoorwegs. Men schrijft nit Tonlon en andere havens, dat ten gevolge van het sluiten des vredes met Marokko bevel ontvangen wasom al de buitengewone toerus ting ten oorlog in die havens te stakenook is bevel gekomenom bet vervaardigen van houten loodsen bestemd voor de troepen op het eiland van Magador, niet verder voort te zetten de aannemer zal eene schadeloosstelling ontvangen. Er worden uit Toulon bij voortduring levensmiddelen en krijgs behoeften naar de kleine op de Marokkaansche grenzen gelegen zeehaven Djemma Ghazaanat, die door de Franschen bezet is, gezonden; 1,200 man man waren bezig om die plaats te versterken. Een voornaam scheikundige te PoitiersGrimandheeft een middel uitgevondenom de vergiftiging door rattekruid te kunnen voorkomen. Hij wil namelijk een praeparaat van een deel ijzerzouten een deel extract van potascbmet 98 deelen rattenkruid vermengenwaardoor de spijs of drank waarin het aldus vermengd geworpen wordt, eene onnatuurlijke kleur krijgt, b. v. soep eene bronzenmelk eene geleroode wijn eene paarschebrood eene blaauwe kleur enz. De Regering heeft eene Commissie benoemd, om zijne uitvinding te onderzoekenen indien dit naar wensch uitvaltzullen de verkoopers verpligt wordenhet arsenicum op voornoemde wijs te vermengen. STAD IS BERIGTE1V. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Leiden, brengen bij deze ter kennis der belanghebbenden, dat, met oveileg van H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Delftde Schuiten in bet Veer van deze Stad op Delft en terug te beginnen met 1° Octoberzullen varen als volgt Van DELFT op LEYDEN des Morgens ten negen en des Namiddags ten half vijf ure. Van LEYDEN op DELFT, des Morgens ten half elf en des Namiddags ten half drie ure. Ley den, den 30slen September 1844. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve v. PUTTKAMMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Leiden, brengen bij deze ter kennisse der belanghebbenden, dat: met overleg van H. H. Burgemeesters en AVethouders der Steden Utrecht en Woerdende Schuiten in het Veer van deze Stad door Woerden op Utrecht en terugte beginnen met 1" Octo ber, zullen varen als volgt: Van LEYDEN door AVOERDEN op UTRECHT, des Morgens ten elf en des Avonds ten negen ure. Van UTRECHT door AVOERDEN op LEYDEN, des Morgens ten negen en des Avonds ten acht ure. Ley den, den 30stcn September 1844. DU RIEU, Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. AKADEMIE-NIEIJ WS PROMOTIEN AAN DE LEYDSCHE HOOGESCIIOOL. Op Theses s Den 30stcn September, de Heer A. M. Helmich, van Zwolle. Dienzelfden dag, de Heer G. E. Vos de AVacl, van Zwolle. Dienzelfden dag, de Heer L. J. Vos de AVacl, van Zwolle. Door Z. M. zijn, bij besluit van den 20stcn dezer, goedgekeurd de uitge- bragte beroepingen van Predikanten bij de bier nagenoeinde Hervormde ge meenten-, als: van A'arsseveld, onder de classis van Zutphen, op B. I. AVes- terbeek van Eerten, Candidaat bij bet Provinciaal Kerkbestuur van Gelder land; van den Bommel, onder de classis van Brielle, op II. Z. A. Gutteling, Predikant te Gapingevan Pernisonder de classis van Rotterdamop T. A. Fruin Candidaat bij het Provinciaal Kerkbestuur van Zeelandvan Hoogvliet, onder de classis van Rotterdamop P. Engelen Candidaat bij het Provinciaal Kerkbestuur van Noordholland; van Ylst, onder de classis van Sneek, op C. D. L. BahlerPredikant te Ileemsevan Zeilingeonder de classis van Winschotenop J. U. H. SypkensCandidaat hij het Provinciaal Kerkbestuur van Groningen; van Almen, onder de classis van Zutphen, op G. Rebel, Jr., Candidaat bij bet Provinciaal Kerkbestuur van Noordholland; alsmede van de Evangelisch Luthersche Gemeente te Bodegraven, op AY. D. Statins Muller, Predikant te Brielle en Hellevoetsluis. De Apostolische Christelijke afgescheidene Gemeente te Zutphen heeft zich tot Z. M. den Koning gewendten einde ontslagen te worden van de verpligting, om in haren titel den naam van afgescheidene te voeren. Z. M. beeft dat verzoek, bij beschikking van den 15dcn dezer, N°. 2, afgewezen, Tot Predikant bij de Hervormde Gemeente te Samarang op Java is be noemd dc Predikant der lste klasse te Amboina, de AVcl-Eerw. Heer SchilT. BERKENRODE, 24 September. Heden was het alhier een dag van alge- mecne vreugdedoch w el bijzonderlijk voor de R. C. gemeente. Haar Herder, de Zeer Eerw. Heer J. J. TielenDeken van Kennemerlandvierde zijn 50-jarig Priesterschap. Reeds in den vroegen morgen zag men de vlaggen van den toren van het R. C. kerkgebouw enz. wapperen. Zijn Zeer Eerw. werd door eene commissie uit bet gemeente- en kerkbestuur met dien heuge- lijken dag geluk gewenscht. Eene talrijke menigtezoo van verre als van de naburige gemeenten, was te zamen gevloeid, om dit feest te helpen vieren, en te toonen wat zij voor den aebtingswaardigen grijzen jubilant ge voelde; na afloop van eene solemnele plegtigheid, in de met veel smaak versierde kerkwaarbij eene groote Priesterschare tegenwoordig washad cr een luisterrijk diner plaats, en werd toen deze feestviering met eene illumi natie en een prachtig vuurwerk besloten. Eene bijzonderheid verdient op merking namelijkdat Zijn Zeer Eerw. in deze gemeente vóór nu 50 jaren geleden zijne geestelijke loopbaan heeft begonnen en, alhoewel in tusschentijd elders beroepen zijndezich er thans weder sints lang als Pastoor bevindt. Te wenschen is bet, dat zij zich nog lang in het bezit van dezen braven en in alle opzigten verdienstelijken Herder moge verblijden. LOTERIJ. De Minister van Finantiën Gelet hebbende op deszelfs resolutie van heden waarbij krachtens Zijner Majesteits besluit van den 30sten Augustus jl.No. 3, wordt vastgesteld eene 194ste Loterij brengt bij deze ter ken nisse van een ieder, die verlangen mogt in genoemde Loterij deel te nemen, dat ten aanzien van dezelve zijn gemaakt de navolgende bepalingen 1. De 194ste Loterij zal bestaan uit een en twintig duizend vijf honderd loten, tien dui zend zeven honderd prijzen en veertien premien overeenkomstig het plan aan deze gehecht; 2. Ten behoeve van 's Rijks schatkist zal worden ingehouden vijftien ten honderd van alle prijzen en premiën van één honderd gulden en daarboven en tien ten honderd van alle prijzen van zeventig gulden en daarbenedenalles onverminderd de bijlage van twee gulden voor ieder klassikaal lothetwelk voor de laatste klasse verwisseld wordt 3. De loten zullen in geene kleinere deelen mogen gesplitst worden dan in twintigsten; 4. De toelating van splitters en debitanten zal moeten geschieden, met inachtneming van de be palingen in Zijner Majesteits besluiten van den 5den November 1818 Staatsb'ad No 37), 13 dito 1827 No. 145 Staatsblad No. 50) en No. 146, en van den Gdcn Januarij 1831, No. 68 tStaats blad No. 2)vervat 5. De klassikale loten voor de eerste klasse zullen Y°or den inlegprijs verkrijgbaar zijn voor de houders van loten, die in de laatste klasse der 193ste Loterij met niet zijn uitgekomen, mits lot het bekomen derzelven ten kantore van den Ontvanger-Generaal der Loterij te 's Gravenhage of van een der collecteursaanvraag gedaan worde binnen de twee eerste weken na de opening der collecte; 6. De voornoemde Ontvanger-Generaal zalbij de opening der collecte voor de 194ste Loterij voorlooping een getal van een duizend loten afzonderen en beschikbaar houden om daaruit aan ingezetenen van het Rijkgeene lotcrijhandelarcndoch hem bekend zijnde als loten voor eigen rekening te willen spelen, mitsgaders aan zoodanige personen, welke, uit hoofde hunner vroegere betrekkingen tot de loterijen hier te lande, aanspraak daarop kunnen maken, en hem daartoe bij zonder door den Minister zullen kunnen worden aangewezen, geheele loten tegen den inlegprijs té kunnen afgeven zoo lang de voorraad strekt, mits de prijs van de alzoo afgegevene loten aan hem in ééns voor alle klassen voldaan worde 7. De Ontvanger-Generaal meergenoemd zal van de uitgifte der voornoemde loten eene behoorlijke opgave aan den Minister inzenden 8. De collecte der 194ste Loterij zal geopend worden op Maandag den 30sten September 1844 en worden gesloten op Zaturdag den 12den October daaraanvolgende; 9. De trekking van de eerste klasse der Loterij zal plaats hebben en geheel moeten afloopen op den 28, 29, 30 en 31sten October 1844; die der tweede klasse op den 11, 12, 13 en 14deu November 1844; die der derde klasse op den 25, 26, 27 en 28sten derzelfde maanddie der vierde klasse op den 9, 10, 11 en 12den December 1844; en die der vijfde of laatste klasse op den 23 24 27 30 en 31sten December 1844, en verder op den 2, 3, 6,7, 8, 9, 13, 14, 15 en 16den Januarij 1845, terwijl de laatste 100 nommers op Vrijdag den 17den Januarij 1845 zullen getrokken worden. 10. De collecteurs, splitters en debitanten zullen bij het verkoopen of verhuren van loten niet meerder mogen vorderen dan; Jiij verkoop I. Van loten voor alle klassen of doorgefourneerde Geheele loten69.00. Halve Vijfde Tiende Twintigste Jiij verkoop 34.50. - 13.80. - 6.90. - 3.45. II. Van klassikale loten. Geheele loten Halve Vijfde Tiende Twintigste Geheele loten Halve i) Vijfde Tiende Twintigste Geheele loten Halve Vijfde Tiende Twintigste Voor de eerste klasse. f 14.00. Geheele loten Bij verhuring - 7 00. - 2.80. - 1.40. - 0,70. Halve Vijfde iï Tiende Twintigste 4.00. 2.00. 0.80. 0.40. 0.20. Voor de tweede klasse. f 26.00. - 13.00. - 5.20. - 2.60. - 1.30. Geheele Halve Vijfde Tiende Twintigste lotenf 8.00. - 4.00. 60. - 0.80. - 0.40. Voor de derde klasse. f 40.00. - 20.00. - 8.00. - 4.00. - 2.00. loten Geheele Halve Vijfde Tiende Twintigste Voor de vierde klasse. Geheele lotenf 56.00. Halve Vijfde Tiende - 28.00. - 11.20. - 5 60. Twintigste - 2.80. loten Geheele Halve Vijfde Tiende >i Twintigste 10.00. - 5.00. - 2 00. - 1.00. - 0.50. J 14.00. - 7.00. - 2.80. - 1.40. - 070. Voor de vijfde klasse. loten Geheele Halve j) Vijfde Tiende Twintigste f 71.00. - 35.50. - 14.20. - 7.10. - 3.55. Geheele Halve Vijfde Tiende lste week. lotenf 18.00. - 9.00. 3.60. 1.80. Twintigste - 0.90. Diegenen, welke de hierboven bepaalde prijzen voor klassikale kooploten hebben betaald, zullen indien hun lot niet wordt uilgetrokken in de klassen waarvoor hetzelve genomen was, derzelver fournissement voor de volgende klassen kunnen voldoengelijk hetzelve bij het plan is vastgesteld namelijk, voor geheele loten: Bij de verwisseling voor de tweede klasse met /"12.00. voor de derde -14.00. voor de vierde -1600. voor de vijfde -15 00. en voor de gedeelten van loten naar evenredigheid van deze prijzen; alles zonder verdere bijbetaling van eenig opgeld. 11. De prijs, waarvoor de loten gedurende de verdere trekking der vijfde klasse zullen mogen verkocht en verhuurd worden zal nader voor elke week afzonderlijk worden bepaald. Dc collecteurssplitters en debitanten zullen zich moeten gedragen naar de vorenstaande bepa lingen welke te dien eindeovereenkomstig art. 3 van Zr. Ms. besluit van den 6 Januarij 1831 n. 68in de Ned. St. Cour. znllen worden geplaatst. Dien ten gevolge worden de ingezetenen welke geheele doorgefourneerde loten tegen den inleg prijs mogtcn verlangen, oplettend gemaakt op de bepalingvolgens welke de afgifte dier loten onder de daarbij aangewezene beperkingen, aan den Ontvanger-Generaal der Loterij is opgedragen ten wiens kantore men zich in persoon of bij gemagtigde zal moeten vervoegen ter verkrijging van dezelve loten, 's Gravenhageden 6den September 1844. De Minister voornoemd VAN IIALL.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3