schenkomst aan het smaldeel onder uw bevel staandemijne persoonlijke gc- lukwenscbingen en de erkentelijkheid der natie mag te kennen geven wegens de nieuwe lauwerendoor hetzelve aan onze vlag gehecht. Terwijl ik onze dappere zeelieden geluk wenscli met de betooning van die Fransche dapperheid welke de roepstem des vaderlands nimmer onbeantwoord laat, verheug ik mij, dat gij hunnen strijdlust hebt weten te betoomen tot op het oogenblikdat de regtvaardigbeid van onze zaak ons den pligt oplegde de wapenen ter hand te nemen. Met vreugde heb ik gezien hoe de gelijktijdige krachtsinspanningen onzpr zee- en landmagt door zulken schitterenden uitslag zijn bekroond geworden, en het is voor mij hoogst strelend dat bet mijn zoon isdie onze zeelieden ter overwinning heeft geleid. Ik omhels u waarde zoon in de volle blijdschap van mijn hart. (Get.) LODEAVIJK FILIPS. Het is aan weinig personen bekend, dat de geschenken, die het Fransche Gouvernement aan Abd-el-Kader gedaan heeft, na bet traktaat van Tafna, de eerste banden tusschen den Keizer van Marokko en den Emir gelegd heb ben. Toen de prachtige voorwerpen van weelde, van wapens en kleinodiën, door Frankrijk gezonden, aan Abd-el-Kader voorgelegd werden, wierp bij op deze rijke kostbaarheden een minachtenden blik; bij koos een zilveren zak- horologiehetwelk hij in zijnen gordel stakde kist der kostbare geschenken zond bij aan den Keizer van Marokko, als een toeken van onderwerping. Tol daartoe had Abd-el-Kader (Marabout van de sekte Maleki) in godsdienstige onafhankelijkheid geleefd, maar bet was voor zijne plannen van het grootste belang dat bij zich aan het geestelijk opperhoofd van het geloof, aan den Paus der Malekiten .aansloot. Frankrijk kwam juist op den tijd, om hem daartoe de middelen te verschaffen. Indien onze diplomaten geweten hadden, dat Abd-el-Rhaman jaarlijks met grooten eerbied aan den Marabout Abd-el-Kader door hem gedragene klecdingstukken doet vragen die met zweet en stof doordrongen zijn dat de Keizer dezelve aan den eerbied en aanbidding der geloovigen ten toon stelt, en persoonlijk een vest, een wambuis of eene morsige haïck, die Abd-el-Kader gedragen heeft, eerbiedigt, dan zouden zij voorzeker andere maatregelen voor geschreven hebben, om de inhechtenisneming van den stoutmoedigen emir te verkrijgen, liet woord buiten de wet gesteldis bij de Mahomedanen zonder beteekenis. Daar de Keizer zich door met ons te onderhandelenbuiten de geestelijke wet geplaatst heeftzoo is Abd-el-Kader het ware hoofd van het geloof, en kan hij Abd-el-Rhaman zelve in de ban slaan. Abd-el-Kader heeft den heiligen strijd geproclameerd, en hij wordt door de bevolkingen van Ma rokko met eerbied El-Seïd, den Heilige, den Meester genoemd. TVRKIJE. KONSTANTINOPEL, 11 September. Gisteren had in de Geneeskundige school van Galata-Serai bet jaarlijkscb examen in de geneeskunde en de prijsuitdeeling in tegenwoordigheid des Sul tans en van alle Ministers plaats. Volgens eene nieuwe bepaling der Porie zullen dit jaar de openbare kanselarijen gedurende den Ramazan (Turksche vasten) ook over dag geopend zijn. BEYRUT, 3 September. In de bijeenkomst, welke gisteren gehouden is, omtrent de aangelegenheden van den Libanon onder het voorzitterschap van den Groot-Admiraal Halilis aan de Maroniten en Druzen bekend gemaaktdat de laatsten aan de Chris tenen 3,000 beursen in onderscheiden termijnen te betalen hebben, en het overige, 10,500 beurzen bedragende, hun uit de kas van bet, Pachaliek-Saida zal uitbetaald worden. (Eene beurs is 500 rijksdaalders.) Wat de regt- banken aangaatzoo blijft het bij de bepaling van 1842 volgens welke een Christelijke en een Druzische Kaimakan zal benoemd wordengene voor het noorden en deze voor het zuiden van den Libanon de Christenen welke in het laatstgenoemde wonen, hebben bunnen eigenen, door ben ge kozen en door den Kaimakan bevestigden vertegenwoordiger. De Druzen heb ben reeds hunne tevredenheid over deze uitspraak te kennen gegevende verklaringen der Maroniten is nog niet gevolgdmaar zal toch heden bekend worden gemaakt. POLEN. POOLSCHE GRENZEN. 17 September. Om nog eenmaal terug te komen op het ontzetten van den Bisschop van Kalisch uit zijn ambt door den Generaal-Vicarius von Przyluski te Gnczen op last van den Paus, waarover in de laatste dagen zoo veel gesproken is, zoo moet ik opmerkendat de twijfeling wat van de zaak zijn mogt, niettegenstaande het beweeren der Allg. Pruiss. Zcitungvolgens welke de gansche geschiede nis op eene mystificatie uitlooptbij vele menschen nog niet is opgeheven daar voor het overige de Bisschop zijne geestelijke bediening bij voortduring ongestoord waarneemt. {Allg. Zeit.) ITALIË. NAPELS, 14 September. Er is voor onzen wijnhandel een noodlottig besluit door de Staten van Noord-Amerika genomendaar de inkomende regten der wijnen uit Portugal belangrijk verminderd en die uit Napels, Palermo enz. zeer verhoogd zijn, zoodat de invoer van onze wijnen in de Vcreenigde Staten, zoo goed als ver boden is. Dit is ten gevolge van de verhoogde regtenwelke hier op de Ame- rikaansehe voortbrengselen gelegd zijn. OOSTENRIJK. AVEENEN25 September. Ten gevolge van de aardbevingen welke de inwoners van Regensburg en deszelfs omtrek zeer dikwijls ondervinden, hebben de inwoners aan de Regering een ontwerp van verhuizing ingediend. Ten dezen opzigte hebben vergaderin gen plaats gehad te Triest tusschen de plaatselijke Overheid van Dalmatië en Prins von Metternich en andere hooge personen, belast om hieromtrent uit spraak te doen. De Overheid van Triest heeft van den Keizer verlof gekregen, om ter zijner eer een standbeeld op eene der pleinen in de stad te mogen oprigtcn als eene dankbare herinnering aan de weldaden, welke Z. M. haar verleend heeft. PRUISSEI. BERLIJN, 25 September. HH. MM. de Koning en Koningen zijn hedenna eene afwezigheid van twee maandenin de hoofdstad teruggekomen. Hoewel Z. M. had te kennen gege ven, geene plegtige ontvangst te verlangen, kon bet toch niet anders of de bevolking, welke haren Vorst niet gezien had na den moordaanslag, welke op hem was gepleegd, moest hare vreugde betoonen, den Koning wederom in haar midden te bezitten. Er waren daarom in de straten, welke het Vor stelijk paar moest doorrijdeneerepoorten opgerigten de huizen met vlag gen, groen en bloemen versierd; een oorverdoovend gejuich der talrijk zaam- gevloeide menigte vergezelde het rijtuig, waarin HII. MM. gezeten waren. Op het plein van het paleis, waar Tschech op den Koning geschoten hadwerd Z. M. door de Stedelijke Regering, de hooge Staatsbeambten enz. verwelkomd. Des namiddags is op het paleis een groote maaltijd gegevenwaaraan omstreeks 400 genoodigden deel namen. Z. M. de Koning heeft een nieuw ministerie opgerigtonderden naam van het mmisterie van gt ievenen dat zich bepaaldelijk zal bezig houden met de klagten, welke de burgers van den staat tegen geestelijke, administratieve en regterlijke beambten mogten inbrengen. COBLENZ, 24 September. Een zonderling en treurig voorval heeft eenige dagen geleden eene familie te Bieberstein bij Aarau in rouw gedompeld. Twee boeren werkten in het veld. De taak afgeloopen zijnde, was de een gegaan om den wagen in te spannen, en middelerlerwijl legde de andere zich op den grond, plotseling staat hij op gillende van de pijnwelke hem een krekeldie in zijn oor ge kropen was, veroorzaakte. Toen zijn makker terugkwam, zag hij een' man, die zich voor hem op den grond rolde, en in allerlei bogten verwrong, en door niets tot bedaren was te brengen. Hij dacht dat bij krankzinnig was geworden. Een Doctor werd geroepen, en de lijder werd door hem adergela ten doch zonder goed gevolg weldra echter ontdeed de zieke zich van al wat hem hinderdeliep het huis uit en sprong in de Aar. Ilij werd er oogenblikkelijk uit gehaaldmaar welke pogingen ook werden aangewend om hem in bet leven te behoudenalles was vruchtelooseen oogenblik later gaf bij den geest, een talrijk huisgezin van deszelfs eenigen steun be roofd nalatende. Het insecthetwelk men bij de hersenen vondhad zijne geestvermogens gekrenkt. WALDECK. AROLSEN18 September. De ongelukken door brand veroorzaakt nemen toenadat een brand in Plauen 300 huisgezinnen buiten bezit van goederen en woning gebragt had heeft Klausthal moeten boeteneene schade alleen jaan gebouwen geleden welke op meer dan 300,000 Pruiss. daalders geschat wordt en waardoor 3000 menschen hunne woning verlorenals derde ongeluk komt een brand in Sacksenburg voordat in ons Vorstendom nabij de Keurhessische grenzen ligt, den 16den brak in eene Apotheek aldaar een brand uit en verteerde het vierde gedeelte der stad75 woningen liggen in de asch. MAINOVER. GüTTINGEN25 September. De beroemde Iloogleeraar in de Regtsgeleerdheid aan onze schoolHugo is alhier in hoogen ouderdom overleden. RIN GE LA NT». LONDEN, 28 September. II. M. de Koningin zal met baren gemaal den 2den October van het kasteel van Blair Athol in Schotland vertrekken, en zich te Dundee op het Koninklijk jagt inschepen. Z: M. de Koning der Franschen wordt thans stellig den 8sten of 9dcn October te AVindsor verwacht. De Lord Mayor en de Alderman dezer stad hebben eenen brief aan Z. M. den Koning van Frankrijk geschrevenwaarin zij hem verzochten de feesten te willen bijwonenwelke de City gereed maakteom zijne komst in Enge land te vieren. De Koning heeft geantwoord dat hij hoewel zeer gestreeld door de goede gezindheid der City, echter voor de eer die men hem wilde aandoen, moest bedanken, daar zijne gezondheid niet toeliet aan zulke feesten deel te nemenen zijne tegenwoordigheid in Engeland zich door geenen uit- wendigen pracht of toestel zou kenmerken. Een voorstel in den Stedelijken Raad van Dublin gedaan om in een adres aan H. M. te verzoeken dat het Parlement elke drie jaren aldaar zou worden zaamgeroepenis, wegens gebrek aan genoegzame ondersteuning, niet eens in beraadslaging gebragt.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2