LEYDSCHE COURANT. 1844. WOENSDAG, 2 OCTOBER. V. J BÏNNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITEN LANDSCHE BERIGTEN! I /•-' - War De Courant wordt driemaal in de week uitgegeven, des MaandagsWoensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht, De prijs van deze Courant is f3.voor de 3 maanden. LEYDEN1 October. Maandag avond viel weder een dergelijk ongeluk voor, als waarvan in onze vorige melding werd gemaakt. Een jongetje van tien jaren is op de Koe poortsgracht in het water gevallen, en zou zonder de menschlievende hulp van den Steenhouwer Casteelenbijgestaan door den Smid Daalmansver dronken zijn. De Staats-Courant van Maandag jl. bevat een Koninklijk besluit van den 25sten September, waarbij bet tariel'wordt vastgesteld tot bepaling der hoegrootheid en van den vorm van taxatie van het honorarium der Notarissen, gelijk mede van de voorschottenwelke aan hen in rekening zullen worden geledenen een ander besluit van den 28sten Sept.bepalende de uitloting van de tweede reeks van Nat. Sch uldrentende 5 ptt.ter aflossing of verwisseling in inschrijvingen rentende 4 pCt.en openstellende eene vooral- gaande vrijwillige verwisseling dier schuldmet genot van eene bijbetaling van 35 op iedere 1,000. Zoo als wij vroeger in het kort vermeld hebbenis den 17den dezer in de Prinsenstraat te Rotterdam, door de Policie betrapt zekere horologie- maker, met name Karei Winkels, bezig zijnde aan het snoeijcn van zilveren muntspeciënen zijn in deszelfs woning alle de werktuigenom die misdaad uit te oefenen, ontdekt en in beslag genomen, bestaande in scharen, vij len, smeltkroesenranden van zilvergeld en eene zekere hoeveelheid munt, waaraan bij op dat tijdstip bezig was te werken. Zoo als men verder verneemt, moet deze persoon ter zelfder zaketot schavot- en 12-jarige tuchthuisstraf veroordeeld zijn geweest. Door de ijverige nasporingen der Policiein deze voor de maatschappij zoo belangrijke zaak moet er den 29den des avonds een tweede persoon zijn aangehoudendie het gesnoeide geld voor bovengenoemde uitgaf; deze moet ook vroeger in handen der justitie geweest zijn. Zoo men verneemt, zullen met 15 October aanstaande de spoortreinen van Amsterdam vertrekken des morgens ten 8] ure, des namiddag ten 1 en ure, en 's avonds ten 7 ure 15 minuten, en van 's Gravenhage des mor gens ten 8 ure 15 min., 'smiddags ten 12 ure 45 min., des namiddags ten 4 ure 15 min. en 's avonds ten 7 ure. Door de Nederlandsehe Handel-Maatschappij zijn de volgende zeven schepen voor de maand October bevracht geworden als: Voor Amsterdam Willem Ernst, Dionvsia Catharina, Wilhelmina Arnolda en Admiraal v. Heemskerk. En voor RotterdamAnthonijMercator en Johanna. Het te 's Gravenhage sedert eenigen tijd uitkomend weekblad le Temps heeft met den l5ten dezer opgehouden te verschijnen. 's GRAVENHAGE1 October. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw, den Heer T. Polak Daniels, lid van de Hoofd-Commissie tot de Zaken der Israëliten. Nadat Z. K. 11. de Prins van Oranje te Utrecht, Nijmegen, 'sHertogen bosch Breda en Tilburg de militaire bezettingen van den 25stcn tot den 28stc" September in oogenschouw had genomenis II. D. Zondag avond in deze Resi dentie in welstand wedergekeerd. Dc Minister van Finantiën heeft onder dagteekening van den 28stcn September bekend gemaakt, dat de maatregelen, bepaald bij Zijner Majesteits besluit van den 5dcn September 1844 Staatsblad N°. 46), omtrent de af lossing of verwisseling van de Domein-losrenten ten laste van het voormalig Amortisatie-Syndicaat, van welke de rente is gebragt op 5 ten honderd, de volgende uitkomsten opleveren: 1°. Dat van die Domein-losrentenberekend op een kapitaal van 15,993,300, ten gevolge van de gedane verklaringenwaartoe de bevoegdheid voor de houders tot en met heden middag ten twee ure heeft opengestaanmet den eersten October 1844 zal worden afgelost een kapitaal van 5,062.400; 2°. Dat alzoo al de overige Domein-losrenten, rentende 5 ten honderd, berekend op een kapitaal van 10,930,900 met den eersten October 1844 zullen worden verwisseld in inschrijvingen op het Grootboek der Nationale Schuldrentende vier ten honderd met bijbetaling der vergoeding van 40 op elke duizend gulden. Men verneemt dat Z. Exc. de .Minister van Binnen landsche Zaken de Heeren Gouverneurs der verschillende Provinciën heeft herinnerd dat geene personen tot plaatsvervangers bij de nationale militie kunnen worden aange nomen dan de zoodanigediebehoudens het verder ten deze gevorderde kunnen aantoonen, na hunne pasportering uit eene vrijwillige dienstneming, volle vijftien maanden in de provincie, waar de optreding verlangd wordt, gewoond te hebben. Die dus vrijwillig hebben gediendkunnen niet dadelijk na bun ontslag worden aangenomen. Zij echter, die voor zich zeiven, of als nommerwisselaarsof als plaatsvervangersbij de nationale militie hebben gediend, zijn dadelijk na hun ontslag admissibel in de provincie, in minde ring van welker contingent zij hebben gediend. ZWOLLE25 September. Hoezeer door hagelslag, aanhoudende regens en den boogen stand van de zee op onze kusten waardoor dc afloop van het water verhinderd werdde landbouw in vele streken van Overijssel aanmerkelijke schade geleden heeft is echter de oogst van vele veldproducten vrij goed geweestinzonderheid heeft men reden om over den opbrengst langs den IJssel tevreden te zijn daar, volgens naauwkenrige berigten, de appelen-boomgaarden tusschen Wijhc en Deventer, de belangrijke som van 15,000 hebben opgebragt, en het ooft van enkele boomgaarden voor 1,000 verkocht is. Misgewas in andere stre ken van ons vaderland en toenemend vervoer van inlandsch fruit naar Enge land, hebben gedeeltelijk deze gunstige uitkomsten teweeg gebragt, maar die al te uitlokkend zijn, om hiervan geene wenschclijke uitbreiding van den ooftboomteelt in Overijssel te verwachten. LEEUWARDEN. 27 September. Men meldt ons van de noordelijke zeekust, dat de Oostersche eendvogels, in onderscheidene soortenreeds dezer dagen in ongeloofelijk groote scholen van duizenden en honderdduizenden, op de wadden zijn aangekomen en in grooten getale in de kooijen gevangen worden. Het is bekenddat deze trekvogelsdie van uit de verste noord-oostelijke streken komen, bij aannaderende nijpende koude en bij aanwezige vorst, enkele malen in zoo grooten getale aan onze kusten worden gezien gelijk zulks plaats had in de buitengewoon strenge winters van 18231829 en 1836, maar nimmer heeft men er van gehoorddat deze dieren zich zoo vroeg bij scholen, en wel bij zulke buitengewoon groote scholen, alhier ver- toonen. Waaraan men dit vreemd verschijnsel hebbe toe te schrijven, en of men uit hunne vroege aankomst, met betrekking tot hel aanstaand winter- saizoen eenige gevolgtrekking maken kan is ons onbekenden laten wij gaarne aan de natuuronderzoekers over. BREDA, 23 September. Het volgend voorval wordt ons uit het naburig dorp Elten van den 24stcn gemeld Heden ochtendomstreeks 9 ure werden de bewoners van dit dorp door eene onverwachte en hevige losbarsting verontrust, welke bleek te hebben plaats gehad bij den smid Josephus van Iersel. Deze had namelijk een oude granaat, welke men bestemd had voor een' bal of knop aan den arm eener pomp, en dien men meende dat niet met kruid gevuld was, in het vuur gebragt, met dat gevolg, dat de granaat, die nog werkelijk kruid inhield, sprong, wordende de linkerhand van gezegden smid door de rondvliegende stukken verbrijzeld, terwijl een aanwezend zoontje van hem eene ligtc wonde aan bet hoofd bekwam en overigens eenige verwoestingen in de werkplaats werden aangerigt. ALGEKIE. ALGIERS, 14 September. De Prins de Joinville heeft den volgenden brief zijns vaders bij wijze van dagorder aan de onder zijn bevel staande schepelingen bekend gemaakt Ncuilly29 Augustus. Zeer beminde zoon! Ik dank den Hemel, dat hij u gespaard heeft te midden der gevaren, welke gij zoo moediglijk hebt getart en dat ik door uwe tus-

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1