zwitherlakd. italië. oostenrijk. pruissen. hamburg. bremen. frankfort. engeland. frankrijk. belgie. 'Verordeningen waren bepaald, liet bewind eischt wettiging van al wat sedert 10 jaren beeft plaats gehad. Rome wil dit niet toegeven. Inmiddels is de opvolger van den Heer Capaccini de Heer Pietro in Augustus alhier aangeko men, en heeft den lldcn September zijne geloofsbrieven in een plcgtig verhoor aan de Koningin overhandigd. In de zitting van den Grooten Raad van Walliserlandden ll'lcn de/.er gehouden, is de bepaling aangenomen, dat voortaan zells geen afzonderlijke Protestantsche godsdienstoefening zal geduld worden. Te voren was het on derwijs reeds voorloopig aan de Geestelijkheiddoch thans stellig aan de Je- suiten opgedragen. ROME10 September. De Paus beeft eergisteren de dispensatie getcekond, aangevraagd ter vol trekking van het huwelijk tusschen den Hertog van Aumale en zijne nicht, Carolina van Napels. De bcriglen uit Napels geven te kennendat men eene spoedige uit barsting van den Vesuvius te gemoet zag. De krater was geheel met gloci- jende lava gevuld en de omliggende bronnen hadden haar water verloren. NAPELS, 13 September. Niettegenstaande de onVcrfnócijendste Vervolging, -Waren de troepen nog niet geslaagd in bet verdelgen der benden, dié liet noordelijk gedeelte des lands verontrusten. Nog onlangs is eene kleine afdeeling koninklijke troepen in eene hinderlaag omgekomen. De arreslatien zijn gedurende den jongsten tijd Weder toegenomenzelfs onder dé militairenbij welke meta sporen van deel neming aan oproerige verhindtCnissen meent öntdekt te hébben. Niet beter schijnt het in dén Kerkdijken Staat gesteld te zijn. Ook daar voeren afgezonderde benden een' kleinen oorlog met de troepen der Regering, en de ontevredenen in Romanic en de mark van Ancona, geven de pauselijke autoriteiten bestendig veel werk. Bovendien bevestigt bet zich dat de bai- tenlands vertoevende vlugtelingen bun plan tot een' gewapenden inval in Italië nog geenszins hebben opgegeven. WEENEN10 September. Een dagblad te dezer stede berigt, dat er gedurende 1843 in de Oost.cn- Tijkschc Staten 80 Protestanten tot de Roomscbe en 900 Roomschen tot de Protestantsche kerk waren overgegaan. BERLIJN, 21 September. Uit het verslag door de Commissie opgemaaktbenoemd om de schade te onderzoeken door de laatste overstroomingen van den W'eiclisel op Pruissisch grondgebied veroorzaaktblijktdat de hoofddijken zijn behouden gebleven boewei zij veel van afslag te lijden hebben gehad; de zomerkaden en buiten dijken waren op eene groote uitgestrektheid bezweken en 30 gemeenten over stroomd geworden waardoor niet alleen de te veld staande en reeds inge- bragte oogst, maar ook veel vee is verloren gegaan en vele landen onge schikt zijn geworden ter bewerking voor bet aanstaande jaar. Er waren slechts 2 menscben bij omgekomen. De regering bad reeds aanzienlijke sommen verstrekt cn door particulieren was veel geld bijeengebragt. KEULEN, 19 September. Alhier zal onder bescherming van den Bisschop van Chersonnesus in parti- busLaurentbestuurder der dioecese van Luxemburgeene vereeniging op- gerigt worden tot tegenwerking der vrijmetselarijonder den naam van: Duitsche Antidiabolische Vereeniging. TR.IER15 September. Een onlangs te Parijs verschenen boekje beweert, dat de kerk van Argen- teuilin Frankrijkden waren heiligen rok zou bezitten. Dat deze door Karei de Groote aan die stad was geschonken en dat de Keizer den rok van de Grieksche Keizerin Irene zou hebben gekregen. De geestdrift, door de voorgewende wonderen van den heiligen rok alhier opgewekt, welke zich vooral in onze Rijn-Provincie had verbreid, is, ongelukkigerwijze, even plotseling weder nedergeslagen als zij ontstaan was; daar het bewezen isdat de zoogenaamde wonderbaarlijke genezing der Gra vin von Droste zu Vischering het uitwerksel is geweest van eene oogenblikke- lijke overspanning, waardoor eene spier is gesprongenen dat deze dame thans weder even krom en hulpeloos is als vroeger. Zij heeft thans weder gewone geneesmiddelen ter hulp geroepen en bevindt zich tegenwoordig, zeer zwak en ziekte Kreutznachom aldaar de baden te gebruiken. (O. P. A. Z.) 10 September. Den 18dcn dezer, zijnde de geboortedag des Konings van Denemarken, is de nieuw aangelegde spoorweg tusschen het naburig Altona en de aan de Oostzee gelegen havenstad Kiel, dus dwars door het Hertogdom Ilolstein, met veel plcgtigheid geopend geworden. 20 September. Eergisteren beeft de 22ste zamenkomst der Duitsche Natuurkundigen in onze stad eenen aanvang genomen. 20 September. Brieven uit Mtmchcn alhier ontvangen, wedersproken op de stelligste wijze, dat de Koning van Bcijcren gezind zou zijn, de Jesuiten andermaal in zijn land toe te laten. LONDEN22 September. Eepartcro houdt hier nog zijn verblijf, omringd door Corteno cn andere partijhoofden van de ayacuchos. Zij hebben dezer dagen beraadslaagd over den Staatkundigen gang dien zij zullen hebben te volgen. Het schijnt dat men het eens is geweest dat Espartcro zijne volkomene onderwerping aan de Spaansche regering moet aanbiedenmaar dat hij daarvoor ook in al zijne titels moet hersteld wordendie hij vóór zijne verheffing tot het regentschap bezat. Men heeft te Madrid reeds den sluijer der vergetelheid over zijn vorige gedrag gespreid, maar onder voorwaarde dat hij nog eenigen tijd in den vreemde zal doorbrengen. Espartcro die best inziet, dat zijne onmiddelijkc terugkeer in Spanje hem in eene valsche stelling zou plaatsen heeft er in toegestemd en zal zijn verblijf te Londen eenige jaren verlengenmits men hem geregeld zijne toelagen voldoe. Zijnen medestanders is volle vergiffenis geschonken, die van nu aan vrij naar Spanje kunnen terug keeren of in den vreemde blij ven in welk laatste geval zij van Spaartsche gezantschappen dezelfde bescher ming zullen genieten als de overige Spanjaardon. I ii ui jztn&upg t -a ui u- ."rilï Ulo wv.b ui.v u,. PARIJS24 September. Op dè verschilletldé scheépstimmenverven staan op de bélling de Vólgende schepen 23 linieschepen, 19 fregatten, 3 korvetten, 2 brikken, 3 'galjoten, 1 iastkorvet, G ligters, 4 StoOmfrCgatlen van 550 a 450 paardenkracht, 9 stoomkórvettcn van 320 a 220 paardenkracht5 stoomschepen vah 1G0 a 80 paardenkracht, 3 stoomligters en 2 andere stoomfregatten van 550 paar denkracht, 2 korvetten Van 320 en 220 en 3 andere kleine sloomvaartuigcn te zamen 85 schepen. Don Carlos, aan wien bet, zoo als gemeld is, was toegestaan, de baden van Neris met zijne echtgenoot en zoon te gaan bezoekenis van daar den lGdcn dezer te Bourges wedergekeerd. PROVINS, 22 September. Een ooggetuige beeft ons het volgende gemeldHet opperhoofd van een sedert kort bier gevestigd klooster der Celestinen is naar Rome gegaan alwaar hij van den Heiligen Vader een gedeelte van eenen schedel en eenige beenderen van eene Heilige heeft gekregen, bestemd voor de Kapel van bet klooster. De Priester heeft te Parijs eene levensgroote Heilige in was laten maken een model van jeugd en schoonheid, en haar rijk en bebagelijk naar de mode laten kleeden. Het gedeelte van den schedel en de beenderen der Heilige zijn op derzelver plaatsen in het wassenbeeld ingezetcn de hals laat een bloedig spoor van een dolk ziendie haar gemarteld heeft. Deze Heilige is op eene soort van rijkversierde draagbaar geplaatst cn alzoo door de straten gedragen verzeld door de Geestelijkheid met de Bisschoppen van Meaux en Ne vers aan het hoofd. Joumdes Dèbats.) Den lGden dezer beeft een geweldige brand de groote fabrijk en vlas spinnerij der Heeren CaternautCailléMatignon en Marout bij Cliollet in de asch gelegd. Zij was voor 600,000 fr. verzekerdcn de vernieling dezer bloeijende inrigting beeft geheel den omtrek in verslagenheid gestort. Het ongeluk heeft weder geloondboe uiterst voorzigtig men bij de behandeling van zulke ligt vlam vattende stoffen zijn moet. Eene werkster, die een be zem in de band hadwas daarmede te digt bij een der gas-vlammetjes ge komen; verschrikt liet zij den brandenden bezem vallen, het werk dat op den grond lag vatte vlam, en eer men die stuiten kon, stond geheel de fa brijk in brand. BRUSSEL, 23 September. Het committé der linnennijverheid te Piousselaere onlangs opgcrigt, schijnt, zoo als het reeds te Gent gebeurd is, vergelijkende proefnemingen te willen doen tusschen de verschillende verbeterde getouwen welke elkander de voortreffelijkheid betwisten. Dit committé beeft aan den Heer de Poorter alhier geschreven, om hem te verzoeken een Van zijne gebreveteCrde getouwen ter harer beschiking te stellen. Hot gebruik van het getouw van de Poor ter verspreidt zich snelhetzelve dient reeds te Luik voor bet weven van dekens en baaien zal ook in eene lakenfabrijk uit de omstreken van Vcr- viers ingevoerd worden. Sedert vier dagen zijn te Nieuwpoort van de nationale vischvangsl aange komen de sloepen Eendragt en Neptune, de eerste met 270 en de tweede met 200 tonnen gezouten abberdaan. De Schoolopziener van het 8stc scbooldistrikt beeft de onderwijzers van zijn ressort tegen Maandag den 23stcn September te Loochristy bijeen geroe pen ten einde aldaar de noodige schikkingen vast te stellen tot bet oprigtert van een onderwijzers-gezelschap. De beweging welke deze w(ek ten platte lande in de omstreken van Aalst heeft plaats gehad, veroorzaakt door eenige Duitsche kooplieden, welke zich bier te lande van voorraad komen voorzien, heeft reeds eene merkelijke verbooging in de prijzen der hop teweeg gebragten dezelve van 48 tot 55

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2