LEYDSCHE COURANT 1844. VRIJDAG, BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. 27 SEPTEMBER. De Courant wordt driemaal in de week uitgegeven, des Maandags, Woensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is ƒ3.voor de 3 maanden. LEYDEN, 26 September. De aanbesteding van werkentot de droogmaking van het Haarlemmer meer betrekkelijk het digten van openingen in den Ringdijk, en het verder opmaken van denzei ven, omschreven in de advertentie, geplaatst in de Staats-Courant van 16 September 11.heeft den 23sten plaats gehad. Bij dezelve is N°. 1 besteed voor 22,900, en aangenomen door J. Planjer alhier; N°. 2 voor ƒ17,800, door J. Eland, te KlundertN°. 3 voor ƒ61,000, door A. van Hattum, te Slicdrecht; N°. 4 voor 3,500, mede door J. l'lanjer, en N°. 5 voor 18,000, door C. Kater, te Monnikendam, bedragende te zaïnen de som van 123,200. Z. M. heeft benoemd tot Ridders der Orde van den Nederlandsehcn Leeaw, de Kapiteins der lste klasse bij de mineurs en sappeurs F. van Heurn en P. Baart de la Faille. Z. M. heeft tot Advocaat-Generaal bij het Provinciaal Geregtshof in Utrecht benoemdMr. B. C. J. Visscher. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan den Heer J. Loopuit, als Bur gemeester van Schiedam, en benoemd tot Secretaris der Gemeente Veur J. P. TreubBurgemeester en Secretaris van Voorschotenom die betrekking ge lijktijdig te bekleeden. •s GRAVENHAGE26 September. H. M. de Koningin is in den afgeloopen nacht in deze Residentie van AVei- mar teruggekeerd. H. M. heeft de terugreis per stoomboot van Duitschland naar Rotterdam afgelegd en is van daar met Koninklijk rijtuig afgehaald. Eergisteren heeft Z. K. H. de Prins van Oranje het regement grenadiers en jagers in oogenschouw genomentot welk einde het bataljon jagers uit Delft herwaarts gekomen was. Z. K. H. is heden naar Utrecht vertrokkenwaar Hoogstdezelve zijn' intrek bij den Heer Staatsraad Gouverneur zal nemen en morgen de aldaar in be zetting liggende infanterie zal inspecteren. Van daar zal Z. K. H. zich naar eenige andere steden begevenom insgelijks de corpsen infanterie in oogen schouw te nemen. Het Provinciaal Geregtshof heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van Antonia van der Burg, oud 29 jaren, dienstmeid te 'sGravenhagebeschul digd van diefstal ten huize van en jegens haren meester, alsmede van vergif- tiging, door rattenkruid onder het tot verkoop bestemde fijn zout te vermen gen. De beschuldigde is schuldig verklaardveroordeeld tot de straffe des doodsuit te voeren door verworging aan eenen paal. DEN HELDER, 24 September. Naar men verneemt, moet met den meesten spoed zeilree worden gemaakt Zr. Ms. schoener de Lancier, Kommandant Luit. ter Zee lste klasse J. H. Bou- dijk Bastiaanse, terwijl dit vaartuig tegen den 15dcn October geheel gereed moet zijnen van hier alsdan moet vertrekken ter versterking onzer zeëmagt in Oost-lndiën. Genoemde schoener is den 15den dezer alhier van de kust van Guinea binnengekomen, en heeft gedurende meer dan vijf maanden op de kust van Afrika gekruist. Nog zullen in den loop van dit jaar uit Vlissingen vertrekken Zr. Ms. fregat de Ceresonder bevel van den Kaptitein ter zee J. Enslie, en uit Helvoetsluis Zr. Ms. stoomschepen de Vesuvius, onder bevel van den Luitenant ter zee lste klasse van Hoogenhouck Tulleken, en de Cu racao onder bevel van den Luitenant ter zee lste klasse P. A. M. Hinlopen beide eerstgemelde schepen zijn tot de dienst in Oost-lndiën bestemden laatstgenoemd stoomschip in West-Indiën. Uitgezeild den 22slen naar Batavia het schip Elisabeth Antonie, Kapitein Bakker en Prins Hendrik, Kapitein H. Smit. Naar Suriname het schip An tonie Eugenie, Kapitein C. Meijer, aan boord hebbende een detachement sterk 70 Onderofficieren en Manschappen, onder hevel van den Heer J. G. Balfour van Burleighlste Luit. bij het bataillon West-Indische jagers. KAMPEN22 September. Naar het zich laat aanzien gaat deze stad eene schoone toekomst te gemoet Zij zaleven als in vroegere eeuweneene handelstad worden welkebe gunstigd door hare ligging aan de monden van den IJsseleene uitgebreiden handel drijft, en langs de Rijn-oevers, en over zee naar Engeland en in het Noorden van Europa. Hij, die in eenige maanden niet hier geweest is, ziet, bij het aankomen met de zeeboot, dat pakhuizen en andere gebouwen in de plaats zijn gekomen van atgebrokene muren en onoogelijke ledige plekken welke nog niet lang geleden, de stad aan de IJsselzijde ontsierden. De overblijfselen der oude bolwerken langs den IJsselgaan plaats maken voor eene regelmatige brecde IJsselkade, welke meer en meer een bedrijvig en han deldrijvend aanzien verkrijgt. Men zegtdat de tegenwoordige Burgemeester nog uitgebreider plannen heeft gevormdom door onderscheidene aanbouwin gen het verblijf te dezer stede voor den koopman meer gewcnscht te maken. Daartoe zoude dan ook dienen moetende verkoop van die boerderijen en pachthoeven, welke als stedelijk eigendom, zullen verkocht worden, om de stads kas te stijvenen het bestuur tot die ondernemingen in staat te stellen. OOST-INDIE. MAKASSER op CELEBES October 1843. De brik de Arend heeft onderzoek gedaan naar een dertigtal zeeroovers- praauwen, die zich bij het eiland Kalaotoa zouden bevinden; doch alleen op het strand aangetroffen eene nieuwe praauw van 50 voeten langvoor twee rijen riemen welk roofvaartuig is verbrand geworden. ALGERIE. ALGIERS, 14 September. Wij gaan in al de Provinciën vooruit. De koophandel breidt zich uit in het binnenland de bedrijvigheid op de kust is zeer groot. De Aziatische regten zullen dit jaar vijf millioenen fr. bedragen. De togten naar Legouat en Biskara hebben zeer belangrijke uitkomsten gehadzij hebben ons reeds in handelsbetrekking geplaatst met de woestijn. Dertig duizend inlanders uit de omstreken van Biskara hebben zich bij Medeah komen legeren om er handel te drijven en hebben reeds 100,000 fr. in de kas van den ontvanger voor handelsregten betaald. De stad Blidah is door de verandering van holen en hokken in welstandige huizen, geheel van voorkomen veranderd. Men vindt er herbergen en koffij- huizen op Europeschen voet ingcrigt. In 1842 had men een geleide van 1,500 man noodig om te Blidah te komen, thans zou een eenig wandelaar dien weg gerust kunnen afleggen. TURKIJE. KONSTANTINOPEL, 6 September. Een ernstig verschil is dezer dagen gerezen tusschen den Divan en het Grieksch Gezantschap. Mehemed-Ali-PachaGouverneur van Pera en Galata, heelt een groot aantal kleine winkels doen sluitenbezet door Grieksche onderdanenonder voorwendseldat zij niet geautoriseerd waren door de Porte om hun bedrijf uit te oefenendat overigens, het getal werklieden van ieder ambacht bepaald zijndezij hunne bediening in de hoofdstad niet meer zouden kunnen uitoefenen zonder zich te onderwerpen aan belastingen op Mu- zelmansche onderdanen gelegd. Daar het Grieksche Gezantschap tegen dezen maatregel geprotesteerd heeftheeft Mehemed-Ali-Pacha gedreigd om al de Grieksche onderdanen naar Griekenland te zenden. Toen heeft de Heer Ar- gyropoulo hem geantwoorddat hij kon doen wat hij wildemaar dat zijn vertrek uit Konstantinopel dadelijk zou volgen. Daarop beloofde de Porte de zaak meer rijpelijk te zullen onderzoeken. Tot hiertoe is daaromtrent geene bepaling genomen, maar de winkels blijven op bevel van het Gouvernement gesloten. PORTUGAL,. LISSABON, 14 September. De organen der geestelijkheid beklagen zich nog steeds over den toestand der kerk. In 1834 heeft men zich van de kerkelijke goederen meester ge maakt, de kloosters doen ontruimen, de voornaamste prelaten verjaagd en door personen doen vervangen die niet door Rome erkend zijn. Het verblijf van den Nuntius Capaccini heeft hier in niets verbeterd, althans verscheidene verdrevene prelaten zijn nog niet terug, en de patriarchale kerkvergadering is volgens geheel andere beginselen zaïnengestcld dan volgens de pauselijke

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1