LEYDSCHE COURANT. 1844. WOENSDAG, 25 SEPTEMBER. BÏNNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt driemaal in de week uitgegeven, des MaandagsWoensdags en Vrijdags. De Maandagsehe Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nomrncr worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is ƒ3.voor de 3 maanden. LEYDEN, 24 September. De Minister van Finantiën beeft onder dagteekéning van den 22sten dezer bekend gemaaktdat de maatregelenbepaald bij Zr. Ms. besluit van den 21stcn Augustus 1844 Staatslln". 44), omtrent de aflossing of verwisseling van staatsschulden rentende vijf en vier en een half ten honderdde vol gende uitkomsten opleveren 1°. Dat van het kapitaal inschrijvingen nationale schuldrentende 5 ten honderd, hetwelk op den 24slen Augustus 1844 ter aflossing of verwisseling is uitgeloot, groot ƒ15,052,000, ten gevolge van de gedane verklaringen, met den eersten October 1844 zal worden afgelost3,718,500 en dat daarvan zal worden verwisseld in inschrijvingen op het Grootboek der Nationale Schuldrentende 4 ten honderd -11,333,500 te zamen ƒ15,052,000 2°. Dat door houders van inschrijvingen nationale schuld rentende vijf ten honderdis verklaard (in zoo verre dit op heden bekend is geworden), dat zij voor een kapitaal van ƒ25.988,400 verlangen de verwisseling in inschrij vingen op het grootboek rentende vier ten honderdmet bijbetaling der ver goeding van ƒ4.00 op elke honderd gulden, en dat mitsdien de verwisseling van dat kapitaal met den eersten October 1844 zal plaats hebben; zullende het bedrag van het op dezen voet te verwisselen kapitaal nog vermeerderen met datwaaromtrent nog niet bekend zijn geworden de verklaringen bij som mige agenten van de schatkist gedaan. 3°. Dat door houders van schuldbekentenissen uitgegeven door het voorma lig Amortisatie-syndicaat, rentende 4.1 ten honderd, is verklaard (mede in zoo verre dit op heden bekend is geworden), dat zij voor een kapitaal van ƒ23,634,200 verlangen de verwisseling in inschrijvingen op het grootboek der nationale schuld rentende vier ten honderdmet uitbetaling der vergoeding van ƒ3.50 op elke honderd gulden, en dat mitsdien de verwisseling van dat kapitaal mede den eersten October 1844 zal plaats hebben. Naar aanleiding van dit een en ander, wordt er alzoo op nieuw een bedrag van ten minste 69,256,1005 en 4£ pCts. nationale schuld verwisseld, en een bedrag van 3,718,5005 pCts. schuld afgelost. Onder dagteekening van den 23sten heeft de Minister van Finantiën bekend gemaakt, dat, blijkens de op heden ingekomen nog ontbrekende op gaven van sommige Agenten van de Schatkist, nog tot vrijwillige verwisseling in 4 pCts. nationale schuld is ingeschreven voor een kapitaal van ƒ634,200 nationale schuld, rentende 5 ten honderd, en voor een kapitaal 2,062,900 schuldbekentenissenuitgegeven door het voormalige Amortisatie-Syndicaat rentende 4ten honderd zoodat in het geheelten gevolge van de maatre gelen bepaald bij Zr. Ms. besluit van den 21st(in Augustus 1844 Staatsblad n°. 44), voor een bedrag van 63,653,200 5 en 4.1 pCts. schuld wordt ver wisseld in inschrijvingen op het Grootboek rentende 4 ten honderdterwijl voor een bedrag van ƒ3,718,500, 5 pCts. schuld wordt afgelost. Eenige Onder-Officieren van het leger, op verzoek des Keizers van Rus land daartoe door de Chefs der corpsen voorgedragenzijn rnet de S'. Anna orde 5de klasse vereerd geworden. 's GRAVENHAGE23 September. Z. M. heeft benoemd tot Broeders der Orde van den Nederl. Leeuw, de Hee- ren B. Brugsma en H. Schenkel, Schoolonderwijzers te Groningen en te Assen. Z. M. heeft kwijtschelding van de doodstraf verleend aan J. AV. T. IlafT- ncr daartoe wegens poging tot broedermoord door het Provinciaal Geregtshof van Zuid-Holland verwezen, en die straf veranderd in tuchthuisstraf voor den tijd van 20 jaren. De Inspecteur van de Geneeskundige dienst der landmagt, heeft alle Genees- en Heelkundigen Nederlanders van geboortedie genegen zijn om zich als Officier van Gezondheid der 3dc klasse voor de militaire geneeskundige dienst der landmagt in de Oost-Indiën te verhinden, verwittigd, dat zij zich, bij verzoekschriftop zegel geschreven en postvrij in te zendenen na daarop bekomen antwoord in persoonbij hem Inspecteur aan deszelfs bureau te 'sGravenhagein het locaal des magazijns van Geneesmiddelen, Voorhout, AVijk I, n°. 327, behooren aan te melden. Na overlegging van de noodige bewijsstukken zal hun de gelegenheid wor den verschaft, om aan 'sRijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht, bewijzen van hunne kennis iïi de Voorbereidende school-Wetenschappen te geven en van voldoende bekwaamheid in de genees- ón heelkundige we tenschappen voor de betrekkingwellté door hen 'verlangd Wordt. Ter hunner verder narigt dient, dat de bevordering tot hoogere rangen onder het geneeskundig personeel in de Óost-Indiën plaats heeft ten gevolge van na der in de Oost-Indiën vöör dien hoogeren -rang ar te leggen examen en dat aan de betrekking Van Officier van Gezondheid der 8de klasse in de Oost- Indiën dé Volgende Voofdeelen zijn verbonden 1°. Een jaarlijkseh traktement Van ƒ1,710 benevens vrijé woning öt' Scha deloosstelling voor huishuur; 2°. Een tractement van ƒ800 'sjaars, gedurende hun oponthoud hier te lande; 3". Eene gratificatie van ƒ380. en een voor schot van 520, te zamen uitmakende eene som van ƒ900, waarover men voor de afreis kan beschikkenzoodra het schip aangewezen iswaarmede de reis op kosten des Rijks zal geschiedenstrekkende deze som tot eene be hoorlijke uitrusting en tot het aankoopen van hoeken en heelkundige zak- instrumenten en 4°. De rang van 2dcn Luitenant bij den staf der armee in Indië. Het Provinciaal Geregtshof van Zuid-Holland heeft zich den 19dc® dezer bezig gehouden met de behandeling der zaak van Antonia van der Burg, oud 29 jaren, dienstmeid te 'sGravenhagebeschuldigd van Diefstal ten huize van en jegens haren meester, en van Vergiftiging. Uit de Instructie is gebleken, dat de beschuldigde het vergif in het fijn zoutin den wihkel heeft ge strooid en dat dit zout ten deele verkochtzware ongesteldheden bij bndcr- scheidcne personen ten gevolge heeft gehad. De beschuldigde geeft als Oorzaak van hare daad voor, dat zij in hare dienst zwaar moest werken On wéinig ge legenheid had om uit te gaan, dat zij gemednd had, watlneer de Winkel min der drukte gaf, meer te zullen kunnen uil gaan dat zij daarom een middel bedacht had om de nering te doen verminderen, en gemeend had, daarin tb zullen slagen, door het vergif, dat op den zolder lag, onder het fijn zbtil te vermengen; waardoor dit eeneil walgelijken smaak zon krijgen, en ongesteld heid te weeghrengen. Dat zij dit op den 8stcn December 1. 1., ongemerkt had gedaan; dat zij, schoon bewust, dat hét vergif was, niet had geweten, dat het rattenkruid was; dat zij, niet kunnende weten, door wien het Bant ge kocht en gebruikt zou worden op niemands leven had toegelegd. Na het verhoor heeft het Openbaar Ministerie, bij mondó van den E-. G, A-. Heer Adv. Generaal Piepers, de hesehuldiging volgehouden en de toepassing der doodstraf gerequireerd. Hierop is de Heer Advocaat Mr. Blussé voor dé beschuldigde opgetreden, eu heeft in eene breedvoerige pleitrede, de toepassing van attentat a la vie op de hokl., bestreden. Naar de meening van PI., moest hare daad beschouwd worden, als in eene hoogst laakbare onvoorzigtigheid en onbedachtzaamheid te zijn gepleegd, maar haar het misdrijf niet worden aangerekend van opzet telijk en met een bepaald doel, het op iemands leven te hebben aangelegd. Na re- en dupliek, is de uitspraak in deze bepaald op Donderdag aan staande, den 26stcn dezer. Den 21sten heeft alhier een wedstrijd plaats gehad die nieuw in zijne soort is, namelijk tusschen de leden Van de sedert kort hier ingerigte zwemschool, onder bestuur van den Generaal Eversdrie prijzen zijn bij deze gelegenheid behaald en uitgedeeld. AMSTERDAM, 23 September. Heden is alhier de Tentoonstelling van Schilderijen van thans nog lévende meesters geopend geworden. Er zijn ruim 550 nommérsWaaronder velé goede stukken, en meer dan vroeger van huitenlandsfchc schilders. Graveer- cn beeldhouwkunst heeft weinig opgeleverd. De Hollandschc Maatschappij van fraaije Kunsten en AVetenschapperi hield den 21stc" alhier hare jaarlijksche Vergaderingonder Voorzitting Vart den Hooglceraar J. Bosscha; bij deze gelegenheid werd de gouden ccrepenmng uitgereikt aan den Heer D. D. Buehler, voor zijne prijsverhandeling over de Bouwkunde. Tot Voorzitter voor het volgend jaar werd benoemd de Heer Mr. A. Veder en tot Secretaris de Heer Mr. AV. S. van Bccsema te Rotterdam. NIJMEGEN, 12 September. De zoogenaamde Wildeman heeft zich beklaagd dat men hem voor een matroos heeft gebonden, en zegt uit de Italiaansche stad Pavia tot éen deftige familie te behooren, maar voor 10 jaren, waarom zegt hij niet, verbanticn té zijn, van Welke nu 9 jaren zijn verstreken; hij spreekt goed Fransch en eenig

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1