incereudeel del- léden van eeri ander oordeel, en verklaarde er zit:li voor, om de zaken der Joden bij liet onde te latendus geene emancipatie en der halve ook geene dienstpligtigheid. GKIEHEXL1XD. ATHENE, 29 Augustus. Op dit oogenblik kan het ministerie van Koletti als te vroegtijdig be schouwd wordende Kamers zijn nog niet geopendde verkiezingen zelfs nog niet geëindigd en de magtigc oppositie, welke de Engclsche partij niet zal nalaten op te windenen die de val van Maurokordatos zeer in liet harnas heeft gejaagdzal zeer zeker van die omstandigheden gebruik maken om zwarigheden te veroorzakenwelke het heterogene ministerie van den 18dcn Augustus niet dan zeer moeijelijk zal te boven komen. De Heer Ko letti wordt beschouwd als de laatste mogelijke Minister in Griekenland; in dien hij valt, is het onmogelijk te voorzien, wat er van bet land zal worden; bet zwaard en het geweld zullen noodzakelijk de liberale instellingen vervangen voor welke het Gricksche volk nog niet geheel rijp schijnt te wezenen mis schien is het geoorloofd voor het vervolg eene vreemde tusschenkomst te voor ziendie, noodzakelijk het uiterlijke aanzien der zaken veranderende, niet zou nalaten de Europeschc staalkunde in het Oosten zeer te verwikkelen. Men spreekt hier veel van het opligteu ecner correspondentie en van het plunderen van de Ooslenrijksche paketboot Baron-Kubeckwier lading op wagensde landengte van Korinthe overtrekkendetussehen Calamaki en Loutrakidoor eene gewapende bende van 30 man is aangehouden. Be halve het bcrooven der lading van de paketboot, welker waarde 14,000 drach men was, en liet opligten van de handel-correspondcnlie naar Triest, zijn ook de depeches der Ooslenrijksche en Pruissische Gezanten geroofden te gelijkertijd een eigenhandige brief van Koning Otto. Men gelooft dat de staat kunde niet geheel en al vreemd is aan deze hatelijke daad van struikrooverij. De zeeroovers zijn van alle kanten weder verschenen, en de paketboot voor de correspondentie, de Perikles opgevorderd door de overheid van Syra, waar zij zijne quarantaine uithieldheeft zelf vele bodems van rooverij beschul digd moeten vervolgen, en wier bemanning eindelijk gevat is, toen zij op het eiland Tinos zich van de vrucht van haren roof wilde ontdoen. Een andere brief, onder dagteekening van 21 Augustus meldt, dat de Ministers Metaxa en Koletti het reeds oneens waren. liet zou schijnen dat Mclaxa nieuwe krachten wil erlangendoor lieden te kiezen voor de nog onvervulde Ministerien, welke tot zijne partij behooren. Koletti weigert ditmaar het is hem onmogelijk verzekert men om bij de zijnen cenige bekwame lieden te kunnen vinden. Tegen den 31slcn dezer verwachtte men de opening der Kamersmaar men durfde de verkiezingen van deze stad niet beginnen die reeds geheel in de war zijn. PORTUGAL,. LISSABON10 September. De Ministers zijn overeengekomen om de Cortes op den door de Constitutie bepaalden dag van den 30slcn dezer bijeen te doen komen. Voor dat dit be sluit genomen waswas er ernstig beraadslaagd over eene prorogatiedie ech ter niet in den zin viel van de meeste leden van het kabinet. De Ministeriële Gedeputeerden zijn door den Minister Cosla Cabral ernstig uitgenoodigd om bij de bijeenkomst der Kamers tegenwoordig te zijn, wegens de belangrijke wetsontwerpen welke terstond na de opening zullen aangeboden worden. ITALIË. ANCONA, 11 September. Het gebrek aan water is zoo grootdat de stedelijke Regering zich heeft moeten belasten met de huishoudelijke verdeeling van het water uit regen bakken en putten aan bijzondere personen toebehoorendezoo als men in een stad pleegt te doen welke in staat van beleg verkeert. PRUISSEX. BERLIJN, 17 September. Z. M. de Koning, naauwelijks van een bezoek in een gedeelte zijner Staten teruggekeerd, heeft gisteren wederom een' dergclijken uitstap ondernomen; hij is van Potsdam naar de provincie Saksen op weg gegaan. Den 10dcn dezer is het vonnis uitgesproken over de oproerige Silesische fabrijkarbeiders, ten getale van 83, en zijn de meesten hunner, wegens oproer cn geweldenarij, tot gevangenisstraf van 68 jaren veroordeeld. Het Silesische stadje Küben is in den nacht van den 9<len dezer door renen zwaren brand geteisterdwelke in weinige uren 140 gebouwen waar onder 74 woonhuizen verteerd heeft. Ook is de bergstad Klausthal in het Ilanoversche, in den nacht van den 15den dezer, grootcndeels door brand ver nield; 300 woonhuizen met hunne achtergebouwen waren binnen G uren eene prooi der vlammen. De Allg. Pruiss. Zeitung verklaart het berigt uit Posen in cenige bla den medegedeeldals zoude de uitvoer van granen uit Polen verboden zijn voor geheel onwaar. De graanoogst was in Polen vrij gunstig uitgevallen. WURTEMBERG. STUTTGARDT, 15 September. Tot de laatste belangvolle aanwinsten der koninklijke openbare boekerij van Stuttgardtbehooren twee oude drukkenwelke er ten hoogste zelden voor komen. De eene komt voor van Gutenberg, cn de andere van zijnen leerling I Pietei Scholier, te zijn. Het Catlioliconeen algemeen woordenboek van de 15de eeuwis uit de stadsboekerij van Heilbronnvoor de Stuttgardter ver zameling van oude drukken aangekocht. Nog beduidender echter is de aan winst van het Psalterium van Fust en Scholier, hetwelkc de laatste reeds in 1457 te Mainz gedrukt badmet een gesneden ofschoon nog ten huidigcn dage in sierlijkheid niet overtroffen schrift op pergament. Dit boek waar van er in 'lgeheel slechts 8 of 9 afdrukken bekend zijn, en het eerste is dat met een jaargetal verscheen, hebben alle boekenkenners steeds als het juweel der boekdrukkunst aangezienen de vermaarde engclsche boekbeschrijver Dibdin gaat in zijnen geestdrift voor hetzelve zoo verredat hij de waarde er van op 120,000 begroot. LUXEMBURG. 17 September. Wij vernemen dat Z. M. de Koning onze Groothertog, voor het in de hoofdstad zijns Groothertogdoms op te rigtcn gedenkteeken van zijnen voorzaat, Koning Jan de Blinde, voor eene som van 10,000 fr. heeft ingeschreven. [Die Koning Jan, de Blinde, was een zoon van Keizer Hendrik deVII, uit het grafelijk huis van Luxemburg. Door een huwelijk met Elisabeth, overge blevene erfgenaam van het oude Koninklijke huis van Bohème, werd hij in 1311 tot Koning van dat land gekroond. Hij voerde vele oorlogen in naburige Staten, onder anderen in Polen in het jaar 1328, in welken veldtogt hij een oog verloor. Een Joodsch Geneesheerwien hij onbekend aan de beroemde Universiteit te Montpelier raadpleegdedeed hem het andere verliezen. Nog na zijne blindheid trok hij naar Italië tegen den Keizer Lodewijk van Beijeren en belegerde in 1335 de Poolsche stad Krakau. In 1343 ging hij met zijnen zoon Karei naar den Paus te Avignon en verkreeg dat Praag tot een Aarts bisdom werd verklaard. Eindelijk hielp hij Philips van Valois, Koning van Frankrijk legen de Engelschen en was tegenwoordig bij den slag te Cressy op den 12d(-n Augustus 134G; welke slag de Fransehen verloren. Men verhaalt van hem, dat hij zijn paard aan den toom van een zijner beste ruiters liet bin den en moedig tegen den vijand inrendewelke onberadenheid hem het leven kostte.] ENGELAND, LONDEN 18 September. Den 16dcn zijn alhier door het gelijktijdig aankomen der posten uit Oost en AVest-Indië, Amerika en het Schiereiland, 235.000 brieven moeten uit gedeeld worden. De hoofdstad bevat thans 1,873,676 inwoners van welke meer dan 22,000 'snacht op hooibergen, onder tenten, of onder den blooten hemel slapen. Te Windsor wordt druk gearbeid om eene Roomsch-Katholijke kapel, voor de ontvangst van den Koning der Fransehen cn zijn gevolg, in goeden staat te brengen. Er wordt eene geheele nieuwe vleugel bijgebouwdwaarin zich de zitplaats des Konings bevinden zal. Donderdag 1. I. heeft een van de talrijkste convooijcn den togt van Léeds naar IIull gedaan, zamcngcsteld uit 250 rijtuigen, bevattende 7,800 reizigers. Daar het onmogelijk was deze ontzaggelijke menigte op eenmaal te doen ver trekken, is het convooi in 4 afdeelingen gesplitst, welke ieder door 4 loco motieven getrokken en voortgestuwd werden. Er verliepen 2 uren Voor al de reizigers geplaatst waren. Eene vrouw én een kind raakten nog onder den voet, doch werden gelukkig gered. Dit convooi heeft bijna ƒ10,000 opgebragt. De werktuigkundige Nasmyth te Manchester heeft aan de Admiraliteit een plan overgelegd, om schepen van alle grootte, zelfs een geheel smaldeel, met eene ijzeren stoomboot te vernielen, die bömproef houdt, 6 knoopen in het uur door middel der schroef van Archimedes wordt voortgestuwd, en in de kiel van het vijandelijk schip een gat boort van verscheiden voeten wijd. Door het schip Wicksbury, van New-Orleans naar New-York zijn 7 schipbreukelingen van de schoener Orange, op reis van Jamaïka verongelukt, in den ellendigslen toestand opgenomendaar zij 13 dagen in eene kleine boot op het water hadden omgezworven, en te New-York aangebragt. De on gel ukkigen, wier schip in een' hevigen storm omver was geslagen, hadden niets kunnen medenemenen waren dus al die dagen aan honger en dorst ten prooislechts 4 malen mogt liét hun gelukken eene kleinè hoeveelheid regenwater magtig te wordenheigeen waarschijnlijk de oorzaak isdat zij hun leven nog zoo lang gerekt hebben. De jongste der matrozen overleefde zijne redding maar weinige uren. DUBLIN, 17 September. In eene Vergadering van den stedelijken raad, is tot het aanbieden van het volgende adres van gelukwensching aan O'Connell besloten welk adres hem den 18dcn door al de leden van dien raad, die zich in slatelijken optogt naar zijne woning zouden begeven, zou worden Overgereikt: «Wij, Lord-Meijer, Raadsleden en Burgers van Dublin, herinneren u, dat wij, toen gij door uwe groote deugd en uwe onwrikbare volharding in het bevorderen van de zaak der vrijheid der geheele wereld, en door uwe bijzon dere toewijding aan die zaak, voor zoo veel uw vaderland betreft, tot een voorwerp gemaakt had van vervolging en een slagtoffer van onregtvaardig- heidons naar uwe gevangenis hebben begeven om onze gevoelens van deelneming in uw lot uit te drukken, en u te bewijzen, dat diegenen, voor wier welzijn gij gedurende uw geheele leven rusteloos werkzaam waartniet ondankbaar waren geworden-bij het aanbreken van de dagen uwer bt-proeving en van uw lijden. »Wij beloofden u, dat wij, als de tijd uwer gevangenschap verstreken zou

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2