LEYDSCHE COURANT. 1844. VRIJDAG, 20 SEPTEMBER. BINNEJNLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt driemaal in de week uitgegeven, des MaandagsWoensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gestelden de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is f 3.voor de 3 maanden. LEYDEN, 19 September. In de Leydsclie Courant van den llden September, wordt de aandacht gevestigd op een nieuw opgerigt Zieken- en Begrafenis-Fonds binnen deze Stad, en daarin hoog opgegeven van de heilzame en wenschelijke bedoelingen van znlk eene inrigting. Zonder iets te willen afdoen aan deze bedoelingenzoo vermeenen wij eene teregtwijzing niet onnoodigten einde het publiek zich op het standpunt zoude kunnen plaatsendeze en dergelijke inrigtingcn in hare wezentlijke waarde te kunnen beoordeelen. In de eerste plaats ontstaat de vraagis zulk een nieuw Zieken- en Begrafenis-Fonds noodzakelijk in Leyden Ieder die een weinig bekend is met dergelijke inrigtingen en met de bestaan de te dezer stede, moet daarop volmondig neen antwoorden, en integendeel bekennen dat het getal der bestaande reeds meer dan genoegzaam is. Eene inrigting tot verschaffing van Genees- en Heelkundige hulpzonder groote geldelijke opofferingen, is in eene stad als Leyden, alwaar vele minvermo genden zijndie niet dan met groot bezwaar bij eventuëele ziektede onkos ten aan die hulp verbonden, kunnen dragen, niet alleen heilzaam, maar noodzakelijkdoch daaraan ontbreekt het in Leyden even min als in ieder andere stad, en is in deze behoefte meer dan voldoende voorzien. Hoe heilzaam anders deze inrigtingen zijnzoo verliezen zij deze uitwerking al- zoo en werken integendeel schadelijk doordien de bedoeling der oprigteren niet meer uitsluitend is: minvermogenden in de voordeden hunner inrigting te doen deelenmaar daarheen gerigt wordthet getal der deelnemerszon der aanzien des persoonste zien aangroeijenwaardoor dikwijlsom het voordeelmcnschen worden verlokt deel te nemen aan zoodanige instelling die niet kunnen gerangschikt worden onder de minvermogenden of hulpbehoe venden te behooren, en er daardoor schandelijk misbruik gemaakt wordt van het genot ecner instelling, die alleen het doel mag hebben, hulp en onder steuning aan minder bevoorregten in de maatschappij. Hierdoor wordt tevens eene respectabele klasse van ingezetenendie buitendien met zoo vele bezwa ren en ontberingen te kampen hebben in de uitoefening hunner kunstbe rooid van een groot deel hunner inkomstenwaarop zij billijke aanspraak hebben en die hun integendeel moesten verzekerd zijnuit aanmerking van de noodzakelijke kundighedendie zij bezitten en de moeiten en kostendie zij moeten besteden, om tot zulk eenen stand te geraken. Wij hopen dat de medegedeelde opmerkingen voldoende zullen zijnom aan te toonen dat de oprigting van nieuwe Zieken- en Begrafenis-Fondsen, te dezer stede, hoe menschlievend en heilzaam ook hare bedoelingen worden op gegeven te zijn, volstrekt in geene bestaande behoefte voorziet, en mitsdien niet die aanmoediging verdientdie men zich zoo zeer de moeite geeft haar te doen deelachtig worden. Ingezonden Volgens het verslagop de 30stc Algemeene Vergadering van het Neder- landsch Bijbelgenootschap onlangs uitgebragt, zijn ruim 15,000 Bijbels en N. Testamenten uit het depot in dit jaar afgegeven en meestal hier te lande, doch ook gedeeltelijk in 's Lands Overzeesche Bezittingen verspreid: de ontvang sten bedroegen ruim ƒ50,000, waaronder ruim 6,000 aan legaten en bui tengewone giften. Deszelfs agent op Java, Gericke, gaat steeds voort met de Javaansche Bijbelvertaling en zond ExodusLeviticus en Humeri overter wijl hij ijverig voortwerkt aan de volmaking van zijn Javaansch en Nederduitsch woordenboek, dat hij voor druk en uitgave gereed maakt. Verder schenkt het Genootschap zijne geldelijke ondersteuning aan Ds. Conradi te Curagaotot het drukken van een deel des N. Testaments in de landtaal; aan de zending der Moravische broeders te Surinametot het drukken van het Nieuwe Testament in het Neger-Engelsch ten behoeve der negerslaven en nam hetzelve op zich het drukken en uitgeven eener laag-Maleische vertaling der Psalmen, vervaar digd door Christenen te Soerabayaonder toezigt van Professor Vethmede- hooldbestuurder. Het onderhield zijne betrekking met de hijbelvereeniging aan de Koop de Goede Hoopmet den zendeling La Croix te Calcuttazond Oude en Nieuwe Testamenten aan den zendeling Roskott op Amboina, en bleef de scholen op Timor en Celebes, die bij de bevolking toenemende gunst vinden, met geld ondersteunen. Het Hoofdbestuur van het Genootschap deed aan de Synode der Nederlandsche Hervormde kerk een gemotiveerd voorstelom een slandaarddruk van den Statenbijbel naar de hedendaagsche taal en spelling te doen verschijnen, ten einde paal en perk te stellen aan de onnaauwkeurigheid en willekeurwaarvan de meeste in de laatste jaren verschenen uitgaven on miskenbare bewijzen opleveren; ofschoon het wenschelijke, ja noodzakelijke daarvan erkennende, heeft de Synode onraadzaam geoordeeld, dit werk te on dernemen. Men weetdat het Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap door depóts in eenige voorname steden opgerigt, en door marskramers, binnen eenige maanden de helft meer hijbeis hier te lande verspreid heeft, dan het Nederlandsch Genootschap in het geheele verloopen jaar: een onderzoek, of, naar aanleiding daarvan ook het Nederlandsch Genootschapter bereiking van zijn doel, nieuwe middelen kan en moet aanwenden, is aan eene com missie opgedragen. Uit een Artikel van de Provinciale Utrechtsche CourantOver het gebruik dat men van verrotte Aardappelen maken kan," door den Hoogleeraar Bergsma ingezonden nemen wij het volgende over De aardappel, welke een paar dagen onder water staat, heeft in dien tijd reeds zooveel water opgenomen, dat hij volkomen week wordt. Het cellewcef- sel is dan met zooveel water opgevulddat het voor alle gewone levensver- rigtingen ongeschikt geworden isen dus tot ontbinding overgaat. De inhoud der cellen, voor zooverre deze onoplosbaar is, deelt niet onmiddelijk in die verandering, zoodat het zetmeel of aardappelen-meel onveranderd blijft, al is de aardappel in eenen volkomenen staat van verrotting. Het is dit aardappe len-meel waarvan men derhalve nog gebruik maken kan omdat men het zeer gemakkelijk van het overige gedeelte van den aardappel kan afzonderen. De bereidingswijze van het aardappelen-meel is algemeen bekend, men weet dat men door de aardappelen te raspen het celleweefsel zooveel mogelijk breekt en door wasschen eene afscheiding van het zwaardere zetmeel verkrijgt. Den verrotten aardappel behoeft men niet te raspen na dien zoo goed mogelijk gewasschen te hebben is eene kneuzing genoeg om het meel vrij te maken en dit kan men door eene herhaalde wassching volkomen zuiveren. Ik heb op die wijze van eenige verrotte aardappelen volkomen zuiver meel bereid. Dat dit aardappel-meelnadat het gedroogd is, met. voordeel kan gebruikt worden, behoeft wel niet gezegd te worden. Behalve de aanwending in ver schillende fabrieken kan de landbouwer het met voordeel onder het voedsel voor zijne varkens gebruikenwaartoe hij het best doen zal, hetzelve met koo- kend water aan te mengen. Voor sommige zal de bewerking tot de verkrijging van het meel te bezwaarlijk geacht worden en het wasschen is zeker niet ge makkelijk, omdat daartoe veel water vereischt wordt. Zoo men dan de aard appelen slechts tracht te droogen, hetwelk niet onmogelijk is, en zeer kan be- vorderd worden, zoo men over horden kan beschikken, of van eenen oven kan gebruik maken, zullen de aardappelen, eenmaal droog, volkomen goed blij ven en tot veevoeder of om daarvan syroopmoutwijn enz. te makenvol komen geschikt zijn. De verrotte aardappelen kan men ook onmiddelijk koken en daarna in eenen oven droogen, waardoor zij ook de hoedanigheid zullen verkrijgen, zelfs na lang bewaard te zijn, tot voeding van het vee aangewend te kunnen worden. 's GRAVEN HAGE19 September. Z. M. heeft de Hoeren Hugo en Jan Pieter Cornets de Groot tot den Neder- landschen Adelstand verheven. Z. M. heeft benoemd tot Substituut-Officier bij de Arrondisscmcnls- Regtbank te GroningenMr. J. C. F. Baron d'Aulnis de Bourouil. Z. M. heeft onder anderen tot Burgemeester bij continuatie benoemd van Sassenheim de Vrije en Lage Boekhorst en de Vennep Mr. W. B. Huygcns. Men verneemtdat aan de Hervormde Gemeente van Sas van Gent en Philippine (Zeeland)eene rijks subsidie verleend is tot herstel van haar Kerkgebouw. Men verneemt, dat een nieuw ontwerp van wet op de onteigening reeds in gereedheid ligt, en bij de eerste zitting aan de Staten Generaal zal worden voorgelegd. Volgens dit ontwerp zoude, in ieder geval het in bezit stellen der te onleigene gronden dadelijk geschieden, behoudens latere bepaling dei- te vergoeden waarde van het onteigende. Deze bepaling zou van veel gewigl zijn voor de Ilollandsche Spoorweg-Maatschappijdie alsdan dadelijk en onge moeid den aanleg van den spoorweg tot Rotterdam konde voortzetten. Dezer dagen is op het daartoe door hem gedaan verzoek eervol ontslag- verleend aan Mr. T. Graham van Gorkum. als Procureur hij de Arrondissem. Regtbank te Roermond.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1