datnaar het oordcel der Engelsche regters, het tegen mij uitgesproken vonnis niet zoude worden gecasseerd en evenwel zijn wij vrij door de tusschenkomst der Goddelijke Voorzienigheid. Houra! derhalve voor de afschaffing der unie! houra Ongelukkig werd die plegtigheid en deze aanspraak niet door gunstig weder bevorderd, daar de regen bij stroomen ncderviel en allen tot op hun lijf nat waren niemand echter heeft daarom zijne plaats verlaten. Voor dat O'Connell nog de gevangenis verlaten hadheelt hij de invrijheid stelling verkregen van 40 wegens geldboete gevangen gezetten leren en hunne schulden betaald. Zondag heeft de Aartsbisschop van Dublin een groote pontificale mis ge vierd door het Te Deurn gevolgd. FRANKRIJK. PARIJS12 September. Men verzekert, dat na den slag bij Isly de Fransche Regering hare voor waarden aan den Keizer van Marokko opgelegd, nog aanmerkelijk verzwaard heeft en 30,000,000 fr. cischt, tot dekking der oorlogskosten. Het Journal des Debats schrijft, dat het Engelsch dagblad The Times stellig verzekert, dat de Koning der Franschen zich den J)^11 October naar Engeland zal begeven. [Het genoemde Fransche blad zelf deelt dit berigt een voudig mede zonder tegenspraak of bevestiging. Vreemd schijnt het echter dat men in Parijs uit een Engelsch blad omtrent 's Konings reis berigt geeft]. De Prins de Joinville heeft, behalve het rapport door den Gouverneur-Ge neraal van Algcrie aan de Regering toegezonden, nog een breedvoerig rapport aan haar doen toekomen, hetwelk de Moniteur in zijn geheel bekend maakt, doch slechts bijzonderheden omtrent reeds bekende zaken behelst; dit rapport bevat nog het volgend naschrift: »Den 23sten Augustus was onze vestiging op bet eiland voorMagador voltooid, en heb ik een gedeelte van bet eskader naar Cadix teruggezonden. In den loop van den dag werd van eenen der torens van de stad. die aan de landzijde ligt, een kanonschot gelost. Daar de kogel in de haven tusschen ons ncderviel, hebben wij eenige granaten in de naast dien toren liggende huizen geworpen, en vervolgens heb ik den Luitenant Tanchard met 160 man afgezonden, om ladders tegen den toren te plaatsen. Men is zonder eenigen tegenstand te ont moeten naar boven geklommen, en heeft de laatste kanonnen, die tegen ons gebezigd konden worden, vernageld. Van den top des torens kon men de stad overzien, die geheel verlaten en op eene schroomelijke wijze verwoest scheen te zijn. »Deze operatie, die niet volstrekt noodzakelijk was, was in zoo verre nut tig, als zij aan de bezetting van het eiland beeft doen zien, dat hare eigene krachten en de locale hulpmiddelen genoegzaam zijn, om de stad geheel in bedwang te houden." Onderstaand stukje, dat wij onder het opschrift: vorming der jeugd in Frankrijk, uit de Revue de Paris mededeelen is daar getiteldExploitation de la Jeunesse en France. Het woord exploitationhetgeen wij hij gebrek van beter hier, door vorming, opleiding, bekwaammaking overbrengenis een dier woorden, welker juiste vertaling in één woord niet wel mogelijk is daar het eigenlijk in het algemeen beteekent eene aanwending van eenig dood kapitaal ten nutte van de ondernemers, als bij voorbeeld, de ontginning van woeste gronden of mijnen het. openen van een nieuwen weg voor of vinden I van een nieuw artikel in den handelde oprigting van een fabrijk en der- gelijke, welk woord in het onderhavige stuk ten opzigte van de opleiding der jeugd, tot eenige winstgevende bekwaamheid wordt gebezigd. Vorming der Jeugd in Frankrijk. Het publiek weet niet, dat vele instellingen door geheel Frankrijk correspon denten hebbenwelke bun kennis geven van kweekelingen die zich vroeg ont wikkelen en bekwaam zijn om groote vorderingen te maken. Zoodra de be kwaamheid dier kinderen bewezen is, worden hunne familien die dikwijls arm zijn, overladen door aanvragen en aanbiedingen van de hoofden dier instel lingen, die door alle middelen de toekomstige vorderingen dier kweekelingen zoeken meester te worden want zij wetendat zij in hen de nuttigstede voordeeligste voorwerpen zullen vinden. Men verzekertdat om zulkcn bij zich te hebbenkostschoolhouders niet geschroomd hebben aan de ouders tot 5,000 fr. per jaar te verzekeren, zoo lang de opvoeding van deze jongelieden of met andere woorden hunne bekwaammaking zou duren. Zoodra men zich van hen heeft meester gemaakt, levert men hen uitsluitend over aan de beoe fening van dien tak van menschelijke kennis, voor welken zij eene bepaalde roeping schijnen te hebben. Men zet hen in de broeikastmen zet hen aan men put ze dikwijls uit, en wanneer de eerprijs verkregen is, wanneer de jonge mensch geheel is gevormd, werpt men hem in de wereld, ontzenuwd, afgemat, en in het hart aangetast door den knagenden worm der industrie, welkeer zich van zijne kindsheid af heeft ingedrongen. Ook beeft men menigmaal opgemerkt, hoe zeldzaam een der leerlingen, welke een' der hoogste prijzen behaald had later een man van den eersten rang werd. Het zou misschien nood zakelijk zijn om een hoofdstuk bij de wet te voegenomtrent het werk van kinderen in de manufacturen. Hier zoo wel als daar is er eene overdrevene bekwaammakingwelke leidt tot uitputting van de ligchaamskrachten en van het verstand. Indien wij biervan melding maken, is het voornamelijk om de kwade trouw van eenige oppositie-bladen te doen kennen, die in der tijd zich met hevig heid, ja zelfs met woede verzet hebben tegen het. misbruik, hetwelke men in eenige manufactuur-strekcn in Engeland van den arbeid der jengd maakt, terwijl zij zwijgen over een dergelijk misbruik, dat in hun land en bij gevolg onder hunne oogen plaats heeft. METZ, 11 September. Alhier komen steeds veel vreemdelingen aanom de krijgsoefeningen welke in de nabijheid dezer stad onder hot bevel van den Hertog van Nemours gehouden wordenbij te wonen onder ben merkt men op den Hertog; Bern- hard van Sakscn-Weimar en eenige Nederlandsche Officieren. BELGIË. BRUSSEL, 12 September, Het programma van de September-feeslcn is in het licht verschenen: zij zullen 4 dagen duren, Maandag den 23slen aanvangen met lijkdiensten voor de gevallen slagtoffers, en eindigen Donderdag den 26sten met wedrennen. In Vlaamsch België leest men Langs verscheidene kanten zyn er ons klagten toegekomen over de verwaer- loozing der bestaende wet op dc bedclary: daer waer zy minst wordt waar genomen, is op de buitengemeenten; degenen, die meest hierover klagen zyn de landbouwers, allen wier hoeven of woonhuizen afgezonderd of te lande verspreid staen. Sommige hoeren zien somtyds aen hunne hofstede hoopen van tien tot veertien lieden, van beide geslachten, oude en jonge, verzameld, die op eene aelmoes wachten. De pachter zal niet geven? Dit zou hy niet durven bestaen. Hy ziet door het venster de ongeduldige bewegingen van eenigen, de dreigende gelaetstrekkcn van anderen, het gevczel onder de overi gen; bevreesd, dat er tegen hem of zyne bezittingen een noodlottig ontwerp van samenspanning gesmeed wordt, deelt hy eene meer of min aenzienlyke hoeveelheid aerdappelen onder de gretige oogen uit. Zoo wordt de landbouwer gedwongen een aental onverzadigbare lieden te bevredigen. Dit geval heeft voornamelyk alle vrydageri plaets. En zoo ziet de neerstige pachter zyne al te hooge jaerlyksche lasten nog op eene zeer mer- kelyke wyze aengroeijen. Dat mag niet blyven duren. De wet mogt overal nagekomen worden, gelyk het in eenige plaatselykheden, inzonderheid in de steden, geschiedt. Maer, zoo zullen eenigen opwerpen, de tyd is slecht, er is niets te winnen, en zy zyn zeker ongelukkig, die hun brood gaen vragen. Men sta het toe, daer zyn vele arme, vele behoeftige, vele ongelukkige menschen: daer zyn huishoudens, waerin zes of zeven persoonen met de geringe winst van eenen vader moeten bestaen; daer zyn huishoudens die dikwils zonder eten moeten slapen gaen, die de hardste dervingen voor lief moeten houden, die in ver scheidene jaren geen vleesch genut hebben, die gedurig in vrees leven van zich zonder wooning te zullen bevinden. Die menschen zyn inderdaed onge lukkig; wie hunne gesteltenis overdenkt, zal dezelve voorzeker allerbeween- lykst vinden; maer bet zyn zulke lieden niet, die gaen schooijendat zyn lieden, die, door aengeborene vlyt, werken; die van eene nyverheid moeten leven die kwynt of ten ondere gaet; die dag en nacht zouden zwoegen als slaven, liever dan de schamele hand tot eene aelmoes uit te reiken. Voor hen staet de dood wel aen de deur, maer zy dnrft niet binnen treden: zy is benauwd van de neerstigheid. De persoonen die hun brood gaen vragen, en de pachthoeven overvallen, zyn voor het grootste deel zulkdanige, die, of schier nooit gewerkt en van jongs af gebedeld hebben, of te lui geworden zyn om nog te werken. Daer zyne arme wcerlooze kinderen, die al bedelend opgekweekt worden dagelyks kan men er voorbeelden van onder de oogen hebben. Moeders, die nog in den bloei barer jaren schynen, zwerven met een kind op den arm langs de straten, in het oogwit van door het gezelschap van den twee-, drie of meerjarigen kleine het meededoogen der vooibygangers of der buisbewoo- ners, waer zy zich aenbieden, des te zekerder te verwekken. Het kind grootcr geworden zynde, dan blyft degene, welke het alzoo opgebragt beeft, in 't hoeks- ken van haren heerd, terwyl de jonge bedelaer nu gelast is, met het noodza- kelyke alleen rond te halen. Wat mag de maetschappy dan van dergelyke leden, met de schooijery, even als anderen met een ambacht opgevoed, verwachten, anders dan de vereeuwi ging der bedelary, in gevalle zy niet de maetregelen werkstellig maekt, oin dezelve te beteugelen! De persoonen, die te lui geworden zyn om te werken zyn zulke, die den aenhoudenden iever welke eertyds hunne werkzame ouders bezielde, vergeten hebbende, eens met den bedelzak rond geweest zyn, en dat zeer gemakkelyk en ligt gevonden hebben. Hoe gauw groeit de luijaerdy in iemand, die slechts éénmael door de hand der behoefte geraekt geweest is, niet voor al- tyd aan! Ja, zoo ligt wordt iemand, wiens onderwys en opvoeding onbezorgd is ge weest, in de bedelary, schooijery en landzwervery verhard; en wy meenen niets overdreven te hebben, wanneer wy zegden, dat verre weg het grootste deel dergenen, die in benden de pachthoeven gaen belegeren, eerder bedelen nit gewoonte en luijaerdy, dan uit noodzakelykheid. Het is derhalve te hopen, dat de uitvoering der bedoelde wet algemeen zal worden; algemeen, want, nu dat zy het slechts gedeeltelyk is, brengt, zy zeer kwaedaerdige gevolgen te wege: in de plaetselykhedenwaer de bedelary verboden is, treft men ook zelden sehooijers aen; maer deze begeven zich naer die, waer er niet naer omgezien wordt, hetgeen oorzaek is, dat er aldaer hy menigten te vinden zyn, die stout alle wegen en banen afloopen, en dikinaels het gemoed van arbeidzame evenmenschen ontrusten. [Het zal wel helaas, niet noodig zijn, de toepasselijkheid dezer redenering, bier waar dc boerenstand in den omtrek der groote steden, op dezelfde wijs gekweld wordt, te betoogenj.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3