DENEM ARKEN. KIEL, 3 September. De spoorweg van hier naar Altona, 14 duitsche mijlen lang, de eenige die nog in Denemarken bestaatis voltooid. In bet midden dezer maand zal deze door den Koning en Koningin worden ingewijd. Onderwijl doet men dagelijks reizen met ledige wagens om de personen die er aan verbonden zijn, te oefenen. iPAlfJE. MADRID, 5 September. In de landstreek Miralle, in Catalonië, beeft men in een stuk gronds, dat aan den Staat toebehoort, een rijke mijn van lithographische steenen ontdektwier soort zoo goed isals die van Saxenindien niet beter. De Regering heelt de bewerking dier mijn vergund aan Don José Jordara, koop man alhier. Volgens den Heraldo beeft de Keizer van Marokko volkomen voldoening toegestaan voor de aangedane beleediging. De Moorsche Agent, die den Spaanschen Consul beeft vermoord, zal gestraft, het Spaanscbe Gouverne ment schadeloos gesteld worden voor de gepleegde zeerooverij Spanje zal het kamp van Ceula aan zijn grondgebied toevoegen, en de Spaansche vlag, van nationale schepen wapperende, door Marokkaansch geschut begroet worden. ZWITÜERLA1ÜD. WAADT 1 September. Ilct plan van den Ingenieur La Niccater verbetering van den Jura-wa- terstaatzal voortgang hebben. Het is niets minder dan den waterstand van de Neuenlmrger- Rieler- en Murtnermeren 8 tot 11 voet te verlagenen de aangrenzende moerassen in bet kanton Bern droog te maken, waaruit een groote aanwinst van voortreffclijken grond en gezondheid van de gansche om liggende landstreek zal voortspruiten. De Commissie heeft aan de bijgele gene grondeigenaren in de kantons Freiburg en Waadt de noodige oproeping gedaan hunne krachtige deelneming in zulk eene nuttige onderneming is allezins wenschelijk. OOSTENRIJK. AVEENEN, 4 September. Een zeker persoon die zich voor den Pruissischen Justilieraad Prosch uit gaf, en zich eenigen tijd alhier heeft opgehouden, heeft door middel van valsche crediet-brieven hij het bankiershuis Arnstein en Erkeles 1 G.OOÖ we ten te bekomen en is daarmede verdwenenzonder een spoor van zich na te laten. Aan dengene die eenig narigt van hem geven kan worden 50 Oos- tenrijksche dukatenen aan hem die genoemden persoon en het ontvreemde in handen van het geregt kan leveren het 10lle gedeelte van het ontvreemde uitgeloofd. PRUISSEN. BERLIJN, 9 September. Z. M. heeft een besluit genomenwaarbij van 5 tot 5 jaren een prijs van 1000 rijksdaalders, benevens een gouden gedenkpenning wordt uitgeloofdvoor het beste werk over eenig gedeelte der Duitsche geschiedenis, hetwelk in genoemd tijdvak in de Duitsche taal in het licht zal verschenen zijn. Z. M. heeftbij gelegenheid van het 3'Ie eeuwfeest der Hoogeschool van Koningsberg aan 19 Hoogleeraren en 5 beambten derzelveridderorden en eere- teekenen geschonken. Den 6dcn dezer is op de alhier gehouden vergadering van Afgevaardigden uit al de Pruissische aldeelingcn van het Protestantsche Gustaaf-Adolph-Genoot- schap besloten om zich met de Afdeelingen dier stichting in bet overige Duitschlandte Göttingen gemeenschappelijk te vereenigen. Om dit echter te kunnen doen, is de toestemming der Regering noodig, welke zal ge vraagd worden. - Het bricvenport zal in Pruissen met 1°. October aanzienlijk verminderd worden, namelijk voor eenen afstand van 5 mijlen zal 6 centen Nederlandsch van 5 tot 10 mijlen 9, van 10 tot 15 12, en zoo opklimmende tot 36 cen ten voor alle afstanden verder dan 100 mijlen, hetwelk het hoogste port is, betaald wordeD. WEIMAR. 2 September. Z. K. II. de Groothertog heeft tot Groot-kruis van zijne Huis-Orde der AVaakzaamheid of den AVilten A'alk benoemd, zijnen dezer dagen geboren Kleinzoon alsmede Prins Alexander der Nederlanden. Ook heeft de Hoo geschool van Jena aan den Jonggeborene de eer bewezen hem onder het getal harer Academie-burgers op te nemenbij een diploma in de Latijnschc taal hetgeen door den Prorector Dr. Guyet aan dien Jonggeborene overhandigd is Verder wordt gemeld dat niet alleen Z. M. de Koning der Nederlanden maar ook II. M. de Koningin 2,000 voor de armen der hoofdstad gegeven heeft. Ook had Z. M. de Koning der Nederlanden de volgende ridder- orders verleend Het Grootkruis van den Nederlandschen Leeuw aan den Baron von Gers- dorff, den Heer Schweitzer, den Baron von Riedesel en den Baron von Spie gel von Pickelsheim het Commandeurskruis aan de Hoeren von Mullervon Motz en Thon: en het ridderkruis aan den Heer J. AAr. van den BiezenConsul-Generaal van Sakscn-AVeimar-Eisenach in de Nederlanden, residerende te Amsterdam; het Grootkruis van de Eikenkroon aan de Heeren von AVatzdorfvon Bielke cn den Baron Vitzthum von Egersberg, en het Commandeurskruis aan den Generaal-Majoor von Beulwitz, BEWEREN. MUNCHEN7 September. Z. AI. de Koning heeft hij zijn laatste verblijf te Rome, aan den Paus de oprigting toegezegd van twee Jesuiten-Collegien te Munchen en te Spiers. Terwijl van alle kanten de verblijdendste berigten van den oogst inkomen, en de zolders naauwelijks den vollen zegen kunnen bevatten, zijn de prijzen weer gestegen. Men schrijft zulks toe aan de groote navraag der landlieden om zaadkoren. Het nieuwe gebouw dat voor de werken van beeldende kunst en nijver heid van den nieuw sten tijd bestemd is, nadert de voltooijing. Heden zijn de voor de bestemming van het gebouw passende marmeren beelden op het van acht Korintische zuilen geschraagde gevelvlak, naar boven geheschen. Het binnenste van dit veelomvattend gebouw moet nu verder bewerkt worden, en zal in het volgende jaar gereed zijn. Het staat tegenover de Glyptotheek of het prachtige gebouw, dat voor eenige jaren voor de werken van beeldhouwkunst uit vroegere tijden is gesticht. ENGELAND. LONDEN 11 September. H. AI. de Koningin is den 8sten met haren Gemaal en hare oudste Dochter per stoomboot van Woolwich vertrokkenom het uitstapje naar Schotland te doeneen smaldeel nit 7 schepen zaamgesteld begeleidt het Ko ninklijk jagt Victoria and Albert. Ook bevindt zich aan boord de Alinister Aberdeen de Minister Peel zou de reis medegedaan hebbenmaar wordt door eene ernstige ongesteldheid van zijne Dochter teruggehouden. DUBLIN 9 September. Nadat O'Connell en zijne vrienden den 6den reeds uit de gevangenis ontslagen warenzijn zij er den 8sten wederom terugkcerdom de openbare eerbewijzen van het volk te ontvangen, hetwelk hun met groote plegtigheid uit de gevan genis uitgeleide wilde doen. Ten tien ure had zich eene verbazend talrijke volksmenigte op Merrion Squarewaar O'Connel woonten in de dit plein belendende straten verza meld. De menigte heeft zich stoetsgewijze gevormden is in zeer goede orde naar de gevangenis van Richmond opgemarcheerd, alwaar de spits der kolonne ten twee ure is aangekomen. In deze onmetelijk groote processie zag men al de handwerks-corporatiën der stad Dublin met hunne banieren, de matigheids genootschappen met hunne muzijkkorpsen en zinnebeeldige voorstellingende leden der Repeal-associatiede leden der corporatie van de stad Dublineen trein vormende van 29 rijtuigen waaronder de beide koetsen van den Lord Alayor. Zijne Lordschap reed in zijne staliekoets de voor O'Connell bestemde zegekar vooruit. Zoodra de zegekar voor de deur der gevangenis gekomen was, heeft de muziek het lied gespeeldzie den overwinnaar komenen op hetzelfde oogenblik is de Heer O'Connell uit de gevangenis opgetreden, en heelt hij met zijn' zoon John de triomfkar bestegen. Tot op dat oogenblik was onder de volksmenigte slechts een los gemompel van nieuwsgierigheid en verwachting waargenomen maar toen O'Connell op zijne zegekar verscheen, is eene daverende toejui ching uitgebarsten die tot in de verst afgelegene straten werd voortgezet waar de spits van den optogt zich bevond. Deze luide uitboezeming der geest drift heeft ruim een kwartier-uurs aangehouden. Het was een wezcntlijk zonderling en onmogelijk te beschrijven schouwspeldie duizende mcnschen- hoofden, allen, onder de treffendste betuigingen van vurige geestdrift, zich naar één enkel man rigtende; die zwaaijende hoeden, die wuivende zakdoeken, die in de lucht wapperende vaandels, die deelneming, die blijdschap op aller gelaat. De Heer O'Connellin zijne zegekar overeind staande, hief zijne ban den ten Hemel op, en dankte dus, met woorden en gebaren de menigte voor hare deelneming. De stoet beeft zich weder in optogt gesteld om den Heer O'Connell naar zijne woning terug te leiden. De triomfkar van den fleer O'Connell werd ge trokken door acht graauwe schimmels. Hij en zijn zoon waren gezeten in karmozijn-fluweelen armstoelen, rijk met gouden franjes versierd. Achter ben stonden twee harpspelers, in het aloude nationale kostuum. Aan de voe, ten van O'Connell en zijnen oudsten zoonzaten de Heere Steelede Eerw. Dr. Aleyler en de Heer Daniel tweede zoon van O'Connell. Achter de triomfkar volgden in drie rijtuigen de overige met hem gevangen gezelen hebbende lersche patriotten. Ieder hunner werd, terwijl hij in het rijtuig stapte, met levendig gejuich begroet. Daarop volgden de regtsverde- digers van O'Connell en zijne vrienden mede-staatsgevangenendie de akte van beschuldiging, op een monstergroote perkamentrol, torschten. Allcrwege, waar de zegekar voorbij reed, daverde de lucht van duizende juichkreten maar nergens zijn de betuigingen van geestdrift levendiger geweest, dan op het plein der vier liovenen voor het huis van O'Connell. Toen de trein aan het huis van O'Connell gekomen was, heeft hij het bal kon bestegen en eene aanspraak tot het volk gehouden, waarvan de aanhef wasHet is heden voor Ierland een groote dageen dag van geregtigheid. Al wat wij ooit verlangd hebben is de geregtigheid en wij hebben haar verkre gen. De plannen der boozen de zamenzweringen der volksverdrukkersde misdadige kunstgrepen bij de jury-verkiezinghet hatelijk zamenspan tegen het leven, de vrijdommen, de constitutionele regten des volks, dat alles is, Gode zij dank, omverre geworpen. Ierland is heden vrij." Dezelve eindigde aldus: »Ik zal u slechts een oogenblik ophouden om mijne dankbaarheid uit te drukken jegens Godvoor de tusschenkomst zijner Voor zienigheid ten mijnen behoeve. Er was een millioen te wedden tegen een

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2