LEYDSGHE COURANT. 1844. N°. 34. MAANDAG, 16 SEPTEMBER. BÏNNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. //y De Courant wordt driemaal in de week uitgegeven, des MaandagsWoensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht, De prijs van deze Courant is ƒ3.voor de 3 maanden. LEYDEN, 14 September. In het Journal de la Haye van den 14den dezer leest men: »Dc Heer le Jeune, Candidaat in de Wis-en Natuurkundige Wetenschappen te Leiden, schrijft ons uit Rotterdam, dat hij den lldcnSeptember tegen 11 ure des avonds, eene komeet ontdekt heel't in het sterrebeeld de AValvisch, die hij voor dezelfde houdt, welke reeds door een' sterrekundige te Rome gezien is, naar het herigt dat wij in ons nummer van den 12deB gegeven hebben. De plaats van het hemellicht was, te 11 ure 45 min. middelb. tijd te Rotterdam, op eenige minuten na Regte Opklimming 8°38'. Zuidelijke Afwijking 14°47'. Wij hebben den Hoogleeraar Kaiser verzocht ons eenige inlichtingen omtrent die komeet te willen geven, en ontvingen daarop het navolgend berigt: De komeet op den lldcn dezer door mijnen vriend en leerling den Heer le Jeune ontdekt, was reeds in den laten avond van den 6den dezer, gevonden door den Heer Melthop, een' ijverigen beminnaar der sterrekunde te Hamburg. Zij werd den 8stcn Sept. waargenomen door den Heer Observator Petersen te Altona, die hare plaats aldus ten ruwste bepaalde. 8 September12 ure 34 min. middelbare tijd te Altona. Regte Opklimming der komeet 6°34'. Zuidelijke Afwijking 16°22'. Gisteren avond werd dit hemellicht door mij op het Observatorium alhier waargenomen, hetgeen de volgende plaatsbepaling gaf: 13 September, 10 ure 8 min. middelbare tijd te Leiden. Regte Opklimming der komeet 9°52',1. Zuidelijke Afwijking 13°57',5. Vermoedelijk is deze komeet diewelke reeds voor eenige dagen te Rome in het sterrebeeld den Waterman ontdekt werd, maar van die ontdekking is heden geen stellig berigt tot de sterrekundigen gekomen. De komeet ver toont zich door den kijker met eene heldere kern en eenen zeer merkbaren staart. Zij laat zich voor een ongewapend maar zeer scherp oog eenigermate onder- derscheiden. Den 15den Augustus jl. ontdekte de Heer Petersen te Altona eene andere komeet, nabij de ster a, van Hercules. Het slechte weder gedoogde toen niet hare beweging te bepalenof haar de eerstvolgende dagen op te sporenen toen het weder later beter werd, is zij door verschillende sterrekundigen vruchteloos gezocht. F. Kaiser.. De Provinciale Commissie van Onderwijs in Zuid-Holland heeft allendie verlangen geëxamineerd te worden, naar 'sGravenhage opgeroepen, tegen den 15den, 16den en 17den October, voorzien van die stukken, welke ter hunner toelating noodig zijn. De Bestuurders van het Haagsch Genootschap tot verdediging der Chris telijke Godsdienst hebben aangekondigd, dat de gouden medaille op de beant woording der uitgeschreven prijsvraagOver de waarde van de Handelingen der Apostelen, uitgeloofd, is toegewezen aan den Wel-Eerw. Z. Gel. Heer J. J. van Oosterzee, Theolog. Doctor en Predikant te Alkmaar, thans beroepen naar Rotterdam. VALKENBURG, 13 September. De reeds meer dan twee honderd jaren beroemde jaarlijkschc Paardenmarkt alhier, is gisteren onder begunstiging van het. schoonste weder gehouden. Er waren drie honderd vijftien paarden ter markt en vijftig veulens, in welke de handel zeer toeneemt. Veel is er gekocht door Fransclie kooplieden tegen voldoende prijzen. Sedert vele jaren had men de markt over het algemeen niet zoo wel bezet gezien met goede paarden. Niettegenstaande de talrijke menigte bezoekers is alles in de beste orde afgeloopen. 'sGRAVENHAGE, 12 September. Z. M. de Koning heeft aan den Heer Dr. MensertOogarts te Amsterdam de gouden Rijks-Medaille verleend voor zijnen onvermoeiden ijver in het helpen van ongelukkige lijders. Door Z. M. is eervol ontslag verleend aan den Heer P. L. P. van Wicke- voort Crommelin, als Lid der Commissie van Administratie over de Gevange nissen te Hoornonder dankbetuiging voor de vele diensten door hem in die betrekking bewezen en in zijne plaats benoemd Jhr. I'. Opperdoes Alewijn Directeur der Belastingen in het Arrondissement Hoorn. Door Z. M. is magtiging verleend tot den aanleg van een' Grindweg ter verbinding van den grooten weg van Zutphen naar Winterswijk, zullende uitgaan van Groenlo en Ruurlodoor Lichtevoorde en Aalten en langs het Rijkskantoor te Kiefhuttetot de Pruissische grenzen. Z. Exc. de Minister van Finantiën heeft ter kennisse van de belangheb benden gebragt, dat de gepensioneerden van den Staat, buiten 'slands verblijf houdende, die een pensioen genieten hooger dan 300 'sjaarlijks (met uitzon dering echter van hen, die verblijf houden in het Hertogdom Nassau en in Zwitserland, waaromtrent andere maatregelen zullen genomen worden.) ge houden zullen zijnom onverwijld hunne woonplaatsen op te geven aan het Nederlandsch gezantschap in den Staat, waar zij gepensioneerden woonach tig zijn, hetzij onmiddelijk, hetzij door tusschenkomst van een der Nederland- sche Consulaten in dat land, of, hij ontstentenis van heiden, aan den naastbij residerenden Nederlandschen diplomatieken of consulairen agenten dat zij van woonplaats veranderendedaarvan op gelijke wijs mededeeling zullen moe ten doen. Het smaldeel onder hevel van Z. K. H. Prins Hendrikheeft den Ist"1 dezer Malta verlaten en is naar Napels gestevend. AMSTERDAM, 12 September. Heden morgen omstreeks vijf ure, is er brand ontstaan ten huize van den Heer II. Bartels, Koopman in Manufacturen, op den N. Z. Achterburgwal, over de Wijdesteeg. Zes brandspuiten zijn daarbij in werking geweestwaar door de brand in twee uren tijds is gebluscht. Het huis is tot aan de bene denverdieping uitgebrand. De vermoedelijke oorzaak van dit ongeval is de onvoorzigtigbeid van een' medebewoner, die nog laat in den nacht met kaars licht in eene boekenkast is geweest. Koopmanschappen en meubelen van den hoofdbewoner zijn voor brandschade verzekerd. LEEUWARDEN. 12 September. De fraaije antiek bewerkte zilver- en bijouteriekastvervaardigd door den Heer J. A. Hillcbrandwelke een der voornaamste sieraden der onlangs al hier gehouden tentoonstelling wasen die op eene waarde van 1,100 was opgegeven, is voor rekening van Z. M. aangekocht, en verzonden. 's HERTOGENBOSCH, 11 September. Heden zijn alhier op het stadhuis ter bezigtiging gesteld twee beelden in pleisterbestemd om aan Z. M. den Koning te worden aangebodenbeide oor spronkelijk naar de natuur geboetseerd en vervaardigd door onzen veel belo venden jongen stadgenoot, den Heer F. Donkers Rz.voorstellende, het eene de buste van den II. Joannes, op het oogenblik dat hij (volgens eene legende) in verwondering en dankbaarheid God dankt voor de bewaring tegen het gif, dat in den kelk verborgen wasen het andereeen meisje ten voeten uit spelende met een hondje, op het oogenblik dat zij uit het bad komt. Die stukken zijn in den klassieken stijl, en getuigen, volgens het oordeel van bevoegde kunstkenners, van het talent des jongen kunstenaars. CHINA. De berigten over Malta bekend geworden (in onze vorige reeds hoofdza kelijk medegedeeld,) en die van den 21sten Junij dagteekenen, melden nog dat bijna gelijktijdig op de Chinesche kust een Fransch fregat en een N'oord- Amerikaansch smaldeel waren aangekomen, om handelsbetrekkingen met, China aan te knoopen. Dit schijnt zoowel den Engelscben, die gaarne allen handel voor zich wilden houden, als den Chinezen, die eenen toenemenden baat jegens alle vreemdelingen aan den dag leggenweinig te bevallen. Beide natiënde Franschen en Amerikanen, zullen een gezantschap naar Peking zenden, dat dei- eersten werd nog gewacht, maar zou binnen weinige dagen aankomen. RUSLAND. PETERSBURG, 25 Augustus. In bet Museum alhier wekt een repetitie-horlogiepas zoo groot als een hoendereialler bewondering. De buitenzijde vertoont het graf van Jezus met den steen en 2 schildwachten; terwijl men dit beziet, ligt op eens de steen zich op, de wachters storten neer, de Engel verschijnt, de vrouwen naderenen het speelwerk speelt het Grieksche opstandingslied.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1