HANOVER. 6 September. De Minister Schele, welke door de Staatsgebeurtenissen van ons Koningrijk in de laatste jaren zoo zeer is bekend geworden, is na eene ziekte van eenige weken op zijn kasteel Scbelenburg overleden. EKGELilSD. LONDEN6 September. De plegtige doop van den jonggeboren Zoon van H. M. beelt den 0'1(m plaats gehad. De Koningin zelve, Prins Albert, de overige leden van de koninklijke familie, de Prins van Pruissen, de Erfgroothertog van Mecklenburg-Strelitz, Prins Eduard van Saksen-Weimar en een groot aantal aanzienlijken waren daarbij tegenwoordig. De Aartsbisschop van Canterbury beeft den heiligen doop verrigt, hebbende de Prins daarbij de namen van Alfred Ernest Albert bekomen. Heden is bet Parlement gesloten niet door II. M. in persoon zoo als men verwacht bad, maar door eene Commissie namens H. M. met eene aanspraak, waaruit wij de volgende meest belangrijke mededeelingen overnemen Wij hebben in last u te berigtendat H. M. van Hare bondgenooten en van de buitenlandsche Mogendheden steeds de verzekeringen Haicr vriendschap pelijke gezindheid ontvangt. i) H. M. is onlangs met de Fransche Regering in moeijelijke twistvragen ge wikkeld geweestbetrekkelijk gebeurtenissenwelke in staat zouden geweest zijn, de goede verstandhouding en de vriendschappelijke betrekkingen tus- schen dit land cn Frankrijk af te breken. Het zal U genoegen doen te vernemen, dat door den geest van billijkheid cn gematigdheidwelke de beide Regeringen bezield heeftdit gevaar ge lukkig is afgewend geworden:'' H. M. heeft met de levendigste voldoening opgemerktdatten gevolge der gedragslijn, welke gij steeds goedgekeurd hebt, om de goede trouw ongeschonden te handhaven, hetgeen een billijk vertrouwen in de hecht heid der nationale hulpbronnen geeftgij eene aanmerlijke vermindering in den jaarlijkscben last der renten van de nationale schuld hebt kunnen tot stand brengen." »H. M. heeft ons het verlangen uitgedrukt, U geluk te wcnschen met de verbetering welke zich bij onze manufacturen en onzen handel beeft opge daan en met de hoopwelke wij voeden dat wijdoor den bijstand en de goedheid der Goddelijke Voorzienigheid, een' overvloedigen oogst zullen erlangen." Na het voorlezen dezer aanspraak verklaarde de Lord-Kanselier de zittingen van bet Parlement tot den 10den October geprorogeerd. De troonrede beeft zeer gunstig op de beursprijzen der effecten gewerkt; deze zullen waarschijnlijk eerdaags eene hoogte bereiken, welke sedert lang niet is opgetcekend. Den 4den beeft het Hof der Lords uitspraak gedaan in de zaak van O'Connell. Hoewel men volgens de laatste berigten verwachten kondat het vonnis van het Hof te Dublin zou bevestigd wordenis dit echter het geval niet geweesten heeft eerstgenoemd Hof de uitspraak gedaandal het vonnis moet herzien wordenzoodat O'Connel en zijne medegevangenen in vrijheid zullen worden gesteld. Deze uitspraak is terstond naar Dublin ovcr- gebragt, cn heeft aldaar, vooral ook omdat men eene tegenovergestelde verwachtte, zeer grootc blijdschap onder de aanhangers van O'Connel verwekt, welke voornemens zijn hem met de grootste plegtigheid Vrijdag of Zaturdag uit zijne gevangenis door de hoofdstraten der stad naar de Vergadering van het afscheidings-genootschap te geleiden. Over Chesterfield zijn reeds onderscheiden groote troepen wilde ganzen getrokkenwaaruit men wil voorspellen dat de winter vroeg zal invallen eri buitengewoon streng zijn, daar men van zulk een vroegtijdig overtrekken der ganzen geen voorbeeld heelt. FRANKRIJK. PARIJS8 September. Z. M.wiens vertrek naar Londenzoo men meentop den 4den October bepaald isheeft aan H. M. de Koningin van Engeland een praebtigen char- a-bancs ten geschenke gegeven, welke 78,000 fr. aan maakloon gekost heeft. H. M. bad gedurende haar verblijf te Eu den char-a-bancswaarmede de Koning gewoonlijk reed zeer bewonderd en eene teekening van dat rijtuig verzocht. Z. M. heeft, om zijne tevredenheid te toonen, aan de werklieden 100 louis d'or doen ter band stellen. Het stedelijk bestuur van Toulon heeft eene som van 20,000 fr. goed gekeurd om den Prins van Joinville bij zijnen terugkeer in die stad luister rijk te ontvangen. Ook zal bij die gelegenheid aan de weduwen te Toulon, wier mannen bij bet bombardement van Tanger of Mogador het leven ver loren hebben 500 fr. worden uitgereikt. Het stoomschip Groenland is, van Magador terugkomende, op de kust van Marokko den 26sten gestrand en de manschap dadelijk door de Be- douïnen aangevallen. De Prins de Joinville terstond met een ander stoom schip komende opdagenheeft, daar het schip niet te redden was, hetzelve ■door de manschap doen verlaten en toen in brand gestokeneen matroos is bij het gevecht met de Bedouïnen omgekomen. Sedert eenigen tijd worden er ook hier te lande proeven genomen met de Guano-mest die op sommige punten van de kusten van Peru en Chilicn later op Afrika's oostkust, niet verre van de Kaap, is gevonden, door zee vogels wordt achtergelaten en sedert eeuwen opgehooptniemand toebehoort en dus door ieder vrij in lading kan worden genomen. De proeven in 1842 op model-boeven genomen, toonen aan dat. de Guano een dubbele, drie ja soms vier dubbele kracht beeft van gewone mest cn dus met. voorzigtigheid moet gebruikt worden. Daar de geescl ver vervalsching zich ook hierin beeft geopenbaard, en men te Manchester Guano heeft ver kocht, die tot 75 ten 100 klei, aard of andere vreemde zelfstandigbeden bevatte, kan bet nuttig zijn de gewone bestanddeelen der Guano volgens scheikundig onderzoek op te geven. Zie bier de verdeeling van 100 deelen: 23.50 water, 32 organische stof, 10 zuivere ammonia 1.20 zwavelzure kalk 3.80 zwavelzure natron en eblor-natrium, 2.50 phosphorzuuren 27 phosphorzure en koolzure kalk en magnesia. Het groote werk van den Heer Fourmontles Annates Universelles bijna geheel geput uit de oude overleveringen van het Oosten, is wel geschikt om de aandacht der geleerde wereld te trekken. Het is een belangrijke vor dering in de geschiedkunde. De Schrijver neemt de wereld van zijnen oor sprong af, doorloopt de tijdperken harer wording, die vóór en gedurende den Zondvloed, brengt de inlandsche bewijsstukken der volken in verband, ontwikkelt hunnen oorsprong, het punt van waar zij zijn uitgegaan en ontrolt gelijktijdig hunne jaarboeken tot op Christus bij vult al de geschiedkundige ruimten aan en beschrijft voor iedere eeuw de voortgangen der verstandelijke beweging der menschheid. Les Animau.v Raisonnent. Zoo is de titel van een zeer belangrijk werk van den Ileer Alfred de Noze, door J. de la Haye uitgegeven, met dit motto: De redelooze dieren voorwerpen van al de verachting der onwetendheid van de mcnschendeelen zoo veel met ben dat de natuurkenner dikwijls verle gen is om te bepalen waar de dierlijkheid eindigt, en de mcnschelijkheid be gint." Dit motto wijst genoegzaam den aard en de belangrijkheid van dit werk aan. [De aankondiging van dit werk herinnert ons het merkwaardig dichtstuk van onzen Bilderdijk, de dierenin 1817 in het licht verschenen, die ze als afgevallen Engelen beschouwt cn van hen zingt: In 'tlichaam, zijn ze als wy, met groeiend leven niet, Maar denkingskracht begaafd die 't leven-zelf gebiedt."] De lieer Baucrkellcr beeft aan de Academie der Wetenschappen eene relicf-kaart van Frankrijk en België ter beoordeeling voorgelegd. Zij is in de horizontale afmetingen van xv'xwe en in de hoogten van vervaardigd. De nieuwe behandeling procédé de gaufrage) verbindt den gepersten druk met de kopergravure; de.kaarten kunnen zeer goedkoop geleverd worden, en zijn daarbij duurzaam en ligt. De kleuren duiden op bet eerste gezigt de rivieren en kanalen gewone landwegen en ijzeren spoorwegen aan. De ver scheidene tinten van den grond laten even duidelijk de indeelingen des lands naar deszelfs voornaamste bassins onderscheiden. De Academie heeft eene commissie benoemd, die over deze uitvinding nog bijzonder baar rapport zal uitbrengen. REEKIE. BRUSSEL8 September. Bij besluit van den 5den heeft Z. M. de uitvoering geregeld van art. 3 der wet wegens de differential e regten, waarbij, bij wijze van uitzondering, is toegestaandat jaarlijks 7,000 Ned. Java-koffij tegen het laagste reet. kunnen ingevoerd worden. Voor dezen invoer zijn als tolkantooren aange wezenAntwerpen, Gent en Luik, waar volgens de bepaling slechts 9.99 fr. aan regt van de 100 Ned. ffi zal betaald worden. In dit jaar zal te Ant werpen nog 2,075,000, te Gent 406,000 en te Luik 513,000 kunnen ingevoerd worden en in 1845 de invoer van de genoemde 7,000,000 dus verdeeld zijndat te Antwerpen 4,850,000te Gent 950,000 cn te Luik 1,200,000 zullen toegelaten worden. j§TA©$ BERIGTEN. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Leïben, brengen, uit naam van den Heer Staatsraad, Gouverneur der Provincie Zuid-Holland, ter kennis van alle belanghebbenden, dat bij resolutie van Z. Ex. den Minister van Fi- nantiën van den 5dcn September jl.bepaald zijn de prijzen, het opgeld daar onder begrepen, waarvoor de Collecteurs, Splitters en Debitanten der Konink lijke Nederlandsche Loterij, de loten en gedeelten daarvan, voor de derde weck der trekking van de laatste klasse der 193slc Loterij, zullen mogen uitgeven, te weten: Bij Vet koop. Geheele Lotenƒ84.00. Halve. -42.00. Vijfde-16.80. Tiende- 8.40. Twintigste- 4.20. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat, bij art. 3 van Zr. Ms. besluit van 6 Januarij 1831, n°. 68 Staatsblad n». 2), uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen, en dezelve gedurig ter inzage voor bet publiek beschikbaar te hebben. Legden den 6d™ September 1844. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTK VMMER. Bij Verh tiring. ƒ47.00. - 23.50. - 9.40. - 4.70. - 2.35.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3