II dan de Grieksche nationaliteit te ontwikkelen, en liet te helpen om zich vaster te vestigen. Ten dien aanzien is de zamenstelling van het Ministerie van Kolclti een grooto vooruitgang. Door er Metaxa in op te nemen, heelt Kolctti niet alleen zijne vereeniging met eene grootc afdeeling der nationale partij gevestigd maar hij heeft de bepaalde verzoening van den Koning met de mannen der September-omwenteling bewerkt. Hij heeft noeh een Fransch, noch een Engelschnoch een Russisch Ministerie gemaakt; hij heeft een Grieksch Ministerie gevormd, en de ware vrienden van Griekenland moeten zijn gedrag goedkeuren. PORTUGAL. LISSABON27 Augustus. H. M. de Koningin ziet hare bevalling eerdaags te gemoet, en voor dcr- zelver gelukkigen afloop worden gebeden in de kerken opgezonden. Alle voornamen zijn op het landen hoewel er geene reden bestaat om eene spoe dige omwenteling te vreezenzoo is bet toch zekerdat het onlangs door de Regering genomen besluit, omtrent de afzetbaarheid van ambtenaren, regters en officieren, veel gisting heeft veroorzaakt. Van alle kanten komen er pro testen tegen dat besluit bij de Regering in, omdat men het voor eene ophef fing van de bij de wet toegekende regtswaarborgen houdt. Reeds had de Regering moeten toegevendat genoemd besluit ten aanzien der officieren eenigzins veranderd werd. OOSTENRIJK. TRIEST, 27 Augustus. De Prins van Metternich die dezer dagen alhier is aangekomen, is door een aantal ambtenaren der Staatskanselarij gevolgd. Ook verwacht men ver scheidene vreemde Gezanten en drie Kardinalen, zoodat hier tevens een staatkundige bijeenkomst zal worden gehoudenin welke vooral de Grieksche en Italiaansche zaken zullen worden behandeld. GRATZ, 27 Augustus. De feestvreugde over de aankomst van den Keizer en Keizerin werd hier op eene treurige wijze gestoord door het nederstorten van een halcon, waardoor eenige personen doodelijk en vele ligt gekwetst zijn welk ..heil de Keizerin die het juist zag gebeuren, zeer ontroerd heeft. PRUISSEN. MARIEN WERKER, 20 Augustus In geheel het Weichsel-dal van ons regeringsdistrict, bijna 9 vierkante mijlen in den omtrekzijn 171 plaatsen met 23,043 inwoners geheel en 87 plaatsen met 23,035 inwoners gedeeltelijk onder water gezetterwijl slechts 22 met 3,319 inwoners van de bijna algemeene ramp zijn verschoond geble venbovendien zijn van 28 hoogcr gelegen dorpen, met 7067 inwoners, al de lage landerijen overstroomd, zoodat 286 dorpen en plaatsen, te zamen met 53,145 inwonersdoor die ramp getroffen zijn. WEIMAR. 31 Augustus. Den 29stcnen niet zoo als vroeger gemeld was den 28stenheeft de pleg- tige doop plaats gehad van den jonggeboren Zoon des Erlgroothertogs van Saksen-Weimar-Eisenach en de dochter van Z. M. den Koning der Nederlanden, in tegenwoordigheid van het Corps Diplomatiek en der hooge Staatsbeambten den jongen Prins zijn daarbij de reeds vroeger vermelde namen Karei August gegeven. Als doopgetuigen stonden de Groothertog en de Groothertogin, de Koning en Koningin der Nederlanden, de Groothertogin Bernhard van Sak- sen-Weimar, Prins Alexander der Nederlanden, de Groothertog van Oldenburg, en de I,andmaarschalkVrijheer Riedeselals vertegenwoordiger der Land- stenden. Tot herinnering dezer heugelijke gebeurtenis zijn door den Groot hertog onderscheiden ridderorden verleend of verhoogingen in rang onder -de beambten van zijn Huis gedaanen den volgenden dag is door hem een groot diner gegeven. ENGELAND. LONDEN 4 September. Aanstaanden Vrijdag zal de plegtige doop van den jonggeboren Prins plaats hebben in de Kapel der Koningin te Windsor; de Prins van Pruissen, die zich thans in Engeland bevindt, zal een der gevaders zijn. Daarna heeft II. M. de Koningin plan, om met het Koninklijk jagt een uitstapje naar Schotland te doenen 3 of 4 weken daarmede door te brengen. Het Huis der Lords, hetwelke in de zaak van O'Connell moet beslissen, bad het gevoelen van onderscheiden regters ingewonnen. In eene openbare Zitting van den 2de" dezer is dit gevoelen bekend gemaaktbevattendedat er geen reden bestaat, om het door de Regtbank van Dublin gewezen vonnis te niet te doen. Den 4den zouden de Lords zich nader met deze zaak bezig houden. Het geschil omtrent Otaheite kan als vereffend beschouwd worden. De belcediging van Engeland is uitgewischt zonder dat de waardigheid van Frank rijk gekrenkt is. De Heer d'Aubigny is van Otaheite teruggeroepen en aan den Heer Pritchard zal voldoening worden gegeven voor de slechte behandeling- hem aangedaan waarmede deze zoo veel geruchtmakende zaak zal zijn afge- loopen. Binnen weinige dagen zal de verklaring tegen de herroeping der Unie, die te Dublin en in de omliggende plaatsen door een groot aantal personen getcekend is, den Lord-Luitenant Heytësbury worden overgereikt, ten einde die aan de Koningin ter hand te doen komen. De onderteekenaars geven daarin hun voornemen te kennen om door alle middelen welke in hunne j magt staan, den verderen voortgang der beweging, die den eiseh tot genoemde herroeping bevordert, te stuiten, naardien zij overtuigd zijn dat die beweging tot niets anders dient dan om de inwoners van hunnen arbeid af te trekken alle maatschappelijke orde en veiligheid met vernietiging bedreigt, en of in haar doel onbereikbaar is, of in bare gevolgen hoogst schadelijk zou wezen. Reeds hehben 26 parochiën in Ierland geweigerd de zoogenaamde repeal- rente ten voordeele van O'Connell en zijnen aanhang langer te betalen. Bij gelegenheid der wijding van de Roomsche kapel te Wollinghain is er eene vergadering gehoudenwaarin Dr. Wiseman de geschiedenis van den voortgang der Roomsche Godsdienst in Engeland heeft aangewezen, doet hulde aan de werkzaamheid van den lleer Pugindie reeds 34 nieuwe kerken gebouwd heeft, andere bouwkunstenaars hebben er reeds 20 opgcrigt, zoodat er sedert 6 jaren in Engeland 54 nieuwe Roomsche kerken herrezen zijn. Dit is opmerkenswaardig. Deze kerkeu zijn gebouwd te Londen LiverpoolBirmingham Manchester Derby Nottingham New-CastleHe- warl, Coventry enz. Negentien nieuwe gemeenten waren in dien tijd in Engeland gesticht. De drukpers van Derby heeft binnen eenige jaren twee millioen Roomsche aankondigingen in het Jicht gegeven de Roomsche boek werken zijn zeer gezocht. Het volk is er aan gewend om de geestelijken vrij te zien omloopen in hunne kerkelijke kleeding. Nooit was de verdraagzaam heid grootcr en gelukkiger! FRANKRIJK. PARIJS5 September. De Minister van Openbare werken had aan de Académie des inscrip tions et belles lettres de vraag voorgesteld, of het hart, gevonden in de heilige kapel, den 15,Icn Mei 1843, dat van den Heiligen Lodewijk kon zijn, zoo als velen dachten. Na gedaan onderzoek heeft de Academie de uitspraak gedaandat niets deze meening wettigde. Eene Commissie door den Gouverneur van Senegal benoemd heeft in het begin des jaars een onderzoek naar den loop der rivier Falérnéin het hooge Senegambie en naar de goudmijnen in het land van Bondou en Bam- bouk, bewerkt. Na langdurige en moeijelijke togten heeft zij dwars door het landden loop der Gambia hooger op bereikt en is van daar in de Engelsche bezittingen aangekomenwaar zij met hartelijkheid is ontvangen. Het Departement van het Zeewezen bereidt een uitgave voor van het ver slag der Commissie, welk verslag de belangrijke vraag omtrent de gegiste ver eeniging der Senegal en Gambia in derzelver opwaartschcn loop schijnt te be slissen. STADS RERIGTEN. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Leiden, brengen, uit naam van den Heer Staatsraad, Gouverneur der Provincie Zuid-Holland, ter kennis van alle belanghebbenden, dat bij resolutie van Z. Ex. den Minister van Fi- nantiën van den 5den September jl.bepaald zijn de prijzen, het opgeld daar onder begrepen, waarvoor de Collecteurs, Splitters en Debitanten der Konink lijke Nederlandsche Loterij, de loten en gedeelten daarvan, voor de derde week der trekking van de laatste klasse der 193ste Loterij, zullen mogen uitgeven, te weten: Bij Vet koop. Bij Verhuring. Geheele Lotenƒ84.00. ƒ47.00. Halve-42.00. - 23.50. Vijfde-16.80. - 9.40. Tiende - 8.40. - 4.70. Twintigste- 4.20. - 2.35. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat, bij art. 3 van Zr. Ms. besluit van 6 Januarij 1831, n°. 63 Staatsblad n". 2), uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen, en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Ley den, den 6dcn September 1844. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. In de maand Augustus 1844zijn binnen de Stad Leyden overleden 66 per sonenals: 14 Mannen, 21 Vrouwen, 18 Zoons en 13 Dochters; levenloos aangegeven 8. In diezelfde maand zijn aldaar geboren 111 kinderen, als: 51 Zoons en 60 Dochters, waarbij één paai' tweelingen. AKADEMIE-NIEUWS. TROMOTIE AAN DE LEYDSCIIE HOOGESCIIOOL. B'rivaat. Den 6dcn September, de Heer W. D. van Oldenborgh, van dc Willemstad in de Medicijnen, na de verdediging zijner Dissertatie: de Viquam opi- ficia habent in phthisin pulmonum. Z. M. beeft den Heer W. R. BarendsPredikant te Willemstad benoemd tot Predikant te Kuilenburg.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3