feiten der Franschen te Mogador en op de landgrenzen, hebben de Moorsche Overheden verwonderd die de meerderheid der Christenen beginnen te vree zen, en gedurige mondgesprekken houden met den Napolitaanschcn Consul, belast met de belangen van de Franschen en Spanjaarden. Door zijnen invloed is het hem gelukt de goederen der Franschendie de stad verlaten hadden te doen eerbiedigenzoo als hij ook vóór het bombardement voor hun de vrijheid verkregen hadom zich in te schepenhetgeen eerst was geweigerd. De Zweedsche en Deensche Consuls hebben de stad verlatenom er niet weder te keerenzoo de Keizer niet antwoordt op hun verzoek om de belasting af te schaffen tot nog toe door hunne hoven betaald. Een der zonen van den Keizer is sedert den 6dc» digt bij deze stad gelegerd. De Keizer van Marokko heeft Mequinez niet verlaten, niettegenstaande het gewigt der gebeurtenissen en wel om deze reden. Die stad bevat zijnen schat, welke men op omstreeks ƒ25,000,000 berekent. Deze schat is besloten in kelders onder zijn paleis, opgehoopt in groote stecnen potten evenredig naast elkander geplaatst. Hij alleen heeft den sleutel van die onderaardsche gewel ven en niemand kan er buiten hem binnenkomen. Als hij zich verwijdert, vervangt hem zijn oudste zoon en waakt over het kostbaar depot. Doch in dit oogenblik zijn zijne zonen bij het leger en de Keizer vreest, zoo hij zich verwijderde', zijnen schat door zijne begeerige onderdanen geplunderd te zieri, zoo als het onder zijnen voorganger geschied is. In deze omstandigheid en niettegenstaande de staatkundige gebeurtenissenblijft hij bij zijne rijkdom men omringd door zijne garde bijna 6,000 man sterkde eenige krijgs- magtop welke hij volstrekt kan rekenen en die hij ruim bezoldigt. RUSLAND. PETERSBURG, 26 Augustus. Z. M. heeft het ministerieel besluit van 9 Julij 11. goedgekeurd, en be volen dat raap-kool- en papaverzaadalsmede andere dergelijke oliezaden in het tarief opgenoemdgedurende een jaar van het uitgaande regt zullen bevrijd zijn, zoo als dit geweest is tot het jaar 1843. WILNA, 15 Augustus. De overlieden hebben al de huizen der Israëliten doen schatten. De laatste ukase (dat er geene Joden meer op de grenzen mogen wonen) wordt met de meeste gestrengheid ten uitvoer gelegd. Eenige bevoorregte familiën mogen de plaats harer ballingschap kiezen. POLEN. WARSCHAU, 17 Augustus. Ten gevolge van een onverwacht voorval zal de brug van ijzerdraad ter verceniging van deze stad met Praag over den Weichsel, veel spoediger voltooid zijn dan de geringe middelen eerst schenen te gedoogen. Een zeer oude Ka- thólijkc Kapel afbrekende vond men in de grondslagen 2 vaten met baren fijn goud ter waarde van nagenoeg 2 millioen Ned. guldenswelke waarde volgens besluit van de regering geheel tot de voltooijing dier lange en zeer hooge brug zal worden besteed. ZWEDEN. STOKIIOLM30 Augustus. Den 28slen is het ontwerp eener nieuwe wet op de Vertegenwoordiging door den Ridderstand met 450 tegen 82 stemmenalsook door de Geestelijk heid verworpendaarentegen door den Burgerstand met 47 tegen 9en door tien Boerenstand met 89 tegen 14 stemmen aangenomen. Het ontwerp zelf, waarover zeer levendig en langdurignamelijk van 's morgens 9 tot 's avonds 7 ure beraadslaagd is, is dus gevallen, omdat het de goedkeuring van al de 4 Standen behoefdeom als Rijkswet te kunnen wordennit gevaardigd. I oil i o i' ïïii nu *io nod com ca bnobn .110 i-au mn! In 1836 lelde het Koningrijk eenc lievolking van 3,025,439 zielen, in 1840 bedroeg die 3,138,887. van welke 2,835,741 op bet land en 403,146 in de steden woonden. Stokholm bevat 84,161 inwoners. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 23 Augustus. Z. M. de Koning heeft een bevelschrift uitgevaardigd, waarbij de Provin ciale Staten der Deensche eilanden tegen den 15dtn October in de stad Roth schild bij Kopenhagen worden zaamgeroepen de bekende von OerstadtMinis ter van Binnenlandschc Zaken, is tot Commissaris des Konings bij die Verga dering welke 3 maanden duren magbenoemd. Er is groote drukte aan de Kanselarij om al de ontwerpen van wet in gereedheid te brengen welke aan het onderzoek der Staten moeten onderworpen worden; onder deze zijn: de wet op de hervorming van de criminele regtspleging en de lijfstraffen de gehecle opheffing der loterij de organisatie van de Hoogeschool van Ko penhagen en de inrigtingen welke er van afhangende legging van onder scheiden spoorwegende vermindering van bet brievenport enz. Het volk wacht met levendig ongeduld op de opening van deze Staten, welke, naar alle waar schijnlijkheid, in de parlementaire jaarboeken groot opzien zullen maken. GRIEKENLAND. Het Journal des Débats bevat omtrent de Grieksche aangelegenheden het volgend belangrijk artikel AVij hebben de ministeriële verandering aangekondigdwelke in Griekenland heeft plaats gehad. De val van het Kabinet van Maurokordatos was voorzien, wij hebben dit lang vooruit gegist. Hoewel het Ministerie op ecne zeer on behoedzame wijze de hand in de verkiezingen had gehad, hadden deze echter eene uitkomst opgeleverd, die zoo veel verschilde van zijne oogmerken en ver wachtingen dat eene aanstaande terugwerking voor de gehecle wereld duide lijk was. Ondertusschen was het beter voor het belang van de vermoedelijke opvolgers van Maurokordatos en voor dat van het in Griekenland ingevoerd vertegenwoordigend regoringstelscldat de proef tot het uiterste werd doorgezet, men moest volkomen bewijs hebben, dat het Ministerie viel voor de meerderheid en niet voor mededingenden en bedekten invloed. Reeds be kende omstandigheden hebben de oplossing van de krisis gedeeltelijk verhaast. Den 14den en 15den Augustus zijn de verkiezingen in de dorpen van Attika, in den Piraeus en te Athene begonnen. Deze waren de laatste en het Minis terie heeft al zijne pogingen in het werk gesteld om er te herwinnenwat het elders verloren had. Er zijn bedenkingen opgerezen, omtrent de naauw- keurigheid van de kieslijsten, en ter oorzake van eene volksbeweging, welke gevaarlijke gevolgen dreigde te hebbenhebben Maurokordatos en zijne ambt- genooten hunne portefeuilles in de handen des Konings nedergelegd. Koletti is dadelijk belast geworden een nieuw Kabinet te vormen. Ondertusschen heerschte oproer in de stad, de gendarmerie, die met geweld in de kerk had willen dringen, waar de stemming plaats had, is door het volk teruggestoten. De Generaal Kalergis, wel bekend wegens bel deel dat hij in de omwente ling van September genomen heeft, maar die, sedert de onlusten der maand Junij veel van zijne gunst bij het volk had verlorenhad tusschenbeide willen komen en was insgelijks genoodzaakt geweest zich te verwijderen. Een der Kandioten die hem vergezeldenwerd gedood en het volk dreigde naar het hotel van .Maurokordatos te gaanonder het geschreeuw vanWeg met de Engelschen! Toen was het, dat Koning Otto, zonder geleide en alleen gevolgd door twee Aides-de-Campte paard de stad doorreed, om er de orde te herstellen. Deze moedige stap had de beste uitwerking. De Koning werd door het volk met geestdrift ontvangen en het nieuws van de henoeming van Koletti tot de betrekking van Voorzitter van den Raad herstelde de rust geheel. Het is jammer, dat de instelling van eene constitutionele regering in Grie kenland door wanorde vergezeld wordtdie altijd eene ramp is, wat er ook de uitkomst van zij. Maar men moet ook zeggendat de opstokende en uit sluitende staatkunde van bet Ministerie Maurokordatos, er bij deze gelegenheid de eerste oorzaak van is geweest. Bij het einde eener omwenteling, is het noodzakelijk rondom het koningschap al de bestanddeelen van de nationale lnagt te vereenigenen aan alle constitutionele partijen waarborgen te geven. Maurokordatos beeft den misslag begaan van zijne staatkunde aan den ccnigcn invloed over te geven, welke zich zoo openlijk en zoo gebiedend vertoond heeft, dat zij noodzakelijk den argwaan van alle wantrouwenden moest opwekken. Het was eene les voor Kolettien hij heeft er gebruik van gemaakt. Het nieuw Ministerie vereenigt alle gevoelenswelke door het vorig kabinet waren buitengesloten. Koletti heeft de portefeuille van Binnen- en Buitenlandschc zaken en ad interim van Eeredienst; Aletaxa van Finantiën, ad interim van van Marinede Generaal Tsavellas van OorlogBalbi van Justitie en ad in terim van Openbaar Onderwijs. Balbi is Afgevaardigde van Etolie. Hij is een man van gematigde ge voelens en die stellig tot geene partij hoegenaamd behoort. Hij is bij de laatste verkiezingen de mededinger van Maurokordatos te Missolunghi ge weest en tot Afgevaardigde dier stad benoemd in weerwil van de tegenwer king van den Voorzitter van bet Kabinet. De Generaal Tsavellas heeft eenen beroemden naam in de onafhankelijkheidsoorlogen hij is hetdie on langs geweigerd heeft den Generaal Grivasdie zich op zijn woord had over gegeven aan de Regering uit te leveren. Zijne benoeming tot de betrekking van Minister van Oorlog zal zeker onder de Grieken welgevallig zijnmis schien niet zoo zeer bij het geregelde leger. Hij namelijkeen der oude hoofden van de Palikaren heeft nimmer een deel van het leger uitgemaakt noch uniform gedragen. Hij is noch Afgevaardigde, noch Senator. Maar desniettegenstaandeof liever ter dezer oorzaakzal zijne tegenwoordigheid in het kabinet zeer nuttig zijnals waarborg voor de partij der Autochto nen. Metaxa is met Koletti de man van het meeste gewigt in het nieuwe Ministerie. Hij wordt aangemerkt als het hoofd van de Nappistische partij welke men ook welen somwijlen ten onregte aanduidtonder den naam van Russische partij. Indien het waar is, dat deze partij uitsluitend aan den invloed van Rusland was overgegevenzoo zouden wij ongaarne gezien hebben dat Koletti er steun zocht. Maar de mannendie men in. Griekenland ortho doxen noemt, hoewel zij tot Rusland tocnaderen wegens de overeenkomst van godsdienstige leerstellingenhebben evenwel zeer stellige gevoelens van natio naliteit. Zij hebben het voornaamste deel genomen aan de omwenteling van Septemberen oefenen grooten invloed uit. Koletti heeft eene voortreffelijke nagedachtenis in Frankrijk achtergela ten waar hij langen tijd zijn verblijf had als Vertegenwoordiger des volks. Hij wordt als liet hoofd van de Fransche partij in Griekenland aangezien. AVij zouden dus, indien wij wilden, in zijne komst tot het gezag, eene soort van zegepraal kunnen zien der staatkunde van de Fransche regering. Maar wij gelooven, dat Frankrijks belang medebrengt, zich met geenerlei partij in een vreemd land vertrouwelijk te maken. Alen zegt, dat de Engelsche Minister, Sir Ed-mond Lyons, zich zeer verstoord toont over den val van Maurokordatos; misschien is hij verder gegaan, dan zijne regering gewild heeft. De Engelsche Alinisters hebben menigmaal in het Parlement tegen deze staatkunde van in terventie geprotesteerdhet is b. v. bekenddat Espartero slechts daarom uit Spanje verdreven isomdat hij er beschouwd werd als de beschermeling van Engeland. Dezelfde oorzaken hebben in Griekenland den val van Maurokor datos bewerkt. AVij zullen dus niet zeggendat het Ministerie van Koletti een Fransch Alinisterie is. Frankrijk heeft in Griekenland geen' ander doel,

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2