LEYDSCHE COURANT 1844. N°. 31. MAANDAG 9 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. V.'V- De Courant wordt driemaal in de week uitgegevendes MaandagsWoensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag-avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is ƒ3.voor de 3 maanden. LEYDEN, 7 September. Z. SI. heeftnaar men uit goede bronnen verneemtde aanvraag om een aspbaltspoor te leggen op de straatwegen tusschen Rotterdam en Amsterdam van de hand gewezen. Uit onderscheiden streken van ons Vaderland ontvangt men thans het ver blijdend berigt, dat door het schoone weder en den aanhoudenden vrij sterken oostenwind de stand van het water steeds vallende is en vele landerijen droog komenzoodathoewel er veel moge verloren zijn gegaaner gegronde hoop bestaatdat de verliezen niet zoo groot zullen wezenals men gevreesd bad. De Staats-Courant bevat het volgende artikel Blen zal zich herinneren dat uit de toepassing van het Noord-Amerikaan- sche tarief van 1842 volgde, dat, terwijl de Java-koffij vrij van alle regten in de Vereenigde Staten kon worden ingevoerd met Amerikaansche bodems regtstreeks van Java komendedie koffij uit Nederland aangebragtmet een inkomend regt van 20 pCt. werd belast. Het is aan de dezerzijdschc vertoogen gelukt, om, onder restitutie van de sedert 30 Augustus 1842 betaalde regtenhet bevel te doen uitvaardigendat Java-koffij met Neder- landsche bodems uit Nederland aangebragtzal genieten denzelfden vrijdom van regten, als bij bet tarief van 1842 uitsluitend voor Amerikaansche bo dems komende van de plaats van oorsprongbepaald was. Nog bevat de Staats-Courant van heden een Koninklijk besluit, bepalende de aflossing of verwisseling der 5 pCts. Domein-losrentenhoofdzakelijk inhou dende dat er nog een kapitaal van nagenoeg 16 millioen bestaat en dat deze verwisselbaar worden gesteld tegen Inschrijving in het 4 pCts. Grootboek wier prijs op 96 ten 100 wordt berekend, en dus met eene bijbetaling van 40 per aandeel. Die niet worden verwisseld moeten 1°. Oct. ter aflossing aangeboden worden, na welken dag geen rente meer verschuldigd is. Gisteren is bet nieuwe Kerkgebouw van de Ncderl. Israël, gemeente te 'sGravenhage met bijzondere plegtigheid ingewijd geworden. BRIELLE, 5 September. De longziekte onder het rundvee, die op onderscheidene der omliggende dorpen van dit eiland den landman en veehouder, den eenen meer, den ander minder schade heeft aangebragt, is gelukkig geheel geweken. Een land man had bij de laatste sterfte onder zijn vee, nog negen zijner beste bees ten verloren. AMSTERDAM, 6 September. Eergisteren is alhier de aangekondigde bijeenkomst gehouden van Spaansche fondshouders, om over de onderlinge belangen te handelen. Er is eene Commissie benoemd en aan deze instructie gegeven hoe te handelen. Den volgenden dag is de Heer Mauguin uit Parijs aangekomen, welke had gemeld, Amsterdam te zullen bezoekenten einde met de Commissie de meest ge paste maatregelen te beramen om de regten en belangen der houders van Spaansche schuldbrieven te doen gelden. De Commissie bestaat uit de vijf volgende Heeren: Roothaan, Drucker, Teixeira de Mattos, Wertheim en Kerkhoven. HAARLEM 6 September. De eerste dag van den wedren te Zand voort is naar genoegen en in de beste orde afgeloopen. Men rekent, dat meer dan 400 rijtuigen en 5 a 6000 personen binnen het renperk zijn geplaatst gewordenterwijl de omliggende hoogten door eene overgroote menigte toeschouwers bezet waren. Het feest is vereerd geworden door de tegenwoordigheid van IIH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik en de Prinsen van Oranje en Alexander, die plaats namen op eene tribunete midden van de baan opgerigtde rijtuigen waren langs de bin nenzijde geschaard, en tusschen deze en de baan was nog eene genoegzame ruimte voor tie voetgangers. De Konings-prijs van 800 is gewonnen door het paard Ensign; de premie door het paard Ali.vbeiden van Z. K. H. Prins Alexander. De prijs van 400 is gewonnen door het paard Dare-Devil van Z. K. II. Prins Alexander, en de premie door het paard Gerfaultvan den Heer E. van der Oudermeulen. De prijs van den Prins van Oranje, zijnde eene gouden zweep, voor het paard, 'twelk driemalen de lengte der baan, van 20 minuten gaans, het spoedigst zoude afdraven, is gewonnen door het paard de B alk stervan den Heer A. van der Hoop, en de premie door het paard Tuppevan den Heer II. Bouman. KAMPEN 4 September. Heden nacht is alhier een afgrijsselijke moord gepleegd op een hoogbejaar den blinden grijsaard houder van een Logement voor minvermogende rei zigers. De dader is op dit oogenblik nog onbekendofschoon men vermoeden heeft op lieden die met denzeive verkeerden. Reeds vroeg in de morgen waren de Heeren Regter-CommissarisSubstituut-Officier van Justitie en Substituut-Griffier bij de Arrondissements-Regtbank te Zwolle alhier aange komen, welke zich thans nog onledig houden met het onderzoek. ZIERIKZEE2 September. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag jl.is door eene baldadige hand in de weide, aan een paard van den Heer C. J. van der Halen, Notaris te Brouwershavenbijna de gcheelc tong afgesneden. De dader of daders van dit feit zijn voor als nog onbekend. BORNEO. In Februarij dezes jaars zijn twee Britsche schepen de rivier Kooti opgeva ren om den Sultan te noodzaken handel met hen te drijven doch deze heeft ze beleefd ontvangen en toen verraderlijk aangevallen, zoodat ze met verlies van veel volk met den stroom weder moesten afzakken. De bevolking is daar nog zeer woestheeft op sommige plaatsen zelfs geen woningen, maar vernacht op de hoornen, en men vindt er nog vele men- scheneters, die door verraad en moord zich meester trachten te maken van hetgeen hunne begeerte trektwaarom het bezoeken dier kustlanden die nog niet onder Nederlandsch bestuur staanzeer gevaarlijk is. Echter bezoeken de Engelschen van Singapore bij voorkeur die kusten, omdat de afstand ge ring en er met de smokkelhandel veel winst is te behalen. De Engelschen brengen er voornamelijk geweren, buskruid, opium-, grove katoenen en ijzerwaren; en nemen in lading terug: antimonium, kamfer, gommen en drogerijen sagorijst en dingding van herte- en buffelvleeseh hetgeen in vijf jaren door elkander van Borneo naar Singapore een uitvoer bedraagt van nagenoeg 270,000 rijksdaalders en terug weinig minder. Die handel is dus niet onbeduidenden men ban er uit afleiden van hoeveel belang het voor de uitbreiding van onzen handel op Borneo zou zijn om gecne middelen onbeproefd te latenwelke een weldoordachte staatshuishoud kunde aan de hand kan gevenom dat eiland meer en meer onder Neder landsch gezag te brengende bevolking aan zachtere zeden te gewennenen alzoo door onderling verkeer onze heerschappij tot beider wezenlijk nut en belang te doen strekken. KAAP DE GOEDE HOOP. 15 Junij. Berigten van deze dagteekening meldendat aan den Wetgevenden Raad afschriften der verdragen overgelegd warendoor het Koloniaal Gouvernement met Mosheshhet kaffer-opperhoofd der Basutosen met Adam Kokhet opperhoofd der Griqnas, gesloten. Een overschot van ongeveer zesduizend uit het fonds tot vergoeding aan voormalige slavenhoudersis tot opvoe ding van jeugdige Afrikanen in de Kolonie bestemd geworden, wier betrekking tot den slavenstand en de gevolgen daarvan alzoo ten eencnmale zal ophouden. De oprigting eener wèl geordende Zondagschoolen van eene andere school alwaar onderwijs in de Engelsche en des vereischt ook in de Hollandsche taal gegeven zal wordenbehoort tot de voorgenomen middelen van vorming dezer kinderen. ALGERIE. TANGER20 Augustus. Deze stad herstelt zich langzamerhand van de uitwerkselen van het bom bardement; maar de vrees voor vijandelijkheden van den kant der Spanjaards belet de Consuls, de lieden van hunne natiën toe te laten zich te ontschepen. Er is bovendien een onverwacht bevel van den Keizer gekomen om op ieder Fransch schip, dat de baai binnenliep, te schieten. De schitterende wapen-

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1