LEYDSCHE COURANT 1844. N°. 30* VRIJDAG G SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITEJNLAJNDSCHE BERIGTEN. v rr->j 4,y; r(«! in De Courant wordt driemaal in de week uitgegevendes MaandagsWoensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordtuit hoofde van den ZondagZaturdag-avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is ƒ3.— voor de 3 maanden. LEYDEN, 5 September. Gisteren is alhier op de gebruikelijke wijze de 4dc verjaardag gevierd van den Erfprins van Oranje, Willem, oudsten Zoon van HH. KK. HII. den Kroonprins en Kroonprinses. Heden behelst het Journal de la Haye het volgend gewigtig berigt: Bijzondere tijdingen, uit goede bronnen afkomstig, welke wij gisteren en heden uit Londen en Parijs hebben ontvangenveroorloven ons de hoop te koesteren dat de tegenwoordige geschillen tusschen Engeland en Frankrijk eenen vredelievenden afloop zullen hebben, en dat de wijsheid der twee Ka binetten hun het middel zal wéten aan de hand te gevenomzonder dat de eer of de belangen van een der beide Staten gekrenkt wordendien vrede der wereld te handhavenwelks voortduring een der vurigste wenschen cn eene der eerste behoeften der volken is." Op den Hollandsohen ijzeren spoorweg zijn in de maand Augustus ver voerd 66,579 reizigers en is ontvangen ƒ61,967.98, hetgeen het getal vervoerde personen voor de verloopen maanden van dit jaar brengt op 441,704 en de som der ontvangen gelden op 400,176.80. Van deze stad waren vervoerd 9,708 van 's Gravenhage 15,028van Haarlem 15,842van Amsterdam 21,441 personen, de overigen onder weg ingenomen. Uit een deswege opgcm Aakten staat blijkt, dat er in 1843 hier te lande waren 719,630 runderen boven en 341,486 beneden de twee jaren; 176,790 paarden boven en 41,530 beneden de drie jaren, en 615,001 schapen. 'sGRAVENHAGE, 4 September. Z. M. de Koning is heden ochtendvan Hoogstdeszelfs reize naar Weimar in goeden welstand in deze Residentie teruggekeerd. De ramp die in den aanvang van dit jaar het gebouw van het Minis terie van Marine trof, en waarbij ook een aantal belangrijke archieven eene prooi der vlammen geworden is, heeft sedert ernstig bedacht doen zijn op het daarstellen van een afzonderlijk gebouw, tot meer veilige bewaring der archie ven van de onderscheiden Ministerialen naar gézegd wordt, houdt men zich bij voortduring met de voorbereidende werkzaamheden tot verwezenlijking van zoodanig plan bezig, waartoe bet onderzoek naar de voor het archief van elk departement vereisehte plaatsruimte, en het zoeken van eene geschikte stand plaats voor zoodanig gebouw behoort. Volgens sommigen zou de hoek van het Plein, aan het einde van den tuin achter het Ministerie van Koloniën, daartóe bijzonder in aanmerking komen. AMSTERDAM, 4 September. Gisteren namiddag omstreeks 2 ure is het oorlogsfregat de Lek van 44 stuk ken, in bijzijn van den Minister van Marine, onderscheiden autoriteiten en eene aanzienlijke menigte toeschouwers, met den besten uitslag van de landswerf alhier te water gelaten. Daarna is de kiel gelegd van een linieschip. De jeugdige en reeds zeer verdienstelijke Kunstschilder S. de Vletter Lid van de Koninklijke Akademie van Beeldende Kunsten alhier, is in deze stad den 2llel' overleden. HAARLEM 4 September. Voor de wcdloopen die Vrijdag en Zaturdag den 6dcn en 7dePvan wege de Maatschappij tot verbetering van het paardenras, op het renperk hij Zand- voort, zullen plaats hebben, zijn eene menigte paarden ingeschreven. Voor de wedloopen van Vrijdag, 1°. om den door Z. M. den Koning gegeven prijs van ƒ800, voor inlandsche paarden niet ouder dan 5 jaren. Afstand, eenmaal den omtrek der baan. Premie ƒ170het bedrag der inleggelden. Twee paarden van Z. K. II. den Prins van Oranje, vier van Z. K. H. Prins Alexander, en acht van particulieren. 2°. Om den prijs van ƒ400, voor paarden van allen ouderdom. Afstand, tweemalen den omtrek der baan. Premie ƒ60, het bedrag der inleggelden. Drie paarden van Z. K. H. den Prins van Oranje, een van Z. K. II. Prins Alexander, en twee van particulieren. 3°. Om den prijs door Z. K. II. den Prins van Oranje gegevenzijnde eene gouden Zweep of Karwats cn ƒ300, door de Sociëteit aangeboden voor inland sche paarden van allen ouderdom in den draf driemalen den omtrek der baan. Premie, een Gouden Speld, door Z. K. II. Prins Hendrik geschonken, benevens het bedrag der inleggelden 55. Een paard van Z. K. 11. Prins Alexander en zes van particulieren. Voor de wedloopen van Zaturdag 1°. Om den prijs van ƒ500 door de Socitcit aangeboden, voor inlandsche paarden van allen ouderdom, te winnen door het paard't welk het eerst tweemalen de haan het snelst zal hebben afgeloopen. Twee paarden van Z. K. H. den Prins van Oranje, drie van Z. K. II. Prins Alexander, en vier van particulieren. 2°. Om den prijs, van een Zilveren vergulden Beker, door Z. K. II. Prins Alexander gegeven, voor paarden van alle rassen en ouderdom aan de leden der Sociëteit toebehoorendecn bereden door de eigenaars of hunne vrienden. Afstand, eenmaal de baan. Premie, eene Gouden Speld door Z. K. 11. Prins Hendrik gegeven, cn ƒ100, het bedrag der inleggelden. Drie paarden van Z. K. II. den Prins van Oranje, en zeven van particulieren. 3°. Om den prijs van 500, door Z. M. den Koning gegeven, voor inland sche paarden van allen onderdom, in den drafop eene baan van 300 ned. ellen. Premie ƒ170, het bedrag der inleggelden. 19 paarden van parti culieren. De wedloopen van Vrijdag beginnen 's middags te 12 ure, die van Zatur dag te 11 ure. Men zegt dat Z. M. de Koning deze harddraverij met II. D. tegenwoordigheid zal vereeren. Volgens waarnemingen op den huize Zwanenburg, zijn in Augustus ge vallen 90 liniën water cn uitgewasemd 12 liniën, een verschil opleverende van 6j dm. Rijnl. of 17 dm. Nederl. Men herinnert zich niet imnier in die maand dergelijken uitslag te hebben beleefd. UTRECHT, 3 September. Gisteren had de installatie plaats van den Heer Cazius als Procureur Gene raal bij hét Provinciaal Geregtshof. Behalve door het mecrendeel der Ileeren Advocaten en Procureurs bij het hof, daartoe door den Heer Voorzitter uitge- noodigdwerd deze plegtigheid onder anderen vereerd door de tegenwoordig heid van een der leden van de Arrondissements Regtbank, benevens den Heer Griffier, het publiek Ministerie bij dezelve, en een vrij talrijk cn voornaam publiek. Heden had op den Rijnspoorweg een droevig ongeluk plaats. A. Ander sen wegwachter bij eenen overweg nabij Zuilenhad verzuimd bij tijds dé hekken over den spoorweg, voor het doorlaten van den trein, die te 10 ure van Amsterdam vertrekt, te openen. Dit nog willende doen toen de trein reeds zeer nabij washeeft de locomotief hem zoodanig getroffendat hij plotselijk dood is gebleven. Geene der in de wagens zich bevindende reizigers hadden echter iets van dit ongeluk bespeurd. Te Kamerik Mijzijde is den Ist™ in een huis door 3 huisgezinnen be woond brand ontstaan en met het grootste gedeelte der meubelen eene prooi der vlammen gewordende oorzaak is voor alsnog onbekend. Het huis was voor ƒ1,910 verzékerd. LEEUW ARDEN. 3 September. Den 30sten 1. 1. is hier een bijzorider stoute diefstal gepleegd. In de Her berg het Roodhert is des morgens te half tien door hraak geopend de in den muur bevestigde gesloten geldkast van een der Heeren boterkoopersen daaruit weggenomen de aanmerkelijke som van ruim 2,600 guldens, in zilver geld. Men is er nog niet in geslaagd, om den schuldige op het spoor te komen. PÜRSIE. TAURIS, 18 Julij. Na een Karavaanreis van 27 dagenben ikschrijft een reizigervan Ërzerum hier aangekomen, Tauris is de bloeijendste en meest bevolkte stad van Persiëmet zijne voorsteden en tuinen zoo groot als Konstantinopcl. Het getal der huizen wordt op 17,000 en dat der inwoners op 130,000 begroot. Het is de groote stapelplaats van Europesche waren, alwaar de Karavanen van de verscïulïéndste oorden der wereld tot koop en ruil zamenkomenen welks handel met Europa sedert 10 jaren door de stoombootvaart tusschen Trapezunt en Konstantinopcl zich zoo aanzienlijk heeft uitgebreid. {dllg. Zeit.)

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1