BROODZETTING, MENGELWERK. - Ziet hier eene zaak, welke den Engelschen een' beweeggrond kan ople- f veren om op hunne beurt Marokko den oorlog aan te doen. De Marokkanen hebben twee Engelsche schepen, die in het gezigt van Tanger schipbreuk heb- ben geleden, aangetast en geplunderd. De Kentish-Mercury verhaalt het voorgevallene aldus: Onze Correspondent zich Donderdag 1. I. naar het bureau der Maatschappij van Visschers en Mariniers te Bucklergsbürg begeven hebbende, heeft er 7 man aangetroffen, een deel uitmakende van de equipage van 2 schepen, die bij Kaap Spartel, 11 mijlen van Tanger, in den nacht van den lslen dezer verongelukt zijn. Deze menschcn, welke hulp van de genoemde Maatschappij verwachtten, hebben aan onzen Correspondent do bijzonderheden van hunne schipbreuk verhaald en van de aanrandingen daarna door een aanmerkelijk corps Moorert en Arabieren tegen de Robert-and-Annc van Ncw-Castle, Kapi tein W. Venus, in bestemming naar Alexandrie, en tegen do Syrene, van Fleymouth, Kapitein W. Turner, komende van Swansea en zich naar Messina begevende, welke bij Kaap Spartel verongelukt en geheel en al geplun derd zijn. De bevolking van Londen en hare voorsteden bevat twee millioen zeven duizend vijf honderd vijftig zielen. [De bevolking van Noord- en Zuid-Holland bedraagt nog geen millioen (969,354)]. De middelbare sterfte per week is naar eene berekening der vijf laatst voorgaande jaren door elkander negen honderd zes en veertig. Geene levendige taal is in de laatste jaren meer in verval geraakt, dan de Iersche, zoodat men berekent, dat na 20 jaren geen 100 menschen meer in Ierland zullen gevonden worden, welke hunne taal kunnen spreken. FRANKRIJK. PARIJS, 29 Augustus. Er is bij de Regering een rapport aangekomen van den Gouverneur-Generaal van Algerio omtrent het bombardement van Tanger, door den Prins de Joinville; het bevat gecne bijzonderheden dan de reeds bekende, dat omtrent den slag van Isly wordt nog te gemoet gezien. Men heeft op den ijzeren spoorweg van den linker oever der Seine bij Parijs, eene eerste proef genomen met eene locomotief door zaamgeperste lucht in beweging gezet. Zij heeft 8 mijlen in het uur bij het gaan en bij het tcrugkecrcn 6 mijlen in het uur afgelegd. Men kondigt tegen de volgende maand eene reeks proefnemingen aan, welke zeker met veel belangstelling zullen beschouwd worden. Twee stooinbooten zijn van Toulon vertrokken, om de gekwetsten en zieken bij het leger in Afrika naar de hospitalen hier te landen over te brengen. BELGIE. BRUSSEL, 28 Augustus. Bij Koninklijk besluit van den 28stcn Augustus, wordt er eene lagere hoofd school te Kortrijk daargcsteld, met het gewoone jaarlijksche onderstandsgeld van 3,000 l'r. ANTWERPEN, 29 Augustus. Wij kunnen heden stellig aankondigen, dat de tentoonstelling tot stichting cener l'ondatie om de doofstomme kinderen, uit de weinig vermogende bur gerklasse behoorlijke opvoeding en onderwijs te doen gevenop Zondag den 3<len November aanstaande, in eene der nieuwgebouwde zalen van het voor malige Augustijner klooster zal geopend worden. Om zoo veel mogelijk de ongelukken te verhoedenwaaraan degenen die het beroep van loods uitoefenendagelijks zijn blootgesteldheeft het Belgisch loodsbestuur al de loodsbooten van scaphanders voorzien, opdat de manschappen dier vaartuigen altoos een vciligheidsmiddel te meer bij de hand zouden hebben. STADS BEKICTEN. BUriGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Leïden brengen bij deze (ingevolge Circulaire van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, dato 29 Junij 1844, Prov. Blad n°. 85.) ter kennis der belanghebbenden, dat bij resolutie van Z. E. den Minister van Finantiën van den 29stcn dezer maand is bepaald, dat de Loten der 193steB Koninklijke Nederlandsche Loterij, ge durende de tweede week der trekking van de vijfde of laatste klassebe ginnende op Maandag den 2den September 1844, door de Collecteurs, Split- sers en Debitanten tot geene hoogere prijzen, het opgeld daaronder begrepen zullen mogen worden uitgegeven, dan tot de navolgende, te weten: Bij Vet hoop. Gehcele Lotenƒ76.00. Halve-38.00. Vijfde-15.20. Tiende- 7.60. Twintigste- 3.80. Bij Verhuring. ƒ30.00. - 15.00. - 6.00. - 3.00. - 1.50. Ley denden 30sten Augustus 1844. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. Ingaande Maandag den 2dcn September 1844. Maximum van den prijs, waar niet lovenmaar wel heneden zal mogen worden verkocht, ingevolge Koninklijk besluit van den 258ten Januarij 1826, Staatsblad N°. 5) en de dispositie van II. H. Gedeputeerde Staten van Zuid- IIoIIand, van den 5,lcn Deccmlter 1828, {Provinciaalblad N°. 161.) Het Roggebrood, van zuivere Rogge gebakken, wegende drie Nederlandsche ponden, op 34 Cents. Een pond vijf oneen, op......17 Het Tarwebrood, beste soort, wegende een Nederl. pond, op 31 Vijf oneen ,op15£ Het Franschbrood van een Nederl. pond, op31 Vijf oneen, op. 15 J Het Huisbak, wegende een Nederl. pond, op 27 Vijf oneen, op13J Het minste soort of zoogenaamd krop uit de zakvan een Nederl. pond, op23 Vijf oneen, oplis. Alles gebakken overeenkomstig art. 2 van het Reglement op het bakken en verkoopen van brood, gearresteerd den 21. September 1842. Ley den den 29 Augustus 1844. Burgemeester en Wethouders der stad Ley den, DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. AKADEBIE-NIEUWS. De Staais-Courant van den 28slcr' Augustus bevat de volgende aankondiging: De Faculteit der Bespiegelende Wijsbegeerte en Letteren aan de Hoogeschool te Leyden brengt ter kennisse der belanghebbendendat zij tot het afnemen van Examinabedoeld bij art. 150 van het Koninklijk besluit van den 2dcn Augustus 1815 N°. 14, voortaan zal vaceren op den tweeden Zaturdag van iedere maand, buiten de vacantie-tijden en noodigt lien, die tot het afleggen van zoodanig examen gehouden zijn uitzich acht dagen te voren daartoe aan te melden bij den tijdelijken Decanus der Faculteit. Leyden, den 13den Januarij 1843. Namens de Faculteit, A. RUTGERSSecretaris. ALKMAAR, 29 Augustus. Door den Breeden Kcrkcraad der Nedcrduitsche Hervormde Gemeente alhier is, uit het bevorens gemeld zestal van Predikan ten, het volgend drietal gemaakt: Dl). J. F. L. Abresch, J. P. Strieker en P. Jas, Tb. Dr.; waaruit terstond beroepen ïs de Wei-Eerwaarde Zeer Geleerde Heer J. F. L. Abresch Predikant te Baambrugge. GRONDWETSHERZIENING. Men zegt wel eens, dat in de Constitutionnele Staten de zomer de doodslaap is van de politiek. Bij ons schijnt het gezegde thans waarheid te zijn. Geene groote politieke kwestiën zijn aan den orde van den dag. Alles wacht tot de opening der Staten-Generaal in October. Wij verheugen ons in dien tijd van rust, omdat hij gelegenheid geeft bepaald te overwegen welke ver anderingen in de Grondwet wenschelijk zijn. De tegenwoordige tijd is. in den volstcn zin des woords, voorbereiding. Al wekt het nadenken over de Grond wetsherziening niet die belangstelling opwelke gewoonlijk de beschouwing van de gebeurtenissen van den dag vergezelt; er is geen tijd waarin het meer dringend noodig is, zich bepaald voor te bereiden voor de Grondwetsherziening dan tegenwoordig. Alleen door naauwkeurig onderzoek van de Grondwet wordt de overtuiging vastdat zij onveranderd niet kan blijven bestaanen alleen bij vaste overtuiging is er kracht om op de herziening aan te dringen. {De TijdgenootN°. 33.) ADVEKTENTIEN. Ondertrouwd F. C. de GRIJS, Utrecht, en 30 Augustus 1844. M. A. C. IIAAK. Eeniye Kennisgeving. Heden overleed mijn veelgeliefde Echtgenoot de Wei-Edele Heer S. A. MEERBURG. Grypestein bij Alphen, H. G. LA LAU, 28 Augustus 1844. Wed. S. A. Meerbürg. Eenige Kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden van onzen waarden Vader en Behuwd-Vader, den Heer M. TREUB, betuigen wij bij deze onzen hartclijken dank. Mede namens onze Ecbtgenooten P. H. van den IIEUVELL. W. C. BOCK.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3