bezigtlgen, hetwelk de Koning der Franschen, ter gedachtenis van eenen zij ner voorvaderen, den Heiligen Lodcwijk, [die in 1270 aldaar aan de onder zijn leger uitgebroken pest bezweek] beeft opgcrigt. De Fransclie Consul- Generaal en Zaakgelastigde heeft aan den Prins een ontbijt in zijn nederig zomerverblijf, aan den voet van den berg bodewijk Philips gelegen, aangebo den welke uitnoodiging met veel beleefdheid is aangenomen. Gedurende de volgende dagen heeft de Prins al de merkwaardigheden in den omtrek van Tunis bezigtigd, en den 5den zich weder ingescheept. Zoo als men uit het berigt uit Malta, in ons vorig nommer geplaatst, beeft kunnen zien, was het Nederlandsch smaldeel aldaar den 13dcl> aangekomen. RUSLAND. Volgens een Keizerlijk bevel zullen aan Poolschc onderdanenjdie den ou derdom van 25 jaren nog niet bereikt hebben, voortaan geene buitenlandsclie passen worden uitgereiktzoodat daardoor het opvoeden der kinderen in andere rijken verhinderd wordt. Zelfs mogen gcheéle gezinnenaan welke een buitenlandsclie pas verleend wordt, hunne zonen ven 10 tot 18 jaren niet medenemenzonder uitdrukkelijke toestemming der regering. Van bo- venstaanden maatregel zijn echter uitgezonderd kooplieden, hunne agenten en voerlieden. KRAKAU. 10 Augustus. De wetgevende vergadering varl ons Gemeencbest heeft bijna met eenparig heid van stemmen bet besluit genomen, om de Israëliten te emanciperen en heeft bepaalddat bij hét begin Van de volgende zittingeene Commissie zal benoemd wordenom het wetontwerp dienaangaande op te maken. Ondertusschen heeft de vergadering, ten einde het onderscheid, dat er nog werkelijk bij ons bestaat tusschen dé kleederdragt der Joden en Christenen dadelijk weg te nemen, eene wet aangenomen, die beveelt: 1° dat elke Is raëliet minder dart 30 jaar oud, die voortaan een huwelijk zal willen aan gaan, gehouden zal zijn, voor te worden toegelaten, te bewijzen, dat hij van het tijdstip der Uitvaardiging dezer wet, gekleed is geweest zoo als de Chris tenen 2° Dat na 3 jaren, te beginnen van de afvaardiging der wet, de Israëliet moet bewijzen, dat hij gedurende de 3 jaren, die het tijdstip van zijn verzoek om te mogen huwen, zijn voorafgegaan denzelfden regel ten aanzien van zijne kleederdragt heeft opgevolgd. De wetgevende vergadering heeft gedurende deze zitting onderscheiden wet ten van groote nuttigheid aangenomen, onder welke men die opmerkt, die ten doel hebben den woekerhandel te straffendé loterij op te heffenspaar banken in te voeren en de pensioenen van kerkelijke, burgerlijke en milaire beambten té regelen. GRIEKENLAND. ATHENE20 Augustus. De Minister Maurocordatos en zijne ambtgenooten hebben hun ontslag in gediend. Het is aangenomen. De Koning heeft den Heet' Colletli de voordragt van een nieuw ministerie opgedragen. De verkiezingen zijn te Athene voor ecnigc dagen geschorst. Er hcerscht een volmaakte rust in de stad. HONGARIJE. PRESBURG, 14 Augustus. Door den Rijksdag, welke dit jaar onstuimig geweest is, is besloten, om betrekkelijk een Koninklijk besluit, dat de Rijksdag den 16den October zou gesloten wordepover te gaan tot de orde van den dagdewijl eene wet van 1790 bepaalt, dat de Rijksdag niet eer mag gesloten worden, dan nadat zijne regtmatige bezwaren zijn opgeheven. In eene der zittingen heeft de Afgevaardigde Josipowich, Landgraaf van Turopolya, een ultraliberaal, deze woorden geuit: «Welnu mijne Heeren, zoo het Gouvernement weigert ons te hulp te komenzoo moeten wij kort en góed een' opstand beginnen j dit is het eenige middel. Laat ons handen aan het werk slaan." Van deze wöorden is door den Voorzitter proces-verbaal op gemaakten naar den Keizer te Wecnen gezonden, die hem dadelijk gedag vaard beeft: ad audiendum verbum, regiumdat isdat hij als beschuldigd van gekwetste majesteit voor het Gercgtshof van het Rijk te regt zal moeten staan. PRUIS8EN. BERLIJN, 24 Augustus. Men ziet thans alhier een kunststuk dat wel cenig in zijne soort zal zijn. Het is eene schilderij in olieverw op spinnewebeene zeehaven voor stellende, dat aan eene Hongaarsche familie als erfstuk toebehoort. Het is van het jaar 1671toen gezegde familie het mede uit Italië naar Hongarije bragt. Ten einde de al teedcre natuur van hetzelve te sparenheeft men het schilderijtje tusschen een dubbel glas geplaatst en bovendien nog van eene dubbele lijst met glas voorzien. Men schrijft van het begin van Augustus uit Tromsoeeen Noorweegsch eiland, dat men aldaar zulk een droog en warm weder had, als men sedert jaren niet had beleefd. Van den lGdcn tot den 30stcn Julij was er geene wolk aan den hemel te zien geweesten op den middag stond de thermometer van Reaumur van 1418° in de schaduw. In de Badensclie mijnen van Kinzingthal werd dit jaar veel zilver ge vondenonlangs was een stuk zilver van 11 ponden zwaar opgegraven. Tc Lubeck is een Adjudant des Prinsen van Hessen aangekomen met het lijk van den onlangs te Petersburg kort na de geboorte overleden Zoon van de Grootvorstin Alexandra. De Magdeburger Zeitung zegt, dat de Koningin gelden verstrekt om aan de dochter van Tscheschin al wat gemoedsleiding en geestbeschaving betreft, eene behoorlijke opvoeding te doen verschaffen. Zij is aan eene zekere familie Seebach toevertrouwd geworden, waarvan de huisvader onder wijzer is. TRIER, 25 Augustus. Het gezamelijk getal personen, dat van den 19den tot den 24stcn dezer zich bij de politie heeft aangegeven, om hier den Heiligen Rok te bezigligcn, beloopt 65,245. In den nacht van den 23stcn waren alleen in de stad over de 20,000 vreemdelingen gelogeerd. Het gaat tot nog toe vrij rustig, hoe wel uitbundig gejuich en gegalm bij voortduring de straten vervult. De prijzen der levensmiddelen zijn nog niet merkbaar gestegen. De Rok van Christus hangt aan het hoogaltaar in een glazen kast, aan wel ker zijde Geestelijken zittendie voorwerpenwelke hun van de in processie voorbijgaande pelgrims aangereikt wordendoor kleine zijdclingsche openingen in de kast tot den Rok brengen, waardoor dan dié voorwerpen geheiligd wor den en voor de toekomende geslachten nog tot opwekking des geloofs kunnen dienen. En het zijn met alleen de lagere volksklassen, welke hierheen komen, men ziet ook alle standen vercenigd, doch van Koblenz kwamen de meeste bedevaartgangers, die door hunne burgerlijke betrekking boven anderen ver heven zijn. Voor het bijzonder nut van onzen Domis door 4 groote kasten bezorgd, welke de rijkelijk inkomende offers opnemen en die daartoe in den Dom aan den weg geplaatst zijn langs welken men voorbij gaat. Opdat echter nergens oorzaak tot klagtc zijeischt onze Qpper-Burgemeester in de Triersche Zeitung van hedenvan inlanders en vreemden «zich gedurende de tentoonstelling van den Rok van Christusvan alle oordeelvelling over godsdienstige zaken en meeningen te onthouden." Door talrijke patrouilles en wachten is voor het hewaren der rust gezorgd. De voorstanders van door handen arbeid vervaardigde manufacturen, be weren dat het in stand blijven van dien Rok sedert 18 eeuwen, overtuigend de meerdere sterkte bewijst van met de hand gewerkt weefseldaar een ma chinaal bewerkt kleedbij lang na niet zoo veel tijd zou kunnen duren maar al voor vele eeuwen tot stof zou vergaan zijn geweest. BEIJEREN. MUNCIIEN21 Augustus. Tusschen Bcijeren en Oostenrijk wordt onderhandeld over de aansluiting van de Beijersche en Oostcnrijksche spoorwegen bij Salzburg. Professor Gruithuisen te Munchen deelt door middel der dagbladen mede, dat hij den 15den dezer andermaal eene zeer groote vlek aan de oostzijde der zon ontdekt heeltwelke hem de vrees inboezemt, dat de dampkring opnieuw gedurende langen tijd beroerd worden en het weder onstuimig blijven zal. AUGSBURG, 25 Augustus. Uit Ulm wordt de bijzonderheid gemeld, dat zekere Enderle, welke te AVidlingen gevangen zatals beschuldigd aan den schout te Dorndorf eenen moord gepleegd te hebben, en die de zucht om zijn huis en gezin weder te zien niet kunnende weerstaan, uit zijne gevangenis ontvlugt was, vrijwillig daarin is teruggekeerd. Hij had bij zijne vlugt een briefje aan d(n cipier achtergelatenwaarin hij hem verzocht, geen gerucht te willen maken, want dat hij den volgenden morgen vroeg terug zou zijn eil hierin heeft hij woord gehouden. Hij beweert aan den moord onschuldig te wezenen misschien ge tuigt zijne handelwijs van vertrouwen op die onschuld en op zijne regters. BR UNS WIJK* De gunstige uitkomstendoor het gebruik van hout tot stoking der loco motieven verkregen (waarmede men in Amerika begonnen is), weklett in Duitschland groote belangstelling, en vooral, nadat bet gelukt is, door aan wending van bijzondere toestellenhet gevaarlijk vonkenvliegen van houtvuur bijna geheel tegen te gaan, wordt op vele Duitsche spoorwegen dennen-, beu ken- en eikenhout gestookt. De voordeden daarvanbestaande in de min dere kostbaarheid der brandstof (in Duitschland) en in het hetero behoud der met het vuur in aanraking zijnde doelen van den locomotief, gaven al spoedig aanleiding tot het beproeven eencr andere soort van brandstof op den Hertogelijk-Brunswijkschen spoorweg, namelijk turf. In het najaar van 1843 werden op den Hertogelijk-Brunswijkschen spoor weg door eene kommissie vergelijkende proeven genomen met hout-, turf- en cokevuur. Na onderscheiden met ligtcn en met zwaren turf ondernomen togten (waarbij de ligtere naar evenredigheid voordceliger was), was de kom missie eenparig van oordeel, dat de turf. eene bezuiniging in de uitgaven vóór brandstoffen van 30 a 40 pCt. kon opleveren. Op den spoorweg tusschen Glasgow en Garnkirkin Schotlandis eene proef genomen met zamengepersten steekturf, met de machine van JVillougbey d'Esbry vervaardigd de proef is gunstig afgeloopen. ENGELAND. LONDEN28 Augustus. Den 26steD, zijnde de 25ste Verjaardag van den Gemaal der Koningin, heeft II. M. zich, na haar herstel uit het kinderbed, voor het eerst weder in het openbaar met haren Gemaal vertoond cn is door de menigte met gejuich ont vangen. Er hebben bij gelegenheid van dien Verjaardag vreugdebedrijven plaats gehad.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2