LEYDSCHE COURANT. 1844. WOENSDAG, 28 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt driemaal in de week uitgegeven, des MaandagsWoensdags en VrijdagsDe Maandagsche Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gestelden de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is f3.voor de 3 maanden. LEYDEN, 27 Augustus. Voortdurend ontvangt men van verschillende zijden treurige berigten om trent de gevolgen van de jongste stormen en zware regensop vele plaatsen heeft de oogst veel geledenop andere is hij geheel vernield. In de laatste berigten wordt vooral de droevige staat van de omstreken van Geertruiden- berg aan de Kuinrete Staphorst en op Ameland gemeldop welke laatste plaats door het wegspoelen van veel hooide inwoners zullen genoodzaakt zijn hun vee te verkoopen. Ook in het Luxemburgsche hebben de onwe- ders en overstroomingen groote schade aangerigt. Omtrent den Rijnspoorweg wordt het volgende van den 20sten mede gedeeld Het getal reizigersdat van den Rijnspoorwegsedert de openstelling tot op heden toe, gebruik heeft gemaakt, bedragt een cijfer van 160,000 per sonen inderdaad belangrijk genoeg om de gegronde hoop te doen koesteren dat ook deze spoorweg niet minder dan de Hollandsche, na geheel afgewerkt te zijn aan de verwachting van het publiek in allen deele zal beantwoorden. De baan tusschen Amsterdam en Utrecht is 5 geographische mijlen of 36,000 metres langde geheele lengte tot Arnhem toe zal 96,000 metres beslaan, of wel ongeveer 13 geographische mijlen; de breedte bedraagt 9 metres of 27 voet in den bereden (opgehoogden) weg, en 11 metres of 35 voet in de glooijingen. Het getal in dienst zijnde locomotiven beloopt een cijfer van 10, zijnde er 6 in de fabrijk van Sharp Robertste Manchesteren 4 te Amsterdamin die van de Heeren Verveer, Dixon en Van Vlissingen en Comp.vervaardigd, bij welke laatstcn ook nog 6 naar het systeem der New-patent-Enginevan R. Stephenson, besteld zijn. Het cijfer der wagens bedraagt te zamen 140, allen nabij Utrecht vervaardigd, en loopendeeven als de locomotiven, op zes raderen. Men heeft op deze baan, gelijk,op de Hollandsche, eene menigte meer of min belangrijke bruggen, waaronder drie groote, draaijende, uit gegoten ijzer, in de fabrijk der Heeren L. J. Enthoven en Comp. te 'sGravenhage vervaardigdbenevens nog twee groote trekbruggen. Tusschen Amsterdam en Utrecht loopt (even als tusschen Utrecht en Arnhem loopen zal) een dubbel spoor, en wel over eene lengte van 10,000 metres. Ook op sommige punten is dit in acht genomen zoo ten gerijve der werkzaamheden als tot verzeke ring, dat twee treinen elkander nimmer kunnen ontmoeten. Sedert de laatst gedane bekendmaking, zijn door de belanghebbenden geligt de navolgende door Zijne Majesteit verleende octrooijen: Een octrooi in dato 5 Junij 1843, voor den tijd van tien jaren verleend aan H. Surmon, woonachtig te Londen, domicilium verkozen hebbende bij A. S. Preston, te Rotterdam, op de invoering van verbeteringen in fornuizen. Een octrooi in dato 22 Januarij 1844, voor den tijd van tien jaren ver leend aan F. Kuthé te Amsterdam, op de uitvinding van verbeteringen, toe- gebragt aan rijtuigen, bepaaldelijk strekkende tot het voorkomen van ongeluk ken door het breken van assen afloopen van wielen of doorgaan van paarden. Een octrooi in dato 27 Januarij 1844voor den tijd van tien jaren verleend aan J. H. Hartung te Amsterdam, op de uitvinding van verbeteringen, aan- gebragt in het vergulden door middel van het galvanismus, van voorwerpen uit zilver en platina vervaardigd. Een octrooi in dato 19 Februarij 1844, voor den tijd van tien jaren ver leend aan A. E. Sénecal de Suin, woonachtig te Bourges in Frankrijk, domi cilium verkozen hebbende bij Stanislas te 'sGravenhage, op de invoering van een werktuig, dienstig tot het vegen van allerlei soort van sehoorsteenen. Een octrooi in dato 14 Maart 1844, voor den tijd van tien jaren verleend aan G. Fuhri, te 'sGravenhage, op de invoering van eene nieuwe wijze om brood te maken. Een octrooi in dato 19 April 1844, voor den tijd van tien jaren verleend aan G. Hadleywoonachtig te Londendomicilium verkozen hebbende bij A. S. Preston, te Rotterdam, op de invoering van verbeteringen in het aanleggen van wegen en het vervaardigen van locomotiven. Een octrooi in dato 30 Meivoor den tijd van tien jaren verleend aan T, Prcvinairc, te Haarlem, op de uitvinding van fabrijkmatige toestellen strekkende om alle bewerkingen te vervangen, benoodigd om katoenen, lin nen wollen of zijden stoffen te wasschenblecken en verwen. Een octrooi in dato als vorenvoor den tijd van tien jaren verleend aan M. Poole, woonachtig te Londen, domicilium verkozen hebbende hij A. S. Preston, te Rotterdam, op de invoering van verbeteringen in het kammen van wol en andere vezelachtige zelfstandigheden. Een octrooi in dato 19 Junij 1844, voor den tijd van tien jaren verleend aan P. E. Fleulardwoonachtig te Parijsdomicilium verkozen hebbende bij J. van Daehne en Comp., te 'sGravenhage, op de invoering van eene nieuwe wijze om papier te bereiden uit het genet (zijnde een heestergewas)en Een octrooi in dato 22 Junij 1844 voor den tijd van vijftien jaren verleend aan E. J. Manteauwoonachtig te Bruggedomicilium verkozen hebbende bij Mr. II. Gregoire Advocaat te 'sGravenhage, op de uitvinding van eene bij zondere inrigting van stoomketels van onderscheidene constructie, waardoor men het springen van dezelven kan voorkomen. 'sGRAVENHAGE, 26 Augustus. De Minister van Finantiën heeft onder dagteekening van 25 Augustus bekend gemaakt, dat op den 24sten dezer heeft plaats gehad de Uitloting van Nationale Schuld, rentende vijf ten honderd, om met 1°. October aanstaande te w orden afgelost of verwisseld in Nationale Schuldrentende vier ten hon derd, op den voet van Zijner Majesteits besluit van den 21sten dezer Staats blad N°. 44), en dat daarbij zijn uitgetrokken de inschrijvingen op het Grootboek, bekend onder de letters: L, A, \VC, en van T de inschrijvin gen voorkomende in het lste deel tot en met N". 105 te zamen tot eene kapitale som van 15,052,000. De Aartsbisschop van Parijs is den 23stcn in deze Residentie aangekomen, heeft gisteren in de oude Franschc kerk de Mis gelezenen is in gezelschap van den Bisschop van Curium naar Amsterdam en verder naar den Rijnkant vertrokken. Deze reis is door den Aartsbisschop tot herstel zijner gezondheid ondernomen. ROTTERDAM, 25 Augustus. In de gemeente Ilillegersberg is gisteren nacht, omstreeks 12 ure, een brand uitgebarsten, welke zoo hevig toenam, dat binnen korten tijd twee huisjes en eene schuur in de asch werden gelegdvan het verbrande was niets verzekerd. Een bovenlandsche kolenaakbestemd naar Schiedam is heden nacht voor Gorinchem bij onstuimig wedergezonken. De zich aan boord bevin dende personen, zijnde de schipper, zijne vrouw, hunne hoogbejaarde moe der, twee kinderen en twee knechts, hebben zich nog bij tijds kunnen redden. Er was een lek in het schip ontstaan. AMSTERDAM, 28 Augustus. Wij vernemen van goederhand, dat dezer dagen door al de notabele be langhebbenden langs den straatweg van Amsterdam naar Rotterdameen verzoekschrift is ingediend, waarin op eene zeer nederige, doch dringende wijze wordt verzocht, de verleening der concessie voor het Asphalt-spoorin het belang van dien weg, zoo veel mogelijk te bespoedigen. De Raad van Bestuur der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij heeft, blijkens een door denzei ven uitgegeven berigt, eene leening van ƒ2.500,000, a 41 pCt. jaarlijksche rente uitgeschreven. De aandeelen zijn van 1000 ieder, en voorzien van halfjarige coupons. Jaarlijks zal ten minste pCt. van het bedrag der leening worden afgelostde aflossingen zullen geschieden bij loting. De inschrijvingen zullen den I7den September van 9 tot 3 ure, ten kantore van de Notarissen Commelin en Weyland ontvangen worden. Er zal aan de deelhebbers der Maatschappij voorkeur tot de deelneming in de geldleening worden gelaten. Vóór of op 15 Oct. eerstkomende zal 10 pCt. van de aangenomen inschrijving gestort wordenterwijl de latere stortingen door den Raad zullen bepaald worden, onder verpligting, om de oproeping daartoe ééne maand vooraf in de dagbladen te doen. Aan de inschrijvers zal 4 pCt. hunner aangenomene inschrijving worden te goed gedaan. UTRECHT, 24 Augustus. Alhier had heden eene Algemeene Vergadering plaats voor de leden van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkundebij welke gelegenheid Prof. G. Vrolik van Amsterdam eene redevoering hielden de medailles aan de voor hunne inzendingen bekroonde kweekers werden uitgedeeld.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1