LEYDSCHE COURANT. 1844. N°. MAANDAG, 26 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt driemaal in de week uitgegevendes MaandagsWoensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is f3.voor de 3 maanden. LEYDEN, 24 Augustus. De Heer P. O. van der Chijs, Buitengewoon Hoogleeraar en Directeur van het Munt- en Penningkabinet der Hoogeschool alhierheelt eeue inteekening geopend op een gedenkpenning ter cere van wijlen onzen hoogst verdienstelijken landgenoot, den Graaf van den Bosch. Bij voldoende inteekening zal deze gedenkpenning vervaardigd worden door den bekwamen Utrcchtsehen Stempel snijder J. P. Schouberg, zijnde de prijs van elk exemplaar in zilver bepaald op tien en die in brons op vier gulden. De inteekening staat open tot den 8stcn September. Buiten inteekening zullen geenc exemplaren te bekomen zijn. Z. M. heeft benoemd tot Onderwijzer in de Wiskunde, aan de Konink lijke Akademie te Delft, den Heer H. Strootman, gewezen Lector bij de Ko ninklijke Militaire Akademie te Breda. 's GRAVENHAGE24 Augustus. Het Hof zal den rouw aannemen voor den tijd van drie wekenwegens het overlijden van Hare Keizerlijke Hoogheid de Grootvorstin Alexandra van RuslandPrinses van Hessen zullende de eerste week de middelbare en de beide laatste weken de ligte rouw gedragen worden. Z. Exc. de Minister van Finantiën heeft ter kennis gebragt 1°. Dat de gepensioneerden buiten 's lands verblijf houdende, wier pensioen jaarlijks 300 of daar beneden bedraagt, te beginnen met het derde (juartaal, van 1844, gehouden zullen zijn, hunne attestation de vita te doen waarmerken door eene hoogere autoriteitdan die, welke de attestatie heeft afgegeven. 2°. Dat echter zij, welker pensioen meer dan ƒ300 bedraagt, met het derde quartaal van 1844, gehouden zullen zijn, om de attestatien de vita tot ontvangst van het pensioen benoodigd, te doen viseren door een Nederlandsch Diplomatiek Agenthet zij Gezant of Consulter plaats van hun verblijf ge vestigd. Z. Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken zal den 31ster) dezer geene audiëntie gevenZ. Exc. zal eenige Provinciën van hel Rijkonder anderen Groningen bezoeken. ROTTERDAM, 22 Augustus. Men verneemt, dat niet alleen door den Heer F. van Vollenhoven, als Hoofdingeland van Schielandmaar ook door meerdere belanghebbenden in andere gedeelten van Zuid-Holland, adressen aan den Koning zullen worden aangebodenmet verzoekdat Z. M. Hoogstdeszelfs goedkeuring zal weigeren aan het Reglement van algemeene beginselen voor het beheer der polders, heemraadschappen en waterschappen in deze provincie, onlangs door de Staten van Zuid-Holland met zekere meerderheid van stemmen aangenomen. Sommigen beginnen zich te vleijendat die verschillende pogingen met goeden uitslag zullen worden bekroonden dat alzoo het bewuste reglement waartegen zich zoo vele stemmen ook onder de leden der Provinciale Staten zelve, hebben verzet, nimmer in werking zal worden gebragt. Dezer dagen is bet der policie gelukt, om zekeren befaamden hooswicht, Fgenaamdin handen te krijgen deze persoon nu is in den avond van den uit de kantonsgevangenis, waarin hij voorloopig was geplaatst, door middel van braak ontsnapt. Meermalen zijn ter dezer slede klagten gerezen wegens de ondoelmatige inrigting van deze gevangenis, en wenschelijk is het dat eindelijk hierin worde voorzien BRIELLE, 21 Augustus. Door het onmatig gebruik van sterken drank, hetwelk zoo vaak de jam- merlijkste gevolgen na zich sleepthad alhier een verschrikkelijke zelfmoord plaats. In den laten avond van gisteren heeft de persoon van Van O zich zeiven van het leven beroofd, door zich naast zijne bedstede op te hangen. AMSTERDAM, 23 Augustus. Alhier zal eene vergadering van Spaansche fondshouders belegd worden ten einde even als zulks te Parijs en Londen reeds geschied is, op eene offi ciële wijze hunne klagten aan het Spaansch Gouvernement bekend te maken. Men verwacht, dat elk, die door vermogen en invloed ten deze veel zal kunnen uitwerkenzich de zaak zal aantrekkenopdat er eenig vooruitzigt geopend worde, om de sedert eenige jaren in die fondsen geleden verliezen cenigzins te herstellen. De Hoogleeraar A. des Amorie van der Hoevenen zijn zoon Dr. A. des Amoric van der HoevenPredikant te Boskoop, zijn door het Historisch-Theo- logisch Genootschap te Leipzig, tot Leden benoemd. DEN HELDER23 Augustus. In den morgen van den 18den is op de hoogte van Petten gestrand, de Engelsche schoener Jane EliseKapitein Richardsvan Nieuwport naar Dordrecht. In denzelfden nachtten 2 ureis tusschen Petten cn Kalands- oog gestrand eene Zweedsche schoenerbrik de Emelie, Kapitein Victor, van Finland naar Amsterdamde bodem is geheel verbrijzeldde equipage is gereduitgezonderd de Vlielander Loots. KAMPEN20 Augustus. Door den hevigen storm van gisteren heeft vooral het Kampereiland zwaar geledendoor denzelven zijn onderscheiden dijken en dammen bezweken en is de geheele oogst zoo goed als vernield; het vee is op stal moeten gehaald worden; de schade wordt op ruim ƒ60,000 berekend. HARLINGEN, 21 Augustus. Den 19dcn is op Ameland, bij den hoek van Hollum, gestrand eene En gelsche brikmet katoenijzer en zoutvan Liverpool komendeden vol genden dag zoude een aanvang worden gemaakt om de lading te bergen cn het schip af te brengen. Een tweemast Hamburger schip, genaamd Gerbrand, van Hamburg naar Rouenis den 20sten Augustus op Amelandbij Nestegen de Slinkge strand en verbrijzeldeen matroos is gereddoch de overige equipage bestaande uit den Kapiteinden Stuurman en een jongendaarbij omgeko men de bemanning der reddingboot te vergeefs alle pogingen aangewend hebbende om de equipage te reddenis daarbij omgeslagen en een der boots lieden, genaamd K. Kolmer, aan boord van het wrak geworpen, doch deze, na den jongen aan den mast gebonden te hebben, bij het verbrijzelen van het wrak geheel naakt op eene pomp aan den wal gedreven de broeder van een ander der bootslieden, genaamd S. Scheltema, welke bij het omslaan der boot derzelver bemanning op een paard wilde te hulp komen, is mede bij die poging verdronken. Ook is nog op den 19den dezer in de Buitengronden van Terschelling ge strand, een Engelsche schoener, beladen met ijzeren spoorstaven; de Kapitein was dienzelfden dag met een gebroken been aan den wal gekomendoch de overige equipage aan boord gebleven. Ook was op Terschelling eene menigte Nervahout aangespoeld. 's HERTOGENBOSCH, 21 Augustus. Nog naauwelijks heeft deze stad zich kannen verheugen over den vooruit gang van het fabrijkwezen in dezelvedoor het in gang brengen der op eenen uitgebrciden voet daargestelde kristalfabrijk en glasblazerij van de Heeren Mirion en Van der Venwaarvan als eene merkwaardige bijzonderheid kan worden gezegddat de genomene proeven zoo in zuiverheidwitheid als schoonheid alle verwachtingen te boven gaan, of men is wederom in staat te kunnen meldendat eerstdaags zal worden in gang gebragtde tweede als dan hier bestaande stoomfabrijk tot het vervaardigen van plat lood en looden buizen toebehoorende aan den Heer J. de Leyer. Voortdurend worden door de Sociëteit de Unie groote toebereidselen tot de aanstaande handboogschuttersfeesten gemaaktnimmer zullen die luister rijker dan in dit jaarzoo het zich laat aanzienkunnen plaats hebben tot dat einde worden noch moeite noch kosten gespaard. Het programma ziet thans het lichtwaarvan wij den hoofdzakelijken inhoud medcdeelen. Aanstaanden Zondagavond ten 7 ure zal door het gelui der stads klokken, en het lossen van het geschut de aankondiging geschieden. Maandagdes morgens ten 9 ure algemeene vergadering der opgekomen Schutterijen en ten 10 ure vereeniging op het Stadhuis, waarna de Schutter-koninghet vaandelde prijzendecoratie en premiedoor de Schutterij der Sociëteit voorafgegaan door de muzijkzullen worden afgehaaldvervolgens zal de groote optogt van af liet Stadhuis door de voornaamste straten plaats hebben die door een detachement infanterie de hoornmuzijk en de muzijk der Ste delijke dienstdoende Schutterij zal geopend en door de muzijk van het rege- ment Lanciers en een detachement infanterie gesloten worden. Ten 11 ure zal de wedstrijd en het bal een aanvang nemen. De prijzen enz. zullen des

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1