LEYDSCHE COURANT 1844. N°. 23. WOENSDAG 21 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE BERIGTEN BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. De Courant wordt driemaal in de week uitgegeven, des Maandags, Woensdags en Vrijdags. De Maandagsche. Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gestelden de Advertentiën voor dat nomrner worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is f3.voor de 3 maanden. LEYDEN20 Augustus. Z. M. de Koning, is Zondag morgen van Tilburg in de Residentie terug gekeerd. HH. MM. de Koning en Koninginzullen morgen over Rotterdam naar Weimar vertrekken, en de reis met de Stoomboot voortzetten. 's GRAVENHAGE19 Augustus. Z. M. heeft aan den Notaris J. R. Clercx vergund zijne standplaats over te brengen van bet dorp Maasbrée naar bet dorp Rlerick (Hertogdom Limburg). Z. M. beeft benoemd: tot Notaris te IJsselstein, II. D. G. A. Immink en tot Notaris in bet Arrondissement Amersfoort J. H. Kemelaar, met last om te Woudenberg te resideren. Voorts heeft Z. M. bepaald, dat de tbans be staande notariële vacatures te Utrecht, te Leusden en te Doorn niet zullen worden vervuld. Wijders heeft Z. M. benoemdtot Procureur hij de Arrondissements- Regtbank te Deventer, Mr. A. J. Houck, en tot Regter-Plaatsvervanger in de Arrondissements-Regtbank te Eindhoven, Mr. J. Kuyl, Advocaat aldaar. Het heeft Z. M. welwillend behaagd aan den Heer C. J. Behr, Kunst schilder alhier, te vergunnen eene kopij te maken van de in Iloogstdeszelfs galerij zich bevindende beroemde schilderij van den Spaanschen kunstenaar Murillo, voorstellende de ten Hemel opneming der II. Maagd. Gezegde kopij welke het penseel van den Heer Behr alle eer aandoet, is den 15den dezer, in de R. K. Kerk op het Binnenhof alhier geplaatst, en wordt door allen met genoegen aanschouwd. AMSTERDAM, 19 Augustus. Heden is alhier aangekomen, om vervolgens naar 's Gravenhage te vertrek ken, de Russische Minister van Finantiën, Graaf Cancrin. Men verzekert, dat er gisteren 7 milloenen 5 pC'. Ned. Werk. Schuld, alhier, ter verwisseling in Ned. 4 pCt. waren aangeboden. Velen moeten zegt men, aan de aflosing der O. I. losrenten de voorkeur geven. Betrekkelijk de waterleiding verneemt men, dat door de Commissie de voorkeur gegeven is aan eene opene waterleiding, doch eenige bedenkingen geopperd zijn wegens de constructie daarvan in de weeke gronden tusschen deze stad en Loenderslootzoodat bepaald isdat dit vraagstuk proefonder vindelijk zoude opgelost worden. Dat dienvolgens de prise d'eau zoude plaats hebben bij Breukelenin de derivatie van den Leydschen Rijngenaamd de Heckop, welke aldaar in de Vecht valt; de opene regole zoude de rigting volgen van den spoorweg, doch op zulk een afstand, dat de ontgravingen aan den zeiven niet hinderlijk kunnen zijn. De regole zoude door tunnels onder de vaarten van Nieuwersluishet Geijn, de Weespervaartenz. passerenten einde voor de scheepvaart geen bezwaar op te leveren. De molenwaters zouden door middel van ijzeren huizen onder de regole doorgeleid worden. De proefnemingen wegens de constructie in de weeke gronden gunstig uit vallende zoo zoude de regole tot deze stad worden doorgetrokken in het tegenovergestelde geval zoude ingevolge het advies van de technische Commis sie te Loendersloot, aan den Vreelandschen weg een stoomwerktuig geplaatst moeten wordenten einde het water naar de stad op te persen. De distributie in de stad zoude in beide gevallen door stoomwerktuigen bij het station aan de Weesperpoort plaats hebbendoor welke tevens de stads grachten zouden worden ververscht. De onkosten zijn beraamd op ruim 3 millioen. Zoo als men verder verneemt is de zaak zoover gevorderd, dat men de opening der ncgotiatie mag te gemoet zienalsmede eene oproeping der deel hebbers in het voorloopige fondsuit Engeland zon aangeboden zijndes noods twee derde van het benoodigde kapitaal te leveren. ZIERIKZEE, 16 Augustus. Door de nasporingen der justitie is ontdekt geworden, dat de brand welke den 7den dezer op vier onderscheiden plaatsen te gelijk in het huis van zeke ren koopman in stoffen goederenA. C.te Stavenisse uitgebarsten docb gelukkig in tijds gebluscht wasdoor genoemden koopman zeiven was aange legd om alzoo in zijnen berooiden toestand te kunnen voorzien hij had na melijk bij de Brandwaarborg-Maatschappij dc schade aan goederen toegebragt op 2,000 opgegeven. De goederen echter waren reeds te voren door hem geborgen. Hij is gevangen genomen en naar deze stad overgebragt. 's HERTOGENBOSCH, 17 Augustus. Van alle zijden rondom deze stad ontvangen wij de verblijdende tijdingen, dat niettegenstaande het aanhoudende natte weder in de geheele Meijerij van 's Iler- togenbosch de oogst op eene allezins voldoende wijze is binnengehaald en de granen van eene uitmuntende hoedanigheid zijndaarenboven is de landman ten hoogste tevreden over den groei der alsnog te veld staande winter-aardappelen en belooft dit zoo nuttig gewas niet alleen overvloedmaar ook goede soort. Naar men hoorthebben reeds 24 schutterijen zich tot deelneming bij het te houden nationaal concours der schutters van den handboog, door de sociëteit de Unie uitgeschrevenaangemelddie van alle zijden des Rijks zullen opkomenen verwacht men met grond nog meerdere deelneming. Vele toebereidselen worden er gemaakt om op eene waardige wijze de gasten te ontvangenzullende het punt van vereeniging het stadhuis zijnen van daar de optogt in statie door de stad geschieden, waartoe door de Ed. Achtb. rege ring welwillend de toestemming is verleend geworden. MAASTRICHT, 18 Augustus. De berigten uit onderscheidene streken van Limburg, wegens de bijna onaf gebroken plasregens en den daardoor veroorzaakten hoogen waterstand, luiden zeer treurig. Te Wyck stond het water der Maas tot hij de Waterpoortde Jaer was ook hoog gezwollen, en de Guelle op verscheiden plaatsen buiten hare oevers getreden, hetgeen vooral in Fauquemont groote schade had veroorzaakt. CHINA. MACAO, 18 Maart. In de New-York Sun van den 31stcn Julij vindt men den volgenden brief van- den Heer CushingGezant van de Vereenigde Staten in China. Ik ben hier den 24sten Februarij behouden aangekomen. Wij wachten op den passaatwindom naar het noorden op reis te gaanom ons aan het he- melsche hof te vertoonen. Onze landgenooten staan in een goed blaadje in Chinaen zoo niets mijne pogingen tegenwerktvertrouw ik in mijne onder handelingen wel te zullen slagen. De dagbladen zullen u gemeld hebben dat D1'. Bridgeman en Dr. Parker als tolken bij het gezantschap zijn gevoegd. Ik heb het van belang geacht dat er Zondags dienst werd gedaan bij het Gezant schap, zoo lang mijne zending zal duren. Ik heb een zeer merkwaardige reis herwaarts gedaan over Egypte, Arabië en Indië. Ik hoopals ik lang genoeg mag leven om eens in ons vaderland terug te keeren en eenige vruchten van mijne zending mede te brengen. Nu houd ik mij vlijtig bezig met de briefwisseling van ons gezantschap te bestu deren zoodat ons verblijf te Macao geen verloren tijd zal wezen. W EST-INDIE. PAR1MARIBO, 3 Julij. Eergisteren is aan boord van Zr. Ms. korvet Juno een afschuwelijke moord gepleegd. De schipper, een kundig en braaf man op den morgen van dien dag den kuiper wegens pligtverzuim berispt hebbende, ging na het gebruik van het middagmaal uitrusten en viel in slaap. De kuiper dit bemerkende, wapende zich met een groot mes, sloop naar de plaats waar zijne prooi lag, en stak in koelen bloede bem het moordtuig diep in de linkerzijde, zoodanig, dat de schipper .binnen weinige uren den geest gaf. De moordenaar werd onmiddelijk gevat en gisteren naar de gevangenis binnen het fort Zeelandia overgebragt. ALGE RIE. ALGIER.S, 8 Augustus. Men verzekert dat de Maarschalk officiële berigten heeft, dat Abd-el-Kader op last des Keizers de grenzen heeft moeten verlatenen zich digt bij F'cz terugtrekken. Bouharaidioud Kalief van Tlemcenis in het Fransche kamp aangekomenom voorstellen van den Emir te doen. De zoon des Kei zers nadert de grenzenaan het hoofd van een aanzienlijk leger. De hitte is onuitstaanbaar48 graden in de schaduw en 62 in de zon op de thermo meter van 100 graden.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1