Tanger ligt 150 mijlen van Marokko, voor het heen en weder zenden van een berigtheeft men 54 dagen noodigvoor een naar Fez dat op 70 mijlen afstand ligt, 18 dagen. Volgens brieven van Gibraltar en der bladen van Cadix en Madrid, was de verbittering der Marokkanen tegen de Franschen zoo hevig, dat men vreesde dat de Keizer niet in zijne vredelievende beschikking zou kunnen volharden. Men leest in het dagblad Algerie Een oud Algerijnsch zeeroover, Balaroufa, dient als stuurman op het eska der van den Prins de Joinville. Toen de Prins eenen zijner officieren naar El-Arasch zond om den Pacha dier stad het ultimatum van Frankrijk over te brengenwerd deze door Balaroufa verzeld. Voor den Pacha nam hij met vuur de gelegenheid waar om met al de rondheid van een ouden zeerob zijne verkleefdheid aan Frankrijk te betuigen. De Franschenzcide hij zijn dapper magtig en regtvaardigieder is ge lukkig onder hunne wetten ik ben zeeman en zij hebben mij lief en eeren mij; ziedaar het bewijs, zcide hij, hoogmoedig het kruis van het Legioen van Eer vertoonende. De Pacha wilde hem een geschenk geven en was nog meer verwonderd toen Balaroufa het weigerde, zeggende, dat hij niets noodig had, want dat de Franschen hem dagelijks twee dagen soldij gaven. In een berigt geplaatst in den Akhbareen dagblad van Algiers, wordt vermeld hoe een schijndoode drenkeling in het leven was teruggeroepen, waaromtrent het volgende gezegd wordt: Wij moeten onzen lezers hetin Europa zeer weinig bekendemiddel leeren kennen, met welks behulp de lieer Beille Thomson den drenkeling uit den staat van verstikking heeft gered. Dit middelhetwelk hem door Dr. Boudichon was aangewezen, en waarvan gebruik gemaakt wordt door de leden der sekte van de Aïcawa op diegenen onder hendie in zwijm vallen, bestaat daarin, dat men den lijder op zijnen rug legt, hem met den voet op de borst drukten dat men in deze stelling hem met de armen tot zich trekt. Deze behandelingdoor welke de ademhaling spoedig hersteld wordtverdient algemeen hekend te zijnen is overigens in de aanwending zeer gemakkelijk. EGYPTE. ALEXANDRIE 27 Julij. Z. H. de Onderkoning heeft plotselijk Alexandrie verlaten, en verklaard dat hij voor altijd van Egypte en van de regering afstand doet, en dat hij in Mekka zijn verblijf gaat vestigen, Ibrahim bevindt zich te Alexandrie. De stad is in rust. Dit berigt per telegraaf overgebragt, heeft algemeen verwondering ver wekt daar niets aanleiding had gegevenom zoodanig eenen stap van Me- hemed-Ali te vermoeden. Volgens de bestaande met de Groote Mogendheden gesloten overeenkomst, zal Ibrahim-Pacha zijn opvolger zijn. Mehemed-Alithans 75 jaar oud, was in 1769 te Kavala in Macedonië geboren, werd in 1806 Pacha van Egypte, doch in hetzelfde jaar door den invloed der Engelschen afgezet, verjaagde hij hen in 1807 uit Alexandrie, en is van dat tijdstip af Onder-Koning geweest. Zijn oudste zoon is reeds verscheiden jaren geleden gestorven; Ibrahim is zijn tweede zoon, heeft den ouderdom van 50 jaren bereikt, en schijnt meer een uitmuntend veld overste, dan goed staatkundige te zijn. RUSLAND. Z. M. de Keizer heeft ecne algemeene ligting van troepen in de westelijke provinciën des Rijks bevolen van 5 man op de 1000. De ligting moet den jstcn November aanstaande beginnen en den lsten Januarij 1845 geëindigd zijn. NOORWEGEN. BERGEN, 31 Julij. Met den vrachthandel voor Hollandsche schepen, met haring van hier en van Stavanceris het tot dus verre redelijk geweest. Van beide plaatsen zijn tot ultimo Junij, in het geheel, 60 Ncderlandsche schepen met ruim 4,500 lasten haring naar de Oostzee bevracht. SPANJE. MADRID, 9 Augustus. De berigten van deze dagteekening vermeldendat er oneenigheden in den raad der Ministers zijn ontstaan over de aankondiging van het besluit, betrek kelijk de verkooping der geestelijke goederen. Men zeide, dat de Ministers Mon en Pidal zich waarschijnlijk aan het Ministerie zouden onttrekken, en vervan gen worden door de Heercn Bessa, Intendant van Barcelona en Benavides Hoofd der Policie van Madrid. PORTUGAL. De finantiële moeijelijkhcden van dit land loopen bijna op een nationaal bankroet uit. De Regering, onbekwaam om hare verbintenissen gestand te doenroept hare schuldeischers te zamen en hernieuwt de schuldbekentenis sen. Ter zelfder tijd evenwel worden die geprotesteerd en onmiddelijk daarna geëmbourseerd. Het volgende geeft hiervan het bewijs: Een billet van 225 M aan de bank aangeboden zijnde, is onbetaald ge bleven. Men heeft dat vervolgens ter betaling van belasting aan het kantoor van in- en uitgaande regten aangeboden en niettegenstaande de uitdrukke lijke woorden van het contract op het billet zelf ter neergesteld, is het door den Dircclcur geweigerd. ITALIË. FLORENCE, 3 Augustus. Dezen avond zal het lijk van den gewezen Koning van Napels en Spanje in den kelder der Kerk van het H. Kruis, den ecretempel der groote mannen van Italië worden geplaatst, in 1840 kwam de gewezen Koning hier, om bij zijne beide broeders te leven. Zijn lijk is gedurende acht dagen in een met zwart behangen zaal ten toon gesteld. Ilet was in eenvoudig zwart gewaad met de orde van liet Legioen van Eer en de keten van het Gulden-Vlies. Men had zelfs het wapen van Buonaparte niet in de zaal geplaatst. Hij laat zijne weduwe, en zijne dochter die met haren neef den Prins van Musignano ge huwd is, 15 millioen francs na. Het Diario di Roma kondigt aan, dat den 18dcn Julij 11. een Joodsch huisgezin, bestaan uit de moeder, die weduwe is, drie zoons en eene doch ter het doopsel hebben ontvangen uit de handen van Z. Em. den Kar dinaal Patrizi, Vicaris-Generaal van Zijne Heiligheid. ZWITÜERLAND. Op den Landdag is in de zitting van den 8stcn dezer, op voorstel van Zu rich bepaald, om zich te houden bij het besluit van 31 Augustus 1843, dat de kloosters van Argau opheft. Dit voorstel is door 12 en een halve kantons aangenomen. OOSTENRIJK. WEENEN8 Augustus. Het berigt in sommige dagbladen medegedeeldals zoude Z. M. de Ko ning van Pruissen van zijne reis naar deze stad afgezien hebben, is geheel ongegrond Z. M. wordt hier den 1 l'lcn verwachtom den 22slcn naar zijne Staten terug te keeren. PRUISSEN. BERLIJN, 15 Augustus. Het Pruissisch leger telt thans 2 honoraire Veldmaarschalkenden Hertog van Wellington en den Graaf van Zieten, 16 Generaals, 54 Luitenant- Generaals. 85 Generaal-Majoors, 122 Colonels, 98 Luiten ant-Colon els555 Majoors, 1,064 Kapiteins en Ritmeesters, 921 ls'e Luitenants en 3,300 2de Luitenants. Zij die met hoogerc rangen bekleed zijnzijn bijna allen van adelde verhouding hij de lagere rangen is voor de burgerlijken gun stiger. Het getal der vestingen is 26 en der garnizoensplaatsen 240. HESSEN-DARIISTADT. In den laatsten tijd heeft zich de echtgenoot van den Mineraalraad L. van Plöriies alhier, die zelve eene verdienstelijke dichteres is, bezig gehouden met eenige Hollandsche dichtstukken te vertalen, onder welke in de eerste plaats behoort de Lucifer van Vondel. B A B E NT. Men heeft alhier een persoon gearresteerd, welke de baden gebruikte, en sedert ruim drie weken, onder den naam van Graaf l'oleon, ver blijf hield. Hij was voorzien van crediet-brievenwaaronder twee van de Geb-s. Mallet, te Parijs, elk van 8,000 frs., welke als echt erkend zijn. Maar hij presenteerde bij een bankier een wissel van Bordeauxten be drage van 12.000 frs, welke, na in die stad gewonnen information, voor valsch erkend werd. lit zijne papieren blijkt, want hij heeft geen reispas, dat hij over Ostende, Brussel, Berlijn, Leipzig, Frankfort enz., uit Engeland is gekomen onder den naam van Bertonoen dat hij van crediet-brieven en wissels, op al die steden, voorzien was, waar hij waarschijnlijk dezelfde bedriegerijen had gepleegd. Uit zijne papieren schijnt te blijken dat hij tal rijke medepligtigen heeft. Men heeft, in weerwil van een langdurig verhoor, zijn naam niet te weten kunnen komen. Waarschijnlijk is hij in het een of ander bankiershuis bediende geweest. ENGELAND. LONDEN, 14 Augustus. H. M. de Koningin en de jonggeborene genieten bij voortduring eenen goeden welstand. Z. K. tl. Prins Wilhelm van Pruissen (de vermoedelijke Pruissische troon opvolger) is gisteren avond in Londen aangekomen en heeft zich heden naar Windsor begeven, om Prins Albert te bezoeken. Het blijkt uit de laatste officiële opgaven, dat in Engeland in 1843, 70 ijzeren wegen, gelegd voor 60,000,000 720,000,000), 25,000,000 reizigers hebben overgebragt, tegen de middelbare uitgaaf van bijna 1-J penny (84 cent) per mijlen dat men slechts één noodlottig geval van een enkel reiziger te betreuren heeft. Men is alhier bedacht geweestom op de spoorwegen het aangename met het nuttige te verbinden. Een Ingenieur is op de gedachte gekomen om in strumentaal muzijk bij de locomotieven aan te brengenwelke gedeeltelijk door het omdraaijen der raderassengedeeltelijk door stoom in gang gebragt wordt. Men heeft reeds eene locomotief die twaalf muzijkstukken speelt. Het God save the Queen, dat langzaam moet voorgedragen worden, wordt door gaans bij het vertrek en de aankomst gespeeld. De eerste ijzeren spoorwegwelke in de volkplantingen zal aangelegd worden is die op het aland Jamaïka, en wel tusschen Kingston en Spanish- Town, ter lengte van 19 mijlen van 1,000 Ned. el. De grond is zoo ge makkelijk ter bewerkingdat men niet twijfelt of de weg zal spoedig ver lengd worden. Het eerste gedeelte moet in October 1845 gereed zijn. Het zal de eerste zijn door Negers aaegclegd en de eerste plaatsing van Engel-

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2