iicid na de overwinning, lit onze lijden bij onze zeden zijn zulke daden bedroevende anachronismen. Van de grenzen meldt men onder dagteekening van 31 Julij Men berigt uit Rome dat de zending van den Spaansehen zaakgelastigde Castello nog geen gewensebt gevolg had. Hij had lot biertoe geen gehoor bij den Paus kunnen verwerven. De Overste van bet Jesuiten collegie te Venetië heeft zich tot verscheiden Italiaansche regeringen gewend om geldelijke ondersteuning, maar tot nog toe geen klinkende resultaten daarop verkregen. Hun gesticht aldaar kan 20 a 25 personen bevatten maar uit gebrek hebben zij bet pas tot 4 priesters en 2 leeken kunnen brengen. ZWITSERLAND. GENÈVE, 10 Augustus. Dc raad van opvoeding vordert, dat het rooken aan de jeugd worde ver boden, overwegende dat dit gebruik niet alleen onnoodig en slecht van smaak ismaar ook nadeelig voor de gezondheidkostbaar voor de beurzen en ge vaarlijk voor de openbare gebouwen, daar de vonken ieder oogenblik met brand bedreigen. HAMBURG. 9 Augustus. De Preuss. Zeitung bevat de volgende proclamatie des Konings: Ik kanzelfs voor korten tijd den Vaderlandschen grond niet verlaten zonder openlijk de diepgevoelde erkentenis waarvan mijn hart getroffen is zoo uit mijnen naam als uit dien der Koningin te betuigen. Door ontelbare mondelijke en schriftelijke getuigenissen is ons de liefde betoond die door den aanslag van den 26ste" Julij kennelijk is gewordende liefde die ons zelfs in bet oogenblik der misdaad tegenjuichte als de hand des Almagtigen het doodelijk schot van mijne borst bad afgeweerd. In opzien tot Hem ga ik met nieuwen moed aan mijn dagwerk, om het begonnene te voleinden, het voorbereide uit te voerenhet kwade met nieuwe zekerheid van zegepraal te bestrijdenen mijn volk datgene te zijn wat mijne roeping mij oplegten de liefde mijns volks verdient." ErdmansdorlF, 5 Aug. De Koning zou den 6den naar Ischlvan daar naar Weenen reizen en den 17den weder naar Erdmansdorf terug zijn. Z. M. de Koning van Saksen is op zijne reis van Engeland naar zijne Statengisteren bier aangekomen en heden naar Dresden vertrokken. Het Stoomschip de Kroonprins van Hanover, varende tusschen Haarburg en deze stad, is gisteren nacht te Haarburg in brand geraakt, en binnen weinige uren geheel verteerdhet vaartuig was voor 30,000 thl. verzekerd. EIVGELAHID. LONDEN 10 Augustus. De beide huizen zijn tot den 5den September geadjourncerdom dan op de gebruikelijke wijs geprolongeerd te worden. Op genoemden dag zou aan de leden van het Lagerhuis de uitspraak der Lords in dc zaak van O'Connel be kend gemaakt worden. De uitgaven van het tweede kwartaal hebben 50,777,427 en de inkomsten 52,547,598 of 1,770,080 meer dan de uitgaven bedragen. Laatstleden Dingsdag is er een bijeenkomst van Protestanten gehouden omtrent de zaken van Taïtiwaarin Josiah Conder de volgende aanspraak heeft gehouden Het doel dezer bijeenkomst is om eenige ophelderingen te geven omtrent het gebeurde op Taïti. Men beeft zich tot nog toe op de Fransche berigten verlatenen het Engelsch bewind beeft liever de leugens der Fransche drukpers geloofd dan de berigten onzer eigene officieren en zendelingen. Men weet dal de moeijelijkheden van Taïti haren oorsprong hebben uit de verwij dering van 2 Katliolijke Priesters. De plannen van Frankrijk op dit eiland dagteekenen van 1836. Toen zijn er heimelijk 2 Fransche zendelingen ont scheept. Zij hebben hun toevlugt genomen in het huis van dien man, die de aanstoker en bet werktuig van al die verwarringen is geweestdie van Ame- rikaansch ConsulFransch Consulis geworden. De Koningin Pomare heeft die twee vreemdelingen bevolen bet eiland te verlaten zoo is de oorsprong der geheele zaak. Ik zou bewijs kunnen leveren dat de zending dier Katho- lijke missionarissen de uitslag is van een wel beraamd plan door de propa ganda te Parijs gesmeedmet medewerking van den Paus en bekrachtiging van Koning Louis Philippe, en dat bet ten doel bad om dezen zetel van het Prolestantismus in den Oceaan aan te vallen, en de ketterij uit te roeijen in naam der maagd Maria. Ilt heb den Heer Pritchard berispt dat bij te Taïti de Protestanlsche Godsdienst als Godsdienst van den Staat bad doen verklaren. HÜ beeft mij geantwoorddat die wet op aanbeveling van den Admiraal Dupetit-Thouars zeiven gemaakt was. In dien tijd dacht hij er niet aan om Taïti te nemenen was bij niet gestemd om het werktuig der pro paganda te zijn. Hij zeide aan de Koningindat hij alleen op Taïti was gekomen om de Franschen als zoodanig te beschermen, maar dal bij zich niet over de Priesters bekommerde; hij raadde haar, bare godsdienst tot gods dienst van den Staat te verklaren, en dat heeft zij gedaan. De graanoogst schijnt dit jaar zeer overvloedig te zullen wezen, daar men bij menschen geheugen geen zoo veel beloovenden oogst beeft te veld zien staan. Het convooi Woensdag 1. 1. om 8 ure des morgens van Londen naar Brighton vertrokken, was uit 48 wagons zamengesteldbevattende 1600 per sonendit monster-convooi werd door 4 locomotieven voortgetrokken. Bij de lerogtslclling van een' misdadiger den 7dcn dezer te Nottingham wegens moord ter dood veroordeeld, zijn door bet gedrang der menigte om dezen te zien honderde menschen onder den voet geraakt, en 12 letterlijk vertraptvele andere zijn zwaar gekwetst. FRANKRIJK. PARIJS, 11 Augustus. Bij gelegenheid van den 14den verjaardag van de beklimming des troons door Z. M. is den 9den op het Koninklijk slot te Neuilly een groot leest gegeven. Een brevet is aan den Heer Ablitzcr verleendvoor eene merkwaardige uitvinding, waarvan de Boekdrukkunst zeer groot voordeel zou trekken. Deze uitvinding bestaat in niets minder dan bet, lood door staal te vervangen, en de door den bekwamen man uitgevonden machine is zoo eenvoudig, dat men zonder moeite 80,000 letters per dag kan slaan. De Regtbank van Ambert heeft twee Advokaten die met knevels voor de balie waren verschenenafgewezen op grond van een Parlements-besluit van Parijs van bet jaar 1540, hetwelk den Regters en Advokaten verbood een baard of onwelvoegelijke kleeding te dragen. De Advokaten zijn daartegen in beroep gekomen, en de Raadsheer de Gaujal heeft in zijn verslag zeer aar dige geschiedkundige bijzonderheden omtrent bet dragen van baard en knevels medegedeeld In 1143 liet Lodewijk dc Jonge zich scheren door den Bisschop van Parijs, ten gevolge van eene schorsing zijner waardigheid door den Paus. Van dat tijdstip begon bet gebruik om den baard af te scheren. Paus Julius evenwel droeg er eenen van 15031513. Frans I en Karei V lieten ook den baard groeijen; en hoewel de geestelijkheid en de regering er weinig lust in bad werd bet gebruik toch door die voorbeelden algemeenen of Paus Paulus III den Priesteren al gebood zich weder te scheren, 'tbaatte niet. Tot in bet begin van 1600 werd de baard door knevels en den zoogenaamden Henri IV ver drongen die op hunnen beurt moesten wijken onder Lodewijk XIV voor de groote pruiken, waarbij toen de omgeslagene halskragen en beffen in gebruik kwamen. Het jaar 1789 gaf den grooten pruiken den doodsteek en een be sluit van den 2den Nivose Jaar XI bepaalde een vast kostuum. Het Ilof van Cassatie te Parijs beeft in deszelfs zitting van eergisteren beslist, dat eene regtbank zonder bare magt te buiten te gaan, aan Advokaten kan verbieden, om zich met knevels voor de balie te vertoonen, en tot een voudige berisping diegenen verwijzenwelke niet voldaan hadden aan de waarschuwingen van den President. BESANCON, 6 Augustus. De Hertog van Nemours is bier met veel onderscheiding ontvangen. Hij is achtervolgens aangesproken door den eersten Voorzitter van het Geregtshof, den Procureur Generaal, den Aartsbisschop, den Voorzitter van de Regtbank van Koophandel, den Burgemeester, den Rector der Hoogeschoolden Voorzitter van de Kamer van Koophandel en die van dc Maatschappij van Landbouw. Al die aanspraken behalve die van den laatstgenoemdevindt men in bet Journal des Dëbats met de uitvoerige en zeer gepaste antwoorden van dien Vorst op elk derzelven. Men meldt van Cauteretseen Badplaatsje in bet Departement der Hooge Pyreneënbet volgende Eene rijke Engelsche Dame die drie kinderen aan de teering bad verloren, hield nog slechts een kind over, een zeventien jarig jongelingtot wiens behoud de ongeloofelijkste zorgen werden besteed. Zijne onbedwingbare lust om in bet gebergte rond te zwerven, gaf de bezorgde moeder veel onrustdaar hij soms een geheelen dag weg bleef. Onlangs reeds 'smorgens vroeg vertrokken, kwam hij niet terug. Na een angstvollen nacht, loofde zij 3,000 francs uit aan de bergbewonersindien zij hem levendigen 1,200 zoo zij hem dood terugbragten. Na drie dagen zoekens vonden zij hem in een rotsspleet met verpletterd hoofden bragten de radelooze moeder bet lijk te huis. BELGIE. BRUSSEL, 10 Augustus. Onderscheiden Maatschappijen, zoo als de Société Nationale, de Commerce, de Mutualité enz., zijn met de Algemeene Maatschappij overeengekomen om van Z. M. den Koning der Nederlanden 17,000 aandeelen te koopen tot den koers van ƒ650 per aandeel. De Commerce Beige meldt het volgende Nieuwe handelsschikkingen schijnen op bet punt om tusschen Frankrijk en België getroffen te zullen worden. Tijdens bet jongste verblijf van Koning Leopold te Parijs zijn daarover onderhandelingen geopend, en beide de gou vernementen moeten gelijktijdig een bevel uitvaardigen, om die nieuwe wijzi gingen in de tarieven der beide landen daar te stellen. Frankrijk moet de regten op dc steenkolen, de buiden, de hop en het mar mer verminderen in België zal men het regt op de Fransche steenkolen van 33 centimes op 5 centimes verminderen; bet zal bet besluit van den 14den Julij 1842 intrekken, waarbij bet regt op de wollen garens en wollen lijnwa den alsook op de mode-artikelen en kunstbloemen van Franschen oorsprong verhoogd was, en het zal het tarief der Engelsche gedrukte katoenen lijnwaden met 50 pCt. verhoogen. GEVEILDE PERCELEN. Zaturdag den 10den Augustus in het Heeren-Logement te Leidende Kalkbranderij de Verwachtingbuiten de Wittepoort onder Voorschoten verkocht voor 4,550. De Kalkbranderij buiten de Morschpoort onder Oegstgeest, verkocht voor 8,018. Dc Lijmziederij naast bet vorige perceel voor 4,500 opgehouden. Een perceel land groot ruim 69 roe den vóór den spoorweg aldaar, voor 397, en een dito groot ruim 2 bun ders, achter den spoorweg, voor ƒ1,450 opgehouden.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3