BUITEINLANDSCHE BERIGTEN. de gevraagde inlichtingen voor verscheidene instellingen ontbreken^, geloolt men niet, dat uit die dubbele berekeningen, in de telling der personen, een groot verschil kan ontstaan met het getaldat werkelijk bedeeld wordt. AMSTERDAM, 12 Augustus. Men verneemt dat de Procureur-Generaal bij liet Hoi' van Noord-Holland zich in cassatie heeft voorzien tegen het arrest van gemeld Hof, in zake van de beruchte brieven van den Heer Pietcr Cléban aan 's Konings Kabinets- Directcurden Heer A. G. A. van Rappard. De Heer Mr. Dirk Donker Curtius zal voor den Hoogen Raad der Nederlanden voor den Heer Cléban optreden. UBBERGEN8 Augustus. Het onwederdat gisteren namiddag over deze plaats is uitgebarsten en vergezeld was van hevigen hagelslagheeft vooral eenige streken van deze gemeentezoo als ook van Beek OoyErlekomMarkeloHaaften Gent ZutphenArnhemTielBeusichem als ook aan gene zijde van de Maas Knik, Megen en omliggende dorpen zwaar geteisterd. Onberekenbare schade is aan den te veld staanden oogst en aan den boomvruchten toegebragtterwijl daarenboven zware boomen ontworteld en in onderscheiden woningen dier plaatsenvooral te Haaften de glasruiten en ramentegen het zuiden ge legen stuk zijn geslagen. ASSEN, 9 Augustus. De zucht om deel te nemen aan de voorgenomen kolonisatie in Suriname, is bier te lande in een jaar tijds zoo toegenomen, dat zich daartoe bereids aclit honderd buisgezinnen aangegeven hebben. Door het Ministerie van Koloniën is reeds voor eenige maanden bevel gezonden aan het bestuur van Surinameom de voorloopige werkzaamheden te hervattenen men vleit zichdat de afreize der eerste 50 huisgezinnen in Oct. e. k. zal kunnen plaats grijpen. De Predikant Betting liet niet na, zijnen ambtgenooten v. d. Brand- liolï' en Copijn het gemeenschappelijk plan der kolonisatie, in zijne brieven uit Suriname, ten sterkste af te raden en de bezwaren daartegen met de donkerste kleuren af te schilderen. Deze wisten dit echter op zijne waarde te schattenen bleven aan het groote doel huns levens vasthoudenmaar deelden aan de bestemde kolonisten openhartig de geheele zienswijze van Betting medegeen hunner zag van de landverhuizing af. De door Ds. Bet ting uit Suriname herwaarts terug gezonden landlieden v. d. Bovenkamp en de Vries hebben reeds bun wensch te kennen gegeven, om andermaal naar de Saramacca te vertrekken. In J. 11. van Hatercnthans onderwijzer te Agelo bij Oolmarsuin zal de kolonie een even bekwamen als ijverigen hoofd onderwijzer bekomen zijn onderwijs zal tot voorbeeld aan dat te Paramaribo strekken moeten. Een godsdienstvriend heeft v. d. Brandhoff een geschenk van 1000 voor eene op te rigten kerk aangeboden. Er bestaat alle hoop, dat men voor de kolonie cenen Arts erlangen zal van bekende bekwaamheid die vele jaren de praktijk onder de keerkringen uitgeoefend heeft. In de keuze der kolonisten is v. d. Brandhoff zeer omzigtighij wint berigten in over hunne zedelijkheid cn gezondheiden reist zelf ook rond om hen te bezoeken en persoonlijk te leeren kennen geene dronkaards of die zich aan wangedrag schuldig makenworden tot landverhuizing aangenomen. Het bloote voornemen der kolonisatie heeft in Suriname reeds een gunstigen in vloed gehad zoo hebben de Hernhutters de plantaadje Beekhuis nabij Para maribo aangekochtom daar door vrije lieden tuinbouw en veeteelt uit te oefenen. DrentsCour.) [Wij kunnen niet nalaten, ten opzigte van dit artikel, over een ontwerp, hetwelk van zoo gunstigen invloed op ons betreurenswaardig armenwezen zou kunnen worden den lezer te verwijzen naar de hoogstbelangrijke jongste herig ten omtrent de kolonisatie in Nederl. Guyanain het ïlde deels 2,Jc stuk van het uitmuntend Tijdschrift voor staatshuishoudkunde en statistiek van Mr. B. W. A. E. Sloet van Oldhuis, te Zwolle bij den Boekh. Tjeenk Willink uitkomendevan welke berigten het bovenstaande artikel een zeer beknopt uittreksel is, en die overwaardig zijn om in derzelver geheel bekend, en door degenen welke de voor ons vaderland zoo onontbeerlijke kolonisatie kunnen voorstaan, behartigd te worden.] AMERIKA. Berigten uit Havanah van 1 Julij melden, dat eindelijk na een regtsgeding van 7 maanden het vonnis is uitgesproken tegen de deelhebbers aan de ont dekte zamenzwering van Matanzas. Het doel van deze zamenzwering door de zwarte bevolking was, zoo als in der tijd berigt werd, om al de blanken door vergif en staal te vermoorden. Vele voorname lieden en eenige Engel- scben hadden aan de zamenzwering deel. Vijftien personen waren tot de doodstraf verwezenwelke reeds aan bun voltrokken wasen een groot aantal tot ecuwigdurenden dwangarbeid en verbanning. De Engelsche Con sul bad te vergeefs aanvraag gedaan tot uitlevering zijner landgenootende Franscbe Consul had dit verkregen. De nieuw opgerigte S'. Domingoschc Republiek op het Spaansche ge deelte van Haïti, had aan Frankrijk het aanbod gedaan, om zich onder zijn beschermheerschap te stelleneen gedeelte der burgers was hiermede niet te vrede en heeft weder een andere Republiek opgerigtdie naar het stadje Cibao genoemd is. Berigten van Philadelphia van den 16l,en Junij melden, dat de zaken aldaar rustig blijven de Gouverneur bad van uit zijne legerplaats tegen de stad niets ondernomenen het onderzoek was omtrent de oorzaak des op- stands aangevangenwelke voor het Roomsche gedeelte der bevolkingdie het onderspit gedolven had, niet gunstig stond. ALGËKIE. TANGER 2 Augustus. Daar dezen dag de termijn van het aan den Keizer van Marokko verleend» uitstel verstreken was, en er op den laatsten brief van den Heer de Nyon geen antwoord was gekomen, zouden de vijandelijkheden in den nacht be gonnen zijn, toen er nog juist van pas een brief des Keizers aankwam aan den Pacha van Larache volmagt verleenende om wegens der^ vrede te onder handelen. De Keizer zou zelf aan den Prins de Joinville schrijven, en hem de herstelling des vredes verzekeren. Abd-el-kader, zegt de Constitutonnelweigert zich te onderwerpen, Marokko te verlaten, of zich naar eene stad te begeven die hem tot verblijf plaats zou worden aangewezen. Hij heeft voor zich, het godsdienstig fanatis- mus der oorlogzuchtige stammen van het gebergte, de geestdrift, welke zijn moed aanvuurt, de haat en de verachting, welk een deel van Marokko aan zijnen Sultan toedraagt. Abderrahman stelt hem zijne geregelde troepen en de hem getrouw gebleven stammen tegen. Er zal dus een burger-oorlog uitbarstenwelke langen tijd kan voortduren. Wanneer Abd-el-Kader over wint, zal hij tegen de Franschen al de strijdkrachten van Marokko keeren. Twee Portugeesclie slavenhaaldershet een met 850 slaven aan boord zijn onlangs door Portugeesclie kruisers aan de Afrikaansche kust opgebragt. EGYPTE. ALEXANDRIE 21 Julij. De uit Griekenland gevlugte Graaf Grivas was, zoo als bekend is, door een klein aantal zijner Palikaren begeleidmet de Franscbe corvet Diligente uit Athene te Beyrut aangekomen. De Pacha echter, daar hij zijne plannen mistrouwdedrong er op aandat hij zich weder zou inschepenwaarop hij bierheen werd gevoerd, en de Markies de la Valette, welke hem van de Fransche bescherming verzekerde, bragt het zoo ver dat hem toegestaan werd, hier te wonennadat hij zijn woord van eer gegeven hadniet in het bin nenland te reizen. Dat dit verlof zeer onaangenaam is voor de Consuls der andere Mogenhedenlaat zich begrijpen. Genoemde Grivas is in Grieken land tot Afgevaardigde benoemd geworden, waaruit blijkt, hoezeer de be volking tegen het Ministerie gestemd is. Den 12dcn Julij heeft in de streken van Ispahan en Irak eene verschrik kelijke aardbeving plaats gehad, waardoor de stad Meaneh voor een groot ge deelte in een' puinhoop veranderd en vele dorpen geheel verwoest waren; ook waren onderscheiden menschen omgekomen. TURKIJE. KONSTANTINOPEL24 Julij. In Mossul hebben nieuwe gewelddadigheden tegen de Christenen plaats gehad; het gemeen plunderde en verwoestte kerken en het klooster der aldaar aanwezige Dominikanen. - De Fransche Gezant de Bourqueney is met een nieuwe klagt opgetre den en heeft voldoening gevraagd voor de aldaar gepleegde ongeregeldheden waarbij een der missionarissen een ernstige wond heeft bekomen. De Gezant verlangt dat de daders gestraft, de raddraaijers naar Konstantinopel gevoerd en de vernielde gebouwen op kosten van de Turkschc bevolking der stad of door de Porte worden hersteld. Als een voorbeeld van den verdrukten toestand der Christenen wordt het volgende geval medegedeeld Onlangs kwam een Arnaut bij een Christen-koopman te Vrania, cn zocht voor eenige duizende piasters aan waren uitals hij deze met zich wilde nemen verlangde de koopman vooraf betaling, waarop hem de Arnaut tot een onbepaalden tijd uitstelde; hierdoor niet gerust gesteld, belette de koop man het wegvoeren zijner waren. Nu nam de Arnaut een pistool en schoot hem ter neder. Men heeft niet vernomendat tot nogtoe van eenigen kant eene schrede gedaan isom den moordenaar tot rekenschap te roepen. Te Beylerbey, aan den Aziatischen oever van den Bosporus, is een hevige brand uitgebarsten, waardoor in korten tijd 50 der schoonste en groot ste huizen en eene menigte schuren vernield zijn. Het paleis van den Sultan, die zich thans aldaar ophoudt, liep ook groot gevaar door de vlammen aan getast te worden en reeds had men maatregelen getroffen, om den harem cn inboedel in veiligheid te brengen, toen men den brand meester werd. ITALIË. NAPELS, 26 Julij. Z. M. beeft bij een besluit bepaald dat volgens eene vroegere veror dening, de lijsten van hen, die op eene onwettige wijs uit hunne gemeente afwezig zijnstipt moeten opgemaakt worden opdat daardoor duidelijk worde, wie zich aan de revolutionnaire woelingen in Calabrië hadden aange sloten zijdie binnen 20 dagen vrijwillig ten hunnent wederkeerenen hunne afwezigheid behoorlijk verantwoordenzullen eene verminderde straf ondergaan; zij eindelijk, die verboden wapens dragen en Iandloopers, zullen onverwijld aangehouden worden en voor eene militaire regtbank teregt staan. Den 24slcn zijn door de militaire regtbank te Cosenza 17 personen ter dood veroordeelddie te Calabrië waren aangeland en oproer hadden verwekt. De Koning heeft bevolen dat het doodvonnis aan de belhamels zou worden voltrokken, ten gevolge waarvan er 9 zijn doodgeschoten, waaronder twee zonen van den Admiraal Bandiera. Het Journal des Débats merkt hierbij aan dat deze buitensporige gestrengheid in ieder vrij land scherp zal worden veroordeeld. De regeringen winnen er niets mede door de geregtigheid in wreedheid te veranderen en het onnut vergoten bloed gaf nog nimmer zeker-

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2