LEYDSCHE COURANT 1844. N°. 19. MAANDAG, 12 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt driemaal in de week uitgegeven, des MaandagsWoensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is ƒ3.voor de 3 maanden. LEYDEN10 Augustus. Bij besluit van Z. M. van den 8stcn dezer is ten opzigte van de aflossing oi' verwisseling der inschrijvingen in het 5 pCts. Grootboekhoofdzakelijk het volgende bepaald Dat dezelve bij loting in reeksen ter aflossing of verwisseling in Jnschr. op het 4 pCts. Grootboek zullen worden aangewezen. Dat het bedrag en de tijd voor elke reeks bij Koninklijk besluit zal wor den bepaalden de eerste zal worden afgelost of verwisseld op 1 Oct. aanstaande. Dat de loting te 'sGravenhage in het openbaar zal plaats hebben en in de Staats-Courant vermeld en op het Grootboek aangeteekend worden. Dat na den dag waarop de aanwijzing van eenig kapitaal ter aflossing of verwisseling heeft plaats gehad, van zoodanig kapitaal geen verdere over schrijving gedaan wordt. Dat zij die geene inschrijving op het 4 pCts. Grootboek verlangenzulks binnen nader te bepalen tijd moeten verklaren ten kantore van den Agent van het Min. van Fin. te Amsterdamwaarna van zulke kapitalenop aan vraag der belanghebbenden, tegen een gewoon afschrijvings-billet, de uitbe taling aldaar geschiedt met bijbetaling der renten sedert 1°. April of Oct. te vorentot op den dag waarop het kapitaal losbaar is gesteld. Dat de te verwisselen kapitalen worden overgeschreven in het 4 pCts. Grootboeken daarvan bewijs afgegeven. Dat die bewijzen moeten worden vertoond ten voorn, kantorealwaar dan wordt afgegeven eene aanwijzing op de Nederl. Bankte weten Voor de aanzuivering der verschenen rente tot 1°. Oct. of April vóór de Inschrijving, doch voor geen langer tijdsverloop dan 5 jaren. Voor het bedrag van het verschil tusschen het overgebragte kapitaal en den prijs der uitgave van de 4 pCts. schuld. Voor 4 p. c. als courtageten behoeve der Makelaars en Handelaars die de overbrenging bezorgen. Zoo men een brief uit Beyruth wil geloovenzegt het Journal de Bruxelleszou Engeland met den Onder-Koning van Egypte een tractaat ge sloten hebben volgens hetwelk de Engelsche Regering hare bescherming aan den Pacha zou verzekeren en beloovcn hem eene krachtdadige hulp te ver- leenenin alle gevallen waarin zijn staatkundig bestaan en de erfopvolging in zijn gezin bedreigd konden worden wederkeerig zou Mehemed-Ali aan de Engelschen de vrijheid verleenenom naar hun believen te beschikken oyer den doortogt van Suez naar (ndië, kunnende alzoo ijzeren wegen aanleggen, troepen doen overtrekken enz. Deze tijding is al te gewigtig, dan dat men er gemakkelijk geloof aan zou hechtenevenwel was ook te Konstantinopel iets van deze onderhande ling uitgelekt; maar men sprak er slechts van eene overeenkomst ter over zending van depechesondertusschen was men verwonderddat deze door den Pacha zou, zijn gesloten, zonder tusschcnkomst van de Verhevene Porte. Journde la Ifaye.) 's GRAVENHAGE9 Augustus. Z. M. heeft Jhr. Mr. H. v. Alphenthans Commies bij het Departement van Koloniën tot Referendaris benoemt. Men wil weten dat Z. M. eerstdaags van hier naar Weimar staat te vertrekkenten einde H. K. H. Mevrouw de Erf-Groothertogin van Saxen- Wcimar-Eisenach te bezoeken en daarna zich eene poos in het Hertogdom Limburg zal ophouden. Het is nog onzeker of II. M. de Koningin den Ko ning op zijne reis naar Weimar zal vergezellen. Men verneemt dat door Z. M. is geaggreëerd de opklimming bij de Duitsche ordeBalye van Utrechtals eerste Jonkheer van Z. K. H. Ernst Landgraaf van Hessen Philipsthalen als tweede Jonkheer van Z. H. Wilhelm Ludwig George van Seyn Witgenstein Hohensteinoudste ed. expectant. De Minister van Financiën heeft bekend gemaaktdat de Heer Mozes de Picciotto Consul van Z. M. den Koning te Tripoli (Syrië)in navolging van het door zijnen broeder den Heer Daniel de PicciottoConsul te Aleppo gegeven blijk van verkleefdheid aan Nederlandmede eene vrijwillige gift ten behoeve van 's Rijks schatkistgroot 250heeft aangeboden waarvan het bedrag door tusschenkomst van Zr. Ms. Minister-Resident te Konstantino pel ter beschikking van de Nederlandsche Regering is gesteld geworden. De Fransche schilder Gudin, welke alhier is aangekomen, verwacht binnen kort zijne hem door Z. M. bestelde schilderij, voorstellende het vertrek van het Nederlandsch smaldeelonder bevel van Prins Hendrik van Vlis- singen naar de Middellandsche zeehetgeenzoo men vermeentter algc- meene bezigtiging zal gesteld worden. NIJMEGEN9 Augustus. Gisteren voormiddag ten 9 ure werd alhier geopend de Synode der Waal- sche Kerken in de Nederlandenonder praesidium van den Wel Eerw. Zeer Gel. Heer J. G. MercusPredikant te Amsterdamin de Raadzaal op het Stadhuis, ten dien einde door het E. A. Bestuur der Stad welwillend afge staan. Ten 10 ure begaf zich de Vergadering naar de Waalsche Kerk. De Wel Eerw. Zeer Gel. Heer V. A. Guye, Predikant te Maastricht, heeft, naar aanleiding van Joh. XVII: v. 23, eene zeer uitgewerkte openings-leerrede voorgedragen ten onderwerp hebbendeAansporing tot eenheid onder de Christenen. Na deze godsdienstoefening werd de Vergadering in de Raads zaal hervat. De zitting zal waarschijnlijk tot aanstaanden Woensdag voortduren. Laatstleden Dingsdag is boven deze stad en de omstreken een zwaar onweder losgebarstenvergezeld van hevigen regen en zware hagelbuijen waardoor op onderscheiden plaatsen in de Betuwe en in andere streken het veldgewas en vooral de tabak veel geleden hebben. ZWOLLE8 Augustus. De Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben bepaald, dat in die Pro vincie eene algemeene collecte zal gehouden worden voor de landbezitters te Lonneker, Hengelo, Weerselo, Haaksbergen, Diepenheim en Markelo, welke door den hagelslag van 9 Junij 11. een verlies van ruim 90,000 geleden hadden. MIDDELBURG8 Augustus. Zondag 11. is bij een hevig onweder de bliksem geslagen in de schuur van de hofstede van den Heer A. van Hobokenonder Cortgene in Noord-Beve land, bewoond door A. van Leeuwen; de brand daardoor ontstaan is zoo spoe dig toegenomen, dat men besloot het wagenhuis af te breken, om het woon huis te behoudenwaarin men geslaagd is. AMERIKA. NEW-YORK, 28 Julij. Het Congres der Vereenigde Staten was uiteengegaan zonder dat de Presi dent en de leden bet over de verschillende aanhangige puntenvooral over de inlijving van Texashadden kunnen eens wordenzoodat dan ook de verbittering van de meerderheid der beide Huizen tegen het Opperhoofd van den Staat bleef voortduren. De handel en nijverheid hadden in de Vereenigde Staten eene hooge mate van bloei bereiktalle staatspapieren waren gerezen en stonden 15 pCt. boven pari, en in de staatskas was een overschot van 10,000,000 dollars aanwezig, waaruit de 8,000,000die eerlang moesten afgelost wordenzouden betaald worden. De staatsinkomsten van dit jaar hadden aan tolregten en verkoop van staats-landerijen niet minder dan 40,000,000 dollars bedragenen de inkomsten van de afzonderlijke Staten waren in gelijke verhouding toegenomen. Geld was er in overvloedzoodat reeds vele banken de renten verminderd hadden. In Philadelphia was de rust niet verder gestoord. In Kanada hadden den 12(len Julij ongeregeldheden plaats gehaddie echter dadelijk bedwongen waren. De Staat Albany betaalde zijne renten naar behooren, doch de toestand van Maryland was niet gunstig. De berigtcn van Mexiko bieden weinig belangrijks aanmet uitzonde ring van eenen rondgaanden brief, welken de Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Bocanegra, aan de Gezanten van Frankrijk en Pruissen, zoo als ook aan die van Spanje en Engeland gezonden heeft, om te protesteren tegen de inlijving van Texas met de Vereenigde Statendat protest is van den 31sten Mei. In dien brief wordt gezegd: dat het Mexikaansche Gouver-

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1