RUSLAND. PETERSBURG, 28 Julij. Onder de voorwaarden, welke eene toenadering van den Heiligen Stoel tot liet Kabinet van Petersburg zouden te weeg brengenmerkt men de twee vol gende op de eerstedat de Poolsche Geestelijkheid in het bezit der goederen terugkeere, welke in beslag zijn genomen; waarop het Gouvernement ant woordt dat het lot der Geestelijkheid veel beter verzekerd is in handen der Regering, dan het door de eigendommen kon zijn; de tweede voorwaarde zou de onschendbaarheid der geloofsbelijdenis wezen; waarop het Russisch kabinet antwoordtdat de bijzondere omstandigheden in welke het zich bevindtten gevolge van de Poolsche omwenteling, het noodzaakte om buitengewone mid delen aan te wenden. In den namiddag van den 2Gsu-n Julij zijn in Oud-Constantinow meer dan 350 huizen en 6 synagogen afgebrandzes Israëliten zijn daarbij omge komen. Z. M. heeft tot te gemoetkoming voor de ongelukkigen 5,000 en de Minister van Binnenlandsche Zaken 300 zilveren roebels gegeven. Door een' brief uit Tiflis worden ongunstige bijzonderheden medegedeeld omtrent den krijgstogt der Russen tegen de Kaukasische bergvolken. Zij wa ren in Mei door Schemil-Bey aangevallen in de nabijheid van Derbend, een stad je aan de Kaspische zeedeze had hen geslagende plaats bemagtigd en veel proviand, wapenen enz. buit gemaakt, terwijl de Russen een verlies van ruim 2000 man geleden hadden. Ook wordt van eene tweede nederlaag ge meld, door laatstgenoemden ondervonden bij Piefigors in den hoogen Kauka- sus nabij de mineraalbaden van Kislowotsch op het vernemen van dezelve hadden de badgasten in allerijl de plaats verlaten. Het Russisch leger in den Kaukasus telt 150,000 man. POLEN. WARSCHAU 20 Julij. Eene groote ramp heeft de stad en hare omstreken getroffen, doordien de Wcichzel, ten gevolge van sedert twee maanden gevallen hevige regens, zoo danig gezwollen, dat zij thans 18 voet boven het gewone peil staat, buiten hare oevers getreden en straten, wegen en velden onder water heeft gezet. Overal ziet men slechts een uitgestrekte watervlaktemet enkele uitstekende boomgroepen en daken, zich uitstrekkende naar boven tot Krakau en naar beneden tot Dantzig. Sedert 1830 heeft men zulk eene overstrooming niet te betreuren, die de geheele hoop des landmans in eens heeft vernietigd zijnen oogst bedorvenzijne schuren weggespoeld en zijne kudden gedood heeft. Honderden van mcnschenter naauwernood aan den dood ontkomendwalen zonder huisvestingkleeding en voedsel rondzoodat hunne vooruitzigten al lerdroevigst zijn, en de hulp der Regering, welke zeker niet ontbreken zal, om de rampen te lenigen, echter onvermogend zal wezen, om de onbereken bare schade te dekken. ZWEDEN. STOCKHOLM, 26 Julij. Bij den Rijksdag is bet budget van uitgaven en ontvangsten door de Rege ring ingediend. De begrooting wasten aanzien van het Huis des Konings wegens gemaakte wijzigingen, met 65,000 tlil. verminderd doch op die voor oorlog en marine had de Regering verhooging verzocht. De Rijksdag heeft besloten aan Z. M. een adres aan te biedenwaarin ver zocht wordt, dat het hem behagen mogt, zich te laten kroonen; bij die ge legenheid is met 29 tegen 25 stemmen een voorstel verworpenten strekking hebbende Z. M. te verzoekendat die krooning met minder pracht dan ge woonlijk zou plaats hebben. De Boerenstand in genoemden Rijksdag heeft een voorstel aangenomen om de vroeger gebruikelijke uitdeeling van medailles bij de krooning te doen ach terwege blijven en de gelden, die daarvoor plagten uitgegeven te worden, ter beschikking van Z. M. te stellenom die onder de armen der hoofdstad te doen uitdcclen. SPANJE. BARCELONA, 28 Julij. De Luitenant-Generaal de Castellanc is alhier, waar hij voor 19 jaren als Staf-Officier van den Maarschalk de Conegliano zijn verblijf had gehadmet veel onderscheiding ontvangen. De Koninginnen hebben terstond een Kamer heer ter zijner opwachting gezondenen verscheidene autoriteiten en vreemde Consuls hebben te zijner eere feesten aangelegd. De Generaal denkt den 4den Augustus te vertrekkenom den volgenden dag te Port-Vendrcs en 's avonds te Perpignan aan te komen. De Koninginnen scheppen veel behagen in haar verblijf alhier, men zegt dat haar vertrek op den 18dcQ Augustus is bepaald. Gisteren werd hier groote wapenschouw gehouden. Sedert lang waren de troepen niet zoo wel gekleed en uitgerust. ZWITSERLAND, COIRE, 27 Julij. Gisteren avond zijn de bewoners van Felsberg, aan den voet van den berg Calanda in Graauwbunderland zeer verschrikt. Een geweldige rotsbrok van den top van dien berg, in welke zich sedert lang een langzame beweging doet gevoelen, die er de instorting van voorspelt, is met een vreeselijken slag naar omlaag gestort. Gelukkig is dezelve naast het dorp neergekomen, maar alles is overdekt door de opgevlogen aarde. De groote raad heeft hij Emdre lootsen laten oprigten, ingeval van dringend gevaar voor de Felsbergers. Maar de bewoners van Etnhre die katholijk zijn, hebben ze 'snachls weder afgebro ken, omdat zij de protestantsche Felsbergers niet in hunne huurt wilden heb ben, tenzij deze tot hunne kerk wilden overgaan. Journdes Déb.) WAADT, 26 Julij. De Heer Christiaan Snell, geboren in het jaar 1777, Secretaris bij het ministerie van Oorlog van 1805, onder de regering der Ilelvetische Republiek, Bankier te Rome, die bijna gedurende 20 jaren, van 1817 tot 1837, het ambt van Consul-Generaal van het Zwitsersch Eedgenootschap hij den II. Stoel vervuld heeft, heeft in handen van den Kardinaal Orioli het Proteslanlisimis afgezworen. Hij heeft de Sardinische Gezant in Rome, Graaf Broglia de Mombello lot doop- en vorrnpeter gehad. De Heer Snell is burger van het kanton Waadt. ITALIË. ROME, 25 Julij. De Paus heeft in eene openbare Consistorie den nieuwen Kardinaal Carafa zijn' hoed overhandigd. De Advocaat van de Consistorie heelt de zaligspreking voorgedragen van Grignon de Montfort, stichter der Orde van de Missiona rissen. Daarna zijn in eene geheime Consistorie nog vijf Bisschoppen benoemd, en de Heer Antonuccitot dusverre Bisschop van Terentinotot Aarts bisschop van Tarsus in part. infid.ten slotte overhandigde de Paus den Kardinaal Carafa den ring en den heiligen mantel als Aartsbisschop van Benevento. FLORENCE, 29 Julij. Gisteren morgen overleed Joseph Bonaparte, Graaf van Survilliers, voormalig Koning van Spanje, llij was den 7dcn Februarij 1767 (anderhalf jaar vóór Napoleon) geboren en is alzoo 77 jaren oud geworden. In zijne laatste oogenhlikken waren zijne broeders Lodewijk en Jeröme bij hem. Hij was te Florence zeer bemind. Lodewijk oud KoniDg van Holland en Jeróme oud Koning van Westphalenzijn nu de eenig overgeblevene broe ders van Napoleon. Lodewijk is nu het hoofd der familie. BOHEME. Brieven uit Amberg gewagen wederom van nieuwe buitensporigheden onder de fabrijkarlieiders in den omtrek van Pilsen de volkswoede bepaalt zich daar tegen fabrijken door edellieden op hunne goederen' gesticht, en vooral tegen dezulken, die hunne arbeiders karig en streng behandelen. PRVI§§EN. BERLIJN, 31 Julij. De Köllnische Zeitung deelt omtrent den persoon die den aanslag op het leven van den Koning gedaan heeft, de volgende bijzonderheden mede: Tscheeh is de zoon van eenen Predikant in Silezie en heeft eene beschaafde opvoeding genoten. Hij studeerde in de regtenwerd later Burgemeester en verloor dien post, gelijk beweerd wordt, omdat hij, in het beheer van den stedelijken Raad van Storkow ongeregeldheden en bedriegelijke praktijken ontdekt hebbende, dit aan de Regering mededeelde, die een naauwkcurig onderzoek instelde en nu onlangs, ten gevolge daarvan, dien geheelen Raad afgezet heeft. Inmiddels was in 1841 de diensttijd van Tscheeh als Burge meester afgeloopen, en werd hij door den natuurlijk tegen hem ingenomen Raad niet weder ingekozen. Sedert heeft hij zich in Berlijn opgehouden en herhaaldelijk om eene aanstelling in 's Rijks dienst verzocht, die hem echter, daar hij geene aanspraak daarop hadniet kon verleend worden. De ge dachte, dat hij zijn ambt verloren had, omdat hij onregt had willen voor komen en dat hij daardoor tot armoede was vervallenschijnt die hooge mate van verbittering te hebben opgewektdie zich eindelijk in rampzalige verblindheid tegen bet leven des Konings gerigt beeft en in eene soort van waanzin ontaard iswant bij is niet van het denkbeeld af te brengendat het de Koning is, die hem ongelukkig gemaakt, of, zoo als hij zich uitdrukt, met voeten getreden heeft. Onderscheidene Vorsten hebben reeds gelukwenschingen aan Z. M. ge zonden wegens zijne gelukkige redding van de hand des moordenaarsdaar de Koning zich echter thans niet hier bevindt, zijn die gelukwenschingen aangenomen door twee Ministers, door Z. M. voorloopig met het hoog bewind belast. Brieven uit Petersburg aangebragt melden, dat II. K. II, de Groot vorstin Alexandrine, Gemalin van Z. K. II. den Prins Frcdcrik van Hesse van een dood kind bevallen is. Sir George Hamilton, Zaakgelastigde van Groot-Britannie, onderhandelt met den Minister van Buitenlandsche Zakenden Baron von Bulowover een tractaatten oogmerk hebbende om het nadrukken van Engelsche boe ken in Pruissen en wederkeerig te beletten. Het schijnt, dat indien dit. tractaat werkelijk gesloten wordt, Groot-Britannie hetzelfde voorstel aan al de andere Staten van het Duitsch Verbond doen zal. Duitschland heeft een van zijne vruchtbaarste dramatische Dichters ver loren, den Heer Karei Blum, die alhier in den ouderdom van 60 jaren ge storven is. Zijne dramatische werken klimmen tot bet ongeloofelijke getal van 589. Hij is degeen die door zijne vertalingen de Parijssche Vaudevilles bij de Duitschers het meest algemeen heeft gemaakt. Men verneemt, dal het eerste oorlogschip, dat in Pruissen is gebouwd, de korvet Amazone, en thans eenen proeftogt naar Konstanlinopel doet, geenszins aan de verwachting beantwoordtdaar de bouw zeer gebrekkig en het schip te ligt is zoodat bet zijn geschut niet dragen kan de masten zijn reeds te Plymouth verkort, op raad van Engelsche zeeofficieren. Uit het oostelijk gedeelte van Pruissen wordt gemeld, dat door de aanhoudende regens en koude de veldgewassen zoo geleden hebbendat men een zeer schralen oogst te geinoet ziet. In de lage streken zag het er allerbedroevendst uit, daar alle akker- en weilanden onder water stonden,

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2