3 Wees gerust omtrent onze provincie; onze Arabieren zijn bezig aan den oogst, ik heb de verdeeling laten maken van de aehour, (belasting in graan) zij is hooger gesteld dan het vorig jaar; als dezelve in uwe magazijnen zal zijn ingekomenzult gij er u op moeten beroemenwant de inkomst dei- belastingen is het zeker bewijs der onderwerping van een land." TURKIJE}. KONSTANTINOPEL, 6 Julij. De uitgravingen van Botta in Chorsabad bij Ninivé wekken voortdurend de grootste belangstelling der Europeanen alhier. De teekenaar Flandin, welken de Fransche Regering hem heeft toegezondende nieuwe Pacha van Mossul en de Turksche Commissaris waren vóór twee maanden in Mossul aangeko men en de uitgravingen hadden weder een' aanvang genomen. Botta heeft twee deuren ontdektop welker eene zijde een kolossale stier was afgebeeld met een menschenhoofden op de andere een menschenbeeld met een arends- kop en vleugelendie 15 voet hoog zijn. Deze deuren geven toegang tot eene zaal van 120 voet lang, wier breedte nog onbekend is. De eenige tot nog toe uitgegraven wand, (die der Zuidzijde) is met eene rei basreliëfs be dekt welke veroveringen van vestingengevechten enz. voorstellen en met opschriften in beitelschrift voorzien zijn. De heuvel, op welken het paleis staatwas voortijds met. een' muur van gehouwen steen omringden geheel door de prachtige gebouwen bedektwelker bouwvallen Botta uitgraaft. Hij heeft thans 50 arbeiders in dienst en gelooftdat hij in 10 maanden gereed zal kunnen zijn. De nieuwste ontdekking van Botta is dat de henvel met Ninivé in verbinding staatmen vindt op den weg van Ninivé naar Chorsa bad eene reeks van dergelijke heuvels met overblijfsels van gebakken steen en marmeren platen met opschriften bedektvan welke het te vermoeden is dat zij voorheen insgelijks den grondslag van paleizen vormdenen het be gint waarschijnlijk te worden, dat Chorsabad een Koninklijke burgt was, die aan het einde der stad lag. In dit geval zou Viereck, dat thans nog met een' wal omgeven is en den heuvel van Jonas bevat, en gewoonlijk voor de geheele stad Ninivé gehouden werd waarschijnlijk slechts de groote Hofburgt geweest zijn, terwijl zich de stad tot aan den heuvel van Chorsabad zou uit gestrekt hebbenin eene lengte van 5 karavanen-uren en zoo zou het be grijpelijk zijn dat de Profeet Jonas 3 dagen in de stad gewandeld had het geen men bij de zeer matige oppervlakte van Viereck aan den Tiger niet be grijpen konwanneer deze de geheele stad zou bevat hebben. Men verwondert zich zeer dat de Fransche Gezant de Bourqueney van de Turksche Regering het verlof nog niet verkregen heeft, om die basreliëfs naar Parijs te mogen over voeren, welke hij om zijnen grooten invloed gemakkelijk bekomen kan, en te meer daar de Fransche Regering, gerekend naar hetgeen zij voor de uit gravingen doeteene hooge waarde aan die oudheden hechten met volle regtwant het zijn de grootste historische ontdekkingenwelke men sedert langen tijd gedaan heeft. Het laat zich niet denken dat de Fransche Rege ring deze oudhedende eenige Assyrischewelke tot nog toe ontdekt zijn gewordenaan de verwoesting der omliggende onwetende bevolking zou overlaten. RVILAND. Men meldt van de boorden van den Niemcn van 23 Julij Ten gevolge van eene overeenkomst tusschen Rusland en China, strekt zich eene kunstmatige woestijn langs de grenzen van Siberië uit, naar Chineesch Mongolië op eene oppervlakte van 500 geographische mijlen. Van beide kan ten dezer groote uitgestrektheid zijn Russische en Chinesche wachters, die zich van alle personen meester makenwelke de grenzen trachten over te trek ken en leveren hen aan de Overheid uit. Om de vervolging der deserteurs gemakkelijker te maken en hun spoor weder te vindenstrooit men in de lente op de geheele lijn der grenzen eene laag zanddie volkomen effen is in den winter worden zij door de voetstappen in de sneeuw ontdekt. Er is spraak om de westelijke grens met eene gelijke woestijn te omringen. Dit zou zonder twijfel een eind aan de smokkelarij maken. Zoo zijn de woestij nen eene der liefelijke vruchten van het verbodsstelsel. SPANJE. MADRID, 26 Julij. Men leest in den Heraldodat er een zamenzwering ontdekt isom de Kasernen in brand te steken, en dan in de verwarring de officieren te ver moorden en de stad te plunderen. Door de ijver van het militaire en burger lijke gezag zijn deze afschuwelijke ontwerpen verijdeld. ITALIË. ROME, 22 Julij. Heden voormiddag hield de Paus een geheim consistorie in het Quirinaal waarin zeven Bisschoppen in Italië benoemd zijn, en Georg Miiller, Kannunnik te Trier, tot Bisschop van Thaumacia in part. infid. Een der zeven Italiaan- schc Bisschoppen Carafa di Traelto geheeten is tot Kardinaal benoemd. Men verneemt met zekerheid dat Mons. B. A. Antonucci, Bisschop van Ferentino tot Nuncius te Turin is benoemd. Deze bekende prelaat heeft vroe ger meerdere zendingen vervulden is ook buitengewoon Zaakgelastigde in Nederland geweest. Het Diario di Roma bevat een besluit van den 20sten Junijwaarbij de volgende Boekwerken zijn verboden: Het veld van Rome door Charles Didier, twee werken van Alphonsus Esquirostot titels voerendede Godsdienst ver dedigd tegen de vooroordeelen en het bijgeloof; en, de maagden Martelaressen, de dwaze en wijze maagden voorts de geschiedenis der meetkundige weten schappen door G. Libride Zwitsersclie Almanak van Disteli en het Herderlijke Onderrigt over de scheuring die de Katholijke Kerk in Holland verdeelt, door Jan van BuulBisschop van Haarlem. OOSTENRIJK. PRAAG, 20 Julij. Sedert 10 dagen is de rust nergens in den omtrek meer gestoord. Eene van de Regering ingestelde Commissie heeft, na zoowel de fabrijkanten als de katoendrukkers en andere onbevooroordeelde deskundigen te hebben ge hoord, eergisteren in eene bijeenkomst van katoonfabrijkanten met dezen dc noodige maatregelen getroffen om het verschil met de drukkers te veref fenen, en een reglement voor de policie der fa brij ken te kunnen opmaken. Het onbillijke verlangen der drukkers om de Perrotine-machines af te schaffen, is niet doorgegaan, zoodat deze in de tegenwoordige omstandigheden onontbeerlijke hulpmachino weder zal worden gebezigd. Daarentegen zijn er voorzorgen bepaald tegen willekeurige vermindering van loon en onredelijke behandeling van het werkvolkals onder anderen door voorschotten op woe ker levering van benoodigdheden enz.plaats had waardoor zoowel de ar beiders tegen zulke verkeerdhedenals brave fabrijkanten tegen onbillijke vorderingen van het werkvolk zullen beveiligd zijn. PRUISSEN. BERLIJN, 25 Julij. Op het oordeel van het Oppercensuurgeregt van den 9'lcn Julijis het verlof tot drukken gegeven van eenige door den Censor uitgesehrapte plaatsen, in den te Duisburg gedrukten Kateehismus over de onderscheidingslecr der Evangelisch-Protestantsche en Roomsch-Katholijke Kerk. KEULEN, 25 Julij. De handel in olie welke hier zeer levendig gedreven wordtmaar wegens zijne gedurige rijzing en daling tot de onzekerste en meeste gewaagde ondernemingen behoort, heeft dezer dagen een zeker handelhuis een verlies berokkend van zoo men zegt meer dan 100,000 rijksdaalders. De Schilder Lasinsky uit Coblenz is bezig met het ontwerpen van een groot panorama van Keulen, en heeft de teckeningen er van reeds voltooid. Lasinsky heeft zich al een naam verworven als Landschapschilder, en het laat zich wel verwachten dat hij iets goeds zal leveren. ENGELAND. LONDEN1 Augustus. De Minister Peel heeft in het Huis der Gemeenten te kennen gegeven dat het Gouvernement de behandeling van zijn' Consul te Otaheite door de Fransche bewindvoerders aldaarals eene grove belcediging had opgevat en terstondna het bekend zijn der daadzakenaan hetzelve door dien Consul medegedeeldmaatregelen getroffen hadom herstelling van eer van het Fran sche Gouvernement te bekomen. Verder berigtte die Minister, dat er, met de Vereenigde Staten wel overeengekomen wasdat Frankrijk het bescherm heerschap over Otaheite zou uitoefenendoch dat noch aan dat Rijknoch aan eenige andere Mogendheid zou toegelaten wordenzich de Souvereiniteit over eenigen der eilanden in de Stille Zuid-zee aan te matigen. Het Gouvernement is niet genegen, om het geheim van den Heer Warner, dat op een bedekte wijs schepen vernieltte koopen en heeft dit in de beide huizen te kennen gegeven omdat hetzelve weinig zou te beduiden hebben en andere Mogendheden reeds het aanbod van genoemden Heer hadden afgeslagen. Het schip, dat hij onlangs had doen zinken, is weder bovengekomen, doch daarna in 3 stukken gespleten, waardoor een 14tal menschen, die zich uit nieuwsgierigheid aan boord hadden begeven bijna zouden omgekomen zijn zij zijn echter nog in tijds door hulp van touwen kunnen gered worden. De personendie in hechtenis genomen zijn wegens het valschclijk namaken van Nederl. 5 pCts. Coupons, zijn, naar men gelooft, niet de eigen lijke daders deze zonden lieden zijn die zich in hoogere kringen bewegen. Men wil ook weten dat groote hoeveelheden dier Coupons reeds in omloop gebragt zijn en de justitie in Holland moet deswege reeds zeer naauwkeurige inlichtingen ontvangen hebben. De Heer AVilliam James Montague Lange (deelgenoot in het huis van Lange Brothers) is benoemd tot Consul der Nederlanden te Newcastle Upon Tynein de plaats van den Heer E. II. Campbelloverleden. De Heer Villiers, behuwdzoon van den Minister Peel, tot vertegenwoor diger van C'irencister, in het Lagerhuis verkozen zijnde, heeft bij die gelegen heid den gebruikelijken maaltijd niet gegeven om allen zweem van omkoo- ping te vermijden; deze handelwijs echter heeft zijnen kiezers weinig voldaan welke ten minste op eenen lekkeren mond gerekend hadden. FRANKRIJK. PARIJS2 Augustus. In eenen Kabinetsraad, den 2den door den Koning gehouden, zou bepaald wezenom uit dc Kamers en den Raad van Staten drie commissarissen te kiezenbelast om naar Otaheite te vertrekken en den slaat van zaken aldaar op te nemenhet rapport daarover op te maken zou dan eerst nog maanden kunnen gereed zijn. Men zeide den 3dcn aan de Parijsche beurs, dat de IlollandscheDeen- sche en Zweedsche vloten zich hij de Fransche gevoegd hadden, en de Prins de Joinville, na een kort bombardement, de stad Tanger was binnengetrokken. Gisteren heeft het groote concert plaats gehad onder leiding van den lieer Berlioz. Er waren 1022 muzijkanten onder anderen zijn de volgende stuk ken uitgevoerd, het gebed van Mozes, het koor der Hugenooten en een lofzang aan Frankrijk van den Heer Berlioz welke met uitbundige toejuiching is ge hoord. De ontvangst heeft 37,0 00 franken bedragen. 's Anderen daags is er een bal geweest met een orchest van 400 muzijkan- tenonder leiding van den Heer Strausstegen de prijs van 2 franken.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3