BU1TEINLANDSCHE BERIGTEN. MIDDELBURG, 2 Augustus. Te Schoondijke is den 29sten Julij in tegenwoordigheid van het bestuur der Maatschappij tot bevordering van den landbouw en veeteelt, een wedstrijd in het ploegen gehouden met. den kleinen of Duitschen ploeg, en heeft de heste ploeger een zilveren horologie met een toepasselijk opschrift, de naast op hem volgende een goud vijfguldenstuk ontvangen. CHINA. 26 April. Volgens de nieuwste tijdingen is er een Keizerlijk besluit afgekondigd waarbij den Mandarijnen het vervolgen van Christen-zendelingen wordt ver boden. Voor de uitbreiding van het Christendom hier te lande verwacht men van dezen maatregel de heilrijkste gevolgen. De Regering toonde zich volkomen bereid om met goede trouw jegens de Engelsclien te handelen zelfs zouden er bepalingen gemaakt worden die den opiumhandel wettigden. De manschappen van een Zweedsche brik te Whampoa voor anker lig gende twist gekregen hebbende met de Chinezenwaren deze begonnen met stecnen te werpen daarop hadden zich de Zweden op de Chinesche bevolking geworpen en een man dier natie overhoop gestoken. De Chinezen verwijder den zich toen, doch kwamen later in grooter getal terug, omringden de factoriën en deden het doel blijken om die in brand te stekenhetgeen ech ter verhinderd is door de Chinesche soldaten en agenten van policie, die ter stond uit de stad rukten. OOST'INDIE. BATAVIA, 20 April. Andere berigtendan wij in onze vorige hebben medegedeeldmelden dat zich weder op onderscheidene punten zeeroovers vertoond haddenonder anderen in de wateren der Molukkos. Bij Ternate was een inlandsch kruis- vaartuig door 5 rooversvaartuigen aangevallendie echter met verlies waren afgeslagen geworden. Op de kusten der Residentie Menado, op Celebes, hadden zij menschenrool' gepleegd. In straat Sunda waren veertig roovers vaartuigen geziendie men dacht dat op de Noord-Oostkust van Sumatra te huis behoorden. De zeeroovers van Mangindano, zegt een der berigten, had den het voornemen om hunne gehecle magt van ongeveer 200 vaartuigen (waaronder een door hen genomen Europeesch ra-vaartuig) onder Celehes bij een te brengen, ten einde wraak te nemen over de nederlagen, die zij in het vorige jaar ondergaan haddenen zelfs om het uiterste te wagen lot het overmeesteren van het stoomvaartuigvan hetwelk zij toen zoo veel hadden geleden. De Schout-bij-naeht Machielsen, Kommandant der Oost-Indische zeemagt, is op dit berigt in persoon naar Makasser vertrokkenaan boord van Zr. Ms. stoomschip Phoenix. De gezagvoerder F. A. d'Aquino, van het Portugeesch schip Margarida, is door den raad van Justitie te Batavia schuldig verklaard aan de misdaad van slavenhandel, en veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf en tot ver banning buiten Nederlandsch Indiëvoor den tijd van 20 jaren. Sedert October waren op Amboina weder vele lijders aan koortsen: 120 tot 140 menschen werden dagelijks in het hospitaal aan die ziekte verpleegd; de sterfte was echter gering. BOMBAY, 10 Junij. Men heeft alhier het berigt ontvangen van de terugroeping van den Gou verneur-Generaal Lord Ellenborough het is nog onzeker of hij de aankomst van zijnen opvolger Sir II. Hardinge zal afwachten. Te Hyderabad is eene groote bijeenkomst gehoudenvan de hoofden der inlandsche volksstammen van Seinde, door Sir C. Napier, waarin gehandeld is over hunne onderwerping aan het Engelsch gebiedwelke bijeenkomst goede gevolgen scheen te hebben gehadzoodat rnen zich vleide met de spoe dige bevrediging der nieuw aangewonnen bezittingen aan deze zijde van den Indus. Bij eene poging der Engelschen om handelsbetrekkingen met de bewo ners van Borneo aan te knoopenhebben twee koopvaarders vijandelijkheden van den kant der inlanders aan de Cotee-rivier ontmoet en zijn 3 Engelschen daarbij omgekomen er zouden eenige oorlogschepen daarheen gezonden wor den om voldoening te vragen. AMERIKA. PHILADELPHIA, 11 Julij. Volgens de laatste berigten had den 8slen het vuur tusschen de twee par tijen opgehouden en werd door de burgers bepaald aan de bevelhebbers der troepen als voorwaarde te stellendat zij de wacht zouden afdanken en hun de posten overgeven de burgers zouden dan geen nieuwen aanval meer doen, de kerk eerbiedigen en de personen en eigendommen tegen alle geweld be schermen. Dit werd aangenomendoch de Gouverneur van Pennsylvanië die den volgenden dag aankwam, vernietigde de overeenkomst en dreigde we der met kracht van wapenen te zullen handelen. Den 10,l('" echter was nog niets door hem gedaan en men meende daaromdat hij versterking van troe pen wilde afwachten. MONTEVIDEO, 20 Mei. Sedert lang waren de oevers van de la Plata niet door een heviger storm (pampero) aangetast dan van den 9(len tot den ljden dezer zoo hier als te Buenos-Ayres. Er zijn 20 schepen op de rcedc alhier verongelukt. Van 2 Engelsche stoomschepen van 350 paarden is de een in de baai op het drooge gesmeten en wel 3 Ned, ellen onder het zand bedolven, en de andere is op een Fransche oorlogsbrik te land gekomenheeft er zijn voorsteven op stuk gestooten en de bezaansmast van den brik gebroken. Te Buenos-Ayres is een schip vergaanhet water is geweldig afgeloopen op de kleine rcedc waren al de schepen op het drooge. De Fransche schepen hebben minder geleden dan de Engelsche. ALGE RIE. ALGIERS, 26 Julij. Berigten door bijzondere brieven aangebragt, melden dat de Keizer van Marokko wel den Kalifa El-Ghenaonidie de vijandelijkheden tegen de Franschen begonnen hadin ketenen doen slaan en ter beschikking van den Maarschalk Bugeaud had gesteld, doch dat deze dat aanbod niet had aange nomen, zonder bevelen van zijne Regering daaromtrent te ontvangen, en inmiddels zijne bewegingen op het grondgebied van Marokko had voortgezet. Hij doorkruiste het landverwoestte alles te vuur en te zwaard slak den oogst in brand, vernielde de woningen, vermeesterde het vee, kortom oefende het oorlogsregt in zijnen geheelen omvang uit. Ook zou hij depcches aan den Prins de Joinville te Gibraltar gezonden hebben die na de ontvangst daarvan terstond de ankers had laten ligten en met volle zeilen de steven naar de kust van Marokko gewend had. Hij zou in last hebbenom zelfs des noods met geweld den Franschen Consul en de overige gevestigde Franschen te Marokkovan daar weg te voeren en naar Cadix over te brengen. Het Journal des Déhats deelt de volgende tijdingen van Marokko mede De Keizer van Marokko heeft den ll'lcn Julij, door zijnen Minister Sid-Mo- hammed-Bendris, doen antwoorden op den brief, welken de Consul-Generaal des Konings te Tanger, de Heer de Niou hem dd. 28 Junij geschreven had, om hem de bedoelingen van 's Konings gouvernement kennelijk te maken. Dit antwoord den 22ste" Julij te Tanger geschreven, is uitstellend en ontwijkend. De Keizer erkent daarin de aanvallen op ons grondgebied belooft de straf der schuldige Kaïds en vraagt de herroeping van den Maarschalk Bugeaud aanter zake van het innemen van Ouschda. Omtrent Abd-el-Kader ver klaart hij zich op geenerlei wijze. Op ontvangst van dezen brief, en ten ge volge der mededeelingen van den Maarschalk, dat metterdaad de oorlog op onze Algiersche grenzen werd voortgezet, heeft de Prins de Joinville, aan boord van den Plutonzich den 23stcn Julij voor Tanger begeven. Z. K. H. heeft den Consul Generaal te Tanger, zijn gezin en een zeker aantal Franschen, doen aan boord komen, en er gehouden. Z. K. II. heeft den Yeloce langs de oostelijke kust van Marokko afgezondenom insgelijks van daar onze consu laire agenten en landslieden aan boord te nemen. De Heer Niou heeft den 23sten aan Jen Keizer van Marokko een nieuwen brief gerigtwaarin bij hem een bepaald en beslissend antwoord vraagt, en daartoe een uitstel van acht dagen verleent, alvorens tot vijandelijkheden te komen. Tot op den afloop van dezen termijn is'de Prins met den Heer Niou naar Cadix teruggekeerd. Van den kant onzer landgrenzen is de Kaïd van Ouschda afgezet en in hech tenis genomenen heeft zijn opvolger Sidi-IIammida-Ben-Ali aan den Maar schalk Bugeaud vredelievende openingen gedaan. De Maarschalk heeft geant woord dat hij het behoud van den vrede wilde op de voorwaarden die door 's Konings gouvernement waren voorgesteld. De Keizer heeft Marokko verla ten, om zich naar het noorden van zijn rijk te begeven, zonder zelfs den Heer Drummond Ilay, Consul-Generaal van Engeland, te ontvangen, die, met oogmerk om zich tot hem te vervoegen, op reis was gegaan. De bevolking van Mogador, zoo als van al de steden, verlangt den vrede, zij vreest dc binnenlandsche stammen nog meer dan de Europesche vloten. Op het gerucht van vijandelijkheden had de Keizer in den omtrek van Mogador 15 a 20,000 man doen bijeentrekken. Weldra is die hoop, bij gebrek aan levensmiddelen aan 't muiten geslagenen ter naauwernood is het den opperhoofden gelukt om hen te doen uiteengaan zonder de stad te plunderen. De Geneesheer Ilutin, Inspecteur der geneeskundige dienst alhier, heeft zijnen togt door de provincie van Constantine volbragt. Hij roemt zeer de verpligtendc ontvangst der Arabische stammen, in wier midden hij is ge legerd geweest. Overal is hem gastvrijheid betoond die de Arabieren nooit verkoopen. In den omtrek van Jumilta heeft het Opperhoofd van een Ka- bylenstam dwars voor den ingang zijner tent willen gaan liggen om beter voor hem te waken. Een dergelijk berigt. van zulk een man die de provincie slechts met een geleide 12 man, in alle rigtingen heeft doorkruist, is een aangename nieuwstijding. Wij hopen dat hij van zijnen togt onder de wes telijke stammen ook zulk een goede getuigenis zal kunnen afleggen. Een Spaansch Genie-Kapitein Don J. Coelloy Quetadaheeft verzocht zich met twee andere officieren te Toulon te mogen inschepenom van wege •zijne Regering de krijgsverrigtingen van hel Fransche leger in Afrika gade te slaan. De Nederlandsche Consul te Tanger is de Heer Fraisinetde onmisbare Agent van het algemeene Consulaat aldaaris dc inlandsche Jood David. De Moniteur Algerien van den 26ster' Julij meldt dat de Kalil' van Sebaon in het Oosten van Algiers Sy-Mohammed-Ben-Madi-Eddin op het be rigt zijner benoeming tot Ridder van het Legioen van eer, den Luitenant- Generaal die te Algiers bevel voerteen brief van dankzegging heeft gezon den, waarin hij onder anderen schrijft: Ik heb drie dagen lang leesten laten vierenik heb de stammen verza meld en hun dc gunst doen kennen die ik genoten heb.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2