LEYDSCHE COURANT. 1844. N". 15. VRIJDAG, 2 AUGUSTUS. BIJVNEJNLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt driemaal in de week uitgegeven, des Maandags, Woensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is f3.voor de 3 maanden. f LEYDEN1 Augustus. Maandag den 29sten Julij is door den Heer Loef SchuphovenControleur der Directe Belastingen In- en Uitgaande Regten en Accijnsen 2de Afdeeling alhiermet drie zijner ambtenarenbij gelegenheid eener gedane peilingop de Zeep, eene geheel ongedekte of van accijns-biljetten onvoorziene ton Zeep, in beslag genomen zijnde bij die gelegenheid bevonden een complect toe stel en do benoodigde grondstoffenom daarvan Zeep te makenaanwezig in een achterhuisje van zekeren Winkelier in Zeep te Leydenvan welk een en ander proces-verbaal is opgemaaktzijnde dit alzoo de tweede belangrijke be keuring in deze stad binnen den tijd van 14 dagen en tevens het bewijs eener activiteit, die allezins te prijzen is. Ingezonden Men verneemt, dat het Z. M. den Koning behaagd heeft, den Staatsraad Jhr. Mr. M. W. de Jonge van Campens Nicuwland, tijdelijk Minister van Jus titie, definitivelijk met die betrekking te belasten. In het verleden jaar was aan de Staten-Provinciaal van Zuid-Holland voorgesteldeen ontwerp van herziening van het huishoudelijk schoolregle ment der Provinciewaarin onderscheidene bepalingen voorkwamentegen welke de Katholijke geestelijkheid van Zuid-Holland bij een adres alstoen hare bezwaren heeft ingebragt. Het gevolg was, dat het ontwerp aan Gedepu teerde Staten in handen gesteld werdten einde zoo noodig veranderd en gewijzigd in de zitting van het volgende jaar weder ter tafel te worden ge- bragt. Dit beeft in de laatste afgeloopen Vergadering der Staten-Provin ciaal plaats gehad. Het blijktdat inderdaad eenige wijzigingen in het ont werp gemaakt warendoch op verre na niet voldoendeom de opgerezen bezwaren weg te nemen. De H. E. H. Aartspriester van HollandZeeland en West-Vriesland, van genoemd ontwerp kennis bekomen hebbende, ontwikkel de in een adres aan de Provinciale Staten zijne bedenkingenmet verzoek om nogmaals in het ontwerp wijzigingen aan te brengenwaardoor de bezwaren zouden worden opgeheven. Dit adres had geen ander gevolg dan dat een artikel uit het ontwerp geschrapt en nog eene verandering in den titel ge- bragt werd daarna is het met eene groote meerderheid aangenomen. (De Katholiek). Door de Nederlandsche Handel-Maatschappij zijn de volgende 12 schepen, voor de maand Augustus, bevracht, te weten: Voor Amsterdam: Sara Maria, Dorothea, Margaretha Simonetta, Neptunus, Amphitrite en Ceram van Dordrecht. Voor Rotterdam Nova-Zembla, Rotterdam, Twee Anthony's en Generaal Baron van Geen van Dordrecht. Voor Dordrecht: Vlashandel van Rotterdam. Voor Middelburg Koning Willem II. 's GRAVENHAGE1 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot Ambachtsbewaarder in de dominale heerlijkheid van Rhynsburgprovincie Zuid-HollandJ. Hoogewoningin plaats van J. Glasbergen, overleden. Z. M. heeft benoemd tot Nederl. Consul te Ostende en voor de kust van West-Vlaandercnden Heer J. J. A. van Iseghem. Z. M. heeft ook dezer dagen benoemdtot Procureur-Generaal bij het Provinciaal Geregtshof van Utrecht, Mr. U. W. E. Cazius, thans Advokaat- Generaal bij hetzelvetot President van de Arrondissements-Regtbank te Leyden, Mp. C. J. Luzac, thans Regter in dezelve; tot Regter in de Arron dissements-Regtbank te Middelburg, Mr. C. W. E. Vaillant, Commies bij het Departement van Justitietot Regters-Plaatsvervanger in de Arrondisse ments-Regtbank te Arnhem, Mr. H. P. G. M. de Man, Procureur te Nijme gen en in de Arrondissenients-Regthank te TielMr. V. C. J. Hoogendijk van Donselaar. Z M. heeft dezer dagen op het daartoe door hen gedaan verzoekeen eervol ontslag verleend aan den Heer Mr. J. D. Faunayals plaatsvervangend Kantonregter te Nieuwer-Amstel; en aan Mp. A. E. van Dishoeck, in gelijke betrekking te Middelburg. Gisteren avond is Z. Exc. de Graaf van Nesselrode, Minister van Buiten- landsche Zaken van Rusland, alhier aangekomen, en heeft deszells intrek geno men bij Z. Exc. den Minister van Rusland bij het Nederlandsche Hof. Heden middag ten 12 ure heeft Z. M. den Graaf van Nesselrode ten gehoorc ontvangen. 7,. Exc. zal tot aanstaanden Vrijdag alhier verblijven, en alsdan naar Londen vertrekken. Op de lijst der gedenkpenningen en diploma's, die Zondag 1.1. door de Maatschappij van Letterkunde en Schoone Kunsten te Gentter gelegenheid van de Tentoonstellingverleend zijnmerkt men op de HeerenP. van SchendelKunstschilder te 's Gravenhageen S. L. VerveerHollandsch Kunstschilder, gevestigd te Brussel. De Kerkeraad der Hervormde Gemeente alhier heeft geformeerd een negental bestaande uit de navolgende Predikanten: \V. R. Veder, Th. Dr., te Dordrecht; J. Dermout, Th. Dr. te Leyden; J. C. van Marken, te Dordrecht; L. Vroom, te Zwolle; C. L. P. Metelerkamp, te Muiden; N. J. A. Roldanus Th. Dr., te Schiedam; N. II. Tatum Zubli, Th. Dr., te Assen; J. Bosch, te Maassluis; J. A. D. Molster, te Utrecht; de laatste met het lot tegen F. II. G. van Iterson, te Arnhem. Drietal: D.D. Veder, van Marken en Vroom. ROTTERDAM, 31 Julij. Eergisteren had alhier de plegtige ter aarde bestelling plaats van den Heer N. Kempin leven Hoofd-Onderwijzer aan eene der stads-armenscholenwaar bij ruim 25 jaren bijna onafgebroken werkzaam was. Zijne hulp-onderwijzers en die der andere armenscholen, die allen min of meer zijne aankweekelingen waren, droegen hem plegtig ten grave, gevolgd van de oudste leerlingen. Aan de groeve gekomendeed de Heer P. K. Gör- litz eene roerende aanspraak aan de familie en betrekkingenen inzonderheid aan zijne aankomende ambtgenooten. Hierop hieven de hulp-onderwijzers en aankweekelingen een doeltreffend gezang aandat menige traan deed opwel len en alle omstanders roerde. UTRECHT, 30 Julij. Z. M. wordt aanstaanden Donderdag weder op Suestdijk verwacht, om Za turdag met H. M. de Koningin langs den spoorweg over Amsterdam naar 's Hage terug te keeren. In eene der laatste zittingen hebben de Staten der Provincie besloten dat men voortaan tot geene keuzen van Afgevaardigden voor de Staten-Gene- raal zou overgaan dan wanneer de leden elkander onderling zouden verstaan hebben omtrent de voorgestelde Candidaten. Men verneemt, dat van den 24sten tot en met den 27slen Augustus - aanstaande in de groote zaal naast den Schouwburg, wederom eene tentoon stelling van planten en gewassen zal gehouden worden. De togten naar Driebergen langs den ijzeren spoorweg blijven vooral des Zondags buitengewoon druk. Men had eergisteren, even als voorleden week, gebrek aan stoelen en tafeltjesom de bezoekers van Driebergens schoone dreven te plaatsen. In het geheel zijn dien dag per Rijnspoorweg vervoerd 3,840 personen, waarvan alleen naar Driebergen 1,800. Met den laatsten treinvan Driebergen alhier aangekomenzijn ruim 900 reizigers overgc- bragt. Niettegenstaande deze groote drukte is alles in orde en zonder onge lukken afgeloopen. LEEUWARDEN. 28 Julij. De Tentoonstelling heeft niet slechts aan de verwachting beantwoordmaar haar zelfs overtroffen. Door meer dan 250 personen zijn ruim 700 voorwer pen ingezonden, allen in Vriesland vervaardigd. Ook heelt zij de algemeene belangstelling in hooge mate weggedragen, zoodat op sommige dagen meer dan duizend, op éénen zelfs veertienhonderd personen, de zalen bezocht hebben. De Provinciale Staten hebben hunne goedkeuring gehecht aan het door Jonkheer T. A. M. A. van Adringa de Kempenaer gedaan voorstelom eene som van ƒ600, uit de provinciale kas, te stellen ter beschikking van den Heer Staatsraad Gouverneur, tot uitreiking van medailles, door de Commissie voor de Tentoonstelling. ASSEN, 27 Julij. Gisteren is bij het provinciaal bestuur kennisgeving ontvangen dat de Staten van Overijssel niet alleen ongenegen zijn om bij te dragen tot de kosten van een kanaal van Koeverden naar de Groote Vecht, maar ook tegen de uitvoering van dat werk in het belang van hun gewest zich vermeenen te moeten verzetten dewijl de Vecht het meerdere uit Drenthe afstroomende water niet behoorlijk zou kunnen afvoeren en aanliggende streken overstroomen. Tevens noodigen de Staten van Overijssel die van Drenthe uil, om gezamenlijk de medewerking der Hooge Regering in te roepen tot verbetering van de Vecht, ten einde deze ge schikter worde voor de afwatering en de scheepvaart, en daardoor de zwa righeid vervalledie thans bestaat tegen de daarstelling van genoemd kanaal.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1