LEYDSCHE COURANT v> 1844. N°. 14. WOENSDAG, 31 JUL IJ. BINNEN L A NDSCHE BERIGTEN. BUITEN LANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt driemaal in de week uitgegeven, des Maandags, Woensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is ƒ3.voor de 3 maanden. LEYDEN, 30 Julij. Z. M. heeft benoemd tot Ridders der Orde van den Nederlandschcn Leeuw den Kapitein van het Corps Ingenieurs J. Muschart, en den Heer H. J. Huskus, Koopmanlaatst Commissaris van het Nederlandsch Indisch Gouvernement hij de Vorsten op de eilanden Bali en Lombok. De laatste spoortrein die eergisteren avond ten 8 ure van Amsterdam naar 's Graven li age vertrokken was. is eerst ongeveer middernacht aldaar aangeko men. Dat oponthoud is, naar men verneemt, veroorzaakt geworden doordien de locomotief, nabij de Piet Gijzenbrug aangekomen, gebrek aan stoom heb bende, naar 's Hage moest seinen, oin eene hulp-locomotief van het station af te zenden, gelijk terstond geschied is, en waarmede de trein in behoorlijke orde is aangekomen. Hel ongeval heeft alleen vertragingmaar gelukkig gcenerlei onheil te weeg gebragt, gelijk er ook, in de gegeven omstandigheden, niet bij plaats kon hebben. Z. M. de Koning zou met een extra spoortrein ten 10 ure van Amsterdam vertrekken toen echter bet ongeval bij Piet Gijzenbrug plaats greepwerd zulks onmiddelijk naar Amsterdam geseind ten einde de extra-trein niet op den bepaalden tijd vertrekken zou. Deze bijzonderheden wegens het voorgevallene zijn, ter voorkoming van verder overdrevene geruchtenter plaatse zelve opgenomen. 's GPvA YEN HAGE30 Julij. Z. M. heeft zich Zondagmorgen ten 10* ure met een' extra spoortrein naar Utrecht en verder naar Soestdijk begeven en is in den nacht alhier terug gekeerd. Bij Koninklijk besluit van 30 Junij jl. is beschikt over het alsnog disponibel bedrag der 2 pCt. van de gewone inkomsten der steden en gemeen tenover 1843, ter beschikking staande van het algemeen bestuur. Daarbij is bepaald, dat het bedrag der 2 pCts.over 1843, aan de plaatselijke be sturen in Zuid-Holland zal verblijventot gedeeltelijke bestrijding der kosten voor het publiek onderwijs, en tot verbetering van gemeentewegen, bruggen, waterleidingen enz.; behoudens nogtans, dat uit de beschikbare gelden der bedoelde 2 pCt.voor zoo verre zulks niet reeds is geschied in de eerste plaats zal moeten worden voldaan hetgeen ten gevolge van het Koninklijk besluit van 13 Jan. 1836, n°. 60, voor de bijhouding der kadastrale plannen in de gemeenten benoodigd is. Ingevolge eene missive van Z. Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken, van 29 Junij jl., hebben de Heeren Gouverneurs der Provinciën, aan de plaatselijke besturen aangeschreven, om aan de ingezetenen bij publicatie den inhoud der wet van 1 Maart 1815 {Staatsblad N°. 21) betrekkelijk de viering der dagen aan de openbare Christelijke godsdienst toegewijd te her inneren en hen tot het pligtmatig betrachten van het daarbij voorgeschrevene, op eene gepaste wijze aan te sporenzullende zoodanige publicatie voortaan jaarlijks, en wel in de maand Maart van elk jaar, herhaald en afschriften dier publicatiën aan de Gouverneurs moeten ingezonden worden. Blijkens Notariële akte is de Raad van Administratie van den Hollandschen Spoorweg gemagtigdtot het sluiten van eene geldleening van twee en een half millioen guldens ter voortzetting van den weg tot Rotterdam, en bepaald dat er voortaan een halfjaarlijksche uitkeering op rekening der zuivere winst zal plaats hebben op 1°. September, terwijl vóór 1°. Maart het dividend zal worden bepaald en uitgedeeld. AMSTERDAM, 27 Julij. In den avond van den 23stcn had er op het IJniet verre van het Tolhuis, een droevig ongeluk plaats. Een zeventienjarig jongeling, Alberdingk geheeten, had zich met zijn schoonbroeder J. Luykx, oud negen en twintig jaren, in een roeischuitje begeven, om een bad te nemen. Onderweg troffen zij eene barkas aan, en deden hun bootje met een touw door de zeilschuit voortslepen Aan de beide einden van het schuitje gezetenvoeren zij aldus een eind voorttoen een van hengewaarschuwd dat het grootste vaartuig door den wind zou gaan, met. drift naar de voorzijde liep, waar de andere gezeten was, om het touw wat uit te vieren: maar dat niet tijdig geschied zijnde, werd het touw bij de wending losgerukt; door de vermeerderde zwaarte opéén punt kantelde het bootje en beide zonken in de dieptenadat zij met een wanboops-uitroep elkander in de armen waren gevallen. De oudste laat eene gade met drie jeugdige kinderen nabeide lijken zijn den 24slcn dezer teruggevonden. NIJMEGEN, 26 Julij. Zoo als wij vernemen zal in de volgende weeknaar alle waarschijnlijkheid den lsten Augustusde diligence-dienst van de Heeren Jonker en Comp van Nijmegen over Arnhem naar Driebergen beginnen en afrijden te Nijme gen van het logement het Hotel der Nederlanden. De diligences zijn van een bijzonder nieuw maaksel en van een zeer fraai uiterlijk, welke den reiziger alle gemak zullen aanbieden. AVij vernemen verder dat als eerste beding van de Heeren Jonker en Comp.voor zijne diensteene uiterst beleefde behan deling van de passagiersdoor directeuren conducteurs en verder personeel is verordend. MIDDELBURG, 26 Julij. Gisteren heeft alhier plaats gehad de aanbesteding eener nieuw te bouwen Roomsch-Katholijke Kerk, op het terrein van het daarvoor af te breken huis in de lange Noordstraat, hetwelk is aangenomen door de Heeren YVs. van Uye en Zonen, voor eene som van 38,400. 'sHERTOGENBOSCH, 27 Julij. Nadat bij minnelijke schikking de verschillen lusschen den Directeur en de aandeelhouders der Maatschappij tot Invoering der Zijdeteelt in Noord- Braband bijgelegd waren, is op de algemcene Vergadering van den 26slen besloten dat de Maatschappij onder nadere approbatie van Z. M.op den zelfden voet zal voortgezet worden. Alhier is met het bloote oog, in den avond van den 25sten, de Komeet van welke dezer dagen gewag is gemaaktgezien kunnen worden de staart was ter lengte van een halven voetin hare nabijheid bespeurde men een cirkelvormigen nevel. MAASTRICHT, 14 Julij. Alhier heeft tie aanbesteding plaats gehad van den straatweg van Linne naar Roermond zijnde een gedeelte van den straatweg van Maastricht naar Nijmegen, voor de som van 54,500 en is toegewezen aan den Aannemer G. lloelofs. SPANJE. MADRID, 13 Julij. De Koningin heeft een besluit genomen, waarbij 50,000 man voor het leger geligt moeten worden. De ministeriële voordragt, welke dat besluit is voorafgegaan, geeft te kennen, dat. alhoewel de vrede in het geheele Ko ningrijk heerschte, echter in het landschap Maeztrazgo de kiem van eenen op stand bestonddaar de aanhangers van een' door de natie verworpen Vorst en regeringstelsel nog niet van hun dwaas en misdadig bestaan afzagenen plannen beraamden om den troon omver te werpen. Volgens een ander besluit der Koningin zullen er een aantal pastoors plaatsen, die thans in Spanje onvervuld zijn, bezet worden; de Aartsbisschop pen en Bisschoppen zijn gemagtigdvergelijkende examina af te nemen waarvan echter buitenlanders en aanhangers van Don Carlos uitgesloten worden. Behalve cenige bijzondere steden, zoo als Barcelona, Saragossa, Teruel Alicante, welke in staal van beleg verkeeren is de geheele provincie Logrono in staat van beleg verklaard en tevens afgekondigd, dat alle wapenen binnen 24 uren moeten afgeleverd worden en alle zamenscholing verboden is. De over treders zullen voor een' krijgsraad gebragt en dadelijk doodgeschoten worden. Uit Barcelona wordt van den 20slcn bcrigtdat de beide Koninginnen den 12sten Augustus van daar zouden vertrekken of zij zich evenwel over Saragossa terstond naar Madrid zouden begevendan wel Navarre en de Bas- kische Provinciën bezoeken, was nog niet bepaald. Er schijnt wederom oneenigheid in het Ministerie ontstaan te zijn, twee Ministers namelijk hadden Madrid verlaten en zich naar Barcelona begeven. Zoo men meende was deze verwijdering ontstaanom dat de overige Ministers sommige misdaden, welke te voren in oogcnblikkcn van staatkundige opge wondenheid gepleegd waren alsnog wilden straffen.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1