De Kapitein Warner, uitvinder van een middel om binnen zeer korten tijd scbepen en kasteelen te vernielenheeft dezer dagen andermaal eene proef gegeven door bet vernielen van een tot dat einde kosteloos afgestaan fraai barkschip, van bijna 400 ton, hetgeen in weinige oogenblikken be werkstelligd werd, zoodat men niets meer dan de zinkende kiel en masten bespeurde. Het blijft tot hiertoe een raadsel, welke krachten de uitvinder aanwendt. Gisteren had op de aanlegplaats der stoofnbooten bij Black-friars-bridge een groot ongeluk plaats. Eene menigte volks verdrong zich daar, om eene wedvaart van booten te zienwelke van den tegenovergestelden oever beginnen zou. De palendie het hoofd ondersteunden en die reeds sedert lang aan den invloed van ebbe en vloed blootgesteld waren geweestbezwekenen ongeveer twintig menschen storten in het waterwaarvan vermoedelijk zeven het leven hebben verloren. Vier derzelve zijn reeds opgevischt. Het volgend verslag wordt door the Sun medegedeeldomtrent den electro-magnetischen telegraaf langs den Great-Western-Spoorweg van Padding- ton naar Slough De telegraaf is zamengesteld uit palen, die op eenigen afstand van elkander geplaatstlangs den ijzeren weg in den grond zijn gesteld. Deze palen zijn omstreeks negen voeten hoog en dragen koperdradendie tot leiders dienen deze zijn genoegzaam geïsoleerdom niets van de electriciteit te doen verloren gaan aan ieder uiteinde van de telegraphische linieaan de beide stations van Slongh en van Paddingtonzijn een paar kleine toestellendie tot het overmaken van teekenen dienen. Deze toestellen bestaan uit eene klok waarvan het geluid verwittigt, dat er een herigt wordt afgezonden, voorts uit eene wijzerplaatmet de letters van het alphabethde cijferteekenen eenige andere teekenen van overeenkomsten van een drnkpersjetot het drukken der berigtenwelk persje almede door de electro-magnetische kracht in be weging wordt gebragt. De teekenen die het berigt uitmakenworden voorts op de volgende wijs overgemaaktregtstandig hangen de magnetische naalden boven eenen over de plaat loopenden beweegbaren wijzeren achter de plaat is eene magnetische naaldwaarvan het rustpunt zich op dezelfde as bevindt zoodat de beide naalden dezelfde beweging volgen. De beweging van de magnetische naald wordt door rustpunten geregeldzoodat de elcctrisehe vloeistof, overgejaagd wordende door een der punten die de naalden omgeven als het wareop het eigen oogenblik aan het einde van het station een teeken daarvan geeft. Daar rigt zich alsdan de magnetische naald naar het puntvan waar de electriciteit uitgaaten dit punt correspondeert met de verlangde letter of het benoodigde teeken. Uit Rusland is met het fregat Aurora aan baar goud voor eene waarde van 600,000 uit het Ural-gebergte aangevoerdom volgens sommige be rigten na gezuiverd te zijn wederom naar Rusland teruggezondenvolgens andere om te worden besteed tot aankoop van spoorstaven. De Manchester Guardian deelt eene briefwisseling mede van Taïtionder dagteekening van 10 Januarij. Op dien tijd hadden de Fransehen op nieuw troepen ontscheept en het geheele eiland in bezit genomen. Zij hadden de Koningin Pomarre niet alleen van den schijn van haar gezag beroofd, waar mede zij bekleed wasmaar hadden haar zelfs uit hare residentie gebannen. Zij was genoodzaakt geweest een huis te verlaten, hetgeen zij had doen bouwen en zich met haren man in dat van den Engelschen Consul, den Heer Pritchard, moeten terugtrekken. Wat is de reden van deze nieuwe strengheid van de zijde van den Fransehen Admiraal Dupetit Thouars, na de afkeuring van zijn gedrag door het Fransche Gouvernement Wij hebben er geen berigt vanmaar gelooven dat het de herhaling is van zijne oude grievenna melijk dat het volk van Taïti de Engelschen verkiest boven zijne nieuwe beschermers. De schrijver van den brief voegt er bijdat er groote toebereidselen gemaakt waren op de eilanden Taïti en Eimeoom nieuwe huizen en bruggen 'te bouwenmaar dat de handelingen der Fransehen nieuwe beletselen aan den voorspoed van dat land in den weg hebben geworpen. Op het eiland Ascensionin den Atlantischen Oceaanten zuid-oosten van de Kaap-Verdisclie-Eilandenwas zulk eene schaarschte van waterdat ieder er gedurende 3 maandan op rantsoen was gesteld het vee stierf door gebrek aan waterscbependie het moesten innemen, waren verpligt naar Rio-Janeiro te verzeilen. FRANKRIJK. PARIJS, 25 Julij. De Akademie van Schoonc Kunsten heeft eene aanschrijving ontvangen van de Akademie te Amsterdam om de Fransche kunstenaars uit te noodigen tot het inzenden van de voortbrengselen hunner talenten op de aanstaande tentoonstelling aldaar, aan welk vereerend verzoek zeker door de belangheb benden zal worden voldaan. In de Rue Neuve de St. Jeanin de voorstad St. Denisheeft bij een' wijnkooper eene gaz-ontploffing plaats gehad, waardoor twee kinderen van den portier zijn gedood en zijne vrouw vreeselijk is verminkt. Er was een lek in de gaspijp in het portiers huisje ontstaanen toen de bewoner er met eene kaars binnen kwamhad dadelijk de ontploffing plaats. Te Lyon was den 20sten dezer eene fabrijk van verboden wapenen ont dekt men meende dat die verzameling van wapenen in verband staat niet de reeds ontdekte zamenzwcring om al de Overheden in genoemde stad om te brengen. In hel stadje St. Astier had een dolle hond verscheidene personen ge beten wier wonden door een heelmeester waren uitgesnedeneene dienst maagd aan den buik gebeten en die zulks ontveinsd hadis het slagtoffer harer zedigheid geworden. Zij werd na eenige dagen droefgeestig en werd gelateneen dik groenachtig bloed deed het ergste vreezen. De geneesheer waarschuwde haar in verzekerde bewaring te houden weldra werd zij woest en schreeuwde verschrikkelijk. Zij wist zich door een klein raampje heen te wringen en stortte 20 voet naar beneden op den weg, en nu zwaar aan het hoofd gewond liep zij bloedend en brullend door de straten. Alles vlugtte heen, alleen een Apotheker had den moed haar met een wollen deken te naderenwaarin hij haar wist te wikkelen bragt haar in een huis waar zij onder de schrikkelijkste folteringen bezweek. Men schrijft uit Corsica van den 15<lcn Julij, dat de stad Bonifacio in groote ontroering is. De Heer E. Ru, ontvanger, oud 74 jaren, een der rijkste grondeigenaren van het kantondie met een' zaakgelastigde naar zijn landgoed ging, is in handen van 5 struikroovers vervallen. Zij hebben den zaakgelastigde vrijgelatenmaar eischen een losgeld van 12,000 francs voor zijnen Heer, met bedreiging van wreede mishandelingen als het niet werd gezonden. De Prefect heeft terstond orde gesteld om alle mogelijke nasporin gen te laten doen. Men heeft onlangs tijdingen ontvangen van de wetenschappelijke reis van den Heer de Castelnaudie thans op last van de Regering het binnen land van Zuid-Amcrika doorkruist. Bij zijne aankomst te Rio-Janeiro is hij door de Regering van Brazilië met de meeste welwillendheid ontvangen, alle archieven zijn voor hem opengesteld en aan alle autoriteiten van het binnenlandsch bestuur zijn orders gegeven om hem de uitgebreidste bescherming te verleenen. Na een verblijf van eenige maanden in de hoofdstad is hij over den berg Sierra d'Estella naar de Provincie der Mijnen getrokken, heeft te Barbacena vertoefd, tot bet doen van sterre- en natuurkundige waarnemingen, de topa zen mijn te Capan bezocht, en zich van daar naar Ouro Prito hoofdplaats dier Provincie begevendie door hare oud-Portugeesche bouworde en ligging tusscben hooge gouddragendc bergen zeer merkwaardig is. Vervolgens beeft hij de rijke goudmijnen van Catta-BrancaMarro-Velto en GougoSoIo, allen in bezit van Engelsche vennootschappenbezocht. De regentijd maakte den doortogt van de groote woestijn van llio-San- Francisco zeer gevaarlijkwant in December en Januarij stijgen er pcstachti- ge dampen uit den doorweekten grond, als den brandenden zonnestralen de aan een zondvloed gelijke regens vervangen. De reiziger heeft vervolgens Villa- Boa bereiktde hoofdstad der Provincie Goyazin bet hart van Brazilië gelegenen schildert deze streek met de schitterendste kleuren. Het stof-goud is er overvloedig, soms vindt men klompen gedegen goud van eenige ponden zwaarte, de diamanten van Rio-Claro zijn beroemd door hunne grootte, en in het meer Salinas visebt men schoone paarlen uit de mosselsoort unio. Volgens de laatste berigten scheepte de expeditie zich in op de Tocanlin- rivicrom door den Arragay weder in Goyaz te komen. Deze gansche streek is nog in de magt van de oorlogzuchtigste stammen uit de woestijnwaar zij het gebied declen met JaquarsKaimans en geweldige Boa-slangen. Na den terugtogt dezer reis van 600 mijlen, moet de expeditie bare reis door Cuyaba en Matt.o-Grosso naar Lima vervolgen. Een Dagblad van Barcelona had berigt, dat de Prins de Joinville een En gelschen bodem in den grond bad geboord, omdat hem geweigerd was onder zoek op dien bodem te doen, hoewel de Engelsche Kapitein dit aan boord van den Prins gedaan had; de Fransche dagbladen hadden dit berigt overgenomen, schoon aan de echtheid van hetzelve twijfelende; thans deelt het Journal des Débats de valschheid van dat geheele verhaal mede en voegt er de volgende tijding van den 11 den uit Gibraltar bij: De Prins de Joinville is den 9dc" op een feest genoodigd ter zijner eer door den Gouverneur van Gibraltar Sir Robert Wilson aan boord van den Warspite gegeven. Het feest is zeer schitterend geweest; Prins Hendrik der Nederlanden, de voornaamsten van Gibraltar, de burgerlijke en militaire Overheden, de Etats-Majors van vreemde ooilogschepenwaren er bij tegenwoordig. De Prins is aan boord van den Warspite door den Gouverneur van Gibraltar en den Kapitein met de meeste geestdrift en eerbied ontvangenen zijne vriendelijk heid en gulle omgang verrukten iedereen. De Prins heelt zich ten 9 ure aan boord van den Pluton begevenhij werd bij zijn vertrek met 21 schoten begroet. De volgenden dag heeft de Prins bij den Gouverneur het middagmaal gehouden, welke zijne Aides-de Camp en zijne equipage gezonden had om hem af te halen. Den 8stcn had de Prinsonder andereneen bezoek bij Prins Hendrik der Nederlandenaan boord van het door dezen gecommandeerd fregatafgelegd. Men zeide dat aan boord van het Nederlandsch fregat een banket, insgelijks door een bal gevolgd, gegeven zou worden, tot bijwoning waarvanonder anderende Prins de Joinville genoodigd was. ADVERTENTIES. Ondertrouwd J. B. H. SCHMIER, Leyden, en 26 Julij 1844. H. M. F. YSSELSTEYN. Getrouwd: J. D. van LEEUWEN, Instituteur te Boskoop Leyden, en 25 Julij 1844. M. E. A. RUK.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3