LEYDSCHE COURANT. 1844. N°. MAANDAG, 29 JULIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt driemaal in de week uitgegeven, des Maandags, Woensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordtuit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat notnmer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is. f3.voor de 3 maanden. LEYDEN, 27 Julij. Dezer dagen werd hier het jaarlijksch examen aan de Muzijkschoolten overstaan van H. H. Commissarissen, gehouden. Het bleek weder dat het welingerigt onderwijs der verdienstelijke onderwijzers, hij den ijver der leerlin gen goede vrucht had gedragen. Zoo begint deze Instelling al meer en meer aan haar doel te beantwoorden door de aankweeking van meerdere liefde tot en algcmeener beoefening van eene kunst, wier invloed te heilzaam is dan dat zij slechts het deel van weinigen zou zijn. Zoowel het gemeen schappelijk onderwijs als de gelegenheid tot behandeling van de voor naamste muzijkinstruinentenzijn voordeelen die de school bezitwelke niet tc versmaden zijndaar zulks op de vorming en vorderingen van leerlingen die ecnigen aanleg hebbengunstig moet werkenwaarom wij ineenen de aandacht van het Leydsche publiek bij voortduring op deze Inrigting te mogen vestigen. Heden morgen is de Algemeene Synode der Hervormde Kerk tc 's Hage op de gebruikelijke wijze gesloten. De Rotterd. Courant deelt een verslag mede der Maatschappij tot op- rigting van bewaarscholen, waaruit blijkt, dat deze zoo heilzame instelling aldaar, met veel ijver en door aanzienlijke bijdragen ondersteund, reeds een schoolgebouw voor 200 kinderen met speelvcrtrck en speelplaats, woning voor de hoofdonderwijzeres en bestuurderskamer had gesticht, terwijl zes dames het toezigt over de moederlijke behandeling der kinderen en het gedrag der onderwijzeressen hebben op zich genomen. De Tijdgenoot van den 23sten dezer deelt een ingezonden stuk mede bevattende eenige opmerkingen aan Z. Exc. den Minister van Finanlien betrekkelijk de Weeskamers. De schrijver van dat stuk meent het artikel van het Weekblad van hel Regtin ons voorlaatste nommer medegedeeld wel nadere overweging waardig. Hij acht het wenschclijk, dat eene alge meene Commissie van verevening worde tot stand gebragtom van al de bij zondere rekening en verantwoording af tc nemen en de vacante nalatenschap pen aan den Staat over te brengenen eindigt met deze woorden Welken weg men ook moge inslaan tot eene opzettelijke en ernstig welgemeende «liquidatie der Weeskameren, altijd zoude het een maatregel van vooruitgang wezendie de goedkeuring van alle weidenkenden zoude wegdragen." 'sGRAVENHAGE, 27 Julij. Den 25sten in den namiddag is Z. M. de Koning, na eene afwezigheid van 16 dagenvan H. D. togt naar het Groot-Hertogdom Luxemburg in deze residentie teruggekeerd. Bij besluit van den 18den Julij 1844, N°. 28, heeft Zijne Majesteit bij het personeel van de Geneeskundige dienst der landmagt benoemd Tot Officieren van Gezondheid der 2de klassede Officieren van Gezondheid van de 3,le klasse F. C. DondersG. L. H. EllermanJ. H. C. Basting R. van RaaltenF. J. J. van HovenG. J. van Ommeren en J. A. Smith. Tot Officieren van Gezondheid van de 3de klassede Kweekelingen bij 's Rijks Kweekschool voor militaire geneeskundigen J. F. C. L. Pilgrim, H. G. F. Peltzer, M. R. Timmerman P. F. Meuleman P. A. J. Manuel P. J. Frank en C. A. A. Kieckens. Het besluit van de Staten van Vrieslandom naar aanleiding van het voorstel van den Baron van Heemstra, een adres aan den Koning in te dienen ter spoedige herziening der Grondwet, baart hier nog al opzien op grond dat de Staten eener Provincie, volgens de bestaande Grondwet, hiertoe niet bevoegd zouden zijn. ROTTERDAM, 26 Julij. De alhier in het voormalig Gemeenlandshuis van Schieland geopende ten toonstelling van Schilderijenwordt met veel genoegen bezocht. Vele talenten hebben tot dezelve bijgedragen en de zalen bevatten doorgaans een talrijke en aanzienlijke vereeniging van beschouwers. AMSTERDAM, 26 Julij. Gisteren werd alhier gehouden de 30sle Algemeene Vergadering van bet Nederlandscb Bijbelgenootschap. Aanzienlijk was de opkomst der Afgevaar digden ernstig en belangrijk waren hunne beraadslagingenen veelzins be moedigende de berigten die omtrent de verrigtingen van het Hoofdbestuur en van de Afdeelingen werden medegedeeld als ten lie wijs strekkendevan de onverzwakte en gezegende werkzaamheid des Genootschaps, ter verspreiding van den Bijbel hier te lande en in de Overzeesche Bezittingen. Eergisteren is de eerste haringbuis binnengekomen en heeft berigtdat de vangst sedert het wegvaren van den laatsten jager was afgenomen. KAMPEN, 24 Julij. Te Coevorden is tusschen den 10den en 15dcn dezer, ten huize van de Weduwe M. J. de Jongh een aanmerkelijke diefstal gepleegd van 2400 aan con tanten 24 zilveren lepels en vorken, 12 dito theelepeltjes, 2 zilveren bekers en eenig ander zilver- en goudwerkte zamen geplaatst in een gesloten reis koffer op een zoldertje boven de bedstede. Het Departement Kampen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft een fonds opgerigt tot aanmoediging van braaf gedrag bij dienstmeiden van alle godsdiensten. GRONINGEN, 25 Julij. Heden vierde het Instituut van Doofstommen deszelfs jaarfeest, en werd er examen en prijsuitdccling gehouden. De Heer Mr. H. O. Feith hield als Voor zitter een belangrijke rede: over het eigenaardige karakter der Doofstommen. In het afgeloopen schooljaar zijn op het Instituut opgevoed en onderwezen 159 kweekelingen, van welke 4 overleden zijn, zoodat er zich nu nog 155 bevinden. Van deze zijn: 93 Gereformeerd, 38 Roomsch-Katholijk3 Doopsgezind, 4 Evangelisch-Luthersch1 Remonstrantscb12 Iloogduitsch Israëlitisch en 4 Portugeesch Israëlitisch. Van deze 155 Kweekelingen zijn uit de Provincie Zuid-Holland 29Noord- Holland 44, Vriesland 21 Groningen 15, Gelderland 7, Overijssel 8, Utrecht 10, Noord-Braband 4, Drenthe 9, Zeeland 7 en Limburg 1. Van de jongens leeren het kleermaken 18het schoenmaken 9het letter zetten 8, het boekbinden 3 het kuipen 6, het schrijnwerken 6, het wagen maken 6 het mandemaken 1 het zadelmaken 1het blikslaan 3 het zeilma- ken 1, het borstelmaken 4, het broodbakken 1, het stoelmaken 1, het stoel- draaijen 1het smeden 1het timmeren 1. Nog op geen ambacht waren 16. Van de meisjes leeren het naaijenborduren enz. 52, het breiden 16. VENLO, 23 Julij. Een zeker inwoner van Grave, in Noord-Braband, wegens desertie in 1830 naar Limburg, in 1840 gevat en als deserteur veroordeeld, moet, in het buis van arrest tc Leyden, een plan uitgevonden hebben, om Amsterdam van versch water te voorzienen wel door middel van houten buizenwaar van hij het geheim bezit, om deze tegen verrotting te bewaren. Ilij zou zijn plan aan de Regering van Amsterdam hebben medegedeeld. Het geheele toestel zou slechts 390,000 kosten. OOST-I X DIE. BATAVIA, 29 Maart. In den Friend of China van den 27sten Januarij 11. komt een uittreksel voor uit een' brief van Shanghai van den 9de" te vorenluidende als volgt: De zaken krijgen hier over het algemeen een gunstig aanzien. De han del is onlangs werkelijk toegenomende markt is met stuk-goederen over voerd. Ongeveer 2,000 jonken zijn voortdurend in de havenen onder dezen vindt inert er eene menigte van de aanzienlijke grootte, van nage noeg 1,000 tonnen. De handel dezer plaats moet ontzaggelijk uitgebreid zijnen zal buiten twijfel een belangrijk débouché aanbieden voor Britsche manufacturen. De Britsche Consul verdient den hoogsten lof voor de vastberaden wijze waarop hij met de plaatselijke autoriteiten omgaaten voor de liberale wijze waarop hij den wettigen handel tusschen de inboorlingen en vreemdelingen tracht gemakkelijk te maken. Alleen voor goederenwelke werkelijk ver kocht wordenbetaalt men regten dit levert het bewijs opdat hier eene verstandige handels-staatkunde werkt. Het is te hopen dat de Heer Balfour hier moge blijven, ten einde de goede werken, welke hij met zulk eene be kwame hand begonnen heeft, te kunnen volbrengen. Hoe verschillend is dit met hetgeen te Canton plaats heeft. Daar moet men regten betalen op de

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1