geven, waarop uitgedrukt staat, of dat artikel door slavenarbeid al dan niet verkregen wordt, daar de inkomende regten op Suiker die door slaven bereid wordt onlangs vermeerderd zijn. De Regering zou aldus in de onmogelijkheid zijn dusdanige certificaten at te geven. In bet Huis der Gemeenten is de opening van brieven op bet Postkan toor waarvan het onderzoek in banden eener Commissie der beide Huizen ge steld is, wederom ter spraak gebragt, daar een lid zich beklaagde, dat zulks met zijne eigen brieven geschied was. In genoemd Huis heeft de Minister Peel gezegd, dat de Regering de toelaag voor de opvoeding der Katholijken in Ierland van 50,000 op 75,000 gebragt had; deze aankondiging veroor zaakte algemeen genoegen. De aftredende Lord-Luitenant van IerlandGraaf de Grey, beeft Dublin den 16del> verlaten onder talrijke blijken der algemeene belangstelling, hoewel de partij van O'Conell zegt: dat bij niet den haat maar de verachting der Ieren met zich voert. Rij gelegenheid van cene vergadering van Oranje- lieden in Ierland is een oproer ontstaan, waarbij een persoon gedood is ge worden. Z. M. de Koning van Saksen zal den 30slen van Edimburg vertrekken en vervolgens naar zijne Staten terugkeeren. De uitgestrekte fabrijken van de Heeren G. Wilson en Comp., en van J. G. Levino en Comp. te Londen zijn den 10dc" door een' zwaren brand voor bet grootste gedeelte in de asch gelegd. Op de tentoonstelling van het Polytechnisch Instituut is eene stoom machine met al haar toebehooren geplaatst, zoo klein, dat zij op een 4- penny-stukje kan staan. De houders van schuldbrieven ten laste van den Staat van Illinois heb ben besloten om deel te nemen in de inschrijving der benoodigde gelden tot voltooijing van het kanaal in dien Staat, en alzoo pogingen aan te wenden om zijn crediet te herstellen. Volgens den Morning-Herald bezit Engeland 27,000 zeeschepente zamen 3,000,000 tonnen last, bemand met 220,000 matrozen, die der Koninklijke marine niet medegereekend de kustvaart en visscherij bezigen nog 150,000 man, te zamen 370,000. Frankrijk bezit 5,000 zeeschepen en telt 90,000 matrozen; die van de kustvaarders medegcrekend. Rusland heeft eigentlijk gezegd geen handelsmarine en lelt in het geheel 10,000 matro zen, doch de oorlogsmarine bezigt er 51,000 en het bezit 50 linieschepen, 25 fregatten36 stoomschepen en een 40-tal ligtcre schepen. De Vereenigde Staten hebben 11 lienischepen15 fregatten, 17 corvetten, 8 brikken, 8 schoe ners 5 stoom- en transportschepen en 90,000 matrozen en zeeliedenonder welke 25,000 Engelsche onderdanen. Den 25sten Mei zijn te R.io-Janeiro door het springen van den ketel van een der kleine ijzeren Stoombootenlusschen genoemde stad en Praia-Grande varende, 42 menschen van het leven beroofd. FRANKRIJK. PARIJS, 21 Julij. Iu de Kamer der Algevaardigdenwaarin thans over de begrooting van ontvangsten voor 1845 beraadslaagd wordt, heeft de Heer Salvandydoor onderscheiden leden van allerlei kleur ondersteund, den 20stcn voorgesteld, om de belasting, welke de leerlingen op 'sRijks middelbare scholen, onder den naam van universitaire belasting, moesten betalen, met 1° Januarij af te schaffen omdat die belasting niet ten nutte van de Universiteit kwam zoo als eigentlijk geschieden moestmaar grootendeels in 's Rijks kas werd ge stort omdat de geestelijke opvoedingsgestichten van dezelve bevrijd waren en eindelijk omdat het iets ongerijmds was om de wetenschap en het versprei den van verlichte kennis te belasten. De Minister van Finantiën bestreed dit amendement, niet omdat hij de bedoeling van den voorsteller afkeurde, maar, dewijl de Staat deze vermindering van inkomsten (ongeveer 3,000,000 fr. jaar lijks) niet kon lijden. Eindelijk is de verkiezing van den Heer Ch. Lafitte voor Louviers, welke viermaal door de Kamer van Vertegenwoordigers nietig was verklaardvoor de vijfdemaal goedgekeurd. Wij weten naauwlijks waar wij ons aan te houden hebben, omtrent het protest van eenige leden van het episcopaat tegen de herstelling van acht dui zend kerkelijke halve beurzenwant van twee dagbladen, die de organen der geestelijkheid ten dienste staan, verzekerde de cene gisteren, dat dit protest niet gedaan was en dat men een gesprek voor een besluit had genomen de andere verzekert heden op nieuw dat het episcopaat heeft geprotesteerd, en zoo niet, dat het protesteren zal. Wij hopen dat het episcopaat in weerwil zijner bedreigende profetiën zich niet zal laten medeslepen tot maatregelen die de gemoederen meer en meer zouden verbitteren. Wat er van zij wij gelooven dat het goed is het publiek eenige zinsneden onder de oogen te brengen die het verslag van de besluiten van 1828 vooraf gaan opdat men wete in welken geest de kerkelijke beurzen zijn ingesteld en zien in wat geest de commissie in 1844 haar herstel voordraagt. Wilde men in 1828 er de prijs der slavernij van de geestelijkheid van maken. Zulks is toen wel gezegd. De Lamennais schreeuwde toen ook over de dertig penningen welke men de Kerk aanbood om Christus te verkoopen. Het Gou vernement der restauratie, dat voorzeker de Geestelijkheid noch verzwakken noch beleedigen wilde, zegt er van: »dat de geestelijke middelbare scholen, in 1814 opgerigt, wel in den beginne eenige toelage ontvingen, maar nader hand geheel aan de zorg der bisschoppen en de liefde der geloovigen zijn over gelaten." De Commissie heeft op grond van de onmisbaarheid dier scholen ter aankweeking van geestelijken eenstemmig geoordeeld dat zoo lang zij het ka rakter zouden bewaren dat haar voegt, zij genoegzame toelagen moeten ont vangen, ten einde niet in verzoeking te komen om ook andere kinderen toe te laten. De Commissie der Afgevaardigden heeft dit laatste argument doen gelden en de organen der geestelijkheid zijn daarover verontwaardigd, en nogtans is het de Risschop Feutrier, Minister van Eeredienst, die het toen, in 1828 gelden deeden aan het einde van zijn verslag verklaardedat 's Konings weldadigheid met een levendige erkentenis door de Hisschoppen zou worden aangenomen en dat die scholenzoo lang ze niet miskend werden of van aard veranderdenden roem en de rust van Frankrijk zouden verzeke ren. Zij zijn niet de minst belangrijken onder die instellingenwelke de betrekkingen tusschen Kerk en Staat regelen. In 1828 wilde men niet dat ze van aard veranderdende Kamers zullen het in 1844 ook niet willen noch zich over het declameren er tegen meer verontrusten in 1844 dan in 1828. De aanstokers der geestelijkheid schreeuwden toen ook van godde loosheid en dwingelandij. Onder de genen die in 1828 dreigden was de Abt de I.amennais; hij was het die toen zeide: dat men zien zou wat een priester is! Het dagblad l'linivers zegt heden op dien zelfden toon: Gij kent de Kerk nietgij zult ze leeren kennenen eenmaal weten wat men wint met te gen liaar te worstelen. Het woord van de Lamennais zou ons doen beven over de uitdrukking van het dagblad l'Lnivers en zou het ons niet doen lieven voor ons zeiven? maar de verslaggever van 1828 heeft gelijk: het. nationaal gezond verstand weet wie zich beklaagt en waarom. Het daagt niet uithet wacht; het is, zoo als de Heer Thiers aan het slot van zijn verslag gezegd heeft: eerbiedig maar onverzettelijk. Journdes Débats.) Alles wordt tot eene schitterende viering der Julij-feesten voorbereid de illuminatie in de Champs-elysées zal bijzonder luisterrijk moeten wezen. Onder anderen zullen er twee paleizen in vuur van onderscheidene kleuren worden voorgesteld. Men klaagt bijna door geheel Frankrijk over aanhoudende en zware re gens, welke de veldgewassen benadeelen. Een der Dagbladen bevat in spottender: toon het volgende omtrent de vervalsching van bijna alle koopwaren te Parijs: O Parijs! gelukkige en wondervolle stad, benijdenswaardige stad, want de melk en de wijn vloeijen er in de goten uwer straten, en ieder morgen ziet zich vernieuwen wat de toovergodinnen immer weelderigst hebben kunnen uit denken. Dank den dienaren en politie-commissarissen der stadstad vol van wonderenwant uwe ingezetenen hebben allen de gaaf, om dezelve te bewer ken. De kruideniers veranderen het stijfsel in peper, en gruiszand in zout, de wijnkoopers veranderen het water in wijn, en de melkboerinnetjes veran deren hetzelve in melk en room. O! Parijzenaars giet uwe melk toch door de zeef, want er willen wel eens kikkertjes in zitten. Er zijn geene won deren welke de nijvere ingezetenen dezer stad niet weten uit te rigten. Uit vier pond meel bakken de bakkers drie broodenvan twee pond ieder een ander zaaitbouwt en oogst kool en verkoopt u tabak. Maar welk een leven daar ginds in dat huis? Waarom slaat die man de vensters in van een ander. Ilij is de mededinger van den ander, dat is te zeggen, ook hij is tabaks-verkooperzijn snuif maakt hij met gestampt glas. Gelukkig is een zijner buren die zijn tabak van eikenschors en rottenkruid maakt, zijn schan delijk bedrog aan den politie-commissaris van zijn wijk gaan aangeven. Men zegt, dat de Koning van Napels niet te vrede is over de ontvangst, door den Gouverneur van Malta ondervonden, ter gelegenheid van zijn' uitstap naar dat eiland. Wij lezen inderdaad in den Observateur Maltaiseen Gods dienstig en staatkundig blad, het volgende: Wij hebben met afkeuring gezien, dat men te kort heeft gedaan aan zekere welvoegelijkhedeu bij gelegenheid der aankomst van HH. MM. den Koning en de Koningin der beide Sicilië te Malta. Dit achterwege laten van vormen zou niet vergefelijk zijn aan een man uit het volk, en derhalve nog minder in den vertegenwoordiger van onze Doorluchtige Souvereine Victoria. De koelheid van den Gouverneur van Malta jegens Z. Sicilische Majesteit zou, zoo het schijnt, ontstaan daaruit, dat Ferdinand de Jesuiten, van Malta verbannen, verlof had gegeven om te Nolo in Sicilië een collegie te stichten, waarheen de Malleser famieljes hunne kinderen zenden. BELC1IE. BRUSSEL, 19 Julij. Den 18dc" beeft de Senaat met 28 tegen 5 stemmen de wet op de differentieelregten aangenomen. Daarop zijn de beide Kamers bij Koninklijk besluit gesloten verklaardde volgende Zitting zal den 22stcn October aanvangen. In de 6 eerste maanden van dit jaar is 3,344,638 fr. meer dan in die van 1843 ontvangen die vermeerdering heeft plaats door 1,556,000 fr. op de suiker en 1,277,000 op de spoorwegende gcheele ontvangst beloopt 34,500,000 fr. Door de onlangs aangeknoopte onderhandelingen met de Engelsche Re gering zal voortaan dagelijks de gemeenschap tusschen Ostende en Dover openstaan en in 41 uur worden volbragtde geheele reis van Ostende naar Londen kan aldus in 7) uur gedaan worden. Den 17llen is te Ostende van stapel gcloopen het eerste ijzeren zeeschip dat in België gemaakt is; het. is een schoon vaartuigvervaardigd door de hee ren Orban en Comp. te Luik, zal den naam van de Stad Ostende dragen en door Kapitein Delpierre gevoerd worden.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3