Volgens berigten bij de Gezondheids-Commissie ingekomenhebben zich in onderscheiden oorden in bet district Erzerum enkele pestgevallen ver toond. In de overige provinciënzoo als ook in de hoofdstadis de gezond heids-toestand gezegend. De stad Adanaaan de rivier Adana of Seyhounis door zware over strooming geteisterd geworden meer dan 1000 menschen hebben hunnen dood in bet water gevondende veroorzaakte schade wordt op 8,000,000 pias ters begroot. Ook heeft Antiochië door de overstrooming van den Orantes veel geleden. Zeil.) RUSLAND. Men leest in bet Journal d'Odessa onder dagteekening van Kichinev 10 Mei liet volgende: Den 13den van de vorige maand, des morgens ten 7 ure, bij volmaakt kalm weder, vertoonde zich aan den hemel een groote lichtende cirkel, welks binnenste gedeelte de zonneschijf scheen te snijden dit zelfde gedeelte van den cirkel was door een' anderen kleineren cirkel doorsneden die even zoo glinsterend was en de zon tot middenpunt had; hij de snijdingspunten van deze twee cirkels zag men toen bijzonnen verschijnen. Onder aan den kleinen cirkel vormde zich eene uitbreiding van dit licht en in de hoogte een kromme lijn met de kleuren van den regenboog met gelijke stralenin gedaante niet ongelijk aan twee kruisbogenuit onderscheiden middenpunten voorkomende en in ééne lijn vallende met de bovenste punt van den kleineren cirkel. Nog hooger, ter regter- en linkerzijde zag men twee bogen in vol len glans, bekleed met de kleuren van den regenboog, en van genoemde cirkels verwijderd. Dit naluurverschijnsel is in al zijne schoonheid zigtbaar geweest tot 91 ure, en is toen langzamerhand verdwenen. De lucht was gedurende dien geheelen tijd volkomen droogslechts eenige ligte wolken vertoonden zich aan het luchtgewelf; de thermometer teekende 19° R. ZWEDEN. STOCKHOLM, 13 Julij. Den ll<lcn dezer is de buitengewone Zweedsche Rijksdag aangevangen Z. M. de Koning heelt aan den Rijksheraut de Koninklijke bekendmaking, wegens de opening dier vergadering overhandigdten einde die op de gewone plaatsen der hoofdstad te verkondigen. Den 12llen had in het Ridderhuis de eerste op roeping der hoofdlieden van de adellijke geslachten plaats. De eerste groote Vergadering zou den 16||(;0 gehouden worden, waarna nog verscheiden dagen inct voorafgaande formaliteiten moesten verloopenalvorens de eigenlijke werkzaamheden zouden beginnen. «RIEKENLA1VD. ATHENE, 6 Julij. Een Koninklijk bevelschrift van 28 Junij roept de heide Kamers naar Athene opom haren arbeid te beginnen zoodra het volgens de constitutie bepaalde getal leden tegenwoordig zal zijn. Men ziet aldus binnen de naaste drie of vier weken het begin der wetgeving te gemoet. Van verdere onlus ten wordt niets bcrigt. Meer dan 200 kooplieden en aanzienlijke bewoners der hoofdstad hebben aan het Ministerie een adres gezonden, waarin zij hunne smart over de laatste wanorde en aan de Regering hunnen dank uitdrukken voor hare werkdadige zorgen ter behoud der openbare ordeden cenigen waarborg van den opentlijken welstand. [Attg. Zeit.) SPANJE. MADRID, 14 Julij. Onderscheidene woelingen in de Provincie Almenc voorgevallen, hebben aanleiding gegeven tot het in staat van beleg stellen dier Provincie. Ook te AlmiresSarrogossa en Murcia hebben pogingen tot opstand plaats gehad te Grenada hebben de troepen aan beleedigingen bloot gestaan te Cadix heeft de revolutionnaire partij getracht de troepen voor zich te winnen en te Madrid worden dagelijks bewaarplaatsen van wapenen ontdekt. Het Madridsch Regeringsblad beweert, dat het herstel van een corps Koninklijke garde groot nut zou hebben zoowel voor de Regering, die daar door een krachtigen steun zou erlangen als om voor het staande leger het uitzigt van bevordering te openendoor in dat corps te worden opgenomen. De meeste Kuropesche Mogendheden hadden zulk eene bevoorregte krijgsmagt, waardoor de troon met glans omringd wordt. Het smaldeel onder bevel van Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden was den 4den dezer te Gibraltar binnengeloopen. BARCELONA, 15 Julij. Twee F.ngelsebe oorlogschepen, de Formidable en de Eagle, hebben voor deze stad bet anker laten vallen en baar met eereschoten begroet. Men meentdat zij naar Tangcr bestemd zijn waar weldra alle Zee-Mogendheden een smaldeel zullen vereenigd hebben. De Vice-Admiraal E. Owen bevindt zich aan boord van het linieschip Formidable. ITALIË. NAPELS, G Julij. Z. M. de Koning van Bcijeren is den 3dcn alhier aangekomen en zal zich vervolgens naar lschia begevenom de warme baden te gebruiken. Z. M. de Koning van Napels bevindt zich met Zijne Gemalin op Sicilië. Een Oostenrijksch bladJournal du Commerce van 3 Julij, omtrent de mislukte doch telkens weder ondernomen pogingen tot opstand opmerkendedat daaruit duidelijk de wensch der bevolking naar verandering van R.egerings- vorm bleekmerkt de Beobachter w ederkeerig aandat dit slechts gerede neerd is uit den geest der revolutionnaire partijmaar op grove dwaling berustwat de daadzaken aangaat, t erder leest men in genoemd blad De revolutionnaire ondernemingenwelke in den laatslen tijd in Italië heb ben plaats gehadzijn niet van dat land zelf uitgegaanmaar het werk van eene anti-sociale sektewier hoofden hunnen zetel op vreemden bodem heb ben en van daar uit ondernemingen beramenwaarvoor terwijl zij zei ven buiten schot blijven verblinde lieden en handlangers op goed geluk aangeworven worden. Zoo is de jongste onderneming uitgegaan van Mazzini, het opperhoofd der onder de benaming van het jonge Italië bekende sekte en geenszins op goeden uitslag beraamd, dan om den ijver van de leden der sektevooral ook wat betreft het leveren van geldelijke bijdragengaande te houden. Als offers van zulk een misdadig opzet werden verkozen en aange worven misleide jongelieden en deugnieten, die wegens vroeger wangedrag hun vaderland hadden moeten verlatenavonturiersdie niets te verliezen hebben en gaarne veel zouden winnen. Van geldkrijgsbehoeftenprocla- matiën aan het volk dat men belezen wilde, rijkelijk voorzien, werden zij op een schip gebragt en na hunne landing werd hun een Kalabrische bandiet als wegwijzer toegevoegd. Het aantal offers zou grooter geworden zijnzonder den goeden geest des volks, op welks rust het gemunt was, Het bloed dezer offers kome op de onverlaten, die zichzclven in eene veiliger wijkplaats schuil houdende, hunne medemcnschen in zulke ellende storten! De oogst was op verscheiden plaatsen reeds afgeloopen en algemeen bo ven verwachting uitgevallen, zoodat men met grond meende te kunnen ver wachten, dat de onlusten, die in Sicilië en Calabrië grootendeels ten gevolge van gebrek waren voorgevallenzouden ophouden. BOHEME. PRAAG, 9 Julij. Volgens bepaalde berigten hebben de onlusten der Fabrijkarbeiders alhier aan 9 menschen bet leven gekost en is een groot aantal gekwetst. Ook ver neemt mendat in een plaatsje nabij Kollin door de boeren op de gebouwen van eenige Israëlitische Landheeren buitensporigheden zijn gepleegdtot vroondiensten verpligt hebben zij eenige gebouwen in brand gestoken, andere geplunderd. PRITISSEN. BRESLAU17 Julij. De gang van de wolmarkt is gunstigminder door de hoogcre prijzen dan door de soliditeit van den handelstak en de gunstige uitzigten. In het voor- uitzigt dat de prijzen in het volgende jaar hooger zullen zijnblijven de eischen der houders gematigd en woedt er geen speculatiegeest. Het is op merkenswaardig dat de beste waar naar eisch geschat wordten dat de sor tering, tot de geringste soorten toe, zeer naauwkeurig was. En het is van groot belang voor onze markt zulks vol te houden. Hier zullen wij met de Octobermarkt geen voorraad van scheerwol meer over hebben zoodat er voor de behoefte niet alleen niet vervoerd is, maar daarvoor nog ontbreekt, want de prijs van de wol staat nog boven de gewone marktweshalve men tot surrogaten de toevlugt neemt. [AUg. Zeit.) Werkelijk zal nu de uitbanning van Polen uit Pozendie eenige maan den uitgesteld was, plaats hebben. Zij die aan de laatste omwentelingen heb ben deelgenomenmoeten zich uit Pozen verwijderen en Polen of eenig ander oord tot verblijf kiezenzoo zij het laatste doen moeten zij bewijzen van reisgeld voorzien te zijn. Volgens een Kabinctsbevel wordt de invoer van bet ruwe ijzer uit België met 5 sgr. per centr., en het gesmeede met 1 tbl. 15 sgr. bezwaarddit is 50 pCt. meer dan tot biertoe geheven werd. HANOVER. 18 Julij. Een voorstel van een der leden van de Tweede Kamer der Hanovcrsche Sten den is aangenomenen bevat: om aan de Regering te verzoeken, gezament- lijk met de overige Staten van het Duitsch Verbond mede te werkenten einde bet regtstreeksch verkeer met Overzeesche gewesten te bevorderen, onder uitsluiting zoo veel mogelijk van den vreemden koophandel. LVXEMBVRG. 17 Julij. Van hier schrijft men, dat de Koning-Groothertog tot Zondag den 21slcn aldaar zou verblijven. In den nacht van Zondag op Maandag zou Z. M. zich naar Maastricht begeven. De Koning zou Maandag in Limburg aankomen. Ten 4 ure wordt II. 1). te Vaals verwacht, en omstreeks 6 ure zou de Koning deszelfs intogt te Maastricht doen. De verschillende, ter cere van Z. M. den Koning-Groothertog gegevene feesten, hebben goeden voortgang gehad. De Baron von Blockhausen is door Z. M. tot Staats-Kanselier van bet Groothertogdom bepaaldelijk benoemd. De Heer Smits, Gouverneur van Belgisch-Luxemburg, is door den Koning- Groothertog te Walferdange ontvangen, en heeft Hoogstdenzelven van wegc zijn' Souverein begroet. De Koning der Belgen heeft den Heer Smits belast drie decoratiën der Leopolds-Orde uit te reiken die van het Grootkruis aan den Baron von Blockhausendie van het Commandeurschap aan den Heer de la Fontaine, Gouverneur van het Groothertogdom, en aan den Heer Gellé, Lid van den Regeringsraad. ENGELAND. LONDEN, 20 Julij. Zoo men zegtzou de Nederlandsche Regering geweigerd hebbende ver gunning te verleenen dat zich een Engelseb beambte op Java vestigdeten einde den handel in Suiker te regelen, en certificaten van oorsprong af te

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2