BUITEINLANDSCHE BERIGTEN. Bij de jongste door het Vriesch Genootschap gehouden vergadering zijn benoemdtot buitengewone ledende HeercnG. van Ordente Zaandam Jhr. Ph. Blommacrtte GentBaron Jules de Saint Genoiste Gent P. Lanssens, te Coukelaere; Dr. B. Köhne, te Berlijn; Dr. C. R. Hermans, te 'sHertogenbosch Mr. W. J. C. van Hasselt, te Amsterdam; J. Dodt van Flensburgte Utrechten Dr. H. Riedelte Groningen. Tot gewone leden de HeerenDs. J. H. van Ysseltte Hempens Ds. A. M. Broenste Doetin- chem; A. Kooiman, Jat. C'and. te Kollum; en Dr. P. Leenderts, te Woudsend. 's HERTOGENBOSCH, 15 Julij. Voorleden week hield het Provinciaal Genootschap voor.Kunsten en Weten schappen alhier zijne jaarlijksche vergadering, onder voorzitterschap van Z. Exc. den StaatsraadGouverneur dezer ProvincieBorretbij welke ge legenheid het eermetaal werd uitgereikt aan den Heer Mr. J. D. W. Pape Substituut-Officier bij de Arrondissements-Regtbank alhier, voor zijne bekroonde Prijsverhandeling, bevattende eene levensgeschiedenis van Maarten van Ros sumen aan den Meer Dr. Hermans, voor zijne Verhandeling: Over de inculte gronden. NOORD -AMERIKA. Men leest in het Fransch blad le Courier du Havre: Paraguayzoo lang verscholen achter de onoverklimhare bolwerken door den Dictator Francia rondom deze rijke landstreek opgeworpenheeft zijne poorten voor den Europeschen koophandel opengesteld. Een besluit te Assornption, hoofdstad der republiekden 14<ien Maart 1. 1. door den nieuwen President Fopez afgevaardigd, meldt, in naam van het nationaal Congres, dat deze hooge beamte het oppergebied over de natie heeft aanvaard, terwijl al de formaliteitendoor de wet voorgeschreven vervuld zijn. Lopez laat den handel vrij met al de havens van Paraguay, mits onder Argentijnschc vlag. Doch de Provincie Corrientes tegen het gezag van Rosas opgestaan zijnde, weigert hij den doortogt van de rivier Parana aan de bo dems naar Paraguay bestemd. Men zegt evenweldat men van deze strenge order is afgeweken ten behoeve van twee Spaansche vaartuigenwelke zeer goede zaken gedaan hebben. Rozas legt zich voornamelijk toe om den Engel- schen handel afbreuk te doenter oorzaakvoegt men er bijvan de partij digheid van den Commodore Purvisten gunste van Montevideo. EGYPTE. ALEXANDRIE 24 Junij. De nieuw benoemde Engclsche Gouverneur van Indië, Sir II. Hardinge, is den 22slen alhier aangekomen. Dc Onder-Koning, Mehemed-Aliheeft hem zijn paleis doen aanbieden, om iD hetzelve zijn intrek te nemen; voor welke eer Sir Hardinge echter heeft bedankt, verkiezende hij liever gedu rende zijn kort verblijf in dc stad, aan boord van het stoomschip, dat hem overgevoerd bailte vertoeven. De geregelde troepen in Sudan uit zamengeraapte zwarte slaven van Kordolan en Darfour bestaande, zijn in opstand geraakt en naar Nigrilië ge weken. Mehemed-Ali heeft drie afdeelingen Arnauten uit Opper-Egypte naar Kartoum gezondendie door vijf bataillons infanterie zullen worden gevolgd. Emir-Pacha, een der vijf Gouverneurs van Sudan is teruggeroepen en voor den krijgsraad gestelddaar men hem de schuld van die wanorde geeft. Er wordt vlijtig gewerkt aan de versterking der stad. ZWEDEN. STOCKHOLM, 28 Junij. Men deelt mede, dat de verkiezingen voor den aanstaanden Rijksdag grootendeels waren afgeloopen en dus uitgevallen, dat door de burgers en een groot gedeelte der boeren liet voorstel tot verandering der wijze van verte genwoordiging, en dus ook van regeringsvorm zal aangenomen worden. Daar entegen zou het door den geestelijken stand en een deel van den adel zeker ver worpen worden; hoewel velen van deze laatsten uit overtuigingeerzucht, of om andere redenen de voorgestelde wijziging zouden goedkeuren men ver wacht hen wel ten getale van 1000 op den Rijksdagofschoon er anders niet meer dan ten hoogste 400 opkwamen. SPANJE. MADRID, 8 Julij. Gisteren is het regiment van Gallicia, dat een deel van het leger zal uitmaken hetgeen voor dc onderneming tegen Marokko bestemd isvan hier vertrokkenna door den Kapitein-Generaal geïnspecteerd te zijn. Hij heeft eene toespraak tot hetzelve gehouden waarin hij vooral de soldaten opmerk zaam maakte, dat zij, na jaren lang in hun eigen land tegen hunne eigen burgers tc zijn aangevoerdthans eene der oudste vijanden van Spanje zou den te bevechten hebben, welke overweging hen tot vernieuwde dapperheid moest opwekken. Te Ceuta zullen zich de troepen vereenigenwelke te gen Marokko zullen aangevoerd worden. De volgende telegrafische depeche wordt over Bayonnc, onder dagteeke- ning van 13 Julij medegedeeld: De Cortes zijn bij een besluit van den 4dcn dezer, hetwelk in de Madridsche Gazeta van den 10 is opgenomen, ontbonden. De kicsvergaderingcn zijn tegen den 3den September bijeengeroepen. Dc nieuwe Cortes zullen den 10dcn October bijeenkomen. Een ander besluit van den 4Jen herstelt dc provinciale en plaatselijke be sturen in de Baskische gewesten overeenkomstig derzelvcr (nero's (of pri vilegiën). De algemeene junta's zullen onmiddelijk vergaderen en Commissarissen be noemen wier taak het zal zijnom met de Regering over het punt der privilegiën te handelendat in dc aanstaande zitting der Cortes ter tafel gebragt zal worden. Dc tolregten hebben geene verandering ondergaan, evenmin als het justi tie- en policie-wezen. HONGARIJE. PESTH, 7 Julij. Onze groote wolmarkt is nu nagenoeg afgeloopen en heeft alle verwachtin gen overtroffen. Sedert jaren heerschte er niet zoo veel leven, was er niet zoo veel voorraad ter markt, en was de kooplust niet zoo groot. Men schat de alreeds verkochte partijen op 50,000 a 60,000 centenaars, behalve de aan zienlijke verkoopen die nog voor de schering en op de laatste Medardi-markt zijn gesloten. De verbazende toevoer zou op iederen anderen tijd nadeelig op de prijzen hebben gewerkt, maar dit maal scheen alles nog te weinig en de prijzen rezen zoo zeer dat de beste wol 10 a 15 fl.en de winterwol 5 a 10 fl. hooger liepen dan in het vorige jaar, en zoo er nog aanzienlijke partijen voorhanden zijn, dan is het omdat de houders zich nog hoogere prijzen voor stellen. AVol van hooger prijs dan 100 fl. het centenaar vond weinig liefheb bers. De beste blanke kamwol van 80 tot 90 fl. C. M. was zeer gezocht. SAKSEN. DRESDEN, 11 Julij. Den 9dcn dezer hebben er te Praag onlusten plaats gebad, daar het werk volk aan den spoorweg met de misnoegde arbeiders der stad zamenspanden om le vernielen en te plunderen. De Regering heeft eene groote magt van troepen moeten ontwikkelen om het oproer te beteugelenwaarbij echter meer dan 20 personen het leven hadden verloren. HANOVER. 13 Julij. Aan de Tweede Kamer der Stenden-Aergadering is een staat overgelegd omtrent de staatsschuld, waaruit blijkt, dat deze in 1841 nog eene som van 14,144,988 thl. bedragende, op 1°. October 1843 tot 10,430,594 was verminderd. PRUISSEY. BERLIJN, 14 Julij. Te Embden is den 2den dezer is het 3de eeuwfeest gevierd van den aldaar opgerigten Coetus; deze werd ingesteld door een I'oolsch edelman met name Johannes a Lasco, op last van de toenmaals over Oost-Vriesland regerende Gravin Annamet het doelom de Hervorming te bevorderen. Dc oor spronkelijke bestemming van dien Coetus dus was eene verceniging van al de Protestantsche geestelijkenwelk doel echter niet ten volle bereikt is daar alleen de Protestantsche Geesselijken van Oost-Vriesland leden dier Ver ceniging zijn. KEULEN, 15 Julij. Onlangs is hier door den Hoogleeraar Dieringer van Bonn uitgegeven: »Ka- tholijk Tijdschrift voor AAretenschap en Kunst." Eenige verhandelingen als ude Parijschc Universiteit en de Kerk," «de Torenbouw te Keulen" en »de verwachtingen der Rhijnlanden" behooren tot het tegenwoordige. Er schijnt geen strenge Katholijke rigting in te heerschen, maar eerder een juste milieu. AVij vinden er een verhandeling in van een' Protestant »ovcr het gezigtspunt waaruit het Protestantismus, bijzonder de Lutherschen, het huwelijk beschou wen." Als de voornaamste verwachtingen der Rhijnlanden wordt de voltooijing van den Keulschen Dom en bet bekomen van eene vrije gemeente-inrigting opgenoemd, bet constitutionalismus echter als «eene ongelukkige proefneming" afgeschilderd «waarvan de volken noch zekerheid noch rust hebben te wach ten." Men ziet, dit blad ontwikkelt geen omverwerpende strekking, en aan stekend zal die leer ook wel niet zijn. Het gesclirift van Stupp «de laatste aanhangers van Hermes" zoekt te bewijzen dat de onfeilbaarheid van den Paus in de Katholijke Kerk gcenzins dogmatisch erkend is, waaruit volgt dat de herroeping der veroordeeling dier geschriften nog immer mogelijk is. Hel is overigens bekend dat die geestelijken welke volgers van Hermes zijndoor ze delijkheid uitmunten en in vollen nadruk de liefde hunner gemeente genieten. (Allg. Zeit.) LUXEMBURG. 13 Julij. Z. M. de Koning-Groothertogwelke in alle plaatsendie H. D. op het Groot-Hertogelijk gebied is doorgetrokken, zeer feestelijk door de inwoners ontvangen is, die hunne woningen met vlaggen en groen versierd hadden, zal heden middag audiëntie verleenen aan het palcis van het Gouvernement. Zondag zal Z. M. den avond bij den Gouverneur doorbrengenMaandag het balII. D. door deze stad aangebodenmet II. D. tegenwoordigheid vereerenDingsdag zal Z. M. naar Remich gaanvanwaar II. D. per stoom boot door Grevenmacher en AVasscrbillig zal terugkeeren om den nacht te Echternach door te brengenwaar men Z. M. een leest zal geven AV'oensdag zal II. D. de stad Diekirch gaan bezoeken zich naar het kasteel van den Kanselier te Birtrange begeven en vervolgens te AValfcrdange terug komen. ENGELAND. LONDEN, 15 Julij. Op eene openbare verkooping alhier is het Kabinet van Schilderijen van den Heer Peurice verkocht. Het bestond slechts uit 17 stukken, die

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2