houding, welke hét Ministerie vertoonde, zeer te vrede. In de Provinciën vallen de kenzen grootendeels tegen hetzelve uit, ?n in de Maina zoo als ook in Messenië (Calamata) zijn er nogmaals bloedige tooneelen voorgevallen. Tsa- vellas heeft zijne handelwijs hij gelegenheid van zijne laatste zending aan Grivas, openlijk verontschuldigd, doch verloor daardoor evenwel zijnen post als vlengel-adjudant van den Koning. (dllg. Zeit.) BOHE9IE. PRAAG, 17 Junij. Even als in deze stad hebben er in dc fabrijkstad Reichenberg, in het ge bergte aan de Saksische grenzen groote onlusten plaats gehaden hebben de wevers alle machinewerken en verscheiden gebouwen vernield3000 man troepen zijn van Marienstadt afgezonden om de rust te herstellen. PRUIS SEI. KONINGSBERGEN, 3 Julij. Men heeft reeds aanmerkelijke hoeveelheden Rogge voor Holland en België ingescheept; maar nadat men, in den laalsten tijd, eenc vermindering van 5 a 10 II. per last bekomen heeft, brengen de houders zoo min mogelijk ter marktrekenende op eene doorgaande prijsverbetering. Ondertusschenindien het schoone weder blijft volhoudenzullen zij eindelijk genoodzaakt worden te verkoopen, daar de voorraad bovendien zeer aanmerkelijk is. Ook te Berlijn is in den nacht van den S)*1™ op den IC6" de Komeet ontdektwaarvan wij in onze vorige melding gemaakt hebben. LUXEMBURG. 9 Julij. Er worden alhier vele toebereidselen gemaakt om Z. M. den Groothertog feestelijk te ontvangen. Het stedelijk Bestuur heeft den 8stcn de volgende proclamatie uitgevaardigd MedeburgersZ. M. de KoniDg-Groothertogonze welbeminde Souverein zal binnen weinige dagen voor de derdemaal in het Groothertogdom Luxem burg komen. In eene voor onze wenschen zoo dierbare omstandigheidzijn onze gevoe lens van liefde en gehechtheid in overeenstemming met die van onze dank baarheid voor de weldadenwelke Zijne Koninglijke hand reeds over het land heeft verspreidvoor de openbare vrijhedenwaarmede Hij hetzelve heeft begiftigd. LuxemburgersDe Koning Sj in ons midden als een Vader te midden zijner familie! Dat onze eerbewijzen ineensmelten met de hulde van onze getrouwheid Een burgerfeest zal door de stad aan den Souverein des Lands gegeven worden. Wij zullen onze huizen verlichten en met groen versierenterwijl dit met de openbare gebouwen zal plaats hebben, op eene der gelegenheid waar dige en schitterende wijze. Moge de SouvereinZijn volk onder Zijne oogen vereenigd ziendein het schouwspel van de algemeene eensgezindheidorde en tevredenheiddc beloo ning vinden van Zijnen onvermoeiden ijver voor het algemeene welzijnhet edelste praerogatief van een' goed' Koning De Raad der stad Luxemburg heeft besloten Z. M. een bal aan te bie den uit naam der stadop het Stadhuiswelks zalen genoegzame ruimte bevatten. Ook te Echtcrnach wil men dergelijk feest gereed maken. 12 Julij. Z. M. de Koning-Groothertog is gisteren avond in welstand op H. D. Paviljoen te Walferdinge aangekomenzonder de stad zelve aan te doen. Ook bevindt zich reeds alhier de Fransche Luitenant-Generaal Achan Commandant der vesting Mctz, gevolgd door oenen schitterenden staf, om namens Z. M. den Koning der Franschen, Z. M. den Koning-Groothertog te complimenteren. (Zoo als men thans weder uit 'sGravenhage berigt, zou Z. M. zich niet naar Parijs begeven.) ENCrELAKD. LONDEN, 13 Julij. In het Hoogerhuis heeft de opperregter Tindal eene nota overhandigdelf vragen inhoudende, op welke de verkozen regters hun oordeel omtrent het vonnis van O'Connell c. s. moeten mededeelen. De uitspraak zou in den loop van dc volgende week plaats hebben. De ijzerhandel is tegenwoordig hier te lande zeer grootvooral door onderscheiden bestellingen voor spoorwegen. Volgens een plan van den Heer l'rosser zouden langs den spoorweg van Beverley naar Huil houten rails ge legd worden. Te Portsmouth was het tuighuis nimmer beter onderhouden en ruimer voorzien geweest van amunitie en cquimenents-voorwerpen van allerlei aard dan thans. Van daar wordt ook gemeld, van den 10dcn, dat er naar Sheer- ness bevel gezonden was, om drie fregatten in gereedheid te brengen, ten einde zee te kunnen kiezen. FRANKRIJK. PARIJS, 14 Julij. Den 13Jcn, te half één ure des namiddags, is de Hertogin van Nemours gelukkig van eenen Prins bevallenaan welken de Koning de naam van Hertog van Aleticon heeft gegeven. De Minister van Binnenlandsche Zaken en de Luitenant-Generaal Athalindie zich te Neuilly bevondenzijn getui gen geweest van de geboorte van het Doorluchtige kind. Ten drie ure hebben 21 kanonschoten deze gelukkige gebeurtenis aan dc bewoners van de hoofd stad bekend gemaakt. De Kanselier van Frankrijk en de Groot-Referendaris, op bet paleis van Neuilly ontboden, hebben de akte van geboorte, in tegen woordigheid van HH. MM. en van het Koninglijk gezinopgemaakt. De Hertog van Alencon zal Zondag door den Aartsbisschop van Parijs gedoopt worden. (Journ. des Déb.) Dezer dagen hebben er in de Kamer van Afgevaardigden ernstige be raadslagingen plaats gehad over den toestand van het zeewezen, bij gelegen heid van de aanvrage van een buitengewoon erediet voor de zeemagt over 1844 van ruim 8,000,000 fr. Het Journal des Débats van den 13<ion Julij deelt het volgende mede omtrent het verslag van den Heer Thiers over het ontwerp van wet op liet middelbaar onderwijs. De Kamer heeft de voorlezing die bijna drie uren geduurd heeft, met on vermoeide oplettendheid aangehoord. Er was al de belangrijkheid van een dergelijk vraagstuk noodig om de belangstelling der Kamer zóó op te wekken. Wij zullen het verslag van den Ileer Thiers en de voorstellen der Commissie zorgvuldig onderzoeken. AVij willen nu slechts eene opmerkiqg maken. In den aanvang des jaars kondigde de Regering aan dat het ontwerp van wet op de vrijheid van het onderwijs, het gezag en de werking van den Staat op de opvoeding der jeugd zou handhaven. Het ontwerp van wet door den Heer A'illemain aan de Kamer der Pairs aangeboden, had dit karakter; wij gelooven dat de behandeling in de Kamer der Pairsverre van dit karakter te versterkenhet werkelijk had verzwakten wij zien met genoegen dat de Commissie getracht heeft aan het ontwerp der wet het karakter terug te gevenhetwelk het scheen verloren te hebben. Zij is terug willen koinen tot het beginsel door de Regering geuiten heeft daarom zeer dikwijls het eerste ontwerp van de Regering weder opgenomen. AVij hopen dat dc Kamer zich met date bedoeling van de Commissie zal verecnigeu. De uitgedrukte goedkeuring, welke de Kamer meermalen aan het verslag van den lieer Thiers heeft gegeven is reeds een teeken barer bedoelingen ten dien opzigte. De loftuiting, wij bedriegen ons, hetregt, dat de Commissie aan de Universiteit heeft laten wedervarenis bij de Kamer zeer gunstig op genomen. Dat de Universiteit, overigens, wel wete waaraan zij die zoo hoog te schatten welwillendheid der Kamer verschuldigd iszij is die ten deele verschuldigd aan de laster harer tegenstrevers, die de openbare verontwaardi ging hebben opgewekten ten deele aan hare gematigdheid en haar geduld te midden der beleedigingen. Dat zij kalm blijve en volharde. Deze wet, is thans gemakkelijker, in de overtuiging dat hare zaak bij de Kamer onpartij dig zal worden beoordeeld. De Kamer heeft ook een zeer levendige en sterk uitkomende aankleving te kennen gegeven aan de gevoelens, die door den Heer Thiers namens de Com missie, over de houding der geestelijkheid van onzen tijd zijn uitgedrukt. Mogen deze raadgevingenwier bedoeling men zal kunnen belasterenmaar wier regtvaardigheid en welwillendheid door het volk zullen gewaardeerd worden, mogen deze raadgevingen die krachtig maar verstandig zijn, (wij zijn daarvan overtuigd) eindelijk bij de geestelijkheid gehoor vinden. Het genoemde Journal geeft verder het eerste gedeelte van het verslag zelf, dat, hoe merkwaardig ook, door ons van wege de uitgebreidheid zelfs niet bij volledig uittreksel kan worden medegedeeld waarom wij ons moe ten bepalen bij dc opgave der hoofdstukken waarin het verdeeld iswaar mede wij zullen wachten tot een volgend Nommer, als het tweede en laat ste gedeelte in het Journal des Débats zal zijn opgenomen. Inmiddels nemen wij de vrijheid met het artikel dat de Staats-Courant van- heden, zoo beknopt als oordeelkundig er heeft uit getrokken, hier te besluiten: Dc Heer Thiers heeft in de zitting van de Kamer der Afgevaardigden voor lezing gedaan van zijn verslag omtrent de wet wegens het middelbaar onder wijs. Dit verslag is, gelijk zich wel liet verwachten, ten ecncnmale strijdig met hetgeen de R. K. geestelijkheid te dezer zake verlangt. Er wordt daarbij op den voorgrond gestelddat gevolg moet worden gegeven aan art. 69 van het Charter, volgens hetwelk de vrijheid van onderwijs zal worden ingevoerd, doch dat deze vrijheid geenszins bijv. met de vrijheid van koophandel gelijk te stellen is. Niemand moet onderwijs kunnen geven dan die door den Staat daarvoor waardig is gekeurd. De vrijheid bestaat hier daarin dat de huisva ders hunne kinderen naar zoodanige scholen kunnen zendenals het meest met hunne neigingen en inzigten overeenkomt; maar zelfs de huisvaders kunnen zich het regt niet aanmatigen om hunne kinderen tot slechte bur gers op te kweeken. Alzoo wil de Ileer Thiersof de commissiewier woordvoerder hij is, dat wel door ieder burger bijzondere scholen of opvoe dingsgestichten van middelbaar onderwijs, zonder voorafgaande magtiging kunnen worden opgcrigtdoch dat de Staatde regeringvan de onderwij zers daarbij waarborgen van zedelijkheid en bekwaamheid moet vordereneven als de regering van de advocatengeneesheeren notarissen en vele andere openbare ambtenaren vergt; alsihede dat over de scholen een bestendig toezigt zal worden gehouden, welk toezigt door een afzonderlijk ligchaamde uni versiteit moet worden uitgeoefend. Hij acht het dus eene geheel onaanne melijke aanmatiging der geestelijkheid, dat zij de zoogenaamde kleine semi- nariën, welker aantal thans 118 bedraagt, en waarop 20,000 jongelieden worden onderwezen, aan het toezigt der regering zou willen onttrekken. Aan die aanmatigingen gehoor geven, zou, volgens hem, eene omverwerping van alle wetten, van alle beginselen zijn. Bij het afzenden van het berigt hield de Heer Thiers zich nog met de voorlezing van zijn verslag bezig. Het zal ongetwijfeld levendig twistgeschrijf uitlokken, doch wel in dit jaar van geen practisch gevolg zijn, daar de zitting der wetgevende kamers ten einde spoedt, en er geen tijd over zal zijn voor de behandeling van zulk eene veelomvattende wet als die wegens het middelbaar onderwijs.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3