TRIER. 28 Junij. De heilige rok van Christus, door de Heilige Helena aan de Triersche kerk geschonken en daaraan toegewijd, is heden met groote plegtigheden uit het groote altaar der Domkerk, waar dezelve gedurende de laatste 30 jaren bewaard werdten voorschijn gehaaldten einde van 18 Augustus tot ultimo September den volke ten toon gesteld te worden, De laatste voor stelling had in 1810 plaats, van 9—27 September, toen er van de geheele bevolking en van 258,000 zich in de stad bevindende pelgrims gezegd werd niemand gestorven te zijn. HA1VOVER. GOTTINGEN, 29 Junij. Z. M. de Koning van Beyeren heeft aan onze hoogeschool een bewijs gegeven van zijne berinnering aan zijn vroeger verblijf alhier, en vooral aan zijnen leermeester Blurnenbach. Hij heeft van de Koninklijke Academie van Weten schappen te Munchen aan de Blumenbachsche verzameling vier zeer goed be waarde menschenschcdels doen overzenden, welke onlangs bij het leggen van den spoorweg tusschcn Augsburg en Donauwörth gevonden werdenen zoo men meent van de tweede tot de vierde eeuw heugendaar zij werden op gedolven uit eene overoude begraafplaats. In deze verzameling bevinden zich ook onderscheidene door schoordieid en regelmatigheid uitmuntende sche dels van Grieken, welke Blurnenbach van voornoemde Z. SI., toen bij nog Kroonprins was, ten geschenke ontving. Ook is zij onlangs verrijkt door den aankoop van eenige Peruaanschc mummiën en een groot aautal schedels uit Peru, door Dr. von Tschudi van daar medegebragt, wiens voor volkenkunde zoo belangrijke reisbeschrijving met verlangen wordt te gemoet gezien. LUXEMBURG. De Stenden van dit Groot-Hertogdom hebben aan Z. M. den Groothertog een adres gerigtwaarin hunne gevoelens van liefde cn gehechtheid worden uitgedrukt en Zr. Ms. aandacht en zorg op onderscheiden gewigtige punten wordt ingeroepen; als daar zijn: vele wetten, welke nog voor het Groot-Hertog dom noodzakelijk zijnde regeling van het lot van een groot aantal jonge Luxemburgerswier toekomst door de naauwe grcnsliniën van het land zeer bepaald is, door aan hen uitsluitend de posten en bedieningen in de ver schillende administratiën te begevende afbakening der juiste grenslinie tusschen het geestelijk en wereldlijk gezag en de verzekering van het lot der geestelijkheid. ENGELAND. LONDEN, 6 Julij. Het Hof der Bank van de Koningin heeft het Britsche Gouvernement ver oordeeld, om aan den Baron Rode de som van 364,266 (ƒ4,371,191) te betalen. Het Engelsch Gouvernement had dat geld ontvangen, om de Fransche uitgewekenen te voldoendie regtmatige eisclien tegen hetzelve had den. De Baron Rode heeft gedurende 20 jaren gepleit om regt te erlangen. De inkomsten van het Rijk hebben in het jaareindigende met 5 Julij 1. I. eene vermeerdering van ruim 3,000,000 opgeleverd. Het gebruik van koffij, gedurende de vier laatste jaren, heeft in het vereenigd Koningrijk 28,500,000 ponden bedragen, waarvan 20,130,030 ponden uit de Britsche koloniën zijn ingevoerd. Ook het Hoogerhuis heeft eene Commissie benoemd, om met de Rege ring te handelen, over de zaak van het willekeurig openen van brieven, die op de post bezorgd worden. Laatsleden Dingsdag avond ontstond er eene groote opschudding in Redcross-strcetSouthwark door het gerucht dat eene vrouw haar man had vermoord. Het schijnt, dat de lijder te huis komende om te eten, zijne vrouw dronken en niets voor den maaltijd in gereedheid gebragt vond. Hij berispte haar over haar gedrag en wilde het huis verlatenom naar zijne bezigheden terug te keerentoen zij in woede terstond een mes greepen hem achter in het hoofd onder de hersenpan een steek toebragt. Oogenblik- kelijk is hij naar het Guy's Gasthuis gebragt, doch er is weinig hoop op zijn behoud. De vrouw is in hechtenis. Dezer dagen werd te Chattam van stapel gelaten een stoomfiegat de Retribution, hetwelk het grootste schip van de Britsche zeeraagt moet zijn. Het zal machines hebben van 800 paardenkracht. Een ander stoomschip, hetwelk de reus der Engelsche stoomschepen zal zijnligt op stapel te Depford. Het zal de Terrible hceten en aanstaanden Maart van stapel worden gelaten. Den 29sten Februarij jl. is het schip Saladin, komende van Valparaiso, in Halifax (Nieuw Schotland) de schouwplaats van een vreeselijk drama ge weest. Een der passagiers, de kapitein Fielding, had, sedert het vertrek van het schip, met den kommandant van den Saladin, kapitein Kenzie, verschei dene malen woordwisseling gehad. Hetzij uit wraakzucht, hetzij, zoo als sommige getuigen zeggen, om zich van sehip en lading meester te maken, smeedde Fielding, met eenige manschappen der equipage, een komplot om den kapitein en de officieren van het schip te vermoorden. Deze aanslag werd, terwijl het schip Kaap Hoorn omzeilde, in uitvoering gebragt. Midden in den nacht vallen de zaamgezworenenten getale van vierden equipagemeester te lijf, dien zij met bijlen neêrhouwenzij werpen het lijk over boord, en schreeuwen: »een man in zee!" De kapitein, door deze kre ten gewektklimt op het dek en nu ontstaat tusschen hem en de zaamgezwo renen een vreeselijke strijd. Maar spoedig is de kapitein overmand, en zijn lijk volgt dat van den equipagemeester. De timmermandie den kapitein getrouw was, ondergaat hetzelfde lot. Drie manschappen der equipage, waarvan de zamenzweerders niet zeker warenworden op gelijke wijze afge maakt, en Fielding verklaart zich meester van het schip; maar zijne mede- pligtigen laten hem niet lang in het genot zijner oppermagt. Zij stemmen onderling zamenhem met zijnen zoon in zee te werpenhetwelk drie dagen na de moord van den 29sten wordt volvoerd. Na alle deze moordfeiten, zwe ren de drie onverlaten onderling door de misdaad vereenigdelkandermet de hand op den bijbel, trouw en broederschap, en deelden onderling al wat zich aan boord bevond. Met een' matroos en den kok, wier beider leven zij hadden gespaard, zetten zij nu hunne reis voort. Maar die reis moest voor hen noodlottig eindigen. In de eerste dagen van Junij jl., is het schip op de kust van Terranova gestranden de drie matrozendie door eene reeks van gruwelen zich meester van het schip hadden gemaakt, zijn in Halifax opge- bragtwaar zij hun vonnis verbeiden. De Heer Arabinlid der Protestautsche Kerkis tot Lord Mayor van Dublin benoemd. Deze eer, die den Heer O'Connel was aangeboden, was door hem afgewezen. FRANKRIJK. PARIJS, 7 Julij. De Koningin heeft Mevrouw Le Chevalier algemeene Opzigteresse inspec- trice générale') der gevangenissen van het Koningrijk tot een bijzonder gehoor toegelaten. (Wij weten niet of onzen lezers het bestaan van zulk eene vrouwe lijke betrekking in Frankrijk bekend was. In Nederland vindt men wel regen tessen van Godshuizen, maar openbare posten door vrouwen bekleed, bestaan hier niet. Of ze echter voor de vrouwelijke bevolking der gevangenissen niet van zeer groot nut konden zijn, is eene vraag welke voorzeker meer belang stelling verdient dan een glimlach of schouder ophalen. Zoo veel is zeker dat indien zulke Opzigteressen ElisabethsFrey waren, zij gewisselijk der menschheid ten zegeri zouden strekken.) De Commissie uit de Kamer der Afgevaardigden voor het middelbaar onderwijs nadert het einde van haren arbeid. Na de hoogleeraren in de wijs begeerte van de Collegien te Parijs, de Abten Gratery en Poullet, als Directeu ren van twee instituten en twee geestelijken van het instituut van den Abt Poilon te hebben gehoordheeft zij naar men zegt hare overwegingen over 't geheel en over de artikelen van het ontwerp van wet gesloten. De Verslag gever, de Heer Thiers, zal in de volgende week zijn verslag aan de Kamer aan bieden. De Commissie heeft in 't algemeen de wezenlijkste beschikkingen van het oorspronkelijk wetsontwerp der regering behouden, en heeft de voornaamste wijzigingen van de kamer der Pairs, die er het karakter van schenen te doen ontaarden er uitgenomen. Wij hebben reeds gezegd dat het programma, der studiën door 's Konings Raad niet door den Staatsraad zal worden opgesteld. Men verzekert dat de Commissie besloten heeft dat het bewijs van de studiën zal blijven bestaan; dat het getuigschrift van bekwaamheid door de Letterkundige Faculteit zal kunnen worden afgegeven, behoudens de aanvulling door het geven van onderwijs ge durende drie jaren in ten Instituut. Een gewigtig besluit, zegt men, is genomen ten aanzien der kleine Seininariende Commissie zou voorstellen om hun de bevoegdheid af te nemen om hunne leerlingen voor het C'andidaatschap in de letteren aan te bieden, door in de wet den tekst der ordonnantiën van den 16den Junij 1828 in te lasscben, die het getal der kwcekelingen, welke verpligt zijn om geestelijk kostuum te dragen, voor de kleine Scminarien te beperken. De Minister Guizot heeft in de Kamer der Afgevaardigden gezegd", dat wanneer Abdel-Kader van het Marokkaansch grondgebied zou verwijderd zijn en de Marokkanen hem niet langer ondersteunden de voornaamste grief tegen Marokko zou opgeheven zijn daar Frankrijk met dien oorlog noch vergrooting van grondgebied, noch verovering bedoelde. De leden van den raad van toezigt der advocaten zullen nu, benevens hun deken, den heer Chaix-d'Est-Angeaanstaanden Maandag voor het Ko ninklijk geregtshof moeten verschijnen. Onder deze advocaten bevinden zich vijf leden van de Kamer der Afgevaardigden en een gewezen Minister, de heer de Vatismenil. Alle pogingen, die nog zijn aangewend om de partijen te verzoenen zijn vruchteloos geweest. De kiezers van Louvierswier keus op den heer Laffitte gevallenzoo als bekend isdoor de Kamer van Afgevaardigden reeds driemaal afge keurd werd hebben thans aan voornoemden heer een' brief geschreven waarin zij hem uitnoodigen om het aanbod aan den Minister van openbare werken gedaanbetrekkelijk den zijtak van Louviers op den spoorweg van Rouanin te trekkenen alzoo het struikelblok weg te nemenhetgeen aan de goedkeuring zijner verkiezing in den weg wordt geworpen. De heer Laffitte heeft gemeend dien wensch zijner vrienden te moeten toestaan, hoe wel hij dien zijner vijanden bij herhaling had afgeslagen. -Het stelsel van artillerie van Paixhans breidt zich meer en incer uit. Holland heeft het aangenomen voor zijne marine, sterkten en kusten. Z. M. de Koning van Nederland heeft aan genoemden Generaal de versier selen der orde van den Nederlandschen Leeuw gezonden. BELGIE. BRUSSEL G Julij. H. H. M. M. zijn voornemens aanstaanden Dingsdag naar Parijs te vertrekken en omtrent eene maand aldaar te vertoeven. Er is een verzoekschrift aan den Senaat onder de kooplieden en reeders van Antwerpen in omloop tegen de wet op de differentiële regten. -In de gemeente Beaumont Verron is den 29stcn der vorige maand om streeks 11 ure des avonds eene rots ingestort en een geheel huisgezin uit vader, moeder en drie kinderen bestaande verpletterd dat een hol in de rots uitgehouwen, bewoonde.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3