BUITENLANDSCHE BERIGTEN. te plaatsen, dat dit buiten zijn weten geschied was, cn hij dus de verant woordelijkheid daarvan niet op zich kon nemen. Aanstaanden Woensdag zou de Regtbank uitspraak doen. Een brief in het Surinaamsehe hlad: Algemeen Nieuws- en Adverten tiebladomtrent de Kolonisatie onder opzigt van Ds. Betting ondernomen, waarin veel belangrijks deswege voorkomt, zullen wij in een onzer volgende nommers mededeelen. TURKIJE. SMYRNA30 Junij. De II. Sakramentsdag der Katholijken is heden voor de tweede maal met grooten pracht bij ons gevierd. Een feestelijke processie, van hel col legium der propaganda uitgaande, begaf zich onder het gebulder van het geschut der oorlogschepen door de dichte menigte JodenTurkenGrieken en Armeniërs naar de onderscheiden kerken. Op verzoek van den heer Con sul-Generaal van Frankrijk, welke de ceremonie bestuurde, had de Gouver neur aan deze beambte 1000 man van het garnizoen gezonden, om de orde te handhaven en de godsdienstplegtigheid militaire eer te bewijzen. Het was een zeldzaam schouwspel deze Turken met de wapenen in den arm onze plegtigheden te zien bijwonen en beschermen, des noods bereid om de knie te buigen. De bladen die door de regering betaald worden, zullen uit dit voorval een bewijs van verdraagzaamheid en beschaving trekkenmaar ver dient het werkelijk dien naam? weten wij niet dat de Porte slechts den schijn van vooruitgang aanneemtals zij er geen anderen weg op weet Is deze toegevendheid in het godsdienstige niet veel eer een bewijs van ver val dan een teeken van vooruitgang Hoe het zijalles is in de grootste orde afgeloopenmet uitzondering van een enkele episodeveroorzaakt door een onheil-aanbrengend varken, dat, door fanatieke Grieken onder de processie losgelaten, de onder den troonhemel gaanden Consul-Generaal knor rend tusschen de beencn liep. Daar reeds 's avonds te voren de straten cn huizen, zonder onderscheid van belijdenis der bewoners waren opgesierd, trok ken talrijke en versterkte patrouilles door het kwartier der Franken om de kwalijkgezinden ontzag- in te boezemen. En hier moet men den tegenwoor- digen militairen Gouverneur voor zijn beheer de welverdiende geregtigheid laten wedervaren. Sedert hij in Smyrna beveelt, hoort men niet meer van roof cn moord. Sedert er in alle kwartieren infanterie-posten zijn uitgezet, durft het Griekscho gemeen niets doen. (dllg. Zeit.) ALGIERS. De tabaks-aanplantingenbij wijze van proefneming, door de directie der tabakskuituur van Parijs bevolen, zijn volkomen gelukt, en de planten zijn verwonderlijk schoon uitgevallen. De Heer Lebèchu, secretaris-generaal der directie, keert uit Frankrijk terug, om den pluk der tabaksbladeren te be sturen. In den avond van den 26stcn Junij heeft alhier een vreeselijke brand gewoed, waardoor de Regering voor 000,000 fr. en verschillende particulieren voor 700,000 fr. schade hebben geleden. Men heeft hierbij geene menschen- lcvens te betreuren, terwijl omtrent dertig personen gewond zijn door eene ontploffing van kruid hij een wapensmid. Den 23slc Junij waren verscheiden schepen met troepen en goederen van Oran naar Djemmaah-el-Rahzawat vertrokken, om ook die plaats te bezetten, waar nog sporen van een legerkamp der oude Romeinen te vinden zijn. Dit is vier mijlen van de koopstad Nedroma gelegen, welke drieduizend inwo ners telt. Wanneer de Kroonprins van Zweden, welke thans nog in Schotland is, op de Zweedsche vlootdie zich naar Tanger moet begevenzal aangekomen zijn, zullen zich op de aldaar verzamelde vloten van onderscheiden Mogend heden zes Prinzen van regerende Huizen bevinden. De Keizer van Marokko zou zoowel het ultimatum van Spanje, als het aanbod van bemiddeling van Engeland tot het bijleggen der geschillen, tusschen Spanje en Marokko ontstaan, verworpen hebben. Voor Tanger lagen de oorlogsvaartuigen, die men in de zuidelijke Spaansche havens te water had gelaten. RUSLAND. TIFLIS, 24 Mei. De operation van het Russische leger tegen de Eaukasische bergvolken waren nog niet begonnenomdat de wegen naar het gebergte door de groote sneeuw massa's nog onbruikbaar waren en de werkzaamheden aan de legerplaatsen en verschansingen door de sterk gezwollen beken en rivieren belemmerd werden. Kleine gevechten echter hadden voortdurend plaats. Onder de Officieren in Tiflis was het gevoelen vrij algemeendat indien de gebeurtenissen in Turkije een ernstiger aanzien mogten verkrijgen de voorgenomen krijgstogt tegen de Circassiers dit jaar wel geheel zou kunnen achterwege blijven. Aan de C Universiteiten bevinden zich 2,966 studenten er zijn in de 11 leerdistricten 2,153 hoogere, middelbare en lagere scholen met 172,885 leerlingen, van welke Siberië slechts 28 scholen met 1,180 leerlingen bevat. Bovendien waren er in het geheclc rijk 562 bijzondere scholen, en van deze 80 in 1843 opgerigtin de laatste 2 jaren waren er 8 modelscholen voor het onderwijs van vrouwen daargeslcld. «RIEKEN LAND, ATHENE22 Junij. Grivas had zich op de door Tsavellas verkregene belofte van volledige amnestie, op een Fransch stoomschip in den Piraeus begeven. Het Ministerie wilde hem echter voor eenen krijgsraad trekken, waartegen Grivas protesteerde, en zich door bemiddeling van den Franschen gezant op een Fransch oorlog schip hegaf, dat hem wel uit het land zal brengen. Volgens de berigten uit de provinciën werden de verkiezingen in groote wanorde voortgezet. In den Peloponnesus behoorden onder de 55 gekozen Afgevaardigden, 51 tot de Oppositie; ook in andere plaatsen vielen de keuzen tegen het Kabinet uit. Men was te Athene zeer tegen Maurokordatos ingeno men den 205lcn had men hemzoo als ook den Engelschen Gezanteen honden- en kattenmuzijk willen brengen; doch was dit door de militairen verhinderd en hij die gelegenheid 70 personen gevangen genomen. De Russische Regering heeft de constitutionele orde van zaken in Grie kenland erkend, hetgeen daar te lande veel vreugde verwekt heeft; in het stuk echter, deze erkenning bevattende, heerscht een scherpe toon tegen de geheime Genootschappen en de aanslagenwelke beproefd mogten worden om den vrede van het Oosten in gevaar te brengen. Allg. Zeit.) SPAN JE. MADRID, 30 Junij. Bij een besluit van H. M. wordt bepaald, dat al de schulden, die thans ten laste van de regering loopen, ten gevolge van gedane voorschotten, verevend zullen worden door de afgifte van 3 pCts schuldbrievendie daarbij tegen den koers van 35 pCt zullen worden berekend. In den aanhef van dit besluit wordt gezegd, dat tot geheele regeling van het finantie-wezeu ver- eischt wordtdat vooraf de rijks-inkomsten en de opbrengst der belastingen ontheven worden van alle daarop thans klevende verbanden en verpligtingen. Men heeft weder pogingen aangewend om onder de troepen der bezet ting van Madrid wanorde te verwekken, doch ze zijn verijdeld geworden; ook dergelijke pogingen zijn in Gallicie en Arragon beproefdevenmin zonder gevolgomdat de Overheden overal waakzaam zijn. ITALIË. ROME, 24 Junij. De Baron C. von Rothschild is uit Napels hier aangekomenom een tweede voorschot op de nieuwe geldlcening te doen. De bewoners van Palestrina (het oude Praeneste) 7 mijlen van Rome in het gebergte gelegen, werden den 17(Ien en drie volgende dagen, terwijl de hemel helder cn de lucht kalm was, door zware aardstooten veronlrust. NAPELS, 27 Junij. IIH. MM., de Koning en de Koningin, den 17<Ie" Junij aan boord van een stoomfregat vertrokken; zijn den 24stcn te Malta aangekomen, na Messina, Catena en Syracuse te hebben bezocht. I1II. MM. zijn te Malta met alle eer, aan hunnen rang verschuldigd, ontvangen. Den 25stcl1 heeft de Koning de Kerk San Giovanni, de verdedigingswerken en het smaldeel bezocht; hij den avond heeft hij het garnizoen in oogenschouw genomen. IIH. MM. zijn den 26steu des morgens naar Lampedosa en Palermo vertrokken. Gedurende de afwezigheid des Konings zijn de gebeurtenissen van Calabrie voorgevallen. (Journ. des Débats.) Hoewel het dagblad van Napels berigt had, dat de opstand in Calabrie als geëindigd te beschouwen wasneemt dezelve veel meer een dreigend voor komen aanzoodat het Gouvernement 6000 soldaten tegen de opstandelingen had afgezonden ook in Romagna was de gesteldheid van zaken gevaarlijker. HONGARIJE. TOLNA, 13 Junij. Gisteren heeft alhier een felle brand gewoedwaardoor de kerkbene vens het tot tabaks-magazijn gebruikt wordende kloostergebouwwaarin 4000 centenaars tabak lagen, het postkantoor, verscheiden andere regerings gebouwen, het stadhuis, de lijmkookerij vele korenpakhuizen en 180 wo ningen, in alles 187 gebouwen, eene prooi der vlammon zijn geworden. PRUISSEN. DUSSELDORP, 5 Julij. Men verlustigt zich tegenwoordig te Berlijn in eene hof-anecdote. De jonge Prins van Pruissen (die den IS*160 October aanstaande zijn 13,lc jaar zal bereiken) ontvangt zijne opvoeding en zijn onderwijs gemeenschappelijk met een jong edelman van gelijke jaren. Bij gelegenheid dat het gesprek over orde-teekenen liep, zou de jonge edelman den Prins gevraagd hebben, welke orde hijwanneer de gelegenheid zich daartoe opdeedwel zoude stichten. Het antwoord zou onmiddelijk geweest zijn: Eene Ezels-Orde voor de Vleijers." Het zoo snel als snedig geven van dit antwoord kan geene verwondering haren, wanneer men in het oog houdt, hoeveel invloed de edelaardige en fijngevoelende moeder des Prinsen op de opvoeding van haren zoon uitoefent. Hamburgsche bladen meldendat onder het groot aantal schependie in het laatst van Junij aldaar aangekomen zijn, zich ook bevindt het aan de Pruissische Koninklijke Zeehandelmaatschappij toebehoorende schip Prinses Louisehetwelkvan zijne zesde reis rondom de wereld terugkeerendeeene rijke lading thee regtstrecks uit Canton te Hamburg heeft aangebragt. Dit schip, hetwelk den 24slc» November 1842 met eene lading Duitsche uitvoer artikelen de Elbe had verlaten had Brazilië, onderscheiden havens aan de westkust van Zuid- en Middel-Amerika cn do Philippijnschc eilanden bezocht, en laatstelijk de terugreis van Canton tot in het Kanaal in 94 dagen algelegd.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2