LEYDSCHE COURANT 1844. WOENSDAG, 10 JULIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Dc Courant wordt driemaal in de week uitgegeven, des MaandagsWoensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is f3.voor de 3 maanden. LEYDEN9 Julij. Onze geëerde stadgenoot de Heer A. Blussé de Jonge heeft op zijn daar toe gedaan verzoekeervol ontslag van Z. M. bekomen als Secretaris der Provinciale Commissie van Onderwijs in onze Provincie. Het berigt in een paar bladen van dezen dag voorkomende dat aan den Hoogleeraar M. Siegenbeek pensioen zou zijn verleend, vereischt naar ons inzien deze opheldering, dat aan zijn Hooggel. onlangs den zeventigjarigen ouderdom bereikt hebbende, volgens de wet op bet Ilooger onderwijs zijn Emeritaat en daaraan verbonden pensioen verleend is. Heden op den middag viel een zoontje, oud 12 jaren, van Demmenie Dansmeester alhierin den Ouden Rhijnnabij de Donkersteegen zoudaar hij spoedig naar het midden gedreven en reeds aan bet zinken was, gewis zijn' dood in het water gevonden hebben zoo niet N. Elshof, Grossier in sterke drankenomstreeks de plaats van bet ongeval wonendedadelijk het besluit had genomen om in liet water te springen en bet kind te grijpen, met dat gelukkig gevolgdat bij hetzelve redde en naar den wal bragt de Oude Rhijn is op die plaats zeer diep. De Staals-Courant van Maandag bevat de Wet van 25 Junij omtrent het zegelregt op de Certificaten van de Nationale Schuld. Bij Koninklijk besluit van den lstcn Julij 1844N". 41zijn bij het Ministerie van Finantiën bevorderd en aangesteldtot Referendarissende Heeren Mr. J. F. J. B. Tielemans en D. van Hoytema, tot dusverre Hoofd- Commiesen tot Commies, de Heer G. Roodenburg, tot dusverre Adjunct- Commies; tot Adjunct-Commeisen de Heeren W. G. Denick PatijnL. A. van den Ende, W. C. de Waal, J. C. Leich en C. A. J. van Dam, tot dusverre geëmploijeerden. Den 5den is de tweede haringjager te Maassluis met 74, en den 7den de derde met 135 ton binnengekomener waren van de vloot gunstige berigten. 's GRAVENIIAGE9 Julij. Z. M. de Koning is heden in den vroegen morgen uit deze Residentie, naar het Groot-Hertogdom Luxemburg vertrokken. H. M. de Koningin is gisteren per spoortrein van één ure, uit deze Residentie naar Amsterdam vertrokkenom van daar Hoogstderzelver reize naar Soestdijk voort te zetten. Z. M. de Koning vergezelde de Koningin in een open rijtuig gezeten naar het station. Morgen, Woensdagwordt Z. K. H. de Prins van Oranje, van het Loo alhier terug verwacht. Het heeft Z. M. behaagd, aan Jodocus Roose, die, bij arrest van het Prov. Geregtshof van Zuid-Holland, van 11 April, terzake van moedwillig, en met voorbedachten rade plegen van gewelddadighedendoor het toebren gen van slagenaan een bedienend beambtetevens agent der gewapende magt, tijdens de uitoefening zijner bedieningenz. tot lijf- en schavotstraften is veroordeeldkwijtschelding van die straften te vcrleenen. Men verneemt dat de Heer D. J. ten Zeldam GanswijkGriflier van de Staten van Zuid-Holland zijn eervol ontslag uit die betrekking heeft verzocht. Bij eene dezer dagen genomene ordonnantie door de Raadkamer der Arrondissements-Regtbank ter dezer Stede, in zake van de tien personen, die zich sedert April 1843, als verdacht van het des bewust in omloop bren gen van gesnoeide zilveren nationale gangbare muntspeciënin hechtenis hebben bevonden, is de regtsingang tegen voormelde personen gehandhaafd, doch beslistdat er voor als nog geene voldoende termen bestondenvoor melde personen te verwijzen naar den Heer Prokureur-Generaal. Het is te verwachtendat de meer voordeelige stand van 's Rijks geldmiddelenten gevolge der volschrijving in de vrijwillige geldleening, de Regering alsnu zal doen besluiten wettelijke bepalingen voor te dragen ten doel hebbende de versmelting onzer oude en meerendeels verminkte zilveren muntspeciën, waar door als van zelve onmogelijk zal worden gemaakt het uitoefenen van een schan delijk en eerloos bedrijf, zoo zeer schadelijk voor bet algemeen belang. Het is de pligt van iedere Regering, zoo veel in haar bereik is, liet begaan van misdrijven voor te komenen dit doel zalwat bet verminken onzer zilveren munt betreft, nimmer worden bereikt, zonder het nemen van afdoende maatregelenwelker verschuiving slechts des te meer nadeel voor 's Rijks Schatkist zal opleveren. De Stoompost van den 7dcn dezer berigt, dat in Frankrijk de diligences met bare passagiers en pakgoederen, zonder dat iemand of iets van plaats be hoeft te veranderen, op de spoorwagens worden overgenomen, waardoor de tijd van bet ontladen der diligences, welke met spoorwagens in correspondentie slaan, wordt uitgewonnen, en de goederen niet zoo gemakkelijk verloren gaan. UTRECHT, 6 Julij. Z. M. de Koning heeft dezen nacht, omstreeks 12 ure, met een extra trein 's Hage verlaten om zich over Amsterdam en Utrecht naar bet Loo te be geven. Hoogstdezelve is alhier ten 3 ure des morgens aangekomen en heeft den afstand tusschen Amsterdam en deze plaals in 38 minuten afgelegd. Ten 12^ ure na den middag was Zijne Majesteit van het L,oo terug, en zette onmiddelijk Hoogstdeszelfs reis met een extra trein naar Amsterdam voort, welke afstandmet inachtneming van bij de beweegbare bruggen langzaam te rijden, in 35 minuten werd doorloopen. Waarschijnlijk zal de Koning vóór 4 ure te 's Gravenhage geretourneerd zijnen dus op éénen voormiddag van de Residentie naar bet Loo en terug zijn geweest. (Hetgeen werkelijk geschied is.) Wij vernemen, dat de Prins van Oranje, die den Koning naar Luxemburg zou vergezellenop het Loo ongesteld is en dat Z. M. hem vóór zijn vertrek heeft willen bezoeken. ARNHEM, 7 Julij. De bevolking der Provincie Gelderland is, blijkens bet Verslag der Provin ciale Staten, in den loop van 1843 met 4554 personen toegenomen, en be stond 1 Januarij van dit jaar uit 359,031 zielen. ZWOLLE, 6 Julij. De Staten der Provincie Overijssel hebben tot lid der Tweede Kamer herkozen den Heer J. H. Graaf van Rechteren van Appeltern. ASSEN, 6 Julij. De Provinciale Staten van Drenthe hebben den heer Mr. G. Kniphorst als lid der Staten-Generaal herkozen. Als navolgenswaardige bijzonderheid wordt gemcldt, dat dit jaar op de hooilandsverburing te Roderwolde geen jenever meer maar bier kosteloos uitgedeeld is. Op de meeste boelgoeden hooilandsverhuringen, houtverkoo- pingen enz. stroomt de jenever; kosteloos wordt zij aangeboden, ja opge drongen men brengt aldus zijn naasten in al te zware verzoekingzonder zich zelvcn wezenlijk te bevoordeelen. Zucht naar drank, aanmoediging en voorbeeld van anderen, het denkbeeld van zich op eens anders kosten te goed te doenzie daar veel meer dan noodig is om menigeen te verlokken. Zoo danige openbare bijeenkomsten zijn voor velen eene soort van feest, dat zij alleen om bet vermaak bezoeken. De gevolgen blijven dan ook niet uit zoo is voor eenige jaren onder Roderwolde op eene hooilandsverhuring eenen knaap zooveel jenever opgedrongen, dat hij het weldra bestierf. MIDDELBURG 6 Julij. Uit bet verslag der Provinciale Staten van Zeeland blijkt, dat op 1 Ja nuarij 1. 1. liet getal inwoners dezer Provincie bedroeg 154,633 personen als 74,923 van bet mannelijk en 79,710 van liet vrouwelijk geslacht; de be volking was in de steden met 251 personen af-en op bet platte land met 884 toegenomen. Er hadden 6,000 geboorten 1,116 huwelijken en 5,009 sterfgevallen plaats gehad. De bevolking verdeelde zich wijders onder de verschillende godsdienstige gezindheden, als volgt: 110,595 Hervorm den, 39,672 Roomsch-Katholijken5 Jansenisten, 1,108 Lutherschen (Evan gelische), 2 dito (Herstelde)6 Piemonstranten 215 Doopsgezinden, 660 Israëliten (Hoogduitsche)13 dito (Portugesche)1,373 Christelijk-Afgeschei denen (erkende), 979 niet genoemde gezindheden, waaronder Christelijk- Afgescheidenendie tot geene erkende gemeenten behooren. MAASTRICHT, 5 Julij. Heden heeft de zaak van het Publiek Ministerie tegen A. E. Quesne ge diend welke door dc Arrondissements Rcgtbank van Maastricht bij verstek wegens laster veroordeeld was tot gevangenis, boete en ontzegging van zijne burgerlijke regten, doch tegen welk vonnis bij geappelleerd had. Hij beeft bekend, schrijver van de geïncrimineerde stukken van de Gazctle duDuchédo I.imbourg te zijn, doch dezelve niet geschreven te hebben met. oogmerk om ze

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1