ring van den handel in wollen goederen verlangde de Kamer te Leyden zeer dat deze, even als in onderscheiden landen met goed gevolg is inge voerd bij de inkomst bij liet gewigt mogten worden heiastwaarvan zij zich, tot wegneming van den voordeeligen invoer van huiten 'slands, welke hunne tabrijken doet kwijnen, de beste resultaten voorstellen. Wat den Landbouw betreft dien belangrijken tak van ons volks bestaan in dit gewestzoo zijn de berigten van de Commissiedaar over gesteldomtrent bet jaar 1843 niet over het algemeen ongunstig te noemen. De graanbouw heeft eenedooreen genomenredelijke school' op geleverd. Met de aardappelen-teelt is het voor den landman in het jaar 1843 minder gunstig geweest. Ten aanzien der veeteelt en de daarmede gepaard gaande producten van boter en kaaszoo kunnen wij vermelden datal wordt er in den grooten handel over dit produet geklaagdzoo als boven reeds door ons is vermeld de kleine handel daarentegen echter levendig is geweestterwijl de prijzen middelmatig waren gesteld. In den loop van het jaar 1843 zijn te Delft gewogen geworden 484,570 Neder]ponden boter en 29,312 ponden kaas terwijl de inidden-prijs van het eerste artikel is geweest 90 en van het tweede 30 Cents per Nederl. pond. Te Leyden is ter waag gebragt 378,270 Nederl. ponden boter en 30,481J Nederl. ponden kaas. Wat aanbelangt de veeteelt en de bij dezelve opgemerkte longziekte moeten wij tot ons leedwezen U Ed. Gr. Achtb. medcdeelendat deze ziekte, welke eenigzins scheen, verminderd te zijn, zich weder op verschillende punten in ergeren graad heeft vertoond. Het is met een waar leedgevoel, dat men van de groote haringvis schet ij dien beroemden tak van onze nationale nijverheid, opzigtens het jaar 1843 geen gunstig rapport kan uitbrengenzij isna in het jaar 1842 reeds met moeite de kosten te hebben kunnen dekken en alzoo toen geen voordeel te hebben afgeworpen dit jaar nog veel erger dan men gevreesd had tegen gevallen en zoo goed als geheel mislukten betzij de reden in mindere pro ductie van den visch, of wel in een verloop van derzelver koers moet gezocht worden, de gevolgen zijn voor de reederijen vooral voor Vlaardingen van waar het grootste getal buizen, zoo als gewoonlijk was uitgegaan, allernadeeligst geweest. De gewone rijks-premien zijn voor 104 schepen, die volgens Koninklijk besluit daarop aanspraak konden maken, ook in 1843 uitbetaald. De versch-haringvisschetij is in het algeloopen jaar met 100 schuiten uitgeoefendzijnde met 6 minder dan in 1842de hoogere prijzen voor dit product bedongen, hebben, bij eene middelmatige vangst, meerdere reden van tevredenheid opgeleverd. Ter beug- of hoektuantvisscherij zijn 3 schepen meer dan in 1842 uit gegaan zijnde alzoo geweest voor liet geheel 125. De lioogere belasting in Belgie op den invoer van het product van deze vjsscherij heelt de verzending en handel in dit artikel echter gedrukt, en alleen door de ondersteuningen van het Gouvernement en eenig debiet naar Diiitscliland beeft dezelve kunnen staande blijven, terwijl de vooruilzigten gansch niet ongunstig zouden zijn, bijaldien in Belgie eene vermindering in de inkomende regten konde worden verkregen. Nopens de zoogenaamde versclie visscherijwelke door dezelfde schuiten die in den herfst ter versch-haringvissoherij en in den winter ter beug- of hockwantvisscherij uitgaan, en een getal van ruim 200 bedragen, met kor- of sleepnetten wordt uitgeoefend berigtte men onsdat dc opbrengsten aan merkelijk beter waren geweest, dan in 1842. Heden nacht om 12 ure passeerde Z. M. de Koning op den Spoor weg, zoo men zegt naar bet Loo vertrekkende-, Gisteren is alhier op de gebruikelijke wijze gevierd de 3de verjaardag van II. K. H. Prinses Wil hel mi na Frederika Anna Elisabeth Mariajongste Dochter van HH. KK. HII. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden. 's GRAVENHAGE5 Julij. Z. M. heelt Jhr. Mr. J. van lddekinge, Agent van het Ministerie van Fi nanciën te Amsterdambenoemd tot Staatsraad in Buitengewone dienst. Als Vice-Consul van Hamburg te Harlingen voor Vriesland en de eilan den Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog is erkend de Heer S. B. Moens. Aan de Staten der Provincie Zuid-Holland is door den Heer P. van VollenbovenHoofd-Ingeland van Schieland van wege de stad Rotterdam een adres toegezonden, waarin bij eerbiedig, maar ernstig en dringend verzoektdat het den Staten moge behagen in hunne tegenwoordige ver gadering zoodanige maatregelen te nemen als leiden mogen tot het zoo spoedig mogelijk daarstellen en invoeren van een nieuw en doelmatig re glement voor het Hoogheemraadschap van Schieland. Uit eenoemd adres blijktdat thans de Gemeenlands-rekening van Schie land jaarlijks nog bezwaard met is 11,000 tractementenwaarvan genoten worden: door den Dijkgraaf 1,200de 5 Hoogheemraden ieder 1,000 is 5,000den Secretaris-rentmeester 2,000te zamen 8,200. De overige 2,800 strekken tot betaling der ondergeschikte beambten bij het eollegie. Bovendien genieten de Hoogheemraden nog eenige emolumenten. De Staats-Courant van Vrijdag bevat de wetten van 24 Junij tot verhooging der staatsbegrooting over 1844 en 1845 ten behoeve der Vrie- snhc wegenen betrekkelijk de kosten voor de lozing der Vlaamsche wateren. Ook meldt dit blad dat in plaats van het benoemde lid der Hervormde Synode, Ds. Nieuwold van Leeuwarden, zijn Secundus Ds. G. van der Tuuk van Berlicnm zitting heeft genomen. VLAARDINGEN, 5 Julij. Gisteren avond tegen zeven ure is alhier aangekomen de eerste Jagerdie den 28slen Junij uit de vloot naar huis zeilde, met 39) ton Haring. Hiervan zijn dadelijk de gewone geschenken per expressen algezonden aan Z. M. den Koning, II. H. K. K. II. II. den Kroonprins, Prins Frederik enz.; vervolgens is de eerste openbare verkoop geschied tegen ƒ700 de ton. AMSTERDAM, 5 Julij. Tot leden van de Tweede Kamer der staten-Generaal zijn door de Pro vinciale Staten van Noord-Holland herkozen de HeerenMr. J. J. Uytwerf SterlingJhr. II. BackerMr. P. van Akerlaken en Mr. II. A. II. van Bleis- wijken voor den Heer Jhr. Mr. A. Warin gekozende Heer Mr. J. S. van Naamen Regter-Commissaris te Amsterdam. UTRECHT, 3 Julij. Gisteren ten één ure heeft de eerste procfrid op den ijzeren spoorweg van hier naar Driebergen plaats gehad. De locomotive de Vuurpijl heeft dien afstand in 30 minutenen terug in 25 minuten atgelegd. Zoowel de ijzeren draaibrug als de verschillende ijzeren vaste bruggen hebben vol maakt aan de verwachting beantwoorden wij durven ons dus vleijen dat ook dit gedeelte van den weg, even als het reeds in exploitatie zijnde, het gemak der reizigers zal bevorderen. ARNHEM, 3 Julij. Door de Staten van Gelderland is als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal herkozeti de Heer E. W. van Dam van Isselten voor den Heer Jhr. Mr. IV. L. F. C. van Rappard gekozende heer Mr. J. M. de Kempenaer. Dezer dagen heeft zich eene zware ramp in sommige dcnnenbosschen beginnen te vertooneneene rampwelke de eigenaars dier bosschen met groote schade, zelfs met de geheele vernieling hunner boomen bedreigt. Het isnamelijkde gezellige dennen-rups PhalNocl. Piniperda welke men eensklaps in eene verbazend groote menigtein eenige bos schen, en wel het eerst in een bosch onder Rozendaal ontwaard heeft, doch te laat om derzelver vernielzucht tegen te gaandaar zij reeds do meeste dennenboomen (de overigen laten zij ongedeerd) van al hun groen beroofd hebbenwaardoor zij ontwijfelbaar moeten stervendewijl zij hunne sappen niet kunnende verspreiden, er in stikken. Deze rups vertoonde zich, dit jaar, uit hoofde van het koude weder, eerst half Junij, is groen van kleur, doch niet groot en spint zich in het laatst van Augustus in om tot haren veranderings-staat over te gaan. Hoezeer men haren overtogt tot de omliggende bosschen heeft pogen te belettendoor om het aangestoken bosch eene grep van 3 voet diep en 4 voet breed te graven en wel in eene binnenwaartsche rigting aan de zijde van bet bedreigde boschis bet geblekendat dit niet helpt zoodat de schadewelke deze rupsen nog kunnen aanrigtenonberekenbaar is. GRONINGEN, 4 Julij. De Prov. Staten dezer Provincie hebben als lid der Staten Generaal herko zen den Ileer Mr. J. II. Modderman. 's HERTOGENBOSCH, 4 Julij. De Prov. Staten van Noord-Braband hebben tot leden der Stat. Gener. herko zen de Heeren Mrs. J. A. Mutsaers en J. L. A. Luyben en in plaats van den Heer A. J. Ingenhousz gekozen: den Heer Mr. L. D.Storm, Griffier der Arron- dissements Regtbank te Breda. BUITEINLAJNDSCHE BERIGTEJV. IIV DIE. BATAVIA, 20 Februarij. Den 9dcn dezer is alhier ter reede aangekomen het Nèderlandsche schip Anna en F.Iiza, gezagvoerder Drent, hetwelk, de reis naar Japan gemaakt hebbende, bij den terugkeer van daar met schade te IIong-Kong is binnengeloopengelijk bereids vroeger door ons is medegedeelden op den 25sten Januarij 1.1., na ondergane reparatievan laatstgenoemde plaats de reis herwaarts heeft voort gezet. Van Tjiandjoer (Preanger Regentschappen) is berigt ontvangen dat op den middag van den 15den dezer, omstreeks kwart over twaalf ure, aldaar een nog al sterke schok van aardbeving is gevoeld geworden, waarvan de be weging meer perpendiculair dan horizontaal schijnt geweest te zijnen dat sedert eenige dagen felle winden aldaar hcerschten, welke in districten hooger dan Tjiandjoer gelegen, zoo hevig waren, dat boomen uit den grond gerukt en huizen beschadigd werden. Men heeft den 29stcn Junij te Marseille brieven uit Bombay ontvangen tot den 20sten, van Calcutta tot den 11,lcn Mei, van Maccao tot den 10den en van Hong-Kong tot den 8iten April. Dezelve leveren omtrent China niets bij zonders op. De Indische Staten van Punjab verkeerden in eenen meer ver warden toestand dan ooit. Sir C. Napier had het bevel over een leger van 80,000 mansedert eenige maanden aan de oevers van den Ludlege vereenigd om tegen Punjab op te trekken. Den 7de" Mei had bij Lahore een bloedig treffen plaats gehad tusschen Heera-Singh en zijne mededingers. -Overigens was alles in Indië rustig. Volgens berigten uit Madras van den 20sten Mei, rigtte de Cholera in de omstreken dier plaats groote verwoestingen aan voornamelijk onder de troepen ten zuiden van Hyderabad.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2