der vroeger uitgereikte gouden medailles aan die geneeskundigen welke de meeste personen gratis hadden gevaccineerd. Geneeskundige dienst. Wat de geneeskundige dienst aanbelangt, zoo zijn de rapporten der geneeskundige Commissiën deswege zeer gunstigen bevat ten dezen behalve de opgaaf van eenige kleine bij de gedane visitation ge maakte aanmerkingenaan welke spoedig is voldaan geworden niets bijzon ders omtrent de uitoefening der practijk. Door de beide geneeskundige commissiënzoowel te 's Gravenhage als te Dordrecht zijn in het algeloopen jaar aan 95 personen geneeskundige exa mens afgenomen en zijn deze op 3 na allen geadmitteerdte wetenvoor de steden: 13 heelmeesters, li vroedmeesters 7 vroedvrouwen, 16 apothe kers, 20 heelmeesters ten platten lande, 12 vroedmeesters, 8 scheeps-docto- ren1 tandmeester, 2 droogisten voor steden en 1 droogist ten platten lande. Door de Dordrechtsche commissie zijn ons de gunstigste rapporten toege zonden aangaande de Olinische School te Rotterdam. Het onderrigt aldaar wordt door Heeren Lectoren met den meesten ijver en de grootste zorg gegeven en de leerlingen, in het afgcloopen jaar met een derde in bun getal vermeerderd, geven, naar luid van het verslag, blijken van voldoende vorderingen. Prijzen der levensmiddelen. Gedurende bet afgeloopen jaar waren de prijzen der levensmiddelen voor de consumtie in deze provincie niet bezwarend de groote productie der aardappelen in hetzelve jaar heeft veroorzaakt, dat deze laag in prijs zijn geweesten de weinige vorst in den verloopen winter niet veel bederf aan dezelve hebbende toegebragt, beeft dit aan den minderen stand een onkostbaar voedsel opgeleverd. Kuituur van woeste grondenIn die gedeelten van onze provincie, welke daartoe aaideiding geven, wordt steeds door eenige aanzienlijke grondeigenaren de kuituur en ontginning van woeste gronden, door alzanding of aanleg tot bosschen, voortgezet, en is er aan binnenduin- en geestgronden in de laat ste jaren, en ook weder in het nu afgeloopene, voortgang in deze op te merken. Verveeningen. Nopens de verveeningen hebben wij geene bijzonderheden te vermelden. Kerkelijke Zaken. De Leeraren worden overal op derzelver getal behou den. Bij de Hervormde gemeente te Rotterdam is onlangs door Zijne Maj een dertiende predikant en te 'sGiavenhage cene vaste Engelsche Episcopaal- sche dienst toegestaan. Aan behoeftige gemeenten voor vervallen kerken en pastoriën is weder eenige tegemoetkoming verleend, van wege het Rijk en van wege de Synode, Brandbluschmiddelen. De middelen tot blussching van brand zijn over het algemeen in goeden staat. Eenige gemeenten zijn niet in het bezit van eene eigene brandspuit, door te groote kostbaarheid. De verschillende voor vallen van hroeijing van het hooi in het najaar van 1843, hebben aanleiding gegeven dat er in zeer vele gemeenten nieuwe brandreglementen zijn opge maakt, die door ons nagegaan en thans in werking zijn. Begraafplaatsen. Maten en gewigten. Kadastrale zaken. Strand vonderijen. Kazernering en huisvesting van troepen. Hieromtrent heb ben wij niets bijzonders aan U Edel Gr. Achtb. te vermelden. Middelen van vervoer. Op den 6den December des vorigen jaars is het gedeelte van den weg van Voorschoten naar 's Gravenhage geopend. Door het, na de opening van dien weg, meerder regelmatige in dé dienst, dan in het vorige jaar, toen achtereenvolgend de hulpstations te Veenenburg, Ley- den en Voorschoten waren geopend is het publiek ook thans niet blootge steld geweest aan de gedurige verandering van de uren der op dezelve corres ponderende diligenceszoo als toen het geval was. Voor den ijzeren spoorweg van Rotterdam langs Gouda naar Utrecht, is men thans aan het peilen der gronden en het zoeken van een geschikt tracé, terwijl er tevens onderzoekin gen in bet werk worden gesteld of deze met het te Rotterdam daar te stellen eindstation van den Hollandschen ijzeren weg zoude kunnen in verband ge- bragt worden. Bégrooting van huishoudelijke kosten van bestuur. De dienst van 1842 had een nadeelig saldo opgeleverd van 3,705,98}, zoo als reeds in 1843 in ons verslag aan U Edel Gr. Acht. was gemeld. Gedeeltelijk door de buiten gewone uitgavenbij de behandeling over het stem- en kiesregt. Slechts ƒ2,035.15.! zal voor rekening van het Rijk worden goedgedaan en ƒ1,670.82 uit de begrooting van hetzelfde jaar worden gevonden.. Gemeente-f naniien. De finantien der verschillende gemeenten worden mede overal op cene behoorlijke wijs beheerd en aan ons in rekeningen verant woord. In vele gemeenten wordt een gedeelte der begrooting door eenen alge- meenen omslag gedektgebrek aan eenheid daarin heeft ons aangespoord om voor deze belangrijke zaak een algemeen reglement aan U Edel Groot Achtb. betreffende de heffing voor te dragen. Onder de gemeenten in dit gewest vinden wij ons nogmaals vcrpligt, even als in vroegere jaren, Uwer Ed. Gr. Achtb. aandacht te vestigen op den droevigen linantiëlen toestand van Delfs- haven. Bij het mislukken der inlijving bij Rotterdamhebben wij in over weging gegevenom ter bezuiniging Delftshaven geheel tot de plattelands gemeenten terug te brengen. Omtrent een voorstel tot vereeniging van eenige gemeenten in onze provincieuit het oogpunt van bezuiniging refereren wij ons aan een nader speciaal rapport. De ondernomen Kaart onzer Provincie, wordt op steen gebragten niet op koper uit hoofde van' het verschil in de kosten. Wij vleijen ons, om welligt nog in den loop van deze vergadering den afdruk van het eerste blad ter bezigtiging te kunnen voorleggen. Vervolg en slot in het volg. Kommer.) Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben ter kennisse van de daarbij belanghebbenden gebragtdat op de uitgeschrevene prijsvraag voor een bouw kundig ontwerp, tot inrigting van een geneeskundig gesticht tot verpleging van 300 krankzinnigen, zijn ingekomen 14 antwoorden, van welke, op de voordragt van cene daartoe benoemde Commissie van beoordeeling, het ont werp N°. 11de uitgeloofde premie van 500 is waardig geoordeeldterwijl de tweede premie of accessit, ad ƒ250 is toegewezen aan het ontwerp i\°. 3; zijnde bij de opening der naambriefjes geblekendat de vervaardiger van het best gekeurde ontwerp, was de Heer J. Warnsinck, te Amsterdam, en die van het naast daarbij komendede Heer A. W. van Damte 's Gravenhage terwijl de naambriefjes der overige ingezonden twaalf ontwerpen ongeopend zijn verbrand. Tot leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn benoemd ge worden: de Ilecren A. van der Linden Tz., Wethouder der stad Dordrecht, in plaats van Jhr. Mr. P. Repelaer van Spijkenisse, overleden, en Mr. D. J. Bijleveld, President van de Arrondissements-Regtbank te 's Gravenhage en lid van den Stedelijken Raad aldaarin plaats van Mr. J. C. Faber van Riemsdijk, benoemd tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Gcneraalbeiden wegens den stedelijken stand. De Staten der Provincie Zuid-Holland bebben in hunne zitting van heden, tot leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal herkozen de heeren Mr. P. C. Schooneveld en A. van Rijckevorsel. Uit het verslag van den Gouverneur en de Gedeputeerde Staten der Provincie Noord-Hollandaan de Provinciale Staten, blijkt, dat de bevolking dier Provincie op 1 Januarij 1. 1. bedroeg in de steden 290,806 in de ge meenten 165,514, te zamen 456,320 zielen. Volgens bet verslag der Gedeputeerde Staten van Utrecht, aan de Algeineene Staten van dat gewest ingediendbedroeg de bevolking dier Provincie, op 1 Januarij dezes jaars, 149,746 zielen, de garnizoenen te Utrecht en te Amersfoort, bestaande uit 1573 manschappen, daaronder begrepen. De Staten van Utrecht hebben, in hunne bijeenkomst van den 2den, op nieuw tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingekozen den Heer W. R. Baron van Heeckeren van Brandsenburg. -Volgens het Verslag der Gedeputeerde Staten van Gelderland bedroeg de bevolking in die Provincie 359,031 zielenen w_as dezelve in den loop van 1843 met 4,554 zielen toegenomen. De Staten van Limburg hebben in hunne zitting van eergisteren* tot lid van de Tweede Kamer gekozen den Heer Mr. M. P. 11. Strens, Advocaat-Gene raal bij het Provinciaal Geregtshof van Limburg, in de plaats van Jhr. Mr. P. F. J. Petit, die uitgevallen is. Op den Hollandschen Spoorweg zijn in Junij vervoerd 61,594 personen, en is 59,19Ü.57J- ontvangen hetgeen met de ontvangst van de vorige maanden maakt 266,502.391 en het getal reizigers brengt tot 291,271. Van Leyden waren vervoerd 9,622, van 's Gravenhage 13,734, van Haarlem 15,283, van Amsterdam 21,685 reizigers, de overigen op de tusschenliggende plaatsen opgenomen. Den 2,,cn dezer is in den vroegen morgen brand ontstaan in de hofstede van den landman J. Klompen, te Drcischor, Kanton Brouwershaven, waar door de schuureenige varkenseen os en een kalfen verder eenige bouw materialen vernield zijn het woonhuis zelve is wel aanmerkelijk beschadigd doch echter behouden gebleven niets was verzekerd. Ook heeft te Boxmeer, in Noord-Brabandeen vrij hevige brand twee woningen van M. Bosmans, den 29 Junij grootendeels in de asch gelegd ook die gebouwen waren niet verzekerd. 's GRAVENHAGE3 Julij. Bij besluiten van den 8slcn en 20sten Junij jl., n°. 63 en 69, heeft het den Koning behaagd onder anderen te bepalendat van de hierna te noemen Officieren en anderendie zich bij de expedition tegen de zeeroovers in de Indische wateren onder de bevelen van den Kapitein-Luitenant ter zee Coert- zenen den Luitenant ter zee der lsle klasse Stollhebben onderscheiden bij dag-order eervolle melding zal worden gemaakt, als: Bij de lste expeditie, van: de Luitenants ter zee 2de klasse J. P. G. Muller, P. Toutenhoofd, II. van Maurik (sedert overleden); de Adelborsten der lslc klasse R. W. G. Arendsen de Wolff, J. C. van der Bankden 2den Schipper E. II. Niehoff; de 2de Luitenants bij het 3de bataillon Infanterie K. Wetzelaar en G. Willemsenden Sergeantsedert bevorderd tot 2d<m Luitenant bij de 3de al'deeling Depót C. A. Bellaard Lormier den Sergeant bij gemeld bataillon V. A. Amiotden Sergeant, sedert bevorderd tot 2den Luitenant bij de 3de afdeeling depót M. J. Th. van Goghen den Sergeant bij gemeld bataillon J. Verschuyl. Bij de 2dc expeditievande Luitenants ter zee der 2de klasse II. P. Ar kenbout SchokkerP. A. J. B. Bloys van Treslong PrinsJ. E. BuysJ. A. Muntendam en den Adelborst der lste klasse H. D. Slegt. Zijnde dien ten gevolge, tot de uitvoering van 'sKonings bevelen, de ver- eischte orders naar Oost-lndië afgezonden. Z M. de Koning heeft aan de Gereformeerde Gemeente te Utrecht toe gestaan een tienden Predikant te mogen beroepen. Men verneemt dat het Z. M. behaagd heeft, voor den bouw eener Roomsch-Katholijke kerk te Frederiks-Oordgemeente Vleddcr, eene Rijks subsidie van ƒ7,000 te vcrleenen. Er was daar ter plaatse dringende behoefte aan een bruikbaar Kerkgebouwdaar de dienst in een soort van schuur moest worden gehouden. Heden is door Zijne Excellentie den baron Van Zuylen van Nyevelt, Mi nister voor de zaken der Hervormde Eeredicnst, enz., vergezeld van den Heer

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2