FRANKFORT. Te Wiesbaden was het berigt ontvangen, (lat Z. M. de Koning der Belgen nog in den loop van het tegenwoordig jaar die badplaats zou bezoeken, om 1 op nieuw de geneesbronnen gedurende verscheiden weken te gebruiken, welke reeds herhaaldelijk een heilzamen invloed op de gezondheid van Z. M. hadden uitgeoefend. De Senaat dezer Stad heelt aan Dr. Stein, Opperrabbijn, brieven van burgerregt toegestaan. Dit is de eerste maal dat zulk een eer aan een Israë liet te Frankfort wordt bewezen, waar de Joden geen ander regt genieten dan bescherming van personen en goederen. FN GELAND. LONDEN, 29 Junij. Lord Ileytesbury schijnt door Hare Maj. benoemd te zijn tot Lord-Luite- nant van Ierland. Het tafelservies van II. M., welks waarde op 3,000,000 c£ begroot wordt, zal nog vermeerderd worden. De 10,000 welke de Intendant van bet buis der Koningin jaarlijks bespaart, zal tot den aankoop van tafel- goud en zilver worden besteed. Er zou sprake zijn van een huwelijk tusscben den Prins George van Cambridge en de Grootvorstin van Rusland Olga, dochter des Keizers. -De Kroonprins van Denemarken bezoekt nog steeds de Schotsche Hoog landen werwaarts ook de Koning van Saksen vertrokken isom die merk waardige landstreken te bezoeken te voren zoo bekendwegens de invallen der roofzieke Deenen. De motie van den beer Villiersom alle belasting op de granen af te schaffenis met 328 tegen 124 stemmen in het Lager Huis verworpen. De Staatsgevangenen te Dublin ontvangen nog gedurig bezoeken van de Hooge Geestelijkheid in Ierlanddeze zou eenen grooten en plegtigen stap ten hunnen behoeve doenwelkewordt nog niet gemeld. Londen bevat thans cene bevolking van 2,007.550 zielenwekelijks vallen er gemiddeld 946 sterfgevallen voor. Het veelgeprezenebestreden en verdedigde atmospherische spoorwegen stelsel beeft in den jongsten tijd eene meer omstandige (hoogst belangrijke, tegen de beoordeeling door Mallet en anderen inloopende) toelichting bekomen. Robert Stephenson, een der bekwaamste en verdienstelijkste Engelsche Inge nieurs, door de Directeuren van den Chester-Holyhead spoorweg tot het uitbrengen van een rapport over dit stelsel uitgenoodigdleverde op grond van talrijkemet even veel beleid als doorwrochte zaakkennis op den Kingston- Dalkey-Spoorweg bewerkstelligde proefnemingen een berigt inhetwelk dezer dagen in druk is uitgegeven. Aan bet slot van dit berigt wordt de zakelijke inhoud van hetzelve opgesomd in de volgende stellingen: 1°. Het atmospherische stelsel is geen goedkoop stelsel van krachtvoort- planting, en staat in dit opzigt achterlijk, zoo wel tegen de locomotieve als tegen de rustende stoommachine met zeilen. 2°. Ilet is niet berekend, om op den duur grootere snelheden voort te brengen, dan het locomotieven-stelsel. 3°. Het zal in de meeste gevallen geene bezuiniging op de kosten tot aanleg van eenen spoorweg te weeg brengen, maar integendeel de kosten aanmer kelijk verzwaren. 4°. Het atmospherische beginsel zou welligt kunnen toegepast worden op sommige kortere spoorwegenalwaar een levendiger transport met talrijke en kleine spoortreinen plaats grijpten lokale omstandigheden die bet gebruik der locomotief onmogelijk makenzich voordoen. 5°. Insgelijks op spoorwegen van 4 tot 5 Engelsche mijlen lengte, op welke een drok en snel vervoer in de nabijheid van groote steden tusschen twee eind-stations uitsluitend en regtstreeks volvoerd wordt. 6°. Op korte spoorwegliniënzoo als de Blackwall-spoorwegdie hoofd zakelijk derzelver verkeer van tusschen-stations ontleenenis het atmosphe rische beginsel niet aanwendbaaren staat hetzelve verre achterlijk tegen iedere inrigtingbij welke ten behoeve van het tusschenverkeerenkele wagens van eenen trein los gemaakt worden. 7°. Op lange spoorweg-]iniën kunnen de voorwaarden van een levendig bedrijvig vervoer door een zoo onhandelbaar stelsel als het atmospherische, welks werking zoo geheel van de volkomenheid van al de bijzondere deelen van deszelfs mechanismus afhangt, niet vervuld worden. -De nieuwstijdingen van de Kaap de Goede Hoop van den 25sten April hcrigten onsdat de Kolonisten van l'ort-Natal zich gereed maakten om dat oord te verlaten, ten einde zich verder op buiten de Engelsche heer schappij te vestigen. Berigten uit de Verecnigde Staten van Noord-Amcrika melden dat de Senaat bet ontwerp tot aanhechting van de republiek Texas met voor noemde Staten met vrij groote meerderheid verworpen bad. Uit eenen brief door den zendeling Dr. Wolff, op eenige uren van Bokhara in Tartarije geschreven, blijkt, dat er bijna 200,000 I'ersia- nen en verscheiden Italianenuit Khorossan in Perzië weggevoerdonder de bevolking als slaven verkocht zijn en in den cllendigsten staat leven hij maant zijne Engelsche landgenootcn aanom gelden ter hunner vrij- kooping bijeen te brengen. FRANKRIJK. PARIJS30 Junij. De Minister van Oorlog beeft een dagorder aan het leger gerigtbij gelegenheid van de pogingen tot ronselarij van de zijde der Legitimisten. Den 29stei> is in eene der kerken te Parijs door den Pauselijken Nuntius eene mis gevierdwaartoe allen genoodigd warendie hunne gebeden wilden opzenden voor de zegepraal der Roomsche kerk in Frankrijk. Het Journal des Débats vermeldende, dat de Bisschop van Evreux in de laatste worsteling met de geestelijkheid de eenige geweest iswelke zich gematigd en voorzigtig gedragen haddoch dat de kanunniken van de kathedrale kerk van Evreux deze gematigdheid niet hebben goedge keurd weshalve zij eenen brief in de Univers hebben laten plaatsen waarin zij betuigenmet hart en ziel de pogingen door de Fransclie gees telijkheid in het werk gesteld goed te keurenlaat er deze zinsnede op volgen Zal men nog zeggendat de partijgeest niet werkt onder de geestelijk heid Ziedaar het Kapitteldat de handelwijze van zijnen Bisschop af keurt, dat zijnen moed en onafhankelijkheid beschuldigt. Onder de Ligue ging men zoo ver van tegen den Paus zei ven te prediken toen Paus Sixtus V eenige gematigdheid wilde toonen. Wij zijn nog slechts genaderd tot de afkeuring van de Bisschoppendie zich niet vereenigen met al de hevigheid van den partijgeest. Geduld Twee stoomschepen, de Triton en de Euphrate, tot het smaldeel on der bevel van den Prins van Joinville hehoorende, hebben tegen elkaar gestoten, ten gevolge waarvan laatstgenoemde naar Toulon is moeten terug- keeren. Het evolutie-eskader van den Admiraal Perseval-Deschênes, uit 4 linie schepen bestaande en voor de eilanden van Hyères liggendeis den 23sten te Toulon hinnengeloopenom, zoo men meende, de scheepsmagt van den Prins van Joinville vervolgens op de kust van Marokko te gaan versterken. De staat van den oogst in Frankrijk is over het algemeen zeer voldoen de; alle graansoorten staan schoon. Eerstdaags staat een belangrijk regtsgeding beslist te worden voor de Regtbanken van Sardinië. De vraag is of Fransche Joden van een erfregt kun nen worden uitgesloten, waartoe zij als familie en bij testament geregtigd warenonder voorwendsel dat de erflater lloomsch geworden en in die Gods dienst gestorven zijndezijn doop alle handen tusschen hem en zijne erfgena men zou hebben ontbonden. "Wij Franschen mogen ons zelve gclukwenschen (zegt het Journal des Débatswaaruit wij dit artikel ontleenen en wij hebben het voorregt zulks met hen te kunnen zeggen), dat wij in een land leven waar men zelfs niet op het denkbeeld zou komen om een dergelijke regtsvraag te opperen. Het is niet waarschijnlijk dat eenige regtbank in Sardinië die schandelijke grondstelling wil wettigen: dat de doop de banden des bloeds verbreekt. Nergens is deze grondstellingdoor de eerzucht en de hegeerlijkheid uitgevon den in de Sardinische wetten beschreven. Men vindt haar noch in het Ro- meinsche noch in het Kerkelijk regt. Maar dit is ook slechts de onderge schikte vraag in het regtsgeding. De eischers zijn geen Sardiniërs maar Fran sche burgers. Dus woxdt hun Staat niet door vreemde maar door de Fransche wet geregeld en de hemel zij dank, voor deze zijn er Joden noch Protes tanten noch Katholijkener zijn alleen burgers die dezelfde regten hebben. Het zijn dan geen Joden die regt vragen voor de Sardinische regtbanken maar Franschen. Bovendien bestaat er een overeenkomst van 1760 ter wederkeerige verzekering van het geheele en vrije gebruik van al hunne regten en goederen, vooral van het erfregt der wederzijdsche onderdanen in beide landen. Zoodat, als de vreemde regters deze overeenkomst toepassen, onze mede burgers hun regtsgeding moeten winnen. De bekende schrijver Eugène Sue heeft aan een' Boekhandelaar de uit gaaf van zijn' Joodsche Wandelaargedurende den tijd van 10 jaren voor 110,000 fr. verkocht. Ongelukkig echter voor Sue zullen hem slechts 80,000 fr. van de 110,000 toekomen, daar hij er 30,000 zal moeten uitkeeren aan zijne voormalige uitgevers Gosselin en Béthunemet welke hij een overeen komst had gesloten, dat hij hun voor ieder deel van een werk dat hij anderen verkochtduizend kroonen voor schadeloosstelling zou uitkeeren. Abdel-Kader is aan het hoofd van 1500 ruiters weder op het door de Franschen bezette grondgebied doorgedrongen. Den 29ste" liep te Parijs het gerucht, dat de Gouverneur-Generaal van Algerie op Marokkaansch grondgsbied was binnengerukt. Te Marseille is de Pakethoot Dante uit het Oosten aangekomenmel dende, dat de Sultan op zijne reis bijna zou zijn omgekomen, daar, bij Isnimidtz voorbij een water rijdende, waarin zich wilde buffels baadden, deze dieren uit hetzelve te voorschijn kwamen, de paarden van den Sul tan verschrikten en deze het rijtuig omver wierpende Sultandie op het punt was van verpletterd te worden, is nog hij tijds gered. BELGIS. BRUSSEL 30 Junij. De inschrijving voor de leening, bestemd tot den gedeeltelijken afkoop der Nederlandsche schuldheeft gisteren alhier plaats gehad. De Minister van Finantiën heeft heden het volgende omtrent dezelve hekend gemaakt De Minister van Finantiën verwittigt de belanghebbenden, overeenkomstig art. 11 van het Koninklijk besluit van 16 Junij 1844, genomen ter uitvoering der wet van 22 Maart bevorensdat het totale bedrag der inschrijving voor de leening van 84,656,000 lr. beloopt eene som van 188,125,000 fr., nomi nale waarde (uitmakende, tegen den prijs der uitgifte van 104 pCt., een effectief kapitaal van 195,650,000 fr.); zoodat voor elke duizend franken in schrijving 450 franken kunnen worden toegewezen.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3