LEYDSCHE COURANT. 1844. WOENSDAG, J'ULIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt driemaal in de week uitgegeven, des Maandags, Woensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt hoofde van den ZondagZaturdag-avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer ivorden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is ƒ3.voor de 3 maanden. LEYDEN, 2 JULIJ. De Stenden van het Groot-Hertogdom Luxemburg zijn den 22sted gesloten geworden. De vergadering heeftalvorens uiteen te gaanmet eenparige stemmen een adres aan Z. M. den Koning Groothertog gestemd. Men verneemt dat 'sKonings reize naar Luxemburg eerst in de volgende week, waarschijnlijk Maandag, zal plaats hebben. Laatstleden Donderdag is uit Hellevoetsluis naar zee gestoomd, Zr. Ms. stoomschip Merapie, Kapitein-Luitenant Baars, naar Batavia, aan welks boord zich bevinden de Generaal von Gagern en andere officieren. De Nederlandsehe Maatschappij tot bevordering van Nijverheid, zal den 16den dezer te Haarlem hare Jaarlijksche Algemeene Vergadering houden. 's GRAVENHAGE1 Julij. Z. M. de Koning beeft den Geneesheer Carron de Villarswelke in het Groot-Hertogdom Luxemburg meer dan 1400 behoeftige ooglijders met goed gevolg behandeld heeftbenoemd tot Commandeur der Orde van de Eiken kroon. Zaturdag is de Heer Mr. Campegius Hermanus Gockinga, onlangs door Z. M. den Koning tot lid van den Hoogen Raad benoemd, als zoodanig in dat collegie geïnstalleerd. Die Raad heeft dezer dagen verworpen het beroep in cassatie, ingesteld door Jan Kersten en Gerrit Kosmanwelke door het provinciaal geregtshof van Gelderland, ter zake van moedwilligen manslag, gepleegd op den commies bij 'sRijks belastingen, P. H. Staverman, waren veroordeeld tot de straffe van het zwaaijen van het zwaard over het hoofd en een confinement van acht en tien jaren. Naar men verneemt, is de kunstverzameling van Z. M. den Koning in de laatste dagen vermeerderd met eene voortreffelijke schilderij van den be roemden Arie Scheffer, uit Parijs, voorstellende de Wijzen uit het Oosten die den pasgeboren Christus gaan begroeten. De Minister van Finantiën beeft ter kennis van de belanghebbenden ge- bragt, dat het Z. Majesteit heeft behaagd, bij besluit van den 16den Jnnij jl., n°. 57, te bepalen: dat de vrijstelling van zegelregt, vervat in n°. 57 van art. 27 A. der wet van den 3dcn October 1843 Staatsblad n°. 47), mede zal worden genoten voor de attestatiën de vita en quitantiën, betrekkelijk de persioenen ten laste van 1°. De weduwen-fondsen onder het beheer van de Departementen van Oorlog en Marine 2°. Het weduwen-fonds der ambtenaren en geëmploijeerden tot het algemeen bestuur behoorende 3°. Het algemeen burgerlijk pensioen-fonds; 4°. Het verhoogd militair pensioen-fonds in Oost-Indië 5°. Het militair weduwen- en wcezen-fonds in Oost-Indië 6°. Het civiel weduwen- en weezen-fonds in Oost-lndie; en 7°. Het pensioen-fonds der ambtenaren in de Nederlandsehe West-Indische bezittingen, alsmede voor hunne weduwen en kinderen. Ingevolge het bepaalde bij de wet van den 3den October 1843 Staatsblad n°. 47), en tot het opgemeld Koninklijk besluit kunnen alzoo de attestatiën de vita tot ontvang van lijfrentenpensioenengagementen en ridder-soldijen ten laste van den Staat, waaronder ook wordt begrepen de Indische kas, en van de zeven bovengemelde fondsenmitsgaders de daarvoor atgegevene qui- tantiën, op ongezegcld papier gesteld worden, mits het jaarlijksch bedrag van de lijfrentehet pensioenhet gagement of ridder-soldij waarvoor de attes tatie de vita en quitantie worden afgegevende som van ƒ300 niet te boven gaatterwijl in het tegenovergestelde gevalal de voorbedoelde attestatiën en quitantiën aan het regt van zegel onderhevig zijnen wel de attestatiën de vita tot ontvang van lijfrenten, pensioenen, enz. ten laste van den Staat en de Indische kas aan het regt van 15 cents, en die tot ontvang van pensioenen uit de zeven voormelde fondsenaan het regt van ten minste 50 cents. De moeijelijkhedenwelke onlangs in eene der provinciën zijn ontstaan, wegens het doen zegelen van reeds opgemaakte en onderteekende processen- verbaal van aanbestedingen en verpachtingenheeft den Minister van Binnen!. Zaken genoopt de aandacht van de Gouverneurs der provinciën te vestigen op het bepaalde bij de art. 13 en 14 der Wet van 3 October 1843, Staatsblad N°. 47)volgens welke ook de processen-verbaalals anderzinsmoeten worden geschreven, of op het gezegeld papier, van wege het rijk uitgegeven, öf op het papier, dat, alvorens te worden gebruikt, van het natte of buiten gewoon zegel is voorzien geworden. Ingeval het mogt gebeuren dat zoo danig papier na de zegeling wordt verklad of anderzins onbruikbaar is ge worden dan zal ander papier van dezelfde soortkosteloos kunnen worden gestempeld, waartoe van wege het Departement van Financiën op de Ont vangers van het buitengewoon zegel eene algemeene magtiging is verstrekt, mits slechts eene verklaring dienaangaande worde overlegd van den Griffier der Provinciale Staten. 2 Julij. Heden worden de Vergaderingen der Staten van de Provinciën in de hoofd plaatsen der verschillende gewesten geopend. Z. Exc. de Gouverneur van Zuid-Holland, die voor het eerst deze jaarlijksche bijeenkomst opende, heeft te dier gelegenheid eene aanspraak gehoudenwaarna Gedeputeerde Staten hun jaarlijksch verslag, nopens den toestand der Provincie, hebben ingebragt. Aanstaanden Donderdag zullen de verkiezingen tot leden van de Tweede Kamer voor dit gewest worden gehouden. Naar men verneemt, heeft Zijne Majesteit, bij besluit van den 16den der vorige maand, N°. 48, op het Departement van Oorlog de vereischte magti ging verstrekt, om de miliciens der ligtingen van de jaren 1841 en 1842, welke zich met onbepaald verlof in hunne haardsteden bevinden, tegen den lsten September in werkelijke dienst op te roepenom gedurende eene maand de najaars-oefeningen bij te wonen. Eerste Badberigt. Bij de opening der baden, op den 14dcn Junij was het weder minder gunstigdan toeneenige dagen te vorendezelve op dat tijdstip bepaald werd. Sterke zuidwestewind had, op den dag der opening, de lucht op 58 gr. Fahr. verkoeld, terwijl nogtans de Zee om half twaalf ure 64 gr. teekende. Zoo bleef het ook meestal tot den 22slen, toen de warmte dei- lucht toenamen weder van den 25slunvan welk tijdstip dezelve wederom daaldeen de temperatuur der Zeedie van de lucht overtrof, hetgeen ver- eenigd met den gewoonlijk vrij sterken golfslag, bet baden in Zee zeer aange naam en, gevoegd bij de geringe temperatuur van beide, versterkende!- maak te dan wanneer dit bij gewone zomerwarmte geschiedt. Het bezoek was echter, uit hoofde van bet minder aanlokkend weder, niet zoo druk als om denzelfden tijd in de laatste jaren zijnde er van den 14 tot den 30 Junij niet meer dan circa drie honderd baden gegeven. Ook bet getal logeanten op het Badhuis en te Scheveningen is nog gering, doch beloven verscheidene, in de laatste dagen gedane bestellingenhetzelve binnen kort aanmerkelijk te doen toenemen. Intusschen hebben de Stedelijke Regering, bij de verandering van pachters der Badinrigtingen de nieuwe pachters, de Ileeren Switsard, elk van hunne zijde zich beijverd, om, zoowel alles wat de baden, als wat. het inwendige van het Badhuis en het Ameublement van hetzelve betreft, te verbeteren, en waar het noodig was, te vernieuwen, om, zoo doende, het geheel eenen hoogeren trap van volmaaktheid te doen bereiken. Bij het inko men van het Badhuis maakt de rijke liverei der talrijke bedienden en de voor komenheid derzelven eenen gunstigen indruk, en dezelve wordt vermeerderd door eene goede tafel en de orde der bediening, die zoowel aan de Table d'Höteals bij verscheidene bijzondere Diners en bij de talrijke bijeenkomsten, die op de Pinksterdagenen een paar schoone Zondagenop het terras heb ben plaats gehad, met welgevallen is waargenomen. Ook ten opzigte der baden heeft men getrachtmeerder elegance met meer gemak te verbinden hiervan getuigen de Ameublementen der Badkamersen het in orde brengen van Salonswaar diegenendie Binnenbaden wenschen kunnen vertoeven tot dat dezelve gereed zijn gemaakt, Dagblv. 's Grav.) AMSTERDAM, 1 Julij. Door de Nederlandsehe Handel-Maatsehappij zijn voor deze maand bevracht de onderstaande bodemsals Voor Amsterdam: Castor; Anna Maria Henriette; Elisabeth en Antoinette; President Verkouteren; Christina Agatha; Clara Henriette; Admiraal Jan EvcrtscnKoning der Nederlanden Koophandel Vriendschap en Deciina.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1