gebod voor de Proieitsnien, om bij procetiien te knielen, Ingetrokken zo» worden, mét 35 tegen ééne item verworpen. Ült iBaden Baden schrijft men van 3 Febrnarijs In den afgeloopen nacht heeft men den wagenmaker Rheinheldop 40 schreden afstand van zijne woning vermoord op straat gevonden. De verdenking viel tip zijpen sojarigen soon, die terstond in hechtenis werd genomen en heden 'leedi zijne misdsad heeft bekend. Rhiinhold was een mar, zedeloos, twist gierig en aan dronkenschap overgegeven man, die tengevolge hiervan mer kelijk In zijne zaken achteruitging. Hij mishandelde zijne vrouw en kinderen herhaaldelijk en had nog denzelfden dag, toen hij dood gevonden werd, lijne huisgenopten geslagen, om welke reden de oudste zoon, op wraak bedacht, zijnen van spel en drinkgelag terugkeerenden vader opwachtte en aangreep, met óógmerk om hem af te rossen; doch onder de worsteling en terwijl de vader den zoon genoegzaam overmeesterde eh naar hem stak, trok ook deze een mes en bragt zijnen vader de doodelijke wonden toe. Het Groothertogdom Mecklenburg Schwerin bezit thans eene bevol. king van 361,438 zielen. In 1843 werden er 18,017 kinderen geboren, stier» ven er 14,430 menschep en huwden 3,847 paren. De Paus te Rome heeft den 37 Jannarij een geheim consistorie gehod. den-, waarin 4 nieuwe .Kardinalen, 5 Aatibisschoppen en 13 Bisschoppen benoemd i\jn; ook was de kens van den Domheer Knaller tot Vorst Bisschop van Breslau bevestigd geworden; deze keus was reeds vóór anderhalf jaar gedaan. Onder de Christenbevolking in de Tiuksche provinciën Bulgarie, Bosnië en Rutnelie, heerscht sedert eenigen tijd groote gisting, welke voor 'een openbaren opstand ieder öogehblik doet vreezen. In de maand Janbarij heboeh, zooals op vele plaatsen elders, in Gal- llcie stormen gewoed, doch den laden, gevoelde men eene aardbeving, waardoor een hu s instortte en verschelden andere scheuren bekwamen. De schokken herhaalden zich van tijd tot tijd en eerst den knderen morgen hiel den dezelve geheel op. GROOT-BR1T ANNIE. LondeIv den 8 Februarij. Het handelsverdrag met Rusland, waarvan in de troonrede melding is gemaakt, is den itden Januarij van dit jaar te Pe- tersbtirg geteekend en de raiificatien van hetzelve zijn den 3iscen daaraan volgende te Londen uitgewisseld. De timet deelt hetzelve in zijn geheel mede. H r bevat 16 artikelen en heeft de strekking, om voor schepen van beide natiën weaerkeerige regten en vrijheden 'te verzekeren. Alzoo zullen de schepen van Groot-Brnanmebij het binnenkomen en verlaten vkn de Rui sische havens aan geene hoogere regten onderworpen zijn, dan die, op Rus slsche schepen gelegd; terwijl, omgekeerd, de laatste, de Britsche havens bezoekende behandeld zullen worden als Britsche. Verder zullen Btitsche en Russische schepen, die van andere landen dan de overeengekomen par. tijen aankomen, toegelaten worden tegen betaling van dezelfde regten als van dezelve gevorderd zonden worden door hunne respective natiën. En 'in het algemeen, zullen de schepen en onderaahen van de twee natièn de- ■zelfde voorregteti fn ieders land genieten, waarop de eigene schepen aan spraak mogen 'maken. Alzoo zegt de times terwijl Fransche redenaars hoog opgaven van de aanmatigingen en vorderingen van het trou- welooze Albion; leiwijl de-Fransche pers jmchte in het veronderstelde ver val van oen Britscnen handel; en terwijl Portugal zijnen eigen en onzen handel belemmerde ooor het vertragen van de uitvoering van eén handela verdrag, dat allerweldadigst voor beide tanden zou werkengaat de mag tigsie Siaat van Noordelijk Europa een verdrag met ons aan, dat, naar wij gelooven, niet minder vOordeelig voor dien Staat, dan voor Groot-Britannie kal zijb, Wij beschouwen dat trictaat toch als het voorteeken van eene verzach ting van dit beperkend stelsel, waardoor de omwikkeling van Russische hulpbronneneindeloos in getal en veelsoortig in aard, tot dus verre is verhin. dero; en kis de eerste vrucht van eene getonde, gematigde en krachtige staatkunde, welke, zonder voor *s hands veel te beloven of hoog op te vijzelen, bestendig er op uit is, den Invloed van Britanme's handel, en de vruchten van Britsche nijverheidal verder en verder uit te strekken en te verzekeren, zelfs tot de meest vetwijderde en tot nog toe minst bevriende volken der ssrae." De Minister Peéi heeft in het Lager-Huis verklaard, dit de onzeker beid van het verdrag met Portugal den handel Stremde en dat hij zelfs groote opofferingen zou willen doen, om die onzekerheid op te doen houden; hij gsf zijne hoop te kennen, dat de Onderhandelingen spoedig hervat en tot een gewenscht einde gebragt zouden Worden-, Óok heeft genoemde Minister gezegd, dat eerlang de onderhandelingen met Frankrijk omtrent de betere schikking der hinde sbetrekkingen met Engeland, tot een voor beide landen goede uitkomst zouden leiden. De Hertog van Montpensiirjongste zoon van den Koning van Frankrijk wordt met het voorjaar in Engeland verwacht. Met het ontztuimige weder vin de vorige Week-, is weder een rijk Doit-Indie-vsirder op de kost vsn Schotland geheel verongelukt; hetzelve hid onder anderen 3700 balen Suiker en eene groote hoeveelheid rum aan boord, De dagbladen van Canton verhalen, dat een A abisch koopman, ko mende van de Oostelijke kuiten van Borneo, te Batavia de lijding heeft sangebragt; dat het Hollandsche vaartuig de Elisabeth, hetwelk in I840 Sin gapore verlaten had en sedert dien tijd vermist was, thans op die Kusten ontdekt is geworden. De Arabier Zou sldaar den Kapitein Lindsted gespro ken en vin deken vernomen hebben, dat hij, benevens al de manschappen van z(jn schip, door de inboorlingen tot slaven gemaakt waren. Men meende dit het Nederlandsche bestuur op Batavia eene expeditie uitrustte, teneinde de equipage van de Elisabeth te doen in vrijheid stellen; F R A N K R IJ K. Parijs den io Pebruarij. De Minister van Marine Duperri is door den Admiraal Roussin vervangen geworden. De, Moniteur zegt omtrent dit ontslag het volgendei Stdeit eenigen tijd had de gezondheid van den Admiraal Duperri hem het besluit doen nemen den last zijner bezigneden vtirwel te zeggen en hij had verscheiden mslen den Koning zijne begeerte te kennen gegeven om zich te verwijderen. De Koning heeft die lang geweigerd, maar eindelijk tot zijn groot leedwezen moeten toegeven aan de herhaalde aanzoeken van den door. lochtigen Admiraal, die bij zijne verwijdering zoowel de achting van den Koning ala van het land met zich draagt. Hoewel de oppoaitiebladen hulde dóen aan de bekwaamheden en het karakter del opvolgen van den Minister der Marine, ontbreekt het hun echter niet aan aanmerkingen op die benoeming. Een dier bladen'laat zich daaromtrent in de volgende bewoordingen uit: De keus welke de heer Guizoi gedsan heeft, door den Admirasl Duperri door den Admiraal Rous,in te laten vervangen, ia van veel beteekenia. Uit al de hoofdofficieren der marine is deze laatste welligt de eenlge die zich ten voordeele van het regt van onder, ■oek uitgelaten heeft* De heer Duperri zelf keurde het door den heer Guizet gevolgd stelsel af, en ondersteunde het gevoelen der minderheid van den Raad, die de wijziging der iraciaten van 1831 en 1833 verlangde. Daar de tegenwoordige Miniiter vso Marine gemeend had net bestuur te moeten verlaten, scheen het, na de stemming over bet adres, dit de heer Guizot die gelegenheid te bast moest nemen om hem door een man te doen vervan. gen, die zich met rondborstigheid vtjsndig tegea het regt van onderzoek be weide. Dtetdoer ten hjj de Gedeputeerden overtuigd hebben dat hij ce aanbeveling', to de zinsnede van dén heer huwen ve*vir, erratic epvatte. Maar, in stede van deze gedragslijn ie volgen. üeei. nij zen geni-.t een man aan re werven, zoo weinig geneigd als bij zelf om negatiatjen over deze hoogst aangelegen zaak te cpenen. Er zijn onderscheidene personen te Toulonse en Agen gevangen getjo men, beschuldigd van deel te hebben genomen aan een complot tot verstoring der openbare rusr. Er is een nieuw blad te Parijs verschenen, onderden bevalligen naam van: de Satan; het zal in den geest van de Charivari geschreven wórden, In den Moniteur /tlgerien wordt gemeld, aai de eerste geruchten omtrent den afval, welken /tbdel-Kader bij eenige Emirs, die reeds aan Frankrijk onderworpen waren, bad te weeg gebragt, zeer overdreven zijn geween daar geen der magtige Kahylen-siammen, die rondom de vlakte van Metidja wonen, in beweging was gekomen. De Gouverneur was echter met eene legerafdeling verirokken, cm de zaken in persoon te kunnen onderzoeken. De kolonisatie in Algerie ging voorspoedig voort. De Minister van Oorlog had omtrent dezelve onderscheidene besluiten genomen; onder anderen ook, die in Algerie 13 (Notarissen allen Fransche van ge. boorte, zouden mogen werkzaam zijn. MENGELINGEN. DE SNGELSCHE KOLONIËN ALS MILITAIRE FOSITIÉN BESCHOUWD. Sierra-Leone. 'Vervolg van N°. 13.) bit Is eene kolonie sui generis, een amphitheater van philantropische proef, nemingen. Niettegenstaande alle moeiten, welke men zich heeft gegeven; zullen hare Itgg'ng en de moeijelijkheid barer middelen van gemeenschap mee het binnenlind altooa beletten dat men er eene handelsplaats of enirepót vin mike, en hoewel Sierra Leone het hoofdkwartier van het Afrikatnsch korps bevat, is het ook geen militaire post; het zij ons echter veroorloofd eenige woorden over de maatregelen tot beteugeling des slavenhsndels of tot beschaving der verschillende Afrikaansche stammen genomen, en over de verkregen resultaten, te zeggen. Toen de Portugezen hunne Afrikaansche koloniën verlaten hadden, stichte Engeland eene kleine nederzetting op het eiland Bani, in den zee-arm, welke zich ten nooroen der landengte van Sierra-Leone uitstrekt. Na den Amerikaanschen onafhankelljkheids-ooilogwerden al de Negers die op de Engelsche schepen of in de regimenten hadden gediend ten getale van vier honderd, vereenigd en op de landengte van Sierra-Leone gevestigd met veertig blanken om ben te besturen. De helft dezer kolonisten stierf in het eetste jaar, en de andere helft, door de inboorlingen aangevallen; werd genoodzaakt op het eiland Bani te viugten. In 1791, toen de Afri kaansche compagnie zich vormde, begon zij met op dezelfde plaati eene vestiging daar te stellen, waarvan zij de kern uit Negers van jamaika vormde. In 1808 werd de kolonie eigendom der kroon verklaard, aan wie zij altoos sedert is gebleven, maar die er slechts een nominaal gezag uitoefent, want; zoo al de bevelen dadelijk uit het burean van koloniën gaan, worden inder daad alle wetten en reglementen, deze vestiging betreffende, altoos onder invloed der Afrikaansche compagnie uitgevaardigd. Toen men besloot d n slavenhandel af te schaffen, werd Sierra-Leone als schuilplaats voor de ver. loste zwarten en tot verkoop der Negerschepen aangenomen. Als ligging schjjnt het, dat men geene betere plaats had kunnen kiezen. Eene landengte wier grond zich itapsgewjjze boven de oppervlakte der zee verheft, zonder stilstaande wateren noch moerassen, door eene prachtige keten boschrijke heuvels aan het vaste land gehecht; al deze omstandigheden schenen zich te vereenigen, om de gezonde lucht dezer plaats te waarborgen. Men werd weldra en wreedelijk van deze dwaling terug gebragt, want Sierra-Leone is nooit in waarheid anders dan een fraai graf geweest, altijd geopend om nieuwe slagtoffer! te ontvangen. V/at het lot der bevrijde slaven betreft, was de vestiging van Sierra-Leone slechts een halve maatregel de onge lukkiger: worden, noch aan hun land noch aan hunne vrienden wedergege ven, zij zijn op een klein pont zamengedrongen, om er de vreemdste be- volking Uit te maken, welke men bedenken kan, een mengel zonder naam, van alle Afrjkaansche rassen, en dat van Freetown een echt zwart Babel maakt. Zij komen dikwijls in grooien getale aan (want men ziet soms op éénen dag, drie of vier door de kruisers gemaakte prijzen binnenloopen,) en in den tampzaligsten toesiand gebragt door de ellende welke zij aan boord der Negerschepen hebben moeten dooistaan. Men ontscheept hen dadelijk op den grond der vrijheid, en Zij moeten dan zoo goed mogelijk den kosc Wiunen. De opsomming der onbillijkhedenwelke dóór de blanken van alle klassen, te Sierra-Leone gevestigu, worden gepleegd, zonde eene belangwekkende bladzijde zijn, 'te voegen bij ai die, waarin de weldaden der Britsche mensch Itev'endheid worden vermeld. Men zoude, zoo noodig, alle middelen kunnen aanwijzen, welke de winzucht kan uitvinden, in het werk gesteld om de premiën te verdienen asn de verlossers der gevangenen, welke op de Neger, schepen worden gevonden, toegestaan. Mep zoude de schepen kunnen noethen welke voor spotprijs waren verkocht geworden, en kort daarop her. nomen zijn, dezelfde slaven aan boord hebbende, waarmede zij de eersta reis belast waren; zoo zeer was de inschrijving, waaraan deze ongelokkigen bij hunne komst in de kolonie moesten onderworpen zijn, met onachtzaam, heid en kwade trouw gesented, zoodat zij, nauwelijks te Fteetown ont. scheept, dikwijls aan de kooplieden van het binnenland werden geleverd, die hen op eenigen afstand naar het zuiden aan de kust bragten, om aan Kapiteins te worden verkocht, wier taak daarin bestond, schip en lading in hinden der ktuisers te doen vallen, die dan de premie voor eiken bevrijden Neger (<So gulden ongeveer per hoofd) met de eerste deelden. Onder de degelijk bevrijde Negers, ondergingen zij, die aan de epidemische ziekten wsren omkomen, welke hen bij honderden wegsleepten, geen minder wreed lot; zij wtrden, onder voorwendsel van hen te bekeeren en te beschaven, aan planters toevertrouwd, die zich veel meer bezig hielden hen te laten werken, dan hnn materieel of zedelijk welzijn te bevorderen, zoodat zij van degelijke beschermers berooid, en gedurig van meesters veranderende, uit hoofde der gedurige verkoopen of de schrikkelijke sterfte der bistutenin de barbaarichheid gedompeld bleven, en aan alle pogingen der meihodisii sche leeraars, met hunne godsdienstige opvoeding belast, weerstand boden. Alles in aanmerking genomen, waren de Negers aan een oneindig zwaarder jok dan dat hunner gelijken in Amerika onderworpen. Hoe kon deze sttat van zaken ook ophouden re bestaan, daar de handel drijvende planters en zelfs de ambtenaren; een ieder in één woord, uiige tonderd de arme bevrijde gevangenen, belang had, dat deze siaat van zaken zoo lang mogelijk voortduurde; daar het Gouvernement zelf, het slecht vootbeeld gevenoe de beste mannen uit de ladingen der prijsgemaakte Negerschepen noodzaakien, om in de zwarte regeraenten te treden, welke, naanwelijks gevormd, naar de Engelsche koloniën van Amerika vertrokken, alwaar deze soldaten reden hadden het lot der slaven te berijden, want deze, zich goed gedragende, verkregen gemakkelijk van de edelmoedigheid hnnner meesters, die belang hadden hen aan te moedigen, de beloomng voor huh werk, terwijl de anderen met hunnen titel van vrije mannen, onbepaald onder de vaneb bleven, aan eene zeer strenge krijgstucht on. oei worpen, en dikwijls aan de kolonisten als hnlparbeiders geleend of ver. buuid, ca de werkzaamheden te verrigteu, waaraan de meesters hunne ilsveg

Leydse Courant | 1843 | | pagina 3