A*. 1843. LEYDSCIIE ■V. IT, COURANT, WOENSDAG, S FEBRUARIJ. KENNISGEVING. Eerste zitting van den Militieraad over het Kanton Leyden% No. 15, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der STAD LEYDEM, geven bij dezen kennis aan de dienstpligtige lotelingen de/er Stad, van de klassen der jaren 1839, 1840, 1841 en 184a, die in het vorige jaar voor een jaar zijn vrijgesteld, en als nog regt op vrijstelling vermeenen te hebben, dat dc eerste zitting van den Militieraad, voor deze Stad, zal plaats hebben op het Raadhuis te LETDENop DonderdagVrijdag en Za- turdagden gden10den en 11 den Februarij aanstaande*s morgens ten 10 "ure; met vernaming, 0111 op die-dagen voor bovengemelden Militieraad te verschijnen, ten einde zulks op nieuw te bewijzen; terwijl zy bij gebreke hiervan al ware het, dat het biljet tot oproeping van ieder derzelven in 't bijzonder, niet behoorlijk aan hen mogt zijn bezorgd, ingevolge art 38 der wet, van den 27. April 1820, zullen geacht^worden geenerhande reden tot vrijstelling te hebben, en voor den dienst finaal worden gedesigneerd. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij H. H Burgemeester en Wethouders der Stad Leydenop den 30. Januarij 1843. D U R I E U. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. N N. EDERL.AN.DE Leiden, 7 Februsrij. De Hooggeleerde Heer J. van der Hoeven zal de waardigheid van Rector. Magnificui der Leidscne Hoogescnoolgedurende dit Akademie-jaar door hem bekleed, op morgen nederleggen met het houden van eene plegtige Redevoering in het groot Auditorium Door Zijne Majeiteit is tot Rector-Magnificus onzer Hoogeschool voor het Akademie jaar 1843-1844 benoemd de Hoogleeraar J. M. Schrant. Uit 'Gravenhage meldt men van den 3den dezer: Zijne Maj. heeft benoemd tot Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw den heer J. D. DehnsConsul der Nederlanden te Biyoone. Zijne Maj. heeft op verzoek eervol ontslagen den Secretaria der Kamer van Koophandel en Fabrüken te Rotterdam, den heer R. Nierstrasz, en in deszelfa plaats benoemd den heer Mr. fV. C. Mees. Den 5den is san het Departement van Buiteniandsche Zaken te *1 Gravenhage uitgewisseld de acte van bekrachtiging van HH. MM. de Koningen der Nederlanden en Belgie van het tractaat. door de Gevolmag tigden der beide Regeringen op den 5den November I. i. te 's Gravenhage geieekenu. De Belgische Senaat had den 3den het tractaat goedgekeurd; terstond na de atemming werd bet ter bekrachtiging aan Z. Belgische M. aangeboden; den 4den te 5 ure dei morgens, ia de heer Dujardin met een afzonderlijken spoortrein van Brussel uaar Antwerpen vertrokken en vandaar met postpaarden naar 's Gravenhage. De heer Dujardin zal, na de uit gewisselde documenten naar Brussel te hebben overgebragt, naar Utrecht gaan, om met zijne mede-Commissarissen, de heeren van Caillie en Donnj en de Nederlandsche Commissarissen, alle bij bec eind-tractaat aangeduide quaeaiiea binnen den tijd van 3 maanden af te doen; waarna te Brussel eene Commissie tot uitvoering zal gevormd worden. Bij het eerste onderzoek in de Tweede Kamer der Staten-Generaal van de voordrage nopens den steenweg van Maastricht tot de Geldersche grenzen is het denkbeeld om eeneD kunstweg aan te leggen tot daaracelling van eene goede gemeenschap)te lande tusschen de onderscheidene gedeelten van het Hetcogdom Limburg en de overige provinciën dei Rijks, door ge. noegzaam alle leden toegejuicht In de beweegredenen tot deze goedkeuring verschilde men alleen; sommigen verklaarden zich ten voordeele van het ontwerp, als vetbetering van de defensie des Rijks, anderen zagen meer op den handelsbloei en de meerdere nijverheid die uit het bestaan van den weg zoude ontstaan enz. Eenige leden hebben gevraagd, welke redenen de Regering genoopt had. den om den aanleg van den weg op den regter Maasoever te bepalen In het belang der militaire verdediging althans meenden die leden zou een weg aan den linker Maasoever van Kuik tot Venlo, in verband met de aldaar gelegen teellenden niet minder aan het oogmerk voldoen. De vraag zou dan ook over een minder dobberenden grond loopen. Men vroeg ook welke aoort van weg de Regering zou doen aanleggen? een straat- of steenweg. Men stelde een griendweg als min kostbaar ianga de Maas voor. Op de begrooting van kosten zijn vele aanmerkingen gevallen. Men achtte die begrooting onvolledig en meende dat de büdrige der be. ianghebbende gemeenten daarbij meer specifiek zoudeu behooren te worden opgegeven. Men achtte voorts de raming van kosten bijzonder hoog. Men begreep tiet, waarom de aanleg van eenen kunstweg op eene lengte van ongeveer negen uren eene lom van f 950,000 zal moeten kosten, dat Is ruim driemaal zoo veel als in den regel bet geval is. Men verlangde de buitengewone moeijelijkheden te vernemen, waarmede men hier zon te kampen hebben. Men wensebte omtrent de kosten in het algemeen nadere inlichtingen der Regering. Men merkte ook aan, dat de kosten op ten minste f 950,000 geraamd werden, terwijl de ontworpen geldleeoing op ten hoogste die som zon wor. den geopend. Men ziet ook tegenstrijdigheid in de sommen reeds op de staatsbegrooting nopens dezen post uitgetrokken en verklaarden vele leden dat het beding der subaidien van de belanghebbende gemeenten hun bijzonder gering was toe. geschenen. Wet bet bedrag der rente betrof, meende men, dat die wel op 4J ten honderd zou kannen worden geiteld. Men verlangde ook bepaald te zien in welk jaar de aan te gane negotiatie zal aanvangen. Men verlangde ook eene approximative opgaaf te erlangen van de vermoedelijke opbrengaten wan den weg. Volgent berlgten nit Athene van den 19 Januari], hadden Zijner Majs. fregat de Rjjn, Kapitein-Luitenant D. Bijl de Yroeen Zijner Majs. corvet JasonKapitein E. G. van der Plaatna een kort verblijf in den Pirssus, de rèra naar de Levant voortgezet. Volgens mg latere berlgten waren de beide schepen reed» te Smyrna aangekomen, Pan den jden deter. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten» Generaal, van beden, heeft de heer van Dam van Isselt een voorstel ont. wikkeldhetwelk de atrekking beeft dat de vergadering verklaren zal, dat art. 73 van het reglement van orde der Kamer zoodanig dient te worden uitgelegd, dat de nota's, welke door de leden der Kamer worden overge legd stecdi bil de verslagen, waarroe zij bebooreu, zullen moeten worden gedrukt en een intregrerend deel van dat verslagjzullen uitmaken. Drukken van het voorstel en verzending van hetzelve asn de afdeelingen. De beraadslagingen over bet ontwerp van wet, betrekkelijk de zaken oer Msarschappli van Weldadigheid, worden geopend. Geen der leden vraagt dienaangaande bet woord. Zijne Exc. de Minister van Bmnenlandsche Zaken heeft kortelijk be toogd, dat het ontwerp de strekking heeft, om ter beschikaing van de Regering re stellen die hulpbronnen, welke ook volgens het oordeel van het afgetreden bestuur der Maatschappij van Weldadigheid gevorderd zul. len worden, om de zaken der Maatschappij loopende te houden, dat de Regerng daardoor wordt in staat gesteld, om met gerustheid alle omatan. digheden, die rich ten aanzien der kolonie mogten opdoen, te verbelden; en dat de Regering geene definitieve maatregelen zal vaststellen, zonder daartoe door de wetgeving gemagtigd te zijn. Zijne Exc. hoopt nog al tijd, dat er op de eene of andere wijze, al ware het dan ook door da optreding van een nienw bestuur der Maatschappij, eenige definitieve maatregel tot stand gebragt zal worden. - Tot de stemming overgegaan zijnde, is het ontwerp met algemeene Hem men aangenom n en zal aan de Eerste Kamer worden verzonden. De Comtnisaie tot de verzoekschriften doet verslag over veracheidene in hare handen gestelde requaesten, waarna de vergadering tot nadere bijeen* roeping is gescheiden. Uit Groningen meldt men, dat door R. J. Buwalda en Cemp., bij Zijne Exc. den minister van financiën aanvraag is gedaan, om met 1°. Maart eene geregelde Diiigencedienst aan te leggen tusschen Harlingen, in verband met de stoombootdienst tuischen eerstgemelde plaats en Amster. dam. De weg tusschen Harlingen en Groningen, zou in 9 uren tgda wor den afgelegd, zoodat men des morgens met de stoomboot ten 7 ure, uic Amstetdam vertrekkende, in iinen dag nog des avonds ten ia ure, te Gro ningen zou kunnen zijn. Dezelfde dienst zou des avonds ten 10 ure uic Groningen vertrekken om de passagiers per atoomboot den volgenden mid. dag te Amsterdamen van dddr per spoorweg nog in den namiddag ta 's Gravenhage te kunnen doen zgn. CHINA. Berlgten nit Macao van 10 November melden, dat de Engelsche oorlogs vloot den aisten October bij het eiland Chusan was aangekomen, volgent verdrag de rivier van Nanking verlaten hebbende. Dit eiland zou nu zoo lang bezet blijven tot de ratificatlen van het vredesverdrag waren uitgewis seld, hetgeen in het begin van 1843 zou kunnen plaats hebben. De tijdingen uit Indië loopen tot 2 Januarij. De Engelsche troepen waren toen allen uit Afghanistan op Britsch Indisch grondgebied wedergekeerd, ni het r|jk van Lahore te zijn doorgetrokken, Een der schoonste stoombooien, welke tot de Chineiche expeditie behoorde, is aan den ingang van de haven van Cholan op de klippen vergaan; ook heeft een koopvaardijschip met eene volle lading koopgoederen, naar China bestemd, nabij Winchelsea schipbreuk geleden; de bemanning echter van beide schepen is gered. SPANJE. Er zijn te Parijs zoowel door den telegraaph als bijzondere berigten ver ontrustende tijdingen omtrent Barcelona aangebragt. Dezelve dragen wel menigvuldige blijken van de hooggeklommen ontevredenheid der bevolking, doch vermelden tevens uitdrukkelijk, dat het kanon van het fort Monjuich de bevolking, die nog daarenboven nagenoeg geheel ontwapend is, genoeg, zaam in bedwang hield, om haar van nieuwe oproerige bewegingen af te houden. Op het genoemde tijdstip waren van de brandschatting van 12 mil- lioen realen in het geheel omstreeks 4 millioen geïnd, doch om deze som van de verniogeqde kooplieden, fabrikanten en eigenaren te verwerven, had de bevelvoerende Generaal Seoane alle middelen van dwang moeten doorloo* pen. Eerst heeft die Generaal, gelijk men weet, telkens een uitersten ter mijn voor ce betaling der belasting gesteld, en toen dit niet baatte, de lijsten der wtérbaistige bewoners gevorderd, ten einde tegen hen de bedrei ging van inlegering van soldaten, die men onderhouden en duur betalen moest, ten uitvoer te leggen. Het stedelijk Bestuur en de Kamer van Koop handel hebben iang geweigerd, om die lijsten mede te deelen en zijn daartoe niet overgegaan, dan op de bedreiging, dat de leden dier beide collegiën bq verderen tegenstand in hechtenis genomen en voor den krijgsraad gebragc zouden worden. Daarop heeft de Generaal begonnen garuisaires nit to zenden en deze zijn werkelijk in een zeker aantal woningen (men spreekt van 200) gelegd; doch de verbittering van het volk is daardoor ten top ge stegen, Men heeft de soldaten uitgejouwdde nommera der huizen uiige- wischt, opdat zij niet weten zouden, waarheen zich te begeven, en zulle eene onrustige houding aangenomen, dat de Generaal Seeane den 2$sren een bando of bevel beeft uitgevaardigd, waarvan het eerste artikel aldus luidt: Een iegelijk, die door openbare opruiingen, gedrukte of geschrevene plakschriften of gezangen het volk tot oproer zal uitnoodigen of aanzetten, zal gevat en ter beschikking van den krijgsraad gesteld worden. Deze zal, wanneer het feit bewezen zal zgn, ingevolge de algemeene ordonnantie voot het leger, de doodstraf toepassen. Deze en soortgelijke maatregelen baatten echter slechts weinig. De dag. bladen, gerustgesteld door eene verklaring van den krijgsraad, houdende, dat bijin weérwil van den staat van beleg der atadin regtsgedingen tegen de drukpers de bevoegdheid der gezworenen erkende, lieten dagelijks heviger klagten over bet lijden der bevoluing hooren. Dez njsten was weder eeu nommer van het dagblad el Papagajowelks uitgave in den laat. aten tijd geschorst was geworden, in het licht verschenen, doch de hoofd, redacteur ontving de aanzegging, dat hij, indien er een tweede nommer vin zijn blad uitkwam op staanden voet zou worden doodgeschoten. Intusschen toonde de Generaal ieeane dat hii niet alle gedane bedreigingen durfde uitvoeren. Zeker rijke eigenaar. Betel geheeien, heeft asn de garnisaiiea het binnenkomen in zijne woning belet, en men heeft daar de deuren niet durven openbreken. Daarentegen is een ander rijk burger. Keek, nadat hij eenige dagen garniaaiies in zijne woning had gehad, wegens weigering der betaling van zijn aandeel in de belasting, naar de citadel gebragt. Den ?7sten neetc Seoane vin de 25 alcades der wijken gevorderd, dat tjj de soldaten (et bet uitvoeren der dwangbevelen jouden begeleWej^

Leydse Courant | 1843 | | pagina 1