A0. 1843. LEYDSCHE IV8. 15. O II n A IN T; VRIJDAG, 3 FEBRUARIJ. NEDERLANDEN. Levoen, a Februarij. Gilleren il alhier dè 35ste verjaardag van H. K. H. Prinses Frederik op de gebruikelijke wijze gevierd. Uit *s Gravenhage meldt men van den rsten dezer: Zijne Maj. heeft benoemd tot Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw den heer Mr. H.van Sombeeklid van den Raad van State. Zijne Maj. heeft benoemd in plaats van den ïsten Luitenant J. C. van Brake!bij de dienstdoende schutterij te '1 Gravenhage M". A.IF. Drabbe thans ade Luitenant, en tot aden Luitenant Mr. A. Pit, thans sergeant. De heer H, de Coninck is benoemd tot Nederlandsch Consul te Ko. penhagen. Naar men verneemt, heeft het Zijne Maj. behaagd, de heeren F. Smith en F, Botgorchckde eerste organist van Zijne Maj. den Koning, en laatstgemelde eerste fluitist van den Koninklijken Franschen schouwburg, ieder eene sierlijk geëmailleerde speld te schenken, ten bewijze van H. D. tevredenheid over de stukken, dezer dagen door beide zoo verdienstelijke toonkunstenaren ten hove uitgevoerd. Heden is de 35ste verjaardag van H. K, H. Prinses Frederik der Ne- derlanden, met de gebruikelijke plegtighedenin deze hofstad gevierd. Te dier gelegenheid is er heden avond een bal ten hove in het paleis in het Noordeinde, gehouden, hetwelk zeer luisterrijk geweest is en laat geduurd heeft. In de zitting met gesloten deuren van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, van heden, zijn de beraadslagingen voortgezet en ten einde ge. bragt over het ontwerp van wet, houdende de goedkeuring van het den 5den November 1842 tusschen de Nederlandsche en Belgische Gevolmagtigden te 's Gravenhage, gesloten verdrag. Ten elf ure heeft de vergadering een aanvang genomen en tot over half vijf ure geduurd. Onderscheidene leden hebben zoowel voor als tegen het ontwerp, met het daaraan verbonden tractaat, het-woord gevoerd. HH. Excc. de Ministers vau Justitie en van Financ ën hebben de voordragt en het verdrag verdedigd en toegelicht. Ter stemming overgegaan zijnde., hebben zich acht en dertig leden verklaard voor en achttien tegen het ontwerp, hetwelk derhalve werd aangenomen en aan de Eerste Kamer verzonden. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is heden middag ten half 3 ure vergaderd, en tot omstreeks vier ure bijeengebleven, om den uitslag van de beraadslagingen der Tweede Kamer af te wachten. Zij is thans tegen mor .gen nader bijeengeroepen; zullende alsdan het ontwerp van wet, nopens het traktaat, op heden bij de Tweede Kamer aangenomen, by haar ontvangen worden, Laatstleden Donderdag zijn, bij vonnis van het kantongeregt alhier, de stuurlieden D. Mot en P. Mos, respectivelijk gevaren hebbende als stuur lieden op de Scheveningsche bomschuiten de Jonge Alebert Mot, en de Jonge Jacoba Mos, ieder veroordeeld tot eene gevangenisstraf van zeven dagen en in eene geldboete van f 150, tïr zake van twee overtredingen van het reglement op de kleine- of versche haring-visscherij, namelijk: i°. door in de maand September des verleden jaars smokkelwaren naar Engeland te heb ben medegenomen, en j°. door, buiten dringende noodzakelijkheid, in de haven van Scarborough te zijn binnengeloopen en aldaar aan wal te zijn gegaan. De Inipecteur der geneeskundige dienst der landmagt heeft lerkennisse van de belanghebben gebragt, dat de jongelingen tusschen de 16 en 2ojaren, die op het 's Rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen dit jaar willen geplaatst worden, zich voor den ïsten Mei e. k. moeten aanmelden en dat den tf<]nljj daaropvolgende het vergelijkend examen zal plaats hebben. alen verneemt van zeer goederhand, dat heeren Directearen der Zuid- Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen niet alleen lof waardig voorrgaau, In den geest dier menschlievende instelling, schipbreu kelingen te redden en de manmoedige redders,' het zij door eereuietaal of geld, prijzenswaardig te beloonen, maar tevens als administrateurs in het fonds van wijlen mejufvrouw Ida Maria de Raadt, naar de Christelijke be. doeling van de edele erflaatster, onophoudelijk voortgaan in de eerste be- behoefte te voorzien van weduwen en weezen, wier mannen en vaders in de golven zijn ongekomen, zoo als wederom tot dat einde dadelijk eene som is uitgereikt aan de nageblevenen der manschappen, te Helvoerslu'ts te huls behoorende, die vóór Brouwershaven met eene sloep zijn omgeslagen en verdronken, terwijl menige weduwe, in wier eerste behoefte in der tijd is voorzien en alwaar aanhoudend behoefte blijft bestaan, nog jaarlijks toela gen heeft ontvangen. Eere zij dus de waardige beschikster vaneen zoo doel. treffend fonds; voorzeker beeft die edele vrouw zich geene bestendiger ge denkzuil kunnen stichten, dewijl tot in bet verste nageslacht haar naam blijft bestaan en in dankbaarheid door zoo vele beweldadigden uitgesproken en gezegend zal worden. Fan den zden dezerIn de zitting van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, van heden, ia van de Tweede Kamer ontvangen het gisteren door die Kamer aangenomen ontwerp van wet, houdende goedkeuring van het den 5 November 1843 tusschen de Nederlandsche en Belgische Gevol magtigden, te 't Gravenhage, gesloten verdrag. De Eerste Kamer heefc dat ontwerp, ter overweging, aan de afdeelingen verzonder., die zich heden daarmede hebben bezig gehouden. Heden middag zijn alle de afdeelingen van de Tweede Kamer over het ohtwerp van wet, nopens de Maatschappij van Weldadigheid, verga, derd geweest. Daarna is de centrale afdeeling, over hetzelfde onderwerp, bijeengekomen. Men verzekert, dat de Kamer zich het eerst met dit ontwerp tal bezig houden. Men meldt uit Vlissingen van 99 Januarij: Heden bad alhier het navolgende treffende voorval plaats: Schipper A, La kervelt, benevens zijn zwager J, J, de Ruyter, varende de schouw de Frouw Cezina, vertrokken ten drie ure in den namiddag van hier naar Breskens, dochnaauwelyks buiten de haven gekomen, sloeg het vaartuig, door den hevigen wind en sterke branding om, zoodat beide opgenoemde personen zich In doodsgevaar bevonden, en met het omgeslagen vaartuig door den sterken vioed zeewaarts werden gesleurd; honderde van menschen op het Wester hoofd en de wallen der stad,«zagen de ongelukkigendie zich tn hunnen angst aan bet schuitje hadden vastgeklemd, met den dood worstelenijzing wekkend was het gezigt, hoe slechts hunne hoofden van tijd tor tijd in de h-oge zee zigtbaar waren. Diir waar alle buip onmogelijk scheen, daagde eirdelijk redding voor de rampzaligen. Eene groote sloep van het Belgische l odswezen, als ook eene sloep van den scheepsmakelaar .7. f. Smith, bega. ven zich naar de in doodsgevaar verkeerenden; de laatste sloep, bemand door de moedige en menschlievende zeelleden J. FI der KinderenM. van Bove P, J- der Kinderen, P. FissérF. Oetsen en K, Eldervietgelukte het, na onbeschrijfelijke inspanning met levensgevaar, de ongelukkigen te bereiken. Een vreugdekreet sieeg bij dit gezigt uit ieders hart; beiden werden behou. den alhier aan ival gebragt, en de brave zeelieden, wier namen hiervoren Zijn genoemd, genoren de vreugde, twee hunner natuurgenootendoor be. langlooze mengc'nenliefde en moedige zelfopoffering aan een gewisseo dood te hebben ontrukt. Uit Tilburg schrijft men van den 3osten Januarij: De menigte Belgische muntstukken van 2 centimes, welke alhier mee volle zakken worden ingevoerd en zoodanig in omloop zijn, dat schier alle betalingen, al is het dat die een bedrag van 30, 40 of meerdere guldens uitmaken, geheel in die munt worden gedaan, neeft zulks de aandacht der Kamer van Koophandel en Fabrijken ter dezer stede gaande gemaakt, en heeft bij openbare bekendmaking, oen handel, zoo betrekkelijk het bedrog, dat dikwijls bij de pakking dier munt wordt gepleegd, als tegen de laak. baie speculatie van invoer derzelven gewaarschuwd, terwijl ook die Ka. mer, om zoowel den invoer als het meer en meer in omloop brengen der. zelve tegen te gaan, aan al de fabrijkanten en kooplieden eene verbindtenis ter teekening heeft doen aanbieden, om geene dier muntstukken meer in ontvang aan te nemen. Men hoopt, dat zulks een goed resultaat zal opleveren, wijl men schier geene andere dan deze voorschrevene vreemde munt meer ziet citculeren. DUITSCHLAND. De Minister van Oorlog in Pruissen heeft aan de officieren van her leger bekend gemaakt, dat, wanneer zij een geschrift wenschen uit te geven, betreffende militaire zakeD oordeelvellingen over inrigtingen de dienst aan. gaande, klagten of bezwaren inhoudende enz., hetzelve niet zal mogen worden gedrukt, zonder voorkennis en goedkeuring van hunne superieuren. In den dankscond, die den 21 January te Berlijn gehouden is, zijnde toen de verjaardag van de stichting van het Evangelisch Bisdom te Jerusalem, is onder anderen het berigt medegedeeld, hetwelk de Bisschop Alexander omtrent den uitslag zijner bemoeijingen gedurende dit eerste jaar heeft inge zonden en waaruit bleek, dat het bekeeringswerk aanvankelijk een ge- wenschten voortgang had gehad. Een aantal Joden waren gedoopt geworden; dagelijks werd des voormiddags in de Hebreeuwsche en Engelsche talen gepredikt en des namiddags godsdienstoefening in de Duitsche taal gehouden. De uit Berlijn naar Jerusalem gezonden Candidaten Waren door den Bisschop bevestigd geworden, en hadden hun dienstwerk aanvaard. Te Berlijn is deD 13 januarij de als dichter en krijgsman bekende Baron de la Motte Foque, in den ouderdom van 66 jaren, overleden. De Koning had, tot een bewijs van achting, een zijner rijtuigen bij de begrafenis van voornoemde gezonden. Zijne Maj. de Koning van Hanover met zijnen zoon den Kroonprins is den 26 Januarij uit Betlijn te Hanover teruggekeerd. Het huwelijk van den Kroonprins van Hanover met de Prinses van Altenburg zal waarscnijnlyk den 18 February voltrokken worden. In Beijeren nemen de tweegevechten onder de studenten wederom toe; weshalve de ktffij-huishouden en verhuurders van huizen en kamers door de Policie nerinnetd zijn aan de strafbepalingen, bestaande regen hen, welke gelegenheid tot het houden van een tweegevecht verschaffen. Kapitein P, Zybramz, voerende de Hamburger brik Paradijs, heefc den 18 Julij 1841, op 9 graden zuiderbreedte en 172 graden westerlengte van Geenwich, een groep van 8 eilandengeheel onbewooodontdekt welke hij de Paradijs eilanden genoemd heeft. Men schiylt van de Russische grenzen het volgende: Het is voorzeker eene opmerkelijke daadzaak, dat Rusland, terwijl hec zyne onmetelijke bezittingen met de grootste volharding voor den Europe, schen handel en verkeer gesloten houdt, zyne handelsbetrekkingen met Azië voortdurend tracht uit te breiden De pdgingen daartoe omvatten geheel Aztë. Staalkundige agenten van Rusland zijn werkzaam in Perzië en Orst- Indië, In Tartatije, in Tibet en Hindostan; overal trachten zij net geloof aan de onwedetstaanbare magt en grootheid van hunnen Keizer te verspreiden en strooijen overal zaden uit voor den toekomstigen oogst, al moest die dan ook eeuwen behoeven, om rijp te worden, Russische karavanen en koop. lieden bezoeken landen en volken, wier naam in Europa slechts zelden ge noemd wordt. De voortbrengselen der Russische nijverheid vinden aldaar eenen aftrek, die gewoonlijk de stoutste verwachting overtreft. Vele koop. lieden, die met een gering kapitaal, maar met moed en ondernemingsgeest, begonnen zijn, hebben in dien Aziatischen handel binnen weinige jaren een groot vermogen verworven. Terwijl het binnenland van het Hemelsche Kei. zerrijk, vdór den inval der Engelschen, voor alie andere Europesche natiën gesloten was, was de Russische handel daar reeds overal doorgedrongen: Russische zendelingen bezochten alle provinciën, en de Russische agenten en gezantschappen, hoewel somtijds met eenig wantrouwen gadegeslagen, waren te Peking over het algemeen welkome gasten. De Porte heeft de voornaamite aanstookers der Syrische omwenteling naar Konsiantinopel ontboden, hopende dezelve, dat daardoor een bevre. digende afloop aan de Syrische aangelegenheden zou gegeven worden. De langste spoorweg, die bestaat, is die van Boston naar St. Jozeph in de Vereenigde Staten; dezelve is 434 uren lang, en van denzelven zijn reeds J gedeelten afgewerkt. FRANKRIJK, Pauijj den 31 Jannarij. De Gezant der Porte, Reschid-Pichzheeft gis. teren een bijzonoer gehoor bij Zijne Maj. gehad, waarin hij de Koning de brieven zijner terugroeping overhandigd heeft. Men ziet zijnen opvolger weldra te gemoet, De beraadslagingen over het adres van antwoord werden in de Kamer van Afgevaardigden nog voortgezet. De heer David had het volgend amen. dimem op de 5de paragraaph der troonrede voorgesteld;

Leydse Courant | 1843 | | pagina 1