A\ 1S43. LEYDSCHE N\ R. COURANT WOENSDAG, 18 JANUARI]. NEDERLANDEN. Leyden, 17 Januarij. De Faculteit der Bespiegelende Wijsbegeerte en Letteren aan de Hooge school alhier, heeft ter kenmsse van de belanghebbenden genragt, dat gij tot het afnemen van examina, bedoeld bij art 150 van de wet van 11115, voortaan vaceren zal op den tweeden Zaturaag van iedere maand, buiten de vacantie-tijdenzij, die dat examen willen afleggen, moeten zich 8 dagen te voren aanmelden bij den Decanus der genoemde Faculreic. Uit 's Gravenhage meldt men van den löden dezer: Door Z. M. zijn ter vervulling van de met 1°. Jam arij ontstane vacaturen in de Synode der Evangelische- Luthersche Gemeente, onder anderen benoemd tot lid, Ds. H. J. Matthes, te Ltyien.toi Secundus Di.J. G Land, te Delft. Zijne Maj. heeft ter vervulling der met 1°. dezer oms ane vacaturen in het provinciale collegie van toezigt op de kerkelijke administratie bij de Hervormden in Zuid-Holland op nieuw benoemd Jht. L. R. Gevaerts, den Baron C. C. van Beetselaer en in plaats van Da. A. Lent, Ds. A. (Voerman te Delft. Ter vervulling der vacatures in de onderscheiden kerkelijke collegien, heeft Zijne Maj. benoemd in Zuid-Holland, voor de classis van *s Graven- liage tot leden Ds. Stroes Jansen te Delft. Ds. Frankamp te Leydschendatn den heer P, de Groet, Ouderung te Delft, gecommitteerde Ds. Schilttot arcundi Ds. Jungtus te Rnswijk Ds. Klinkenberg te Wassenaar, den heer van Koetsveld, Ouderling te Delft en tot secundus van den gecommitteerde Ds. Patijn te Voorburg. Voor de classis van Rotterdam tot leden Ds. van Schagen te Kapelle aan den Yssei, Ds. D esburgh te Rotterdam, den heer Moll Hi., oud-Oude-ling te Rotterdam tot secundi Ds. van der Hoeven te Rnoon, Ds. Berghoge te Hillegbnosbergden heer Maai, ouderling te Schiedam. Voor de classis van Leyden tot leden Ds. de Graaf te Oudshoorn, Ds. Sluiter te Voorscholen, Ptof. Kist, Ouderling te Leyden; rot secundi Ds. Blanken te Koudekerk, Ds. Matthes te Valkenburg, Proi. Hofman Peerl kamp, Ouderling te Leyden, en tot secundus van den gecommitteerden Toekamp Lammert, Ds. Koldanut te Noordwijkernout. Voor de classis van Dordrecht tot leden Ds. van der Kuijp te Sliedrecht, Ds. Oudegeest e Schelminen, den heer Diemer.t, Onderling te Gorinchem; tot secundi Ds. Neuman te S ledrecht, Ds. van Schermbeek te Arkel, en den Notaris Boonzaijer, Ouderling te Gorinchem. Voor ue classis van Gouda tot leden Ds, Lorentz te Oudewater, Ds, Ott te Grodt-Amers, den heer Kolf, Ouderling te Gouda; tot secundi Ds. Vorstman ie GoudaDs. van Maanen te Noordeloos en den Notaris ten Brummeier, Ouderling te Gonda. Voor de classis van Brtelle tot leden Ds. Blonk te Hekelingen. Ds. Al- derwereld te Heenvliet, Mr. Huijsman, Ouderling te Brtelle; tot secundi Ds. Junius ie Geervliet, Ds. Hooijkaas te Middelharnts en den Procureur de Rouvslle, Ouderling te Brielle. Zijne Maj de Koning heeft aan de Zondagsschool te Capelle op den IJssel, uit H. D bijzondere londien 100 verleend. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden, beeft de Voorzitter medegedeeld, dat de heer va» der Heimdie tot Griffier der Kamer benoemd is, thans zijn ontslag als Griffier der Staten van de provincie Noord Holland bekomen heeft en derhalve thans zijne betrekking kan tipvanen Dienvolgens wordt de heer van der Heim binnengeleid en legt dezelve In banden des Voorzitters de eeden af, die bij de ins.ructie voor den Gt ffier zijn vastgesteld. De Voorzitter wensent den Griffier geluk met de aanvaarding zijner nieuwe betre-king en verzoekt bemmet de vervulling derzelve dadelijk en aanvang te maken. De Griffier, zich naar zijne plaars begeven hebbende, geefr re kennen, dat het eeDe behoefte van zijn hart 11, de vergadering te bedanken voor het vereetend blijk van ver rouwen, dat bij van haar heeft mogen ontvangen, en hetwelk door hem op hooge waarde wordt geschat. Hij zal geene pogingen onbeproefd laten,om zich,door eeoe ijverige pligtsbetrachting, het vertrou wen steeds waardig ie maken en alzoo te beantwoorden aan de verwachting, die de Kamer van hem heeft opgevat. Aan de Kamer wordt hulde gedaan van eenige boekwerken, waaronder men opmerkt het Handboek van de Oog-Heelkundedoor den heer van Es-, en een geschrift oaer de beide rapporten, betrekkelijk de geneeskundige staats regeling, door den heer T. C, Seegerste 'sHage.Plaatsing in de boekerij. Zi n ingekomen eenige adressen als onder anderen, 1*. van den heer C.van der Tuuk, te Haarlem, wegens den onbilljjken kadastralen aansslag; 3°. van het gemeentebes uur van Ittervoort, dat deszelfs bezwaren doet kennen over het tusschen Nederland en Belgie gesloten tractaat, voor zoo veel het punt der grensscheiding aangaat; en 30. uit Ucrecht, houdende een ontwerp tot droogmaking van het Haarlemmermeer.Verzending aan de Commisaie tot de verzoekschriften. De vergadering wordt daarna gescheiden. De centrale afdceling der Kamer is heden vergaderd geweest en zal morgen weoer bijeenkomen. Morgen zullen ook alle de afdeelingen hare zittingen hervatten Men verneemt dat de overwegingen der afdeelingen thart loopen over bet tractaat en het tweede boek des wetboekz van strafregt. Ten einde zich te vergewissen van de behoorlijke verzekering of verantwoording van verschuldigde regten op documenten, welke gezuiverd van de losplaatsen naar het kantoor der aangifte moeten worden teruggezon den, en tevens ook de regelmstlge terugzending dier documenten naar het kantoor van afgifte te bevorderen, is door Zijne Exc. den Minister van Financien, bij resolutie van 13 December jl.bepaald geworden, dat voor taan a\le documenten,zonder onderscheid, strekkende ten geleide van accijns vrije goederen, waarvan elders de regten moeten worden betaald, en waarvan de gezuiverde ontvangst ten kantore der afgifte, hetzij in originali, of bij extract of duplicaat aanleiding geeft tot rojjering van den ges elden borgtogt, met a s behoorlijk gezuiverd zullen kunnen worden aangemerkt; dan wanneer dezelve zijn voorzien van het visa van den Controleur ter los- of bestem ming-plaats, ten blijke dat de regten behoorlijk zijn voldaan, en in de daartoe bestaande registers zijn verantwoord geworden. Door wetgemelden Minister is durbij te kennen gegeven, dit daarmede de noodzakelijkheid tot de onderteekening van de acten van zuivering, op deze documenten, door Ce ter visitatie gecommitteerde ambtenaren, alt vervallen ia te beschouwen, met aanmaning voorts aan de Controleuti, en meer bijzonder aan die, toe gevoegd aan voorname kantoren van lossing, om toe te zien en zich te verzekeren, dat de terugzending der extracten aan de gezuiverde volgbrie ven, manilesien of duplicsac generale verklaringen, naar het voorschrift van art. 49 der algemeens wet. en overeenkomstig de verordeningen van de administratie, regelmatig en tijdig plaats nebbehebnende de Minister daarbij insgelijks bepaald, dat ook de Hoofd-Inspecteurs zich van tijd tot tijd bij het bezoeken der voorname kantoren, zullen behooren te overtuigen, dat zoowei de zuivering als de terugzending regelmatig en zonder noodelooze vertraging geschiede. Verdet ia uuor meergemelden Minister bij de gedachte resolutie voorgeschrevendat, ter opheffing van de gerezene bezwaren, wegens de mogelijke gevallen van niet 'tjdtge terugkomst ten kantore der uitgifte, ten gevolge van bijzondere omstandigheden, ae ontvangers aan ue respective losplaatsen in die gevallen, in welke de tijdige zuivering enterug zeroing van documenten, bij invoer langs de rivieren, door wettige omstan digheden mogten worden verhinderd, aan hunnen ambtgenoot ten eersten kantore, daarvan eene schriftelijke kennisgeving zullen toezenden, die z'ch door deze kennisgeving voor bevoegd 2aI kunnen houden, om het ooeu aan zuiveren der gestelde cautie, naar vereisch van zaken, en uiterlijk voor den tijd van ééne maand, na verloop van den bepaalden termijn, op te schorten. Uit het IVeekbtad van het Kegt, blijkt, dat de Hooge Raad, in des zeits zitting van den joden dezer, verworpen heeft het beruep in cassatie van J. F, C. Gelauf, die bij arrest van het Provinciaal Geregtshof van Noord- Holland van 14 October jl.schuldig verklaard is aan de misdaad vin moed willige brandstichting te zijner huize en te dier zake veroordeeld is tot de straffe des doods. Behalve het maken van een stationsgebouw voor den ijzeren-spoorweg ie *s Gravenhagezal ook den 3 Februarij te Amsterdam in het lokaal Odion aanbesteed worden: het maken van eene ijzeren draaibrug, opgemetselde landhoofden, over de Delfische Trekvaart bij *a Gravenhage. Uit ZteriRzee meldt men van den 14 Januarij: Op den loden dezer des voormiddag! omstreeks 8 ure, pakten boven het ooat uiteinde van Duivelind, zijnde een der eilanden waarvan Zierikzee hec middenpunt uitmaakt, verschelden donkere wolken te zamen, dewelke zich dén uur later, in een ongemeen feilen lichtstraal, vergezeld van daverenden donderknal, en gevolgd door zwaren hagelslag en sneenwjagt ontlasten. Da bliksem waaide in verschillende rigtingen, tot hij in de nabijheid, en nage noeg over de hofstede van den landbouwer J. Kotimangelegen bij Bruintsse, op een iroep, de lucht doorklievende wilde ganzen stiet, met dit gevolg, dat zes dezer dieren ter aarde stortten, waarvan er vier levenloos bleven liggen, terwijl de scnicht des bliksems, door dezen ricochet perpendiculair naar beneden schooi in een vlakken open drinkensput, bestemd voor rund en ander vee, en gelegen op slechts weinige ellen afstand van des bouwmanj woning, het water daaruit brutssende opwaarts dreef, doch er ook gelukkig in smoorde. De landman met zijn gez>n, in welker gezigc dit is voorgeval len, en die in een oogecblik der ellende ten prooi had kunnen worden, ia er alzoo, door den zegen van den Algoede, mee den enkelen schrik afgekomen. Te Amsterdam zijn in 1843 geboren 7681 kinderen, ais 3976 zoons en 3706 meisjes; overleden 7768 personenais 3965 van het mannelijk en 3803 van het vrouwelijk geslacht; gehuwd 1733 paren; echtscheidingen 17. Ui: Groningen wordt gemeld, dat Zijne Maj. de Keizer vanOostenrijk aan de heeren Dr C, Cuyot en Mr. Guyot geschonken beeft de gouden me daille ingesteld voor lette,kundige verdietsten, wegens hec door die heeren aan Zijne Maj. aangeboden werk: iiste literaire phiiosophe. Te Arnhem zijn in 1842 geb ren 577 kinaeren, als 399 van het man- nelljk en 378 van het vrouwelijk geslacnt; overleden 853 personen van het mannelijk en 359 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 513 personen; ge. huwd 145 paren. Te Winschoten zijn in 1842 geboren 119 kinderen, als: 60 zoons en 59 dochters; overleden 91 personen, als 46 van net mannelijk en 45 van hec vrouwelijk geslacht; geituwd 33 paren. In Meppel zijn in 1842 geboren 101 zonen en ii5dochlers, te zamen 216 kinaeren; overleden 83 personen van het mannelijk en 91 van Uut vrou. weljjk geslacht, te zamen 1751 gehuwd 44 paten. WEST.INDIE. Uit CuitfJO wrrdtbehalve de berigten die wij in onze vorige hebben medegedeeld, nog het volgende van 30 November gemeld: Het wegvlugien van slaven van deze eilanden heeft van tijd tot tijd nog plaats. Onlangs is er eene boot met dertien slaven van Bonaire gevlugt. Door een vaartuig, van Rio de la Hache weten wij, dat ze op de kusc aangeland zijn. Men weet niet of Nieuw-Grenada het Spaansche Hollandsche tractaat, om wegloopers over en weer u t te leveren, nog als geldig acht. De brik de brak, welke den 16 November van Suriname alhier is aan. gekomen, had 13 maanden in de Saramacca gelegen, om hec vlugten der Negers naar Demerarij te beletten, hetwelk, volgens het zeggen van da officieren, toch niet voor te komen is. Gedurende dien tijd zijn aan boord gestorven de Overste, een Luitenant en een Adelborst; benevens drie der manschappen, hetwelk veel is op eene bemanning van 38 koppen. In Oc lober heerschte er eene werkelijke rotkoorts aan boord. Het scheepsvolk moest al dien tijd aan boord verblijven, wane zoodra hec aan wal gaatkomen er klagten van de Directeurs der plantagien. Als men daarbij in aanmerking neemt, dat het houtwerk der vaartuigen in zoet water in de heete lucht stieek zoo aan bederf onderhevig is, dan zal men inzien, welke ongelegen heden de slavenij na zich sleept, in landen, .welker naburen de slaven hebben vrijgegeven, SPANJE. De Regent heeft op Drie-Koningsdag, zoo als de Vorsten vsn Spanje gewoon waren, alle nooge personen en het Corp Diplomatique tot zich toegelaten. Hij heeft de officieren der nocionale garde en de burgerlijke ambtenaren, die hem kwamen begroeten, op eene veelbeteekenende wijze toegesproken. Tot die officieren heeft hij, na eene hooge lofspraak op hun gedrag, steeds door de milit e van Madrid gehouden, onder anderen ge zegdr De milit e kan re enen op het hart ran den soldaaddie hier spreekt zoodra nee er op aan zal komen, om het nationale vaandel ie verdedi gen. rist tot opschrift draagt; De staatsregeling van 1837 en den troon van Isabella II', Nationalenj oe Koningin en het Vaderland rekenen op ons voor ce verdediging der wetten, van den troon, van de staatsregeling en van dien vrede die ods zoo veel kost. Indien de vijanden van onzen roem, van onze vrijheid, van onze ouafbandelpbeid; indien de vijandce

Leydse Courant | 1843 | | pagina 1