ftav-eu gaai, dadelijk een halve ceni zegelregt tneer zon moeten voldoen, tastbaar in strijd is met de duidelijke letter der wet; dat er voor elke vijf palmen meer een halve cent moec worden voldaan; dat die verhooging niet verschuldigd is, voor dat werkelijk de vijf palmen zijn bereikt; dit er zoo lange dit bet geval niet is, geen regt tot verhoogi.ng bestaat; dat de belas ting voor elke vijf palmen meer verschuldigd is zonder dat er gebreken ill aanmerking kunnen worden genomen da men tot geene andere uitlegging der wet komen kan, wanneer men de tvet geen Eeweld wil aandoen en tot geene gedrongene redeneringen ten nadeeie van de belas ingsehuldlgen zijne toevlugc wil nemen, die in bela tineszalten niet aannemelijk zijn enz. De Hooge Raad heeft mhsdien uitgemaakt, dat in deze zaak de wet geschonden en verkeerd oitgelegd is. Dit hoogste regterlijk Itollegie heeft mitsdien het vonnis der Arrondisse- ments-Regtbank van Arnhem van 14 Mei 1842 vernietigd, den verweerder (Jut bestuur der Registratieveroordeeld tot voldoening aan den eischer van eene som van f 1,563met de renten ad 5 pCt. van den dag der dagvaarding zijnde 14 December 1841. Voorts den verweeruer veroordeeld in de kosten van het regtsgeding, ter wijl de Raad tevens beslist, dat de volgens de wet gegevene boete van cassatie aan den eischer zal worden teruggegeven. De centrale afdeeling van de Tweede Kamer der S'aren-Generaal heeft heden morgen ten 10 ure eene bijeenkomst gehouden over het ontwerp van wet, betrekkelijk het tractaat. Gisteren avond is dezelve over het tweede boek des wetboeks van srrafregt vergaderd geweest, Burgemeester en Wethouders dezer stad hebben, nopens de verloting van schilderijen, waarvan de opbrengst zal strekken tot onderstand van de nageblevene betrekkingen der roet de pink de Jonge Pieterop 8 September II, verongelukte Scheveningsche visschersbettend gemaaktdat ten kantore van den Notaris J. G. van der Haah, alhier, dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, van 10 tot 4 ure, de aandeelen in deze verloting, tegen betaling van f 5, voor eik aandeel zullen verkrijgbaar zijn, gelijk mede aan het lokaal der Tentoonstelling op de Prinsessegrachtalwaar de te verloten schilderijen mede dagelijks op dezelfde uren kunnen worden bezigtigd; dat tot de openbare verloting zal worden overgegaan op tijd en plaats als in het dagblad dezer stad nader zal worden kenbaar gemaakt. Burgemeester en Wethouders vleijen zich, dat een ieder gaarne zal medewerken ter bereiking van het edelmoedig doel van zoo vele kunstenaars, die door zulke bijdragen van hun penseel niet alleen getoond hebben, wat de knnst vermag, maar ook de gelegenheid geopend hebben tot weldadigheid, die gelukkig in ons Vaderland slechrs behoeft te worden aangeboden, om ruime ondersteuning en medewerking te vinden. Van den 18 dezer. Gisteren heeft de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal de voordragt van wet tot wijziging van art. 12 der Regterlijke Orgi. nisatie, verworpen. Men wil weten dat de plegtige opening van de te Delft gevestigde Koningltjke Akademie Woensdag den 4 Januarij 1843 zal plaats hebben, en dat die plegtigheid onder anderen zal worden vereerd met de hooge tegen woordigheid van Zijne Maj. den Koning en vin den beschermheer dezer in. j. igtingZ. K. H. den Prins van Oranje. Uit Amsterdam melde men van den ifiden dezer; Gisteren avond is de spoortrein van Haarlem, welke omstreeks 7 nre del avonds alhier moest aankomen, eerst ruim 8 ure gearriveerd. Dit is, naar men verneemt, veroorzaakt geworden, doordien de locomotief, een eind weegs aan deze zijde van Haarlem, niet meer voort kon, en de trein door een andere van hier afgezondene locomotief is moeten afgehaald worden. In het Algemeen Handelsblad leest men het volgende: Den töden is aan Zijne Exc. den Directenr-Generaal der marine, den heer .7. C. Ryk, het geschenk aangeboden, waardoor, zoo als wij voor eenlge dagen gemeld hebben, eenige ingezetenen van Suriname den gewezen Gou verneur-Generaal dier kolonie een aandenken aan zijn verblijf in hun midden en een blijk hunner hooge achting en dankbaarheid wenschten te geven. Hetzelve werd begeleid door eenen brief van den heer G. S. de Veer, Gou- vernements-Secretaris te Suriname, die met verlof in het Moederland zijnde daartoe door de schenkers gemagtigd was. Wij zijn door eene vriendelijke hand in staat gesteld den inhoud van dezen brief hier mede te deelen; Amsterdam, 20 September 1842. „Hoog Edel Gestrenge Heer „Mogien Snriname's ingezetenen voor ongeveer drie jaren met vreugde Uwe Exc. in hun midden zien aankomen, mogten zij zich onder Haar bestuur hoogst gelukkig gevoelen, niet alleen door het bewustzijn, dat hunne be- langen met den meesten ijver werden behartigd, maar ook door de voorko mende welwillendheid en hartelijke deelneming welke alle Hare handelingen kenschetste, innig was hun leedwezen bij het vernemen, dat het Zijne Maj. behaagd had, Uwe Exc. tot andere functien op te roepen. Voor zich deze verandering in het bestuur der Nederlandsche West-Indische Bezittingen diep betreurende, troosten zij zich met de hoop, dat de wijze keuze vsn onzen geëerbiedigden Koning, met de beste resultaten, zoo voor het dier. baar Vaderland als voor Uwe Exc. verdere loopbaan moge achtervolgd wor den, en dat Uwe Exc. schoon verre van hier, door goede raadgevingen aan onzen Vorst en aan den verlichten Staatsman, die aan liet hoofd der koloniën staat, waartoe Uwe Exc. verblijf en verkregene ondervinding in de West- Indien, Haar ampel in staat stelt, iets zal kuunen doen om den gedrukten staat van Suriname op te beuren. „Met deze gevoelens bezield, hebben Suriname's Ingezetenen, na eene vergeefsche poging bij Zijne Maj. om Uwe Exc. in het bestuur der West- Indische koloniën te behouden, hunne hulde en hartelijke toegenegenheid willen betoonen door de aanbieding van een souvenir, hetwelk zij hopen, dat Uwe Exc. niet zal willen versmaden. f Op mijn vertrek naar het Vaderland staande, werd mij de eervolle taak opgedragen om de aanbieding te doen uit naam der genen, die daartoe hebben bijgedragen, en streelend is het voor mijn gevoel mij van die taak te kunnen kwijten, door de aanbieding van een zilveren theestel, met eerbie dige bijvoeging van eene lijst der stukken tot het stel behoorende, terwjjl op de keerzijde van het grootste theeDlad, hetwelk mede met het wapen van Uwe Exc. en van de kolonie Suriname prijkt, de namen der aanbieder* in eene alphabetische orde worden aangetroffen. Veroorloof de betuiging van onderscheidende hoogachting, waarmede ik de eer heb mij te onderteekenen. Hoog Edel Gestrenge Heer! Aan Zrne Exelientie den Schout-bij- Nacht J. C. Ryk, Commandeur en Ridder van onderscheidene Orden, Directeur- Generaal der Marine, Otid-Gouverneur- Geueraal der Nederl. W. I. Bezittingen." Wij hebben dit waarlijk vorstelijke geschenk voor eenige dagen In de werkplaats van den heer R. D. Benten (firma Bennewitz Zonenjbezig tigd. Het bestaat uit een zeer groot en twee kleinere theebladen, vier presenteerblaadjes, zes kandelaars en voorts alles wat tot een theeservies behoort, in het geheel 23 stokken; alles met gedreven arbeid in antieken smaak in zilver bewerkt. De sierlijke vormen, de smaakvolle bewerking en de pracht van het geheel hebben evenzeer onze bewondering gaande gemaakt. Op het grootste blad zijn de wapens van de kolonie Suriname en van den heer Ryk gegrift, omsloien door de woorden: wDe Ingezetenen van Suriname aan dén Gouverneur-Generaal j. C. Ryk.1842." Achter op hetzelve gijn de namen vermeld van degenen, die tot dit geschenk hebben bijgedra gen. Naar wij vernemen tic ft de heer Ryk zijne bijzondere goedkeuring Van Uwe Excellentie de Zeer Onderdanige Dienaar G. S. DE VEER." over de bewerking en zijne hooge erkentelijkheid jegens Je schenken te kennen gegeven. Voorre ter moet het voor Zijne Exc. streelend zijn zulk een treffend blijk te ontvangen van de dankbaarheid waarmede sjjne pogin gen om den bloei der kolonie en het welzijn harer ingezetenen te bèt vorderen, door deze Worden erkend en beantwoord. Uit UtreÈht meldr men vah den lödeh dezer: tndien wij wel onderrigt zijn, is de instructie in de zaak van dewbeèr van Stent's, thans in arrest wegens vermoeden van zijn* oom te hebhen ver. gifcigd, afgeloopen en de zaak door de Arrondissements-Regtbank te *s G a- venhage naar het hof van Zuid-Holland verwezen, alwaar dezelve In Raad. kamer thans aanhang'g is, zoodat, indien dit berigt roet de waarheid over eenkomstig is, men spoedig, heizij de invrijheidstelling, of de verwijzing naar de openbare teregrzitting vat den heêr Van Stents kan verwachten. Bij vonnissen der Arrondissements-Reg.hankie Amersfoorc, regc doende in correctionele zaken, van 24 November jl., zijn, op grond vao het Koninglljk besluit van den löden Juli) 1839 (Staatsblad N®. 30), onder scheidene ingezetenen der gemeente Soest tot gevangenzetting en in de kos. ten veroordeeld geworden, als zich hebbende schuldig gemaakt aan hec opdelven van heenderen of dierlijke overblijfselen van vee-, aan besmettelijke zieute ges-orven, of, ter zake van dusdanige ziekte, afgemaakt. Aan den heer jkh. H. A, van Rappard, te Arnhem, is verleend de titel van Ridder. Uit de overgelegde Staten, betrekkelijk de Oost-Indische geldmidde len hiijktdat het overschot derzel-e, over het jaar 1842, is gesteld op ruim f 3,980,000; dat de opbrengst der in Nederland verkochte produc. ten, naar de laatste veilittgsprijzenheeft bedragen bijna ƒ30,800,000; dat daarbij zijn verkocht ruim een mihoen pikols koifijruim 800,000 ptkola suiker; -evoor rium 500,000 Java-théen voor bijna 140.000 taoak. Van de indigo is gerekend op bijna 2 millioenen Ned, ponden. Xe Soerabaija is den atftten der vorige maand wederom een hevige brand nitgeuroken, waarbij 300 iniatidsChe en Cnineache hulzen id de aicit Zijn gelegd. De handelsstand heeft bij dien brand evenwel geen verliea. -De Belgische Mm ster van Justitie, van Volgent, heeft zijn ontslag gevraagd en bekomen. De Minister vin Binnenlandacbe Zaken neemt voor- loopig zjjne portefeuille waar» CHINA. De Secretaris der Britsche legatie in China Is den I3den te Plymouth aid* gekomen en daardoor rs den aard der stukken, waarvan die ambtenaar de over brenger is, bekend geworden. Het verdrag met Engeland en China eernaa^ is onderteekend door de drie van wege den Keizer benoemde hooge Com. missarissed, welke naar Nanking gezonden waren om de voorwaarden re regelen. Bovendien brengt de Majoor Malcolm eenen brief van den Keizdf van China zeiven over, waarbij deze verklaart zich met het verdrag te vereenigen en zich plegtig verbiDdc om hetzelve te bekrachtigen zoodrz hij het, van de onderteekening der Koningin voorzien, terug zal* ontvan gen hebben. De Kapitein Richards is belast met de overbrenging van depechea van den Schout-bij-Nacht Parker voor de Admiraliteit volgens welke onder anderen het fregat Blonde van China nsar Engeland' vertrok, ken is met a'f millioen dollars, zjjnde een gedeelte der doof Chios te be. talen schadevergoeding. De heer Mathisson, Secretaris der Oost-IndiaChe Compagnie te Olas. gow, heeft uit Nanking eenen van den 44 Augustu* jl. gedsgteekenden brief vin den Duitschen zendeling Gützlaf ontvangen, in welken deze hem bet volgende schrjjfc: In de eerste maanden heb ik gedurig heen- en Weder moeten reizen, en daarom niets voor den voortgang in verstandelijke vormtn* der Chinezen kunnen doen. Wij zijn inrosschen eene der .ctaon.. .,-..rcn van de wereld, de heerlijke Jangtsy, tot aan Nanking opgevaren, en hebben alzoo eenen voornamen gemeenschapsweg met Midden-Aria leereu kermen die van verreweg meer belang is, dsn alle ontdekkingen in den Niger. Voof Uwe Compagnie moet dit vooruitdringen onzer wapenen hoogst belangrijk zijn, aangezien het de grootste voordeelen voor den handel en de hescnaaine en ongetwijfeld ook voor het wezentlljkste en beate heil des mensebwiige» geslachts, en van China in het bijzonder, in zich besluit." De heer Gützlaf verhaalt de sluiting van den vrede, en voegt dan daarbij; Dt: 11 metterdaad een der beste verdragen, welke immer hebben kunnen gesloten worden en ofschoon ik door onafgebrokene verkeering met de hemelteken zeer vantrou. wend jegens hem geworden ben, zoo hoop ik echter, dat de Keizer allea zal ratificeren. Intusschen moogt gij u overtuigd houden, dat wij bezWaaz. lijk een duurzame onderlinge volksgemeenschap tucschen ons en China zullen tot stand brengen, indien wij niei door regimange en gepasce middelen eu geschriften, die tot dit doel berekend zijn, trachten invloed op het gemoed der inboorlingen te verkrijgen. En terwijl ik hartelijk en meest getrouwe lijk voortga te arbeiden, boven alles voor de invoering van net Evangelie, als den grondslag tot het tijdelijk en eeuwig geluk der Chinezen, zoo be-> hoort zich iedere ander lofwaardige onderneming tor hunne verstands-ver lichting ook in andere opzigren ijverigst door mij behartigd en bevorderd te worden. Da.r ik aan eene der aanzienlijkste nieuwe emporien zat «ingesteld worden, hoop ik ook dikwerf van u te zollen tijding bekomen, en zal ik niet in gebreke blijven, u wegens het besreden van uw geld de oaauwge. zetste rekenschap af te teggen. SPANJE. Brieven nit Barcelona, van den 8 December meldefl, dat die scatl toen volkomen rust genoot, doch de verslagenheid er boven alle verbeelding groot was. Alle winkels waren nog gesloten, de wapenen waren overgegeven de iedigstaande huizen waren opengebroken, om re zien of er ook wapeneB in verborgen waren. Onderscheidene achtergebleven soldaten en manschappen der nationale militie waren in hechtenis genomen en eenigen reeds doodgeschoten, - Het M'adridseh dagblad el Casteltano Iaat zich aldus uit over bet ge. beurde met Barcelona: De geschiedenis zal eenmaal over het bombardement vid Barcelona tiltjpraak doen. Wij beweren nn reeds, dat die maatregel noCh te regtvaardigen noch te vergoelijken is. Hij zal de zedelijke kracht der Regeringin plaata vin die te vergrooten, zoo wel binnen als buiten Spanje, doen afnemen. Onge lukkig de Regeringen, die op zulk een grondslag hun gezag veatigenl Te vergeefs rekenen zij op stoffelijke kracht: haar ondergang is zeker, onver, mijdelijk. In een dagblad van Barcelona leest men het volgende: De voldoening van alle vrienden des vaderlands om de constitutie-van den Staat behouden te zien, wordt verbitterd door het smartelijke tooneelhetwelk de puinboopen van een oneindig getal huizen opleveren, en onder deze huizen zijn er vele toebehoorende aan vijanden van den opstand, welke tot het bombardement heeft aanleiding gegeven. Aan eenen exceptionelen maat onderworpen, kunnen wij aan het publiek niet al de aandoeningen oededee. len, welke in ons opwellen. De tijd is nog niet gekomen om zoo versche gebeurtenissen te beoordeelen. Later zullen wjj een masker van valiche menschlievendheid weten af te rnkken en de vreemde hand doen bennen, welke gond verspilt om eliendigen om te koopen, verraders aan zieb te trek. ken en de wapenen van verdoolde menscben tegen hBu eigen vaderland (e doen keeren. Wij zullen insgelijks niet nalaten zekere verschrikkelijke daden des Gou. vernemeeis te hekelen, die onmisbaar eene gansch andere uitwerking zuiieo te weeg brengendan men verwachtvoor bedcu zullen wjj slecht» onze

Leydse Courant | 1842 | | pagina 2