O O T -1 N D I F,. UU Bitftvit schrijft men nog van het laatst van Jnlij; Er bestaat alhier groote spanning, ten gevolge van den staat der Jayasche bank en den val, waarmede dezelve wordt bedreigd, zoodr* Zij rot de ver» zitvering harer biljetten in regten zal worden aangesproken. Ook de staat van het circulerend medium, in het algemeen, baart erntnge bekommering. Al de edele metalen zijn uit den omloop verdwenen. Miljoenen guldens koperen centen, papier van eene bank, die gereed staat hare zaken insolvent te verklaren, en drie millioen koper bankpapier zijn de tnd. middelen van betaling. Met verlangen zien wij den uitslag te gemoet der pogingéh den heer Krusewan die aan bet hoofd der Indische financiert geplaatst is om bet onheil, dat Indie boven het hoofd hangt, af te weren. In óvereetr stemming met de Directie der Javasche Bank en de Factorij der Öandelmtïf- schappij, heeft hij, naar men verzekert, ernstig bij het Gouvernement op dadelijke maatregelen van voorziening aangedrongen. Indien mén de geruchten mag gelooven, moet hij niet alleen werkzaam zijn om aan den onrustbarenden toestand een einde te maken, maar tevens aan het Indische Gouvernement middelen hebben aangewezen, waardoor eenige millioenen ter beschikking van het Rijk konden worden gesteld. De hoop is op hem ge vestigd,en bij bezit het vertrouwen van de Europesche en Chinesche kooplieden. Men verzekert voorts, dat het Gouvernement de voorstellen van den heer Krusewanaangaande de opium-pacnt, heeft aangenomen, en dat de ver pachting naar een geheel nieuw beginsel zou plaats hebben, ie beginnen met de maand Augustus. Zoo de sluikhandel daartegen met in den weg staat, schijnt er vooruitzigt te bestaan, dat de verbeterde inrigcing daaromtrent reeds een belangrijk voordeelig geldelijk resultaat voor het Gouvernement zal opleveren. De koers van den wissel op Nederland is ten gevolge van den staat van zaken reeds op 90 cents per gulden gedaald, en nog meerdere daling wordt te gemoet gezien. De agio op het zilvergeld in de Javasc e binnenlanden verzekert men dat bereids op 90 k 100 pCt. is gestegen, ten gevolge der enorme hoeveelheid koperen centen, in de laatste zes k zeven jaren uit Nederland gezonden, AFRIKA. Berigten vsn de Kaap de Goede Hoop van 9 September melden, dat de Gouverneur zeer te vreden was over de wijze, waarop de Colonel Clotle den oorlog met de Boeren had geëindigd. De Kaffers pleegden aan de oosterlijlte grenzen der kolonie veel roove. rijensedert kort wsren door hen 2,180 stuks hoornvee en 240pairden vsn de kolonisten weggevoerd, welke zij ongeneigd waren terug te geven en zelfs dreigden zij met ernstigen tegenstand. Bij den den 28 Aug.gewoed hebbenden storm, door welken het schip Waterloo met gedeporteerden verongelukt is, (zie ons vorig nommer,,) is ook het schip Abercrombie Robinson met 500 man troepen aan boord, om de bezetting af te lossen, gestrand, doch op zuika eene gelukkige plain, dat alten tot den laatsten man toe gered zijn. De Kaapsche bladen beklagen zich zeer levendig, dat de Engelsclie Regering voor het vervoer van veroordeelden naar Australië een zoo ond en slecht schip gebruik heef], als de Waterloo, die reeds 27 jaren dienst telde. Zij meenen, dat als dit schip even stetk geweest was als de Abercrombie Robinson, het niet dadelijk in stukken geslagen zou zijn geworden. De Londensche 7V«ses heeft in het eerit met deze klagten ingestemd,doch beweert In zijn nommer van den ïtfden, dat de Waterloo niet zoo slecht en wrak was, als men gezegd heeft. Overigens blijkt uit de Ksspsche bladen zelve, dat men daar bij deze gelegenheid het gemis van eigenlijke reddingsmiddelen voor schipbreukelingen zeer sterk heeft gevoeldzoodat men maatregelen genomen had om zich reddingbooten en een reddingstoeiteldie op de rotsen kan worden geplaatst, aan te schaffen. T U R K Y E. Te Belgrado heeft den 4den November mit groote plegtigbeid de afkon, diging plaats gehad van het beslnit des Saltans, waarbij de nieowe Vorst van Servie bekrachtigd wordt. Uit Smyrna wordt va" d-p pj October her volgende medeeede.u. Gisteren is alhier de tijding omvangen, dat de stad Pergamus20 uren ten noorden van Smyrna gelegen, den isden het tooneel is geweest van eene overstrooming, gelijk men ze sedert menschengeheugenis in dit land niet beleefd heeft. De rivier, die midden door de stad onder eene oude maar oog zeer hechte brug, van Genueschen bouwtrant, loopt, is ten gevolge van hevige regens in korten tijd zoodanig gezwollen, dat in minder dan een our bijna de halve stad vernield werd. Het geheele Turksche kwartier ia omvergeworpen en meer dan 400 menichenmannen, vrouwen en kinderen, zijn daaibij omgekomen. Verscheiden perionen klommen, om bun leven te redden, op de daken of op boomen, maar werden weldra door den aandrang van het water weggesleept. Het huis vin den Gooverneur en de gevangenij, beiden steviger gebouwd dan de overige huizen, konden het geweld der golven niet wederstaan. De ongelukkigen gevangenen, die zich daarin be vonden, hebben allen het leven verloren. Honderd vijftig huizen en een groot aantal winkels zijn vernield en vele familiendie alles verloren hebben, zijn aan de grootste ellende ten prooi. Geheele kodden vee zijn verdwenen en ook in het veld zijn een aantal arbeiders omgekomen. De geheele oitge- strektheid van deze ramp is voor het oogenblik nog niet te overzien. PORTUGAL. Lissabon den 17 November. Hoewel men vermoed had, dat de verschil len tusschen het Hof en den Paus reeds zouden bijgelegd zijn, zoo is dit tot heden nog het geval niet; zelfs is er door bet Gouvernement een* rond. gaanden brief aan de Bisschoppen gerigt, waarin hun, onder bedreiging van geregtelijke vervolgingverboden wordteene Pausselijke dispentatie of beslnit ten uitvoer te leggen, zonder dat hetzelve de goedkeuring der Koningin had weggedragen. Eene geweldige overstrooming had vóór eenige dagen het lage land in de omstreken der hoofdstad zeer geteisterd en veel schade aangerigt. De Fransche Prinsen deden nog eene omreis door het land en bet Fransch smaldeel lag nog op den Taag. DUITSCHLAND. Zijne Maj. de Koning vau Pruissen heeft het volgend Kabinetsbevel uit. gevaardlgd: Ik heb reeds meermalen op de noodzakelijkheid aangedrongen, dit de streaking van het slechte gedeelte der drukpers, om de openbare meening ten aanzien van algemeene aangelegenbeden, door verspreiding van onwaar heden of verkeerd voorgestelde daadzaken op een dwaalspoor te brengen daardoor beteogeld worde, dat tegenover iedere zoodanige valsche tnededee- ling oogenblikkelijk de waarheid gesteld wordedoor eene teregtwijzing in dezelfde bladen, welke zich aan de vervalsching hebben schuldig gemaskt.<| Het is niet voldoende de tegenwerking tegen slechte, voorde openbare denkwijze verderfelijke pogingen van een dagblad, aan andere, door eenen beteren geest bezielde, dagbladen over te laten, en slechta van deze te verwachten. Op dezelfde plaats waar het vergif der misleiding uitgestrooid is, moet het ook onschadelijk gemaakt worden; dat la niet alleen de pligc der overheid jegens den kring der lezers, aan welke het vergif is toegediend geworden, maar het is tevens onder alle ipiddelen het krachtigste ter onder, drukking van de strekking tot leugen en bedrog dat men Ju rcdaciicu nood. zaakt, hare cigeoe vetóordeeling zelve openbaar to maken. Ik héh dsaros» me' m!sn-ie»en opgemerktdar dl- «ven rejelmstlge noodzakelijke middel tot ueieugeling van de uuspattingzn der drukpers, tot dusverre weinig of volsireki niet is aangewend geworden. In zooverre de iliatja fn werking zijnde wetten de verpligtitig der blnnenlandsche couranten, om alle van, wege de overheid aan hen toegezonden teregtwijzingen wegenz daadzaken, zonder eenige aanmerkingen in tanleidende beachonwingen, te plaatsen, niet voldoende mogten vastgesteld hebben, verwicht ik van hec Stsatsmioisterie ten spoedigste de voorstellen tot aanvulling derzelve. Maar indigo zij tot het bedoelde einde thans; reeds voldoende zijn, dsn wil ik, Jgt zij ook ter verdediging van regt en waarheid door de overheden kracht adig gehandhaafd worden, en beveel dit, naast de Ministerien zelve, bij zonder ook dyr onmiddellijke zorg van de opper-Presidenten aan, aan welke hér St-aais-Mmisierie deswege de noodige voorschriften ztl geven. „Het is mjjn ernstig verlangen, dat aan de edele, weimeenende, met «agfdighéid vrijmoedige denkwuze, waar zij zich wenscht uit te spreken, het vriie woord niet ontnomen of oeperkt worde; misr zoo veel te nadruk, keiijker moet ook die geest, welke wapenen van logtn en verleiding bezigt, onderdrukt worden, opdat de vruchten en de zegen van de vrijheid des woords niet door hei misbruik daarvan te loor gaan." -Uit Berlijn meldt men van den iaden, dat de vroegtijdig ingevallen winter roer weder ogaehouden en een zachter voorkomen aangenomen had. Uit üantzig schrijft men, dat de Nederlandiche kof J,banna Mar- garetki. Kapitein ft. J. Btons, geladen met granen en bestemd naar Am- Ste dam, den 7000 dezer maand, op de kuit van Federott schipbreuk heeft geleden. FRANKRIJK. Een M'nlsterieel blad bevat de volgende aanmerkingen, b(j gelegen, heid der sluiting van het protocol tot ratificatie van het dus genoemde vul- tatie-traciaat van ao December 1841: Het protocol ia gesloten. Het tractait van 1841 bestaat voot Frankrijk niet meer. Aan dit denkbeel zal geen gevolg gegeven worden. Hei Is zelfs ie gelooven dat de heer Gulzot weldra negotlatiën zal openen tot definitieve opheffing der tractaten van 1831 en 1833. Gelieft u nu al de beuzeltaal te herinneren, welke de dagbladen der oppo. Sitie reeds meer dan een jaar over dit onderwerp voortgebragt hebbent De heer Guizot wilde het tractaat van 1841 ratificeren; hjj stoorde zich niet aan de meening der Kamers; hij wilde de uitboezeming, die plaats gehad had, geweld aandoen; de heer Guizot wat in deze zaak de Agent vau Engeland; van hem moest men nimmer iets verwachten, dat een nationaal kenmerk droeg. Ziedaar de lage dwaashedenwaarop Cèssrrier en National nutme lezers een jaar lang vergast hebben. In pilars hiervan, wat la er gebeurd? De heer Guizot had beloofd hec tractaat niet te zullen ratificeren; hij heeft hec niet geratificeerd. De heer Guizot had beloofd, zijn' invloed over Enropa te gebruiken en het protocol te doen sluiten; dit ia joisthetgeen plsati gehad heefc. Evenwel, het wat op lang na geene gemakkelijke onderhandeling; w»ntr kortom, een iegelijk in Frankrijk had tedert twaalf jaren in hec viaitatie-regc bewilligd. Al de, elkander opgevolgde minitteriën sedert 1830 hadden voor bereid, gewenscht, bij de overige Mogendheden afgesmeekt dat zelfde tractaat, hetwelk wij naderhand verwierpen. De onderhandeling was netelig genoeg, én geen ander staatsman, dan de heer Gstizot, zou van Europs zulk eenen goeden afstand hebben kunnen verwerven. De wensch van de Kamer der Afgevaardigden en vin de pnblieke aeening Is voldaan geworden; maar denkt gij dat de dagbladen der linkcr-zijde het n dank zullen weten? Om zulks ;e doen, zouden gjj ten minzte een greintje goede trouw en rondborstigheid moéten bezitten, en gij weet, of net met joist dit is, wat zij Yolstrekceljjk ontberen. Aan 3 linieregimenten is bevel gegeven, om zich nzzr Afrika te be gevener worden tot overvoering van dezelve te Toulon reeds vele toebe reidselen gemaakt, omdat de overvoering dit jaar nog moet plaat» hebben, opdat de toldaten zich aan het klimaat kunnen gewennen, voor dat de groote krijgsoperatiën in Maart of Apr|l aanstaande zullen aanvangen. Men meent altoo, dat het legpr, hetgeen den krjjgstogc mede zal maken, Uit 50,000 man zal bestaan en bovendien «terka ofdeelingen a'lp nunran kunnen bezetten, welke thans in de magc der Franschen rijn. De Hertog van dumale itI ia dien voorjaartkrijgstogc hec opperbevel over eene mobile colonne voeren, waarvan bec hoofdkwartier te Medeah zou zijn, In Parijs ia aedert eenige dagen voor het Hof van Arreat een regtage. ding aanhsngig vin de heeren Hourdequin e. a.gewezen beamnten der prefecture van de Seine, die, vóór eenige maanden, wegenz veeljarig be- dreveoe ontrouw, en pogingen tot omkooping, waren in bechtenia genomen. Daar tot dit geding niet minder dan 134 getuigen zijn opgeroepen, zal het zelve nog verscheidene zittingen van het Hof behoeven. De atand, vroeger door de beschuldigden bekleed, als ook de namen der personendie de pogingen tof omkooping hebben bedreven, wekt sterk de nieuwsgierigheid des publieks op, en veroorzaakt eenen grqoten volks toevloed bij de zittiagen. De debatten hebben reeds eene menigte hoogst schandalige feiten aan hec licht gebragt. Het stedelijk bestuur van Parjja is, naar het schijnt, eene lange reeks van jaren deelswijze in oneerlijkste handen geweest, in han. den van lieden, aan wie ieder middel om uit hunne ambtelijke betrék» king voordeel te trekken, te pas kwamlieden die bannen invloed op de ergerlijkste wijte tot bevrediging hunner hebzucht misbruikten. De misdrij» ven, die thans eindelijk geregtelijk zijn ter sptake gekomen, behoorea overigens schier uitsluitend tot een enkelen tak der administratiename» lijk het departement van publieke werken en wegen; echter kan men uic derzelver aard en uit de omstandighedenonder weike zij zjjn gepleegd, met groote waarschijnlijkheid het besluie opmaken, dat de Justitie niet alle scholdigcn onder het personeel der prefectuur beambten kent. Doordeden beschuldigden ten last gelegde misdrijven en vergrijpen wordt eene geheele fdeeling van het Code-Pénal nitgeput, zij reiken van het ongeoorloofde aannemen van geichenken tot aan de valacbheid in geschrifte, van het mfa» bruiken van ambtelijke geheimen tot aan den diefstal. Eén der hoofdbenmb» teti van de prefecture laat zich vjjf-, tien-, ja twintig- en vfif-en-t-vintig dol. zend francs voor eene enltelé goede dienst betalenwelke hij in zijne ambtelijke betrekking, in de meeste gevallen trouwens alleen mét verkrachting zijner ambtspiigc, verleeneh kan. Een ander ontvreemdt de plameekebingen def publieke wegen van Patijs, om ze eene tweede, eene derde maal te konncn laten vervaardigen en betalen. Eene derde vernietigt, tegen goede betaling, actenstnkkenbij welker verdwijning deze of gene particuliere persoon belang heeft. Eene geheel bijzondere soort der optrztlën bestond datfiu, dat men grondeigendommendie ten gevolge van eene of andere nieuwe onderneming der stad Parijs aan onteigening moeiten onderworpen vierden, vóór het bekend worden der in ontwerp liggende werkentot goedkoope prijzend deed opkoopen. om ze later met woekerwinst weder aan de stat! Parijs||sf te staan. Dikwijls wist men ook den honden van schuldvorderin gen ren laste der stedelijke kas door allerlei listig singelegde veftraghr» gen en door onbeleefde bejegeningen derwijze hunne pretentiën verdrie tende te maken, dar zij gewillig zich vinden tieten, om »e voor!de helft van derzelver waarde aan eenen affidé van den ontronwplegehdëtfnmbtW enaar te verkoopen. De President van het geregtsbof' voelde met billijke verontwaardiging nit den rij dezer schandelijke handelingen een geval aan, waarin een ongelukkig Parijieh borger eg huisvaderddor de bdven aangeduide manoeuvres uit een ordelijk bestaan tot volilagene ellende is ge bragt. De verkwisting der stedelijke gelden, die door deze knoetjerjjen In te weeg gebragt. Iaat zich met geene volkomene zekerheid lit cijfers bepa len, maar eene zekerheid ii bet, dat de «ad Parijs in de jongste vijf jaren.

Leydse Courant | 1842 | | pagina 2